Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jim-Y

    veterán

    válasz adam_ #1460 üzenetére

    Hát, én ezt így látom (és lehet, hogy rosszul látom, sőt ami jön az szubjektív vélemény):

    Megjegyzés: az általam írt kategóriák között nyílván van átlapolás amire nem térek ki. Illetve, nyílván egy nagy vállalatnál egy csomó feladatra van külön ember. Pl Designer, Integrátor, QAEng -> testing, CI, stb.. ezek feladatkörét is besoroltam lentebb valamelyik kategóriába.

    Frontend-ninja
    ===========

    * van érzéke a design-hoz.
    * perfekten tudja a HTML-t, CSS-t
    * ért a Photoshophoz
    * ért a typográfiához
    * ért a képmanipulációhoz, tudja, hogy kell bánni az svg-vel
    * ért alapszinten a videóvágáshoz (olyan szinten, hogy ha a weblap megkívánná, akkor létre tudna hozni valamit amit megjelenít a weblapon)
    * elsősorban web-lapokat készít
    * tudja, hogy hogyan működik a browser (repaint, rerender, stb...)
    * jól tudja használni a jQuery-t DOM manipulációra
    * vágja a templatinget (templating alatt html templating-et, és css templatinget értek)
    * ért valamilyen CMS-hez (WordPress, Drupal)
    * ért a SASS, LESS, Compass valamelyikéhez

    Web-Developer
    ============

    * nem érdekli a design, nem is ért hozzá
    * kevéssé érdekli a HTML, CSS, de alap szinten értenie kell hozzá
    * értenie kell, hogy hogy működik a browser, értenie kell a HTTP-t
    * elsősorban web-appokat készít
    * perfekten vágja a JavaScriptet
    * perfekten vágja az AJAX-ot, Promisokat, tudja mi az a Web-Socket, Web-Worker stb..
    * mivel ő elsősorban programozó, így érti a programozás fogalmait (OOP-re gondolok elsősorban)
    * algoritmikus gondolkozású
    * alapszinten ért valamilyen backend oldali technológiához
    * létre tud hozni backend oldalon pl egy REST szervert
    * alap szinten ért a webszerverekhez/alkalmazásszerverekhez, ezeket tudja használni
    * ért a toolinghoz, tudja, hogy miből áll egy build folyamat
    * tudja, hogy mi az a CI
    * esetleg tudja, hogy hogyan készítsen egy mobil alkalmazást (natív, vagy hybrid)
    * ért a debugginghoz (DevTools)
    * képes tesztelni az alaklmazást (Unit tesztek, Integrációs tesztek)

    Backend-ninja
    ===========

    * Nem igazán ért a kliens oldalhoz, nem ért különösebben a browserhez, JavaScripthez, CSS-hez, HTML-hez
    * perfekten vág valamilyen szerver oldali technológiát (Java, .Net pl..)
    * képes bármilyen szerver oldali alkalmazást elkészíteni (nem architect szinten) REST, SOAP, desktop stb..
    * jól ért az adatbázisokhoz, képes azokat finomhangolni, optimalizálni
    * jól ért az OOP-hez (ugyanúgy mint a web-developer)
    * érti a build process-t
    * képes tesztelni a backend oldalt (unit tesztek, selenium, mocking -> pl soapUI)
    * képes az alkalmazásból külső komponensek meghívására, és ezen külső komponensek rendszerbe integrálására
    * nagyon jól ért az alkalmazásszerverek konfigurálására (ezek közül többet is ismer, Glassfish, JBoss, Websphere pl..)
    * járatos a UNIX világában
    * ha a szerveren valamit be kell állítani akkor ő ért hozzá
    * DevOps

    ---------------------------

    Biztos sok mindent kihagytam, de hirtelen ennyi jutott eszembe, és ÉN nagyjából így érzem a dolgot momentán.

    Mely speciális szaktudással van nagyobb esélye, hogy az ember munkát kapjon?

    Java/C# developerként biztos kapsz munkát.
    Web-Developerként is biztos kapsz munkát
    Designerként nem tudom hogy kapsz-e munkát -> szerintem igen, de abban nem vagyok járatos.

    Valószínűleg tök mindegy, hogy melyik utat választod, ha szorgalmas vagy, folyamatosan bővíted a spektrumod, akkor lesz munkád. És lesz jó fizetésed. Csak elkötelezettnek kell lenni a munkádat illetően.

    ----------------------------

    > Szerintem Backendesként lehet legjobban keresni, utána WebDev-ként, utána Frontendesként
    > Szerintem WebDev-ként kell a legtöbb mindenhez érteni, utána Frontendesként utána Backendesként
    > Szerintem Backendesként kell a legmélyebb tudás, utána passz

    Üdv

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák