Senior készülékek - nagy(itelefon)teszt

Most már teljesen biztos, hogy egyszerű, könnyen kezelhető, elsősorban telefonálásra alkalmas készüléket a legnehezebb gyártani. Bezzeg, a 108 megapixeles kameramodul az simán megy. A jó hír viszont, hogy azért ebben a szegmensben is vannak ésszerű ajánlatok.

Szoftver, funkciók

Nyilván minden készülék egyedi, zárt rendszerrel rendelkezik, a legtöbb pedig olyan extrákat is tartalmaz, amiből össze is lehetne ollózni a senior telefonok non plus ultráját. Vagy legalábbis ahhoz valami nagyon hasonló képződményt. Az Energizerrel nem érdemes különösebben foglalkozni, nagyon apró és nem is kifejezetten időseknek készült, de nagyon vicces a menüje. A zárolt kijelzőn és némításkor felugró instrukciók ugyanis valamiféle játékból kerülhettek oda, még csak nem is fordítási hiba.

Energizer Hardcase H10
Energizer Hardcase H10 [+]

Az Energizer persze világbajnok félrefordításban, lásd az Energizer Energy E241S-t, ami vágyódik (long) sajtó (press) *-hoz nyit (to unlock). Ezt legalább értjük. De az „Irányítsd a nindzsát, hogy felvágd az…” és a „Távolítsd el a gyémántokat, mielőtt az idő…” már kellően gyanús volt, hogy ne a Google fordítót hibáztassuk. A Szervezőben van is egy olyan opció, mi kizárólag ilyen mondatokból áll, pedig játszani csak a klasszikus Kígyóval lehet. Teljesen szürreális. (Amúgy az egész készülék az, az anyagminőséggel, hangminőséggel és a vízállóság hiányával együtt.) A MyPhone Halo S+-ban is sikerült azért a törlést (clear) Derült-nek fordítani, de más hiba nincs. Leszámítva, hogy a zárolt képernyőn megjelenő instrukciók maradtak angolul.

MyPhone Halo 2

A színes kijelző ellenére ezek a modellek vagy fekete/fehér vagy erősen monokróm hangulatú felülettel rendelkeznek, amit mi jó ötletnek tartunk. Persze a legtöbb esetben állítható a sima háttérkép, de a kontraszt és a láthatóság így optimális. Az Alcatel színes, egyesével léptethető és átforduló, teljes képernyős menürendszerrel operál, de az érdemi tartalom ott is fekete/fehér. A Doro és a Halo 2 is színes ikonokkal dobja fel a menüt, de ugyanazt a metodikát követi, mint az Alcatel csak több fekete háttérrel. A két MyPhone S viszont tarkább, cserébe ott nagyobb a kijelző is.

Doro 1370

A legfontosabb funkciók jelen esetben a minél könnyebb kezelés és hívásindítás, esetleg az FM rádió és a vészjelzés. Természetesen SOS gomb kapcsolható kontaktokkal és automatikus SMS-sel minden eszközre jutott, ICE (In Case of Emergency) információkat viszont csak a Doronál adhatunk meg. Ezek a tulajdonos egészségi állapotára és alap adataira vonatkozó információk, mint a név, cím, életkor, testtömeg, nyelv, allergiák, rendszeresen szedett gyógyszerek, vércsoport, szóval egy rakás hasznos információ, annak, aki segítséget szeretne nyújtani az esetlegesen beszédképtelen vagy zavart felhasználónak.

Alcatel 2019GAlcatel 2019GAlcatel 2019G Alcatel 2019G [+]

Hívást indítani általában a 2-9 számgombokhoz rendelt kontaktok felé tudunk, a jellemzően zöld, hívásindító gomb megnyomásával; a Doro listázza is a kedvenc névjegyeket a csillag gomb alatt, így nem kell megjegyezni, melyik szám, kit rejt. A legkreatívabb megoldást viszont a MyPhone Halo 2 és Halo S kínálja. A technikailag komolyabb képességekkel rendelkező MyPhone S+ rendszere viszont eltér, így ott a Fotó névjegy sajnos nem opció, pedig maga a menürendszer úgy általában kellemesebb.A fényképes névjegyeket külön kell beállítani, nem a meglévőhöz társítunk képet és rendeljük hozzá a fényképes telefonkönyvhöz.

MyPhone Halo S
MyPhone Halo S [+]

Eleve Fotó névjegyként kell létrehozni a kapcsolatot, ami aztán név és egyéb zavaró infó nélkül, csak a képet megjelenítve mutatkozik. A fotókkal viszont kell próbálkozni, az egyik .jpg nem támogatott a rendszer szerint, a másik ugyanolyan meg igen. Mérettől és fájlnévtől függetlenül. De ha sikerült összehozni (nyilván memóriakártyáról kell kivadászni a képeket), akkor a gyorshívóban már olvasgatni sem kell a neveket, csak beütni a fénykép melletti egyjegyű számot és hívni.

MyPhone Halo S

Tárcsázni minden telefonon hatalmas számokkal lehet, a billentyűzetek kényelmesek, az Alcatel és a MyPhone Halo 2 még fel is olvassa hangosan az egyes számokat, utóbbi viszont sajnos csak angolul. (Az Alcatel tud magyarul.) Ezt a funkciót kikapcsolni sem lehet, ami inkább a Halo 2 esetében lehet zavaró. Néma módban persze nem karattyol, de ez így akkor sem opció. A két kicsúsztatható MyPhone-on a kedvenc listák és fotós névjegyzék mellett még két dedikált gyorsbillentyű is elfért (M1, M2), a többi készülék ilyennel nem rendelkezik.

MyPhone Halo S+MyPhone Halo S+MyPhone Halo S+ MyPhone Halo S+ [+]

Különösebb extrákkal szerencsére nem szórakoztatnak a gyártók, naptár mindenhol van, számológép, ébresztő és zseblámpa is, bár némelyik nagyon apró és gyenge (MyPhone S/S+). Fizikai gombot az Alcatel mellékelt, kétállású kapcsolót pedig a MyPhone Halo 2. FM-rádióhoz pedig eddig csak az Evolveo EasyPhone FM-nél láttunk külső vezérlőt, pedig a Dorot leszámítva minden készülékben integrált antenna található, működik füles nélkül is. Külön ikont az Alcateltől és a Dorotól kapott, mindenhol máshol a Multimédia menüpontban keresendő.

Halo 2 funkciók blokkolásaHalo 2 funkciók blokkolásaHalo 2 funkciók blokkolása Halo 2 funkciók blokkolása [+]

A Doro és a küllemben nagyon hasonló Halo 2 rendelkezik még egy funkcióval, ami kimondottan hasznosnak tűnik. Egyes menüpontokat letilthatunk, ha nincs rájuk szükség vagy csak zavarnák a felhasználót. A Halo 2-ben elérhető Nagyító például pont felesleges, a 0,3 megapixeles, fix fókuszos szenzor még arra sem alkalmas, hogy szöveg fölé tartva picit nagyobban jelenítse meg a kijelzőn. Ilyenkor ezek a menüből is eltűnnek, tovább egyszerűsítve így a felületet. Egészen addig lehet tiltogatni, amíg csak a névjegyzék, az üzenetek és a hívásnapló marad. Meg persze a beállítások.

Doro 1370 (nagy betűmérettel)
Doro 1370 (nagy betűmérettel) [+]

A hangprofilok minden készülékben testreszabhatóak, egyszerűen váltani pedig a normál és a néma mód között lehet, általában a kettőskereszt hosszú nyomásával. Kivéve az Alcatelen, ahol ez a gyorsívóra beállított kontaktok listáját szedi elő. Mivel itt vannak hangerőszabályzók, ott kell lenullázni a hangerőt a rezgő, majd a néma mód aktiválásához. A MyPhone S és S+ viszont csak a hangerőt csökkenti ezzel a módszerrel, némítani a kettőskereszttel kell.

Az Alcatel böngészője sem egy élmény.Az Alcatel böngészője sem egy élmény.Az Alcatel böngészője sem egy élmény. Az Alcatel böngészője sem egy élmény. [+]

Három eszköz van, ahol van valamiféle böngésző: az Energizeren sehogy sem lehet bele életet lehelni (hála az égnek), az Halo S+-ra egyenesen egy Opera Minit tettek, de használhatatlan, az Alcatel pedig saját böngészővel próbálkozik, de szintén hasznavehetetlen. A fájlkezelők egységesen jól működnek; vagy a multimédia szekcióban vagy az eszközökben találjuk, zene- vagy videólejátszó nem minden készülékre jutott, nem mintha baj lenne és fájlkezelőből úgyis meg lehet nyitni a támogatott tartalmakat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Panasonic senior modellek

    Tovább keressük az időseknek vagy korlátozott felhasználói képességgel rendelkezőknek szánt optimális megoldást, ezúttal a Panasonic kínálatából.

  • Két új Doro mutatkozott be

    Az időseknek szánt nyomógombos modellek között komplexebb és egyszerűbb megoldásokat is kínál a Doro.

  • Evolveo EasyPhone FG - kellemes egyszerűség

    Az Evolveonak már több, korrekt butatelefonja is volt, ami alkalmas idős felhasználók számára is, de a rendszer, a forma és a funkció az EasyPhone FG-ben picit jobban összeáll. Csak kicsit bumfordi és a kamera felesleges.

  • Bőven elég a villanyautók mostani hatótávja

    Amíg nincs alapvető technológiai ugrás az energiatárolásban, addig egyszerűen fölösleges, hogy a napi ingázáshoz is állandóan cipeljük magunkkal a felesleges tonnákat, miközben a fenekünk alatt lévő, zömmel kihasználatlan telepből négy másik városi autót zöldebbé tehetnénk.

Előzmények

  • Doro 7010 - whatsapp, nagyi?

    A koncepció már jó, csak a kivitelezés és a megvalósítás nem. Kár érte, kiváló ügynök lehetett volna.

  • Evolveo EasyPhone FM - zsebrádió

    Újabb időseknek szánt Evolveo modellről néztük meg, hogy valóban alkalmas-e a korosztály speciális igényeinek kielégítésére. A hatalmas gombok máris biztatóak.

  • Evolveo EasyPhone FD - take it easy!

    Az egyszerű butatelefon nem annyira egyszerű műfaj. Az Evolveónak sem mindig sikerül, az EasyPhone FD viszont minden tekintetben megfelel a specifikus elvárásoknak.

  • Nokia 2720 Flip - méltatlan

    A Nokia 2720 egy klasszikus, kagyló formátumú, hagyományos, nyomógombos telefonnak látszó tárgy. De valójában egy tévedés.

Hirdetés