TicWris Max - toronyóra lánccal

A TicWris tulajdonképpen egészen jó megoldás lenne azoknak, akik valóban pici okostelefonra vágynak, csak sajnos van rajta szíj és eredetileg órának szánták.

Hardver, szoftver

A 2017-es, 28 nanométeres MediaTek MT6739 négy, maximum 1,5 GHz-es Cortex-A53-as maggal hirtelen ijesztőnek tűnhet, a sokkot viszont enyhíti a 3 GB rendszermemória és a 32 GB-os belső tárhely, ami órához vagy mihez képest egészen tisztességes, pár éve okostelefonoknál is ez a konfiguráció volt a belépő szint (HTC Desire 12, Honor 7S, Alcatel 3x, uleFone Armor X), a PowerVR GE8100-as grafikus gyorsítónak itt viszont csak egy 2,86 hüvelykes, 480 x 640 felbontású panellel kell elbánnia. A benchmark eredményeket sajnos nem tudjuk összevetni a verzióváltások miatt, a GFX Bench pedig hálózati hibára hivatkozva nem fut le. AnTuTu 8.x-ben mindenesetre 50691 pontot hozott össze, az AndroBench eredmények pedig megegyeznek a fenti készülékek teljesítményével.

A rendszer viszont egy helyenként nagyon ügyesen módosított Android 7.1.1, eredetileg 2018 májusi biztonsági csomaggal. Az első bekapcsolás óta jött egy frissítés, amiről nem tudjuk, mit tartalmazott, de a biztonsági javítási szintre vonatkozó adatokat eltüntette, úgyhogy csak remélni tudjuk, hogy javult a helyzet. A készülék picit lassú, picit dadogós, néha megakad a gesztusvezérlés animációja, de az alapfunkciók összességében használhatónak tűnnek, ha csak telefonálni szeretnénk egyet, megkapni az értesítéseket/e-maileket, megnézni az Instát vagy rákeresni valamire a neten és mindezt azért a TicWrisen, mert mondjuk nincs másik, értelmes eszköz a közelben vagy mazochisták vagyunk.

Hirdetés

Ránézésre egyébként hirtelen Windows Phone-nak tűnik a rendszer, a főképernyő legalábbis csempe dizájnban jeleníti meg a különböző appok gyorselérését, amin variálni vagy változtatni sajnos nem tudunk, de a rengeteg óralap közül van még egy, kicsit más elrendezésű és tartalmú windowsos opció is. Az állapotsáv és a gyorskapcsoló panel teljes képernyős, viszont ugyanúgy felülről kell lerántani, mint normál esetben, de csak a főképernyőn működik. Első körben a hálózati és akkumulátorinformációkat látjuk, jobbra lapozva a gyorskapcsolópanel kerül elő, mégjobbra pedig kvázi teljes képernyős widgetek állnak rendelkezésre (zenelejátszó vezérlője, memóriatisztító és időjárás).

Ez így egyébként egész okos, a felületdizájn rendben van, a gesztusvezérlés meg annyira evidens, hogy fel sem tűnik. Az értesítések a főképernyőtől balra gyülekeznek (egyesével, teljes terjedelmükben, hibátlan karakterkezeléssel), a hagyományos alkalmazásmenüt pedig jobbra haladva érjük el. Ez amúgy nézhet ki úgy is, mint az Apple Watch megoldása, de viszonylag picik az ikonok, úgyhogy kicsit kényelmetlennek találom. Visszalépni a kijelző bal szélét, a szokásos módon simítva lehet, de a felső fizikai vezérlőgomb is ezt a funkciót tölti be. Praktikus, ha adott appban jobbra lapozva is van valami (pl. Insta: Insta kamera). A főképernyőre pedig az alsó fizikai gombbal teleportálhatunk bárhonnan.

A főképernyő alatt a TicWris fitnesz appjának teljes képernyős widgete kezdődik az összegzéssel, jobbra haladva pedig külön látjuk a megtett lépéseket, távot és az így elégetett kalóriákat. A pulzusfigyelés csak sporttevékenység indítása után folyamatos, de van külön alkalmazás, azt megnyitva tudunk eseti mérést végezni. Vérnyomásmérővel összevetve nagyjából pontosnak tűnik. Az edzés alkalmazásban választhatunk futópadot, kültéri kerékpározást, kosárlabdát, focit, ping-pongot, tollast és ugrókötelezést, a tevékenységekhez pedig kérhetünk GPS követést. De szerintem balesetveszélyes egy ekkora izében kalimpálni, főleg csapatsportok esetében, aludni meg végképp nem fogok benne.

A Google fiókot kiválóan kezeli a rendszer, a Play Áruház viszont valamiért folyamatosan szerverhibát jelez, úgyhogy leszedtem gépről az APKPure telepítőjét, majd onnan telepítgettem a legszükségesebbeket, mert az App Store nevű valamiben alig van valami. Facebook, Messenger, Instagram, YouTube, benchmark programok, Gmail, másra amúgy nem is nagyon volt szükségem ezen az eszközön. Igazából ezekre se feltétlenül, mert rosszul alkalmazkodnak a felbontáshoz és a képarányhoz, úgyhogy nagyító nélkül nagyon kell koncentrálni, hogy bármit is lássunk, bár írni kényelmes, mert a billentyűzet megfelelően optimalizált.

Alapból van Google Maps, telefonkönyv, SMS, letöltéskezelő, fájlkezelő, AOSP böngésző (de nem Google motorral), akad számológép, naptár, óra, hangrögzítő, galéria, időjárás és szuperül működő, Google-féle hang alapú keresés is. A Rendszeroptimalizálás körülbelül egy kezdetleges telefonkezelő, az Assistant pedig akkor hasznos, ha az órát mobilkészülékhez csatlakoztatva használjuk. E-mail app viszont nincs, pedig értelme lenne. Egyébként találtam egy olyan beállítást a Továbbiakban, hogy System Work Mode. Nagyon jót tesz az általános munkatempónak, ha ezt Performancra állítjuk.

A kezelés és a felhasználói felület nagyon jól össze van rakva és vannak benne jó megoldások, a csempe dizájn például kitűnő ötlet, a navigáció annyira kézenfekvő, hogy az első másodperctől evidens, merre és hogyan kell haladni, a telepített appok viszont közel használhatatlanok. Egyrészt csak a Facebook érti a fektetett nézetet, a többi vertikális elrendezésben jelenik meg, ami rendeltetésszerű viselés esetén baromi kényelmetlen, másrészt ultrapici a megjelenített méret. A teljesítmény szerény, gyakran akadozik, de a kijelző reszponzivitásának alacsony mértéke inkább bosszantó. Általában nem azért nem történik a dolog, mert nem bírja a hardver, hanem mert lassan érzékeli, hogy mit akarunk. Vagy túl pici a megérintendő felület.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Nubia Alpha - lementem alfába

    Kínából hozták nekünk, hátha érdekes. Nos, az. De azt senki sem mondta, hogy abból a szempontból lesz érdekes, hogy elrettentő példa váljék belőle.

Hirdetés