Teljesítménytúra okosórával

A kellemest a hasznossal: váratott magára a Huawei Watch GT Active bemutatója, a tesztkörnyezetet pedig maga a Kinizsi Százas teljesítménytúra adta.

Túra és sportóra

A hivatalos pecsételő és töltőpontok a Kinizsin: Hosszú-hegy (13,98 km), Pilis-nyereg (25,47 km), Nagy-Gete (41,6 km), Mogyorósbánya (51,18 km); átlagos sétatempóban már sötétedés után: Bányahegy (70,84 km), Koldusszállás (81,78 km), Szent Péter templomrom (91,06 km) és Tata, Ifjúsági tábor (98,1 km). A túrára előzetesen a Százas hivatalos oldalán lehet jelentkezni, majd orvosi igazolással nevezni.

Miért ragaszkodtam a sportóráshoz teljesítménytúrázáskor? Egyfelől azért, mert a birtokomban volt a tesztkészülék, akkor meg miért ne, plusz 85 kilóról 78-ra kívántam lemenni szűk két hónap alatt, és a megfelelő fogyáshoz edzés közben kapóra jött a pulzustartományok figyelése, plusz általánosan az útvonal rögzítése. A felkészítő 40/50/60 kilométeres túrákon pedig abszolút hasznát vettem a kilométerenkénti összesítéseknek a tempót és a magasságokat beleértve. Így kontroll alatt tudtam tartani a sebességem, és gyakorolni tudtam a százason ideális tempót, mindenkori terepviszony függvényében. A pulzusmérés séta közben is hasznos, hiszen melegebb időben, egy hegycsúcsot még meg lehet hajtani egyórás futóedzés erejéig, hiszen hamar vége. 24 órás séta esetében viszont később visszaüthet egy-egy 170 BPM feletti szakasz. Szóval, kis pocakkal és a La Sportiva Tempesta GTX, illetve az Asics GT 2000 6 Trail terepfutó cipőket váltogatva megindult a felkészítő munka. A május 25-ei Százasra végül az utóbbiban mentem, szélesebb talpprofilja ugyanis jobban illeszkedik enyhén befele dőlő sarkaimhoz.

[+]

Sétatempóban abszolút kielégítő a Watch GT útvonal-, magasság- és pulzuskövetése, úgyhogy a telefon a táskában maradhat anélkül, hogy GPS használat miatt gyorsan lemerülne. Mondjuk javítandó baki, hogy aktív Bluetooth kapcsolat esetén az óra inkább a mobil GPS-ét használja saját antennái helyett, ami nyilván takarékosabb az ő szempontjából, de én pont ki akartam venni a telefont az egyenletből, és ezt csak a Bluetooth kapcsolat megszakításával tudtam elérni. A hosszabb túrák adatait rendben vissza tudtam nézni utólag az óráról, a 60 kilométerest úgyszintén a telefonról, a Százas részletezett edzésadatait viszont csak a GT Active-ról sikerült. Hiába került át ugyanis a teljes statisztika a telefonra, talán a túl nagy táv és adatmennyiség, esetleg a szombatból vasárnapba hajló időtáv kifogott az Egészségen, a részletekhez így nem jutottam hozzá. Roppant bosszantó tud lenni az ilyesmi...

Hirdetés

A Huawei Egészség edzésadataiA Huawei Egészség edzésadatai A Huawei Egészség edzésadatai [+]

Ezzel át is nyargalhatunk a Watch GT sorozat számomra legfőbb hiányosságára: nincs mód az edzéseket, mozgásadatokat teljes egészében más futórendszerbe, esetleg GPX vagy TCX fájlba exportálni. Márpedig egy Runtastic vagy Strava adatbázisa teljesebb, az előbbit évek óta, eszközről eszközre költözve használom, a turistautak.hu térképéhez pedig a Locus Maps Prót vetem be telefonon, és az is rendben be tudja hívni más óra exportált adatait. De nem adtam fel: hosszas kutakodás és nem kevés fejfájás után sikerült a dolog.

A Locus Maps Pro túraadataiA Locus Maps Pro túraadatai A Locus Maps Pro túraadatai [+]

Míg nappal a Gerecse le-fel-le-fel emelkedői jelentik a kihívást (főleg a Nagy-Gete és a Kő-hegy csap oda a melegben, áldás Mogyorósbányára beszédülni egy jéghideg sörre), estére is kijut a jóból. A Gercsére és az Öreg-Kovácsra hosszan kell felemelkedni, bár én inkább a hegymenetet kedvelem, mint a térdgyalázó, meredek ereszkedést (a Gete ebben is megáldja a túrázót). Tavaly 80 km-nél jutottam fizikai tartalékaim végére, és tettem hozzá a mentális részt. Idén izomzatilag minden rendben volt, viszont elettem magam, és a végén a gyomrom nem viselkedett jól. Jövőre kipróbálom a sokak által fogyasztott energiazselét.

Akkor, ha az exportálni kívánt edzés meg van nyitva a Huawei Egészségben, kinyerhető a kapcsolódó HiTrack mozgásadat. Ehhez szükséges az Egészség alkalmazás mentése a Huawei Biztonsági Mentés appban, méghozzá USB-C pendrive-ra, ami nem kapható minden sarkon. Ha mindez összejön, elő kell kotorni a számítógépen a tömörített fájlból az alkönyvtárakba eldugott HiTrack edzésfájlt, ez tartalmazza a koordinátákat, a magasságokat és a pulzusadatokat. Aztán: telepíteni kell a Python programozói környezetet, és még a Windows Registryvel is babrálni kellhet, hogy a cmd ablak bevegye a Python parancssort. Plusz szükség lesz egy felhasználói Huawei Health - TCX konverterre is, hogy az alábbi programsorral kezdjen valamit: python Huawei-TCX-Converter.py HiTrack_1554620886000155464556400030001. Ez után végre elkészül a már importálható TCX fájl, csakhogy ez minden edzés és túra után 10-10 perc elfoglaltságot jelent. Nem hiszem el, hogy akkora munka volna a Huawei szoftverfejlesztőinek a GPX/TCX mentést egyszerűen hozzáadni..


[+]

Szerencsére a TCX fájlt a Runtasticba és a Locus Mapsbe is rendben be tudtam hívni, beleértve a Százas útvonaladatait, a magasságokat és az átlagos, maximális pulzusszámot. Ott aztán részleteiben is visszakövethető, mikor, hol jártam, milyen volt a tempóm, és így tovább. Nyilván, ha órát használok telefon helyett, ugrik mondjuk az élő helyszínmegosztás (sokan sugározzák helyzetüket a nagyvilágnak menet közben). Én mindenesetre örültem, hogy a teló a túrákon a táskában maradt, GPS használat miatt nem merült, és elég információt kaptam a GT-től, hogy egy ilyen kütyünek a jövőben is hasznát vegyem, még ha nem is elengedhetetlen túrakellék. A legjobban persze az érdekelt, hogy kibírja-e az Active egy töltéssel a 24 órát, a termékoldal GPS követéssel egyébként 22-t ír. Nos, 22 óra 15 perckor leállítva a túrarögzítést még mindig 13% maradt a telepben, márpedig a Kinizsi alatt elég gyakran sasoltam az AMOLED panelen, hogy épp milyen a tempóm és a pulzusom, mennyi van még a következő pontig stb. Úgyhogy újfent meggyőzött a széria remek üzemideje, az Amazfit Stratost út közben tölteni kellett volna.

Mit vittem magammal a Százasra? Először is: bejáratott túracipőt, ami nálam terepfutó, kényelmes alsót, jól szellőző nadrágot és pólót. A 15 literes táskában 2 liter folyadékot, polárt, esőköpenyt, cserezoknit. Kenőcsöt kidörzsölődésre, sportkrémet húzódásra, ragtapaszt, fejfájás csillapítót, hasfogót, tisztasági papírt (meg tudja tréfálni a túra a gyomrot), magnéziumot, multivitamint. Sapkát és naptejet, kávét vagy koffeintablettát, öt szendvicset, ugyanennyi zabszelet és gyümölcsöt, energiatablettákat. Végül tárcát, pecsételőt, túrafüzetet, térképet (mobilon), zseblámpát, bögrét a teának és bicskát kullancscsipesszel.

A LiteOS a takarékosság mellett egyébként folyamatosan fejlődik, persze van is még tere. Mindenképp bevenném a pakliba, hogy az alkalmazásértesítések megjelenjenek edzés közben, mert jelenleg csak a hívásokról szerez tudomást az ember, hiába aktív a BT kapcsolat. Plusz jó lenne, ha csak az óra GPS-e működne útvonalkövetéskor, felesleges a telefonét bevetni. Újra kellene gondolni az értesítéskezelést, a pillanatnyi pulzuskijelzés pedig lehetne pár másodperccel aktuálisabb a pulzuskontroll edzésekhez. Végül: újból aláhúzva: kérjük a fránya GPX exportálást! Mindazonáltal, 62/70 ezer forintos árcímkével és bővült funkciótárral határozottan erősebb alternatíva ma a Watch GT Active, mint a Classic és Sport volt tavaly, akkor még szűkebb tudáslistával, 80 ezerért – bár maradt bennem annyi hiányérzet, hogy az árak szempontjából jó irányba haladó kütyüpiacon az ajánlott minősítésről az új kellék lecsússzon.

Ugyanennyibe kerül ugyanis ma az apró Galaxy Watch Active, bővíthető TizenOS rendszerrel, és ott van olcsóbban az Amazfit Verge, sok hasonló tulajdonsággal. Egy irányt azonban a Huawei telibe trafált: először legyen meg a többhetes üzemidő és a roppant kitartó GPS követés, aztán jöhet a többi. Rengeteg ismerősöm ugyanis éppen azért nem vesz okos- vagy sportkütyüt, mert nem tetszik neki az 1-3 napos töltésciklus gondolata. És bár igazi okosórának a GT Active-ot se lehet nevezni, mutatós köntösbe csomagolták, gyönyörű a kijelzője, sporthoz, túrázáshoz hasznos társ, így nem kérdés, hogy nekem kifejezetten tetszett. Már csak azt kell kitaláljam, mi a következő, komolyabb mozgáscél...

Huawei Watch GT Active

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán

Azóta történt

Előzmények

  • Picit átszabták a Huawei Watch GT-t

    Apró dizájnváltozások mellett leginkább a szíj hoz látható különbséget az új variációkban. A remek AMOLED panel és a sok aktivitáskövető funkció maradt, érkezik a magyar rendszernyelv.

  • Honor Watch Magic - elvarázsolt idő

    A Huawei Watch GT apróbb variánsa éppoly meggyőző kívülről, és épp annyira behatárolt a tudáslistája belülről. A Honor variációja ugyanakkor határozottan kellemesebb áron nyit.

  • Huawei Watch GT - kimerülés, nem lemerülés

    Ahhoz képest, milyen jó AMOLED kijelzőt kapott, a gyönyörű Watch GT aktivitáskövetésen túl nem sokat tud. Azt viszont elég jól, és rendkívül kitartóan.

  • Kitartóbb lehet a Huawei GT Watch, mint tulajdonosa

    Az október 16-ára várt sportóra nem Wear OS-t fog futtatni és nem is Snapdragon 3100 ketyeg majd tűéles képernyője alatt, viszont sokáig bírhatja egy töltéssel.

Hirdetés