- Ford SYNC 3 infotainment rendszer teszt
- Google Pixel topik
- Samsung Galaxy S24 - nos, Exynos
- Írországban lezárult, az USA-ban csak most indul az Apple dráma
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Yettel topik
- A Sony technológiáinak krémje lett az Xperia 1 VII
- Samsung Galaxy S24 FE - később
- iPhone topik
- One mobilszolgáltatások
-
Mobilarena
Extrém tuning topic
Nos, úgy érzem eljött az ideje, hogy a PH!-n külön szekciót nyissunk ennek a témának. Elég sokatokat kezdett el komolyabban érdekelni a dolog az utóbbi időben, így szerintem lenne értelme egy külön "játszótérnek" azoknak akik már művelik vagy még csak most ismerkednének az extrém tuninggal - tehát levegő és vízhűtés helyett komolyabb hűtési teljesítménnyel rendelkező eszközöket vetnek be az adott hardware maximális kihajtása érdekében.
De mi is az a túlhajtás (wikipedia)? mitől lesz nekünk jobb a nagyobb hideg? Számtalan olyan hűtést eszközt lehet használni amely 'subzero'-ba tehát mínusz °C-okba szorítja a szilícium alapú félvezető chip-ek (cpu-k, gpu-k) hőmérsékletét így csökkentve azokban az ellenállást, növelve az áramkör feszültségbírását, jeltisztaságát és így amolyan mellékhatásként, növelve a tuningpotenciált, és végül, renszerünk teljesítményét.
Talán egy gyors felsorolást itt megejtenék a különböző metódusokról azok hűtési teljesítményének sorrendjében:
- peltier (mindenkinek régről ismerős lehet, akár mínusz fokokat is elő lehet állítani peltier elemek felhasználásával, ám a mai processzorokat ilyen módon nem tudjuk minuszban tartani ezzel a módszerrel)
- waterchiller (minuszfokos víz keringetése a rendszerben, hasonlóan a peltierhez, mínuszokhoz ez még nem elég)
- kompresszor-os megoldások I. (egy kompresszort tartalmazó egységek, akár -40 fokon is képesek tartani a mai cpu-kat is. ezen rendszerek teljesítménye leginkább a kompresszor típusától függ (rotációs vagy hermetikus))
- szárazjég / dryice (többféle formájában fordul elő, hőmérséklete szintén változó, mo.-on a kb -60 fokos 16mm-es szárazjég rudacskák a legkönnyebben elérhetők mindenféle előzetes megrendelés nélkül is, magánszemélyeknek)
- kompresszor-os megoldások II. (kaszkádosítás, több kompresszor használatával -100fok alatti hőmérsékletek is elérhetőek, ám az áruk és fogyasztásuk az egeket verdesi)
- és a végére maradt a tuningerek legnépszerűbb, legnagyobb hatásfokú fegyvere, a folyékon nitrogén másnéven ln2. ez a folyékony halmazállapotú gáz a szabad levegőn -196 fokon forr, ezért úgynevezett 'dewar' edényekben kell tárolni, a párolgását csökkentendő. alapvetően a legjobban kontrollálható hűtési eszköz, mivel bármilyen hőmérsékleten lehet vele tesztelni ~ -196 fokig, minden csak a 'pot'-ba adagolt mennyiségtől függ.Hamár a pot-oknál tartunk. Mire is jó a 'pot'?
Egy kíváló hővezető tulajdonságú fémből (leginkább réz) készült tartály amely a hűteni kívánt melegedő alkatrészre helyezendő, lecserélve a hétköznapi hűtőbordát vagy vizesblokkot. Leggyakrabban CPU-ra, GPU-ra és chipset-ekre kerülnek ilyen eszközök. Kinézetük a legkülönfélébb lehet, mivel mindenki más külső és belső tervet, felfogatás design-t, szigetelést készít az adott foglaltokra. Ennek fontosságát szerintem nagyon nem szükséges ecsetelni, minnél nagyobbak a hőmérsékletkülönbségek annál nagyobb lesz a pára ki- és lecsapódása az elkatrészeken. a jó szigetelés, és a hőmérséklet kontrollálása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a hardware túlélje azt a néhány órát amíg tesztelünk. * Itt jegyezném meg, az egész topicban elhangzottakat mindenki csak saját felelőségére próbálja ki otthon, felelősséget nem vállal senki mások figyelmetlenségéért vagy hozzá-nem-értéséért. Az efféle tuningok nyomokat, esetleg fizikai sérülést, garancia vesztést okozhatnak a hardwarekben!Ha két nagy csoportra bontanám a tuningolókat, azt mondhatnám vannak akik a 24/7 stabilitásra mennek rá, hétköznapi hűtési megoldásokkal próbálják kifacsarni rendszerük tartalékait. És vannak akik a benchmark-okra specializálódva, messze nem a tökéletes stabilitásra, csupán az adott tesztprogram stabilitási igényeire törekednek, hogy még pont lefusson, és kidobja az áhított eredményt. Nézzünk egy listát a manapság legnépszerűbb benchmarkokról:
2D (vga teljesítménytől független benchmarkok)
- Super Pi (a pi - 3.14~ értékét számolja X. helyiértékig (ahol az X a megadott teszt száma, az 1M és 32M számítás a legnépszerűbbek), minnél kisebb idő alatt kapjuk meg az eredményt, annál gyorsabb a rendszerünk)
- HyperPi (az összes cpu szálon futtat egyszerre Super Pi-t)
- Everest Cache and Memory Benchmark
- Hexus Pifast
- Cinebench 10 (az egyik legnépszerűbb többszálas benchmark)
- wPrime
- Winrar Benchmark
- Sisoft Sandra3D
- Aquamark 3
- 3Dmark2001
- 3Dmark2003
- 3Dmark2005
- 3Dmark2006
- 3DmarkVantage
- PCMark2004
- PCMark2005
- PCMarkVantageÉs a végére pedig nézzünk pár olyan linket amelyre szükségetek lehet ha más nemzetközi listához szeretnétek eredményeiteket hasonlítani.
Az elért eredményeink hitelesítésében a CPUZ, GPUZ validációk, screenshot-ok, valamint ORB mentéseken kívül a rendszerfotók is bozonyítékul szolgálhatnak. (A cheaterek, benchmark fakereket igen szigorúan elítéli az OC társadalom!)
Remélem ez a topic hozzá fog járulni, hogy megkönnyítse a hazai tuningosok könnyebb információ és tapasztalatcseréjét, vagy akár az elkövetkezendő/lezajlott versenyek, bemutatók közzétételét.
Hirdetés
- E-roller topik
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- DUNE médialejátszók topicja
- Építő/felújító topik
- Székesfehérvár és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Ford SYNC 3 infotainment rendszer teszt
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Google Pixel topik
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! ÚJ AMD Ryzen 5600X 5700X 5800X 5900X processzor 3 év garancia 27% áfa termékbeszámítás
- AMD Ryzen 7 2700X / 8 mag / 16 szál / Beszámítás OK!
- Intel Xeon Gold 6146 / 12 mag / 24 szál / 24.75M Cache, 3.20 GHz / 4.20GHz Turbó / Beszámítás OK!
- Intel I7-8700K / 6 mag / 12 szál / Beszámítás OK!
- ÚJ! Intel Core Ultra 9 285K 24-Core 3.7GHz LGA1851
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG STRIX B550-F GAMING alaplap garanciával hibátlan működéssel
- OLCSÓBB!!! DDR5 16GB 8GB 32GB 4800MHz 5600MHz RAM Több db
- Akciós Windows 10 pro + Office 2019 professional plus csomag AZONNALI SZÁLLÍTÁS
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Corsair K100 Air wireless (CH-913A01U-DE) DE SN - A1E4G325503IVC