- Azonnali navigációs kérdések órája
- Poco X6 Pro - ötös alá
- Csak semmi szimmetria: flegma dizájnnal készül a Nothing Phone (3)
- Garmin Forerunner 970 - fogd a pénzt, és fuss!
- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- OnePlus One - Kína már itt One
- Android szakmai topik
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Honor Play - játék az árakkal
Új hozzászólás Aktív témák
-
bambano
titán
pont ez mutat a gyakorlati alkalmazhatóság felé, mivel soha nem fogod tudni bizonyítani, hogy adott művet felhasználták-e az ai tréningezésére (pláne azt, hogy ha a művet nem használták fel, de egy feldolgozását, egy másik művet, amiben ezt idézték, stb.). azt a mondatot, hogy luke, én vagyok az apád, melyik műből tanulta meg az ai? lehetetlen. csak azt tudod bizonyítani, hogy ami kijött az ai-ból, az tartalmaz valami jellegzetes egyedit. és akkor sem azért kellene perelni, mert felhasználták tréningre, hanem azért, mert a kimenetben nem megfelelő idézéssel megsértik a szabad felhasználás feltételeit.
ezzel szemben ha a tréningért is fizetni kellene, akkor hogyan bizonyítják, hogy x. jogtulajdonosnak is jár pénz, és konkrétan mennyi? vagy bevezetnek egy díjat a digitális adathordozói díj mintájára? nem látom ennek megalapozottságát.
oké, a gyakorlati jog meg a jogalkalmazók egy része idióta, ezen nincs mit vitatni.
-
bambano
titán
szerintem az az alapkérdés, hogy milyen hasznomra válik a könyv. egy rendes könyv a képességeimet javítja, de nem használom fel konkrétan a könyvet tovább.
illetve az is kérdés, hogy a képességem javulása konkrétan melyik könyv miatt történt. lehet-e konkrétat mondani, vagy nem tudjuk, vagy több könyv hatására egyszerre...
szerintem az ai betanítása nem kellene, hogy külön jogdíjas legyen. ha az ai konkrét, jellemző szövegeket ad vissza, az viszont igen. ráadásul az is kérdéses, hogy milyenek a szerződéses feltételek. ha én kötök egy szerződést web hosztolásra a google felhőben, akkor a google-nak csak egy mozdulat beleírni a web hosztolás ászf-be, hogy egyébként az ai tréningezésre is fel fogja használni a webemet.
-
Vannak azért érdekes kérdések -- és ezek valós dilemmák professzionális körökben.
Például: ha az AI-mat tanítom egy könyvvel, vajon mennyit kéne fizetnem ezért? Az egyik logika szerint egy olvasói licencet, mivel az AI elolvassa, de nem terjeszti tovább a szöveget. (Alapértelmezett esetben.)
MaCS
-
stellaz
veterán
Nekem is van egy rakás üzleti elképzelésem, amit ellehetetlenít, hogy fizetni kéne a termékek használatáért.
Illetve a könyves bolt, meg a zenei streaming szolgáltató sikeresen megugorjs, hogy fizessen a szervezőknek, talán az MS-nek is sikerülni fog. Vagy nem más módot keres az AI fejlesztésére.
-
btprg
senior tag
Józan paraszti ésszel nézve ellehetetlenítené az "AI" tanítását, ha a szerzői jogi dolgokat figyelembe vennék, mert képtelenség lenne a világ összes markát tartó szerzőjének fizetni ezért... Meg egyáltalán hogy lehetne ezt automatizáltan megcsinálni, hogy minden fisz-fasz weboldal tulajdonosát meg a cikkek szerzőjét előre megkérdezni, hogy a szöveget betanulhatja-e az AI?
Vagy csak azok hisztiznek, akik már amúgy is gennyesre keresték magukat, és amúgy semmi hátrány nem éri őket ebből az egészből? -
renoirba
csendes tag
Nagyon egyszerű! Ha nekem mint embernek fizetnem kell a könyvesboltban, újságosnál, stb, egy könyvért, regényért, magazinért (információért), annak miért ne kellene, aki utánna ráadásul még pénzt is csinál belölle?!
A microFOS mikor adta ingyen bármelyik szoftverét? Ha mással nem, akkor az adatinkal fizetünk érte, ami van hogy értékesebb is! -
dabadab
titán
A "felhasználás" azért a szerzői jogban egészen mást jelent, mint a hétköznapi szóhasználatban, szóval a kérdés alapvetően az, hogy ez most akkor felhasználás vagy nem felhasználás és ha felhasználás, akkor belefér-e a szabad felhasználásba.
Pl. a magyar szerzői jogban 2021 óta (akkor implementáltak egy 2019-es EU-s irányelvet) a szabad felhasználás esetei között nevesítve van a "műveken végzett szöveg- és adatbányászathoz szükséges többszörözés" . Érdemes észrevenni, hogy itt is csak a többszörözés számít felhasználásnak, maga az adatbányászat nem.
-
Szerzői jogi szempontból alapjaiban más. Erről persze lehet vitatkozni -- vitatkoznak is a témát magas szinten ismerők.
Ha nagyon akarok, akkor mindkét oldal mellett tudok érvelni, de én azon a véleményen vagyok, hogy a szellemi alkotások létrehozóinak védelme az egész rendszer alapja, ezért az AI etetése is a szerzői jog hatálya alá tartozó felhasználás. De van kollégám, aki ezt kategorikusan tagadja.
MaCS
-
#57018880
törölt tag
A szerzői jog is csak a kontroll egy formája, mert teljesen a formulán alapszik, ha egy picit is atomibb lenne azonnal nem működne. (ugyebár akik meghatározhatják hol kell meghúzni a határt, azoké a hatalom igazából).
A másik nagy gyengesége mindig "az első hivatalos bejegyzés" = original forrás. Ami ugye megint a társadalom rétegeltsége és a hatalmi struktúra miatt nem lesz 100% fair soha.
Pénzbehajtásra viszont amint látszik ez is jó eszköz...
-
Az amerikai szerzői jogot nem ismerem.
Az európai modellben viszont nagyon érdekes kérdéseket vet fel az AI etetése jogvédett művekkel. Ez ugyanis egy teljesen újszerű, a rendszer kialakulása során elképzelhetetlen felhasználási mód, amelyik a művek egészen más észlelését, értékeinek más kiaknázását jelenti.
MaCS
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Synology NAS
- Azonnali navigációs kérdések órája
- Egyedül?!
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- iRacing.com - a legélethűbb -online- autós szimulátor bajnokság
- Kerékpárosok, bringások ide!
- sh4d0w: Árnyékos sarok
- Milyen routert?
- További aktív témák...
- GAMER PC : RYZEN 5 4500 / 16GB DDR4 / ASUS RX 480 8GB / WiFi / Bluetooth / 512GB M.2 SSD / 500GB HDD
- Dell Latitude 7390, 13,3" FHD IPS , I5-7300U CPU, 16GB DDR4, 512GB SSD, WIN 11, ( olvasd végig )
- Acer PREDATOR HELIOS NEO 16 / i9-14900HX / RTX 4070 (140W) / 1 TB SSD / 240HZ
- Topping A70 Pro fejhallgató erősítő
- Topping D70 Pro Octo DAC
- Dell Latitude 8-11. gen i5, i7, 2-in-1 szinte minden típus csalódásmentes, jó ár, garancia
- Csere-Beszámítás! Asztali számítógép játékra! I5 14400F / RX 6900 XT 16GB / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- BESZÁMÍTÁS! ASUS H87I-PLUS H87 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel
- HYNIX 2GB DDR3 RAM eladó
- Frederick Forsythe: Isten ökle (nem olvasott)
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged