TicWris Max - toronyóra lánccal

A TicWris tulajdonképpen egészen jó megoldás lenne azoknak, akik valóban pici okostelefonra vágynak, csak sajnos van rajta szíj és eredetileg órának szánták.

Bevezetés

A Nubia Alphat nehéz alulmúlni diszfunkcionalitásban, de a TicWrisnek azért sikerült. Feltehetően a név sem véletlenül hasonlít annyira arra az ismert brandre (TicWatch), amelyik valóban használható, minőségi okosórákat gyárt, hátha. De a TicWris kínálatát látva sok minden eszünkbe jut, csak ez nem. Cserébe hihetetlenül szórakoztató a termékkínálatuk, ami egy darab Apple Watch klónból és egy izéből áll, ami ormótlan, nehéz, kényelmetlen és ennek az a megdöbbentően prózai oka, hogy technikailag nem egy óra, hanem egy komplett telefon szíjjal.

A Nubia Alpha azóta is kísért.
A Nubia Alpha azóta is kísért.

Na, szóval az úgy volt, hogy a TicWris beköszönt a térségben megszokott hurráoptimista, derűs és barátságos stílusban, hogy helló, vannak ők és szeretnének barátkozni mivelünk. Bog meg teljes lelki nyugalommal közölte velük, hogy WTFLoL semmi akadálya, de ha jól látja, két termékük van: az egyik ugye egy Apple Watch koppintás, a másik meg egy TV karpánttal, szóval nem biztos, hogy ez a legjobb kiindulási alap egy boldog és kölcsönösen kielégítő kapcsolathoz, de végül is küldjenek nyugodtan egy tesztpéldányt. Ezt láthatóan nagyon asszertívnek érezték, úgyhogy meglepő gyorsasággal postára is adták a TicWris Maxot.


[+]

Ami egyébként nem is annyira rossz, mint amilyen szörnyen hangzik elsőre. És igazából másodikra is. Az nem kérdés, hogy hordható okoseszközként totálisan diszfunkcionális, de ultramini okostelefonnak egész jó lehet, van IP67-es hitelesítése és még pulzusszenzor is jutott bele. Elképzelni nem tudom amúgy, hogy mégis ki és milyen mentális állapotban érezte úgy, hogy ez így szupi lesz, esélyes, hogy egy tipikus, nyuszi vagy, McFly szituáció futott ki oda, hogy oké, boomer, fogd meg a söröm, de legalább rendesen összerakták, ha már senkinek nem volt annyi esze, hogy legalább még egyszer átgondolja a koncepciót, mielőtt kibérel egy gyártósort.

Kialakítás, tartozékok

A termék nyilvánvalóan teljesen komolytalan, de a rend kedvéért kezeljük úgy, mintha lenne akár egy másodpercnyi létjogosultsága is. De hát a TicWris Max mégiscsak egy 2,86 hüvelykes, szögletes kijelzővel és oldschool kávákkal szerelt okostelefon egy brutál vastag szilikon óraszíjon, amit rácsavaroztak, mindehhez majdnem olyan nehéz, mint a Nubia Alpha. Számszakilag 153 gramm, dimenzióit tekintve pedig minimálisan sem szolid 75,2 x 52 x 16,6 milliméter. Mármint okosórának. Telefonnak ultra pirinyó lenne, csak ugye kiállnak belőle a 31 milliméter széles szíjat fogó karmok.


[+]

Meglepő módon egyébként nem maga a viselés vagy a kialakítás kényelmetlen, hanem a tömeg, amit hosszabb távon olyan tartani, mintha életvitelszerűen fél karra gyúrnánk csuklósúllyal. Az IP67-es por- és vízállóság dicséretes, de valami ütésállóság mondjuk nem ártott volna, mert a kijelzőre applikált fólia valószínűleg nem ér sokat az asztal sarkával szemben. És az a plusz fólia sem, ami a fekete, formáját és anyaghasználatát tekintve órát sejtető díszdobozban található a garipapír és a használati útmutató között. Ne kutyuljuk el, még jól jöhet.

A vízállóságra vonatkozó rendelkezéseket nem találtunk, a garanciális feltételekben sem említenek külön kitételeket, kivételeket és korlátozásféleségeket, úgyhogy a nemzetközi szabvány szerint érvényes kritériumokat tekintjük mérvadónak, tehát por szerkezetbe jutása ellen teljes mértékben védett, víz alatt pedig 0,5 és 1 méteres mélységben maximum 30 percig kell kibírnia. Kezet mosni és elázni biztosan szabad benne, a termékoldal legalábbis szemléltet ilyen szcenáriókat.


[+]

Az összeszerelés és az anyaghasználat mellesleg elismerésre méltó. Az óratest/készülék (még nem döntöttem el, mi ez) kerete festetlen, mattított fém, fényes, letört élekkel, ami egyrészt esztétikus, másrészt praktikus, hogy nincs minek lepattogzani. Ha egy akkora kiegészítő van a csuklónkon, aminek épp, hogy nincs önálló gravitációs mezeje, előbb-utóbb garantáltan odacsapjuk valahova. A tömeg viszont nem kizárólag a rozsdamentes acél sara, feltehetően az ebben a kontextusban gigantikus, 2880 mAh-s akkumulátornak is köze van hozzá. Hát, hordani pont nem jó, de legalább minőségi a kivitel és bírja az akksi, amit egy négypines, mágneses töltőbölcsővel lehet regenerálni.


[+]

A nem leszerelhető (vagyis le lehet csavarozni, csak a felhasználónak nem szabad) hátlap legalább műanyag, az optikai pulzusszenzor és a SIM foglalat viszont ismét szálcsiszolt fém panelben foglal helyet. A nanoSIM-et a mellékelt csavarhúzót rendeltetésszerűen használva tudjuk a készülékbe helyezni, de irgalmatlanul vigyázzunk a mikroszkopikus csavarokra, hogy aztán vissza is tudjuk zárni. Műszerészcsipesz kelleni fog. A hátlapot rögzítő csavarokat ne piszkáljuk, mert egyrészt nem is fog menni, másrészt elveszíthetjük a garanciát. A jó minőségű, hipoallergén szilikonszíjat nem biztos, hogy le lehet szedni az eszközről, de első adandó alkalommal kerítek egy órást másodvéleménnyel.


[+]

A készüléket horizontális nézetben való használatra tervezték, így a két kezelőgomb a jobb élre került a beszédmikrofonnal együtt, kicsit hátrébb pedig ott a multimédiás és beszédhangszóró. A kijelzőt aszimmetrikus kávák keretezik, amire szintén jobbra került a fény- és közelségérzékelő, illetve az 5 megapixeles főkamera, ami egyben a szelfikamera és a 2D arcazonosítás funkcióját is ellátja, mellesleg sikerrel. A kijelző hajlandó felébredni kézmozdulatra, a zárolást pedig viszonylag stabilan, de kicsit lassan oldja a kamera. Érdemes úgy regisztrálni az arcunkat, hogy a készülék a kezünkön van és igyekszünk életszerű mozdulatot tenni.

Kijelző-teszt
Mérés TicWris Max
Képátló 2,86 hüvelyk
Felbontás 480 x 640
Technológia IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 261 nit
Fehér fényerő (min.) 21,3 nit
Fekete fényerő 0,22 nit
Kontrasztarány 1186:1
Színhőmérséklet 12911 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 2,86 hüvelykes panel órához képest döbbenetesen nagy, telefonnak meg döbbenetesen kicsi, de igazából teljesen funkcionális, ha és amennyiben az alkalmazás hajlandó dinamikusan alkalmazkodni a felbontáshoz és a képátlóhoz. Ekkora méretben a 480 x 640 pixel nagyon korrekt, 280 ppi pixelsűrűséget eredményez, a betekintési szögek pedig IPS panelhez képest extrém tágasak mindenféle torzulás vagy kényelmetlenség nélkül. A fényerő nem valami erős, a színhőmérséklet jeges, a minimum fényerő magas, de legalább a kontraszt korrekt. A reszponzivitás viszont aránylag gyenge, tekintve, hogy csak egypontos érzékelő van a nem specifikált típusú üveg alatt.


[+]

A TicWris Max azért elég ostobán néz ki, mint koncepció totál értelmezhetetlen, rövid távon is kényelmetlen viselni, mert dögnehéz, de összességében ránézésre és a gyakorlatban is minőségi érzetet kelt a korrekt kialakításnak és anyaghasználatnak köszönhetően. A gombok nem lötyögnek, a megjelenítés minősége igazából teljesen rendben van, a szilikon szíj és a gravírozott csat is kulturált, a bőrhatású díszdoboz sem gagyisztikus, kapunk plusz kijelzővédő fóliát, és még a hardver sem feltétlenül nevetséges, csak hát értelme nincs az egésznek. De lelkiismeretesen összerakták.

Hardver, szoftver

A 2017-es, 28 nanométeres MediaTek MT6739 négy, maximum 1,5 GHz-es Cortex-A53-as maggal hirtelen ijesztőnek tűnhet, a sokkot viszont enyhíti a 3 GB rendszermemória és a 32 GB-os belső tárhely, ami órához vagy mihez képest egészen tisztességes, pár éve okostelefonoknál is ez a konfiguráció volt a belépő szint (HTC Desire 12, Honor 7S, Alcatel 3x, uleFone Armor X), a PowerVR GE8100-as grafikus gyorsítónak itt viszont csak egy 2,86 hüvelykes, 480 x 640 felbontású panellel kell elbánnia. A benchmark eredményeket sajnos nem tudjuk összevetni a verzióváltások miatt, a GFX Bench pedig hálózati hibára hivatkozva nem fut le. AnTuTu 8.x-ben mindenesetre 50691 pontot hozott össze, az AndroBench eredmények pedig megegyeznek a fenti készülékek teljesítményével.

A rendszer viszont egy helyenként nagyon ügyesen módosított Android 7.1.1, eredetileg 2018 májusi biztonsági csomaggal. Az első bekapcsolás óta jött egy frissítés, amiről nem tudjuk, mit tartalmazott, de a biztonsági javítási szintre vonatkozó adatokat eltüntette, úgyhogy csak remélni tudjuk, hogy javult a helyzet. A készülék picit lassú, picit dadogós, néha megakad a gesztusvezérlés animációja, de az alapfunkciók összességében használhatónak tűnnek, ha csak telefonálni szeretnénk egyet, megkapni az értesítéseket/e-maileket, megnézni az Instát vagy rákeresni valamire a neten és mindezt azért a TicWrisen, mert mondjuk nincs másik, értelmes eszköz a közelben vagy mazochisták vagyunk.

Ránézésre egyébként hirtelen Windows Phone-nak tűnik a rendszer, a főképernyő legalábbis csempe dizájnban jeleníti meg a különböző appok gyorselérését, amin variálni vagy változtatni sajnos nem tudunk, de a rengeteg óralap közül van még egy, kicsit más elrendezésű és tartalmú windowsos opció is. Az állapotsáv és a gyorskapcsoló panel teljes képernyős, viszont ugyanúgy felülről kell lerántani, mint normál esetben, de csak a főképernyőn működik. Első körben a hálózati és akkumulátorinformációkat látjuk, jobbra lapozva a gyorskapcsolópanel kerül elő, mégjobbra pedig kvázi teljes képernyős widgetek állnak rendelkezésre (zenelejátszó vezérlője, memóriatisztító és időjárás).

Ez így egyébként egész okos, a felületdizájn rendben van, a gesztusvezérlés meg annyira evidens, hogy fel sem tűnik. Az értesítések a főképernyőtől balra gyülekeznek (egyesével, teljes terjedelmükben, hibátlan karakterkezeléssel), a hagyományos alkalmazásmenüt pedig jobbra haladva érjük el. Ez amúgy nézhet ki úgy is, mint az Apple Watch megoldása, de viszonylag picik az ikonok, úgyhogy kicsit kényelmetlennek találom. Visszalépni a kijelző bal szélét, a szokásos módon simítva lehet, de a felső fizikai vezérlőgomb is ezt a funkciót tölti be. Praktikus, ha adott appban jobbra lapozva is van valami (pl. Insta: Insta kamera). A főképernyőre pedig az alsó fizikai gombbal teleportálhatunk bárhonnan.

A főképernyő alatt a TicWris fitnesz appjának teljes képernyős widgete kezdődik az összegzéssel, jobbra haladva pedig külön látjuk a megtett lépéseket, távot és az így elégetett kalóriákat. A pulzusfigyelés csak sporttevékenység indítása után folyamatos, de van külön alkalmazás, azt megnyitva tudunk eseti mérést végezni. Vérnyomásmérővel összevetve nagyjából pontosnak tűnik. Az edzés alkalmazásban választhatunk futópadot, kültéri kerékpározást, kosárlabdát, focit, ping-pongot, tollast és ugrókötelezést, a tevékenységekhez pedig kérhetünk GPS követést. De szerintem balesetveszélyes egy ekkora izében kalimpálni, főleg csapatsportok esetében, aludni meg végképp nem fogok benne.

A Google fiókot kiválóan kezeli a rendszer, a Play Áruház viszont valamiért folyamatosan szerverhibát jelez, úgyhogy leszedtem gépről az APKPure telepítőjét, majd onnan telepítgettem a legszükségesebbeket, mert az App Store nevű valamiben alig van valami. Facebook, Messenger, Instagram, YouTube, benchmark programok, Gmail, másra amúgy nem is nagyon volt szükségem ezen az eszközön. Igazából ezekre se feltétlenül, mert rosszul alkalmazkodnak a felbontáshoz és a képarányhoz, úgyhogy nagyító nélkül nagyon kell koncentrálni, hogy bármit is lássunk, bár írni kényelmes, mert a billentyűzet megfelelően optimalizált.

Alapból van Google Maps, telefonkönyv, SMS, letöltéskezelő, fájlkezelő, AOSP böngésző (de nem Google motorral), akad számológép, naptár, óra, hangrögzítő, galéria, időjárás és szuperül működő, Google-féle hang alapú keresés is. A Rendszeroptimalizálás körülbelül egy kezdetleges telefonkezelő, az Assistant pedig akkor hasznos, ha az órát mobilkészülékhez csatlakoztatva használjuk. E-mail app viszont nincs, pedig értelme lenne. Egyébként találtam egy olyan beállítást a Továbbiakban, hogy System Work Mode. Nagyon jót tesz az általános munkatempónak, ha ezt Performancra állítjuk.

A kezelés és a felhasználói felület nagyon jól össze van rakva és vannak benne jó megoldások, a csempe dizájn például kitűnő ötlet, a navigáció annyira kézenfekvő, hogy az első másodperctől evidens, merre és hogyan kell haladni, a telepített appok viszont közel használhatatlanok. Egyrészt csak a Facebook érti a fektetett nézetet, a többi vertikális elrendezésben jelenik meg, ami rendeltetésszerű viselés esetén baromi kényelmetlen, másrészt ultrapici a megjelenített méret. A teljesítmény szerény, gyakran akadozik, de a kijelző reszponzivitásának alacsony mértéke inkább bosszantó. Általában nem azért nem történik a dolog, mert nem bírja a hardver, hanem mert lassan érzékeli, hogy mit akarunk. Vagy túl pici a megérintendő felület.

Multimédia, adatkommunikáció, összegzés

Az egy darab kamera (értelemszerűen az előlapon) valójában 5 megapixeles, de 8 megapixelre interpolált képeket készít, amit egy frissítéssel oktrojáltak rá a felhasználókra. Nem mintha előtte jobb lett volna, a kijelzővédő fólia meg belelóg a szenzorba. Videótelefonáláson kívül nem sok mindenre alkalmas, csak vegyük le és tartsuk normálisan; beállítási lehetőségek nincsenek, úgyhogy felesleges is pörögni a témán. Videózni is lehet (HD 30 fps), de fölöslegesnek ítéltem fáradni vele, nem hiszem, hogy van épeszű ember, akinek erre tényleg valós igénye lenne. Ha baj van, inkább kérjük ki a legközelebbi térfigyelő kamera felvételeit, azok se rosszabbak.

Természetesen van videólejátszó, meg ugye telepíthetjük a YouTubot is, ha valaki csakazértis ekkora méretben és minőségben óhajt tartalmat fogyasztani, a hangerőszabályzással viszont lesznek gondok. Ha nem a gyári lejátszóval hallgatunk zenét belső tárhelyről, akkor nincs ilyen opció vagy hardveres gomb, a gyorskapcsolópanelen sem érhető el, szóval bármilyen más médialejátszás esetén kizárólag a beállításokban lehet piszkálni a hangerőt. A YouTube Premium fut a háttérben, a videólejátszó vagy bármilyen beágyazott tartalom (Facebook, böngésző) viszont nem.


[+]

Ha már valaminek lett volna értelme, az az NFC, de az nincs, cserébe van Cat.4-es LTE minden hazai frekvencián egy nanoSIM-mel, 802.11b/g/n WiFi 2,4 GHz-en, HotSpottal, 4.0-s Bluetooth és ennyi. A hangszóró nem szörnyű, kulturáltan lehet telefonálni (zenét azért inkább ne a multimédiás hangszórón keresztül hallgassunk), ha nem bánjuk, hogy mindenki részt vesz a beszélgetésben. Egyébként nyilván tetszőleges BT headset az optimális megoldás. Navigálni a GPS (A-GPS) és a GLONASS adatai alapján lehetne, ha hajlandó lenne betölteni a térképet. Pozíciót tizenöt másodperc alatt talál, csak azt nem tudjuk meg, hol vagyunk. Az üzemidő viszont remek. Hiperaktív használattal is kijön a 2-3 nap, amit a gyártó ígér, de mivel annyira nincs mit aktívkodni, az 5-7 nap is reális.

TicWris Max
Pro
Minőségi kialakítás
Megnöveli a kontaktusteremtés esélyét társaságban
Vicces
Kontra
Diszfunkcionális
Hordhatatlan
Az e-hulladék gyártás mégsem vicces
Pontozás
Kialakítás, védelem 7 pont
Kijelző 4 pont
Sebesség 5 pont
Szoftverfelület 6 pont
Fotózás, videózás 2 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 4 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 0 pont
Indulóár (HUF) kb. 50 000

A TicWris teljesen komolytalan, ebben a formában a koncepció nem életképes, de legalább tisztességesen összerakták. A kivitelezés legalábbis minőségi, a szimpatikus és jól kezelhető szoftveren érezhetően gondolkodott valaki, akinek voltak jó ötletei, csak néhány apró és kevésbé apró probléma (használhatatlan térkép, hangerőszabályzás) elkerülhette a figyelmét. Nem fogjuk érdemben méltatni a TicWrist, mert ha a felhasználói felület és a szoftververzió tip-top, naprakész és hibátlan lenne, akkor sem lenne értelme az eszköznek. Nagy, nehéz és kényelmetlen, és még ha le is lehetne operálni a szíjat, akkor sem lenne teljesen alkalmas mini telefonnak. Egyrészt a ma már nagyon gyengének és ősréginek számító hardver miatt, másrészt a hátlap kialakítása miatt, ami arra lett kitalálva, hogy szíjjal a csuklónkra rögzítsük. Az arcazonosítás nagyon menő, a teljes értékű alkalmazások futtatása szintén, a pulzusszenzor pontosnak tűnik az optikai, csuklón mérő mezőnyben, de hordható okoseszközként teljesen diszfunkcionális, már-már komplett kreténség. Értesítéseket is kezelő aktivitáskövetőt bőven, de még igazi okosórát is kapni olcsóbban, de azért aranyos, hogy megpróbálták. Az eredeti ára egyébként annyi, mint egy Samsung Galaxy Watch Active 2-nek (95 ezer forint), de 50 ezer forint körül már ki lehet kukázni az internetből, ami még mindig iszonyú sok pénz egy jó poénért, még akkor is, ha önvédelmi eszköznek is használhatjuk. De ha eltekintünk a könnyelmű humorizálástól, a TicWris Max sajnos kimeríti az ipari környezetszennyezés fogalmát, a TicWris GTS meg egy Apple Watch klón. Ezeket még jobb híján csak techdemónak sem lehet nevezni, mint a Nubia Alpha-t.

AliceWake

Specifikáció

TicWris Max
TicWris Max Külső
Méretek 75,2 x 52 x 16,6 milliméter
Tömeg 153 gramm
KÉszülékvédelem IP67
Színvariációk fekete/acél
Kijelző képátlója 2,86 hüvelyk
Képaránya 16:9
Felbontása 480 x 640 pixel (280 ppi)
Típusa, frekvenciája IPS / 60 Hz
Értesítő LED nincs
Biometrikus védelem 2D arcfelismerés
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége MediaTek MT6739 / 28 nm
Processzor 4x 1,5 GHz Cortex-A53
Grafikus chip PowerVR G8100
RAM, tárhely mérete 3 / 32 GB
Memória bővítése nem opció
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/25
LTE B26/28/29/32/34/38/39/40/41/46/66
SIM-foglalat 1x nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 4.0
WiFi 802.11b/g/n (HotSpot)
USB nincs
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS
NFC nincs
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 7.1.1
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer nincs
Előlapi kamerarendszer 5/8 megapixel (interpolált)
Videófelvétel 720p 30 fps
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 2880 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés egyedi csatlakozó (4-pin)
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Közelségérzékelő, fényérzékelő, hangszenzor, pulzusszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Nubia Alpha - lementem alfába

    Kínából hozták nekünk, hátha érdekes. Nos, az. De azt senki sem mondta, hogy abból a szempontból lesz érdekes, hogy elrettentő példa váljék belőle.

Hirdetés