Samsung Galaxy A12 - idén sem erősebb

Ismét érthetetlen helyeken lett elspórolva a Samsung belépőmodellje, a gyenge chipset pedig nehezen hozható össze a teljes értékű One UI rendszerrel. Az üzemidő viszont nagyon jó.

Bevezető, külső, kijelző

Nem kis meglepetés volt szembesülnünk a Galaxy A12 árával: 60 ezer forint körül, ahol már Poco M3 és Redmi 9T-ligájú termékek kaphatók 400 nites, Full HD IPS kijelzővel, 11 nanométeres Snapdragon 662 rendszerchippel, UFS 2.1-es tárolóval és 6000 mAh-s akkumulátorral, ott már a specifikáció alapján is nehéz elképzelni, hogy a márkanevén kívül mi adja majd el ezt a készüléket. Persze a teszt végéig azért összegyűlik egy-két érv.


[+]

Kezdjük az alapoknál: a Galaxy A12 nyilván egy plasztikházas eszköz, amivel önmagában nincs is semmi gond, adott egy kellemes fogás, a hátlap jelentős részén pedig némi csúszásgátló textúra segít a stabilitásban. A design erősen semmilyen, de nincsenek praktikusságot zavaró élek/peremek, a fő problémát inkább az összeszerelés minősége adja, kicsit recsegős-ropogós a hátlap, ujjal könnyedén be is lehet horpasztani az akksiig, a gombok minimálisan lötyögnek, ebből adódóan zörögni is tudnak, a telefon általános merevsége pedig bőven elmarad az ideálistól. A végfelhasználói dobozban egyébként töltőfejet és Type-A-Type-C kábelt találunk, sőt, még egy egyszerű headset is része az alapcsomagnak.


[+]

Amennyire kiemelkedően jó minőségű kijelzőket ad a Samsung a felsőkategóriában, annyira gyenge szintet képviselnek az alsóházban: a PLS névre hallgató paneljük jelenlegi ismereteink szerint garancia az alacsony fényerőre és a fájdalmas betekintési szögekre, ez a helyzet itt sem dőlt meg: 6,5 hüvelyken, 720 x 1600 pixeles felbontással nem csak a karakterek szőrösek, de az ikonok sem mutatnak túl jól, továbbá eléggé fakók a színek, kékes a színhőmérséklet, és állítani sem nagyon lehet, kizárólag sötét és esti kékfény-szűrő van a repertoárban.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy A12 Redmi Note 9S Poco M3 TCL 10 Pro Realme 7 Nokia 5.4
Képátló 6,50 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,53 hüvelyk 6,47 hüvelyk 6,50 hüvelyk 6,39 hüvelyk
Felbontás 720 x 1600 1080 x 2400 1080 x 2340 1080 x 2340 1080 x 2400 720 x 1560
Technológia PLS LCD IPS LCD IPS LCD AMOLED IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 368 nit 422 / 470 nit 363 nit 445 nit 455 / 515 nit 446 nit
Fehér fényerő (min.) 3,9 nit 1,3 nit 2,8 nit 4,8 nit 1,2 nit 2 nit
Fekete fényerő 0,24 nit 0,34 nit 0,21 nit 0 nit 0,32 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 1537:1 1242:1 1730:1 végtelen 1421:1 1538:1
Színhőmérséklet 8315 K 8140 / 6651 K + kézi 6793 K + kézi 6814 / 7690 K + kézi 6950 K + kézi 7558 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Mindez egészen komikussá válik, mikor az ember a napfény alatt a maxnál is magasabbra akarja húzni a fényerőt, de még mindig csak sejtelmesnek érződik a megjelenítés, ám közben még egy tájékoztató üzenetet is le kell okéznunk egy párbeszédablakban, miszerint ez bizony már nagyon meríteni fogja az akkut, és mindenképpen gondoljuk át, hogy szükség van-e ilyen magas fényerőre.


[+]

Egyébként az érintésérzékelés jó, és sokféleképpen lehet variálni a betűméretet, stílust, továbbá adott a teljes kijelző területét hasznosító gesztusvezérlés lehetősége is, ha a három lenti virtuális gombot el tudjuk engedni. A védelemről sajnos nincs semmi információ, az előlap üvegének védelme sem egy specifikált dolog, és IP vagy MIL-STD igazolás sincs.


[+]

Jobb oldalt, a bekapcsológombban egy ujjlenyomat-olvasó kapott helyet, fölötte a hangerőszabályzó páros terül el, akár zsebben is jól kitapintható módon. Bal oldalról tolhatjuk bele a nanoSIM-et és a microSD-t, a dual SIM-es modelleknél három különálló kártyahely van, ami örvendetes. Alul a Type-C port, illetve a 3,5 milliméteres jack csatlakozó tűnik fel, de a kis multimédiás hangszóró is erre kapott helyet. Odafent csak egy zajszűrő mikrofont lehet látni.

Hardver, szoftverezettség

Abszolút nem friss, viszont 12 nanométeres gyártástechnológiájával egyáltalán nem is elavult a mobilban lévő MediaTek Helio P35 rendszerchip, viszont a teljesítménye a mai sztenderdektől bőven elmarad, a nyolcmagos Cortex-A53 processzor (4 x 2,35 GHz + 4 x 1,8 GHz) és a PowerVR GE8320 grafikai egység szerény felhasználás mellett is hozza majd a kisebb-nagyobb akadozásokat, ráadásul az eMMC 5.1-es tároló is lassú, ami a különféle olvasási feladatoknál (galéria-előképek betöltése, fájlkezelő, stb.) nagyon nyögvenyelőssé teszi a használatot. Az itthon kapható 4/64 GB-os kivitel ugyanakkor minden szempontból bőséges, a soklapos böngészés és az alkalamzások közti váltás a telefon sebességéhez képest meglepően flottul működik, és itt bizony biztosan nem fogjuk fél nap alatt teletölteni a tárolót 4K videókkal. A microSD-s bővítés két SIM behelyezése után is játszik, illetve némi felárért van 128 GB-os tárolóval szerelt változat, itthon továbbra is 4 GB RAM-mal.

Fordítási hibák itt is beestek (lásd középső kép) [+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy A12 Realme 6 Nokia 5.4 TCL 10 Pro Redmi Note 9S Poco M3
Rendszerchip MediaTek Helio P35 MediaTek Helio G90T Snapdragon 662 Snapdragon 675 Snapdragon 720G Snapdragon 662
AnTuTu Bench. 8.x 108135 pont 291260 pont nem települt 227365 pont 276037 pont 179893 pont
Geekbench 5 (single/multi) 165 / 1025 pont 544 / 1726 pont 316 / 1440 pont 509 / 1480 pont 569 / 1779 pont 315 / 1373 pont
GFXBench Man. onscreen 19 fps 45 fps 27 fps 19 fps 37 fps 17 fps
GFXBench Man. offscreen 12 fps 50 fps 13 fps 22 fps 42 fps 19 fps

Az Android 10 alapjaira építő One UI 2.5 egy szerethető rendszer (a biztonsági csomag tesztünk írásának pillanatában januári volt), de ha ennyire nincs mögötte erőforrás, akkor a gyenge optimalizáltsága csúnyán megbosszulja magát. Először azt hittem, hogy a fentről lehúzható gyorskapcsolók hosszú érintésére itt egyáltalán nem is jönnek elő a részletesebb beállítások, aztán kiderült, hogy de, csak másodpercekkel később. Főleg a beköltözési fázis nagyon nyögvenyelős, utána már kellő türelemmel el lehet azért használgatni, hiszen bár tényleg nagyon lassú, a megbízhatóságával nem tapasztaltunk problémát.

Hirdetés

[+]

Ugyanez mondható el a jobb oldalt lévő ujjlenyomat-olvasóról: lassan, de stabilan működik, ha az ember jól beállítja. Van 2D arcfelismerés is, ami kétes biztonsággal, és maszkos időszakban sokszor körülményesen, de normális fényviszonyok közt szintén elfogadhatóan működik. Ami hiányzik a repertoárból, az az AoD, ismertebb nevén a mindig aktív vagy always on kijelzés: a képernyő technológiájából ez gyakorlatilag adódik is, viszont az értesítési led hiányával együtt már egy komoly probléma is lehet. Kimaradt továbbá a Bixby, ezt talán könnyebben el lehet engedni, Knox viszont természetesen van.

[+]

Lehet szinkronizálni a Samsung fiókba, kérni felhőtárhelyes biztonsági mentést és lebegőikonos kezelést, akad digitális jóllét és szülői felügyelet. Az alkalmazáskínálat kissé érdekes, személy szerint továbbra sem értem, hogy számológép, jegyzettömb és zenelejátszó nélkül hogyan tud kijönni egy olyan rendszer, ami nem csak hardcore felhasználóknak, hanem olyan hétköznapi embereknek is szól, akik nem töltik a fél életüket a Play Áruházban, de persze könnyen pótolható minden. A Google szoftverek között csak a legfontosabbak vannak fenn (Chrome, Gmail, Térkép, YouTube és kereső), a klaviatúra a Samsung-féle, egyébként elég jó darab, ezen felül pedig OneDrive, Netflix és Game Launcher van még az említésre méltó dolgok között, áruházból pedig a Galaxy Store is rendelkezésünke áll a Google sajátja mellett.

Kamera, multimédia

A quad-Bayer technológia megérkezésével visszatért a megapixelháború a mobilok közé, szintén néhány éves trendként pedig a hátlapi kamerák mennyisége is sokszor magasabb az indokoltnál, a Galaxy A12 pedig mindkét szempontból felveszi a kesztyűt. 48 megapixeles a főkamera elméleti maximális felbontása, persze az alapértelmezés és az optimális megoldás egyaránt a 12 megapixel, ami 4-1-es képpontegyesítéssel éri el a kívánt hatást. Nincs sok információ a kamerákkal kapcsolatban, de optikai képstabilizálás nincs az f/2-es egységhez, viszont egy egyszerű, nem túl gyors autofókusz azért természetesen jut a Samsung GM2-es szenzorra. Nincsenek nagy szoftveres trükkök, nagyjából az automatikus HDR a legkomolyabb extra, amivel számolni lehet, a Pro módban is csak ISO-t, fehéregyensúlyt meg expozíció-korrekciót lehet állítani, ez a készülék aligha fotós művészkedésre termett.

Főkamera, 12 megapixel

Nagyon a helyén kell kezelni a képminőséget, de ha a saját ligájában értelmezzük, a főkamera nappali fotói 12 megapixelen rendben vannak: stimmelnek a színek, korrekt a dinamika, vannak részletek, és bár a vonalélesség nem túl jó, zajból sincs fájdalmasan sok. Persze, ellenfényben a kellőnél nagyobb mennyiségben jön a kromatikus aberráció, ilyenkor össze tud zavarodni az automatika is minden téren, és ahogy az olcsóbb mobilok többségénél, itt is érdemes egy témát akár többször lefotózni, mert nem mindig az első sikerül jól, mi konkrétan fekete végeredménnyel is találkoztunk, mikor kapkodósan használtuk volna az eszközt. Szürkületben még egészen jó a minőség, este azonban nagyon előjönnek a dinamikai gondok, vagy nagyon sötét, vagy kiégett lesz minden fotó, ha nem nagyon homogén a fényforrásunk.

Ide kattintva nézhető meg egy fotó a 8 megapixeles szelfikamerától, a minősége egyébként nappal egészen kellemes. Most pedig jöjjön néhány fotó az 5 megapixeles ultraszélestől, ami egyébként f/2,2-es apertúrával és 122 fokos látószöggel bír.

Nagylátó, 5 megapixel

Itt már kicsit nehezebb pozitívnak lenni, erre a felbontásra nagyon kevés részlet jut, sok a zaj, már a megfelelő fényviszonyok közt is kevés a dinamika, durva a torzítás a széleken, éjszaka pedig közel használhatatlan a produkció. Autofókusz ehhez a kamerához már egyáltalán nincs, az egyetlen dolog, ami dicséretet érdemel, az a 122 fokos látószög, ami a mai átlagnál jóval szélesebb perspektívát ad a nagylátók között. A harmadik és a negyedik kamera 2-2 megapixeles makró és mélységszenzoros funkciókat lát el, nevezhetjük őket marketingkamerának is, túl sok érdemi hasznuk nincs.

Nem árulok el nagy titkot azzal, hogy videózni sem ez lesz a legjobb eszköz, ami csak beszerezhető, az általános képminőség az elérhető legmagasabb, Full HD felbontáson, főkamerával is elég harmatos, nagyon érződik a képstabilizálás és az érdemi zajszűrés hiánya, és zoomolni sincs túl sok értelme, mert csak tovább szemcsésedik a végeredmény. Menet közben nem lehet váltani normál és nagylátó kamera között, de a nagylátó eleve közelíti a használhatatlanság kategóriáját, úgyhogy ez annyira nem is nagy baj.

[+]

Videót nézni gyárilag a galériából vagy a Netflixen keresztül lehet, de nyilván mindenféle lejátszószoftver elérhető, és Full HD felbontásig nincs gond semmilyen videóval, a 4K-t viszont egészen változatos okok miatt nem tudom ajánlani. Hangos, de masszív torzítással operál a lenti mono hangszóró, zenei oldalon a hangtartomány két vége elveszik, a beszédhang viszont aránylag tiszta, aminek a kihangosított telefonhívások során mindenképpen örülni fogunk.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A nálunk teszten lévő Galaxy A12 két nanoSIM-et fogad be minden hazai LTE sáv támogatásával, de értelemszerűen 5G lehetsőge nélkül. Vásárlás előtt érdemes meggyőződni arról, hogy szimpla vagy dual SIM-es modellt választunk-e. A beszélgetési hangminőség elfogadható, a vétellel semmilyen szempontból nem volt baj, a hangszóró és a mikrofon viszont csak közepes szintet képvisel.

[+]

A WiFi modem sajnos csak egycsatornás, az általunk próbált routerekkel 65 Mb/s volt az elméleti maximális sebesség, 802.11a/b/g/n szabványú hálózatokra megy fel, adottak Direct és HotSpot funkciók is. A Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE), az USB pedig 2.0-s (MTP, OTG). A földi antennák és routerek mellett a GPS, GLONASS, Galileo és BeiDou műholdak veszik ki a részüket az átlagtempójú pozícionálásból. Szenzoros téren egyedül a gyorsulásmérő, illetve a fény- és távolságérzékelő az érdemi szereplő, a hiányzók listáján a barométer, az iránytűért felelős mágneses szenzor, a giroszkóp és az infra szerepel, a hozzánk került verzióban NFC sincs.


[+]

Samsung Galaxy A12
Pro
Kellemes fogás, jó helyre rakott gombok
Méretes akkumulátor
Fotós téren vállalható főkamera
Kontra
Nagyon gyenge kijelző
Harmatos rendszersebesség
Visszafogott adatkommunikáció és szenzoros felhozatal
Pontozás
Kialakítás, védelem 6 pont
Kijelző 5 pont
Sebesség 5 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 6 pont
Hangminőség 7 pont
Adatkommunikáció 6 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 5 pont
Indulóár (4G, 4/64 GB, HUF) 59 990

5000 mAh-nyi akkumulátorkapacitás ehhez a hardverhez és kijelzőhöz mindenképpen decens, nálunk is megvoltak azok a 14-15 órás idők, amiket 150 nit körüli fényerővel, alacsony hangerővel, folyamatos videózással lehet várni ettől a konfigurációtól, ami a mindennapi használatban a többségnek egész biztosan egy két-három napra beosztható, 5-6 órás kijelzőidőt jelenthet. Sajnos mi a gyári Samsung adaptív gyorstöltővel (15 W) sem tudtunk túl jó töltési időket elérni, a 100%-os érték eléréséhez körülbelül 3 óra kellett, de a fél óra alatt, 0-ról mindössze 20%-nyi töltés sem épp a legjobban hangzó adat, sőt.

Összegzés

Nagyon örültünk volna, ha idén végre egy ajánlható belépő-Samsung kerül a piacra, de sajnos erre továbbra is várnunk kell. A probléma két tőről fakad: az egyik, hogy a mobil egyik legfőbb része, a kijelző nagyon gyenge. A 720p felbontást még annak ellenére is elfogadná az ember, hogy a konkurensek többsége már bőven Full HD-t ad, ímmel-ámmal még a 400 nites fényerő is belefér a tűrésbe, de a PLS panel színeinek fakósága és betekintési szögei korántsem méltók ahhoz a gyártóhoz, amelyik az egyik legjobb kijelzőpaneleket adja a világnak, de ha a mobil márkájával nem is foglalkozunk, akkor is nagyon gyenge, amit mutat. A másik, ennél talán még fontosabb probléma, az a sovány teljesítményű rendszerchip, amire ráhúztak egy közel teljes értékű One UI rendszert, és ezzel olyan hektikus rendszersebességet értek el, ami a legtürelmesebb felhasználókat is biztosan próbára teszi majd. Vannak pillanatok, amikor egészen korrektül eldöcög a mobil, de olyan is előfordul, mikor túlzás nélkül 10 másodpercet kell várni a klaviatúrára, vagy a beállításokra, és az ember kínjában már inkább a ki-bekapcsológombot nyomkodja, amivel még jobban összezavarja az egészet.

60 ezer forint ezért a termékért még akkor is nagyon sok, ha a 4/64 GB-os memóriacsomag, illetve a kamerarendszer már nem marad el a legkomolyabb kategóriatársaktól sem, és mindehhez még párosul egy 5000 mAh kapacitású akksi, amivel tényleg nagyon jó üzemidőket lehet elérni. Az eMMC tárolót ez az árkategória lassan elfelejti, ahogy az ac-s Wi-Fit, a giroszkópot és a mágneses szenzort is alapértelmezettnek gondolnánk, ha nem az okostelefonos szegmens legaljából válogatunk. Kemény ellenfél a Poco M3, a Redmi 9T, de lassan erre az árszintre csúszik be a Realme 6 és a szoftveres támogatás szempontjából potens Nokia 5.4, illetve ha valaki elfogadja a HMS-es kompromisszumokat (kapcsolódó tudástár itt), akkor még egy 4G-s P40 Lite is élhető alternatíva.

szentkuti11

Specifikáció

Samsung Galaxy A12
Samsung Galaxy A12 Külső
Méretek 164 x 75,8 x 8,9 milliméter
Tömeg 205 gramm
Színvariációk fekete, piros, kék, fehér
Kijelző képátlója 6,5 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 720 x 1600 (270 ppi)
Típusa, frekvenciája PLS LCD, 60 Hz
Értesítő LED nincs
Biometrikus védelem 2D arcfelismerés, ujjlenyomat-olvasó (oldalt)
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége MediaTek Helio P35, 12 nm
Processzor 4 x 2,3 GHz + 4 x 2 GHz Cortex-A53
Grafikus chip PowerVR GE8320
RAM, tárhely mérete 4/64 GB (kisebb és nagyobb változat is létezik)
Memória bővítése microSD (dedikált helyen)
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1, B3, B4, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B39, B41
SIM-foglalat 2 x nanoSIM (szimpla SIM-es is van)
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.0
WiFi 802.11 b/g/n (HotSpot, Direct)
USB USB 2.0 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 10 + One UI 2.5
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 48 MP (f/2, autofókusz)
5 MP ultraszéles (f/2,2, fixfókusz)
2 MP makró (f/2,4, fixfókusz)
2 MP mélységszenzor (f/2,4, fixfókusz)
Előlapi kamerarendszer 8 megapixel (f/2,2), fixfókusz
Videófelvétel 1080p/720p 30 fps
Jack kimenet van
FM-rádió van
Üzemidő
Akkumulátor 5000 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 15 watt
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
gyorsulásmérő, fény- és közelségérzékelő

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy A21s - formásabb a valóságnál

    8 nanométeres gyártástechnológia friss rendszerchippel, négy hátlapi kamera és szinte kávák nélküli kijelző jut már a Samsung A20-as szériájába is, de vajon indokolja mindez a borsos árat?

Hirdetés