Philips Lumea Prestige IPL 9000 - szőrmentén

A szőrtelenítés alapvetően nem egy nagyon bonyolult vagy időigényes dolog, de rendszeresen ismétlődő feladat és a legtöbb, kicsit is tartós eredményt jelentő megoldás meglehetősen körülményes és/vagy kellemetlen. A Phillips Lumea utóbbi két jellemzőt kivonja az egyenletből.

Technológia, hatásmechanizmus

Az Intense Pulse Light (IPL) vagy intenzív pulzáló fény a termolízis elve alapján, nagy energiájú fény közlésével dolgozik. A villanó xenon égő eltérő hullámhosszú, polikróm, inkoherens és széttartó (eltérő színű, rezgő, nem párhuzamos) nyalábot alkot, amely a kevésbé pigmentált környező szöveteken akadálytalanul áthalad, a szőrszálban lévő festékanyag viszont elnyel és a megfelelő helyre vezet. A fényenergia hővé alakul, ami a szőrszemölcs (papilla) reverzibilis (visszafordítható) koagulcióját eredményezi. Vagyis villantgatunk, a szőr pedig, pontosabban a papilla roncsolódik.


(forrás: WEBBeteg)

A tartós depiláció lényege a szőr növekedésenek és a szőrszálak képződésének drasztikus lelassítása. Az IPL fototermolízis útján, hevítéssel bontja fel a nagymolekulájú vegyületeket kisebb molekulákká. A termolízis ebben az esetben fény közlésével következik be, ami fehérjekicsapódást eredményez. Mivel a szőr papilláinak fehérjetartalma magasabb, mint a környező szöveteké, a melanin pedig közvetlenül ide vezeti a fényt, a reakció itt indul be először. Csak a miheztartás végett: az irhában található, bőraljába nyúló gyökéri részben lévő szőrhagymában már élő hámsejtek és a hám eredetű, gyorsan osztódó mátrixsejtek találhatók, amelyek a szőrszálképződésért felelősek. A papilla (aka. szőrszemölcs, csak nem tetszik ez a szó) idegeket és vérereket tartalmaz. A kapillárisokon keresztül történik a sejtek anyagcseréje, innen indul a szőrnövekedés, illetve a festékanyag termelése, amelyekért szintén a mátrixsejtek felelnek. Ezeket kell orrba verni.

Hirdetés

A lényeg, hogy a papilla roncsolásával nem érünk el végleges eredményt, ahhoz a mátrixsejtek kolloid állapotának teljes, irreverzibilis megszüntetésére van szükség, amihez magukat a mátrixsejteket kell lokálisan és célzottan kiiktatni. Ehhez pedig mindenképpen elektromos áram és egy tű kell, ami pont oda küldi az energiát, ahova kell. A lézer ugyanolyan hatásmechanizmussal dolgozik, mint az IPL, csak a lézer ugye monokróm, alacsony divergenciájú és koherens. Tartós depilációra nagy teljesítménysűrűségű (694 nanométeres rubin, 755 nanométeres alexandrit vagy 800-900 nanométeres dióda), impulzusüzemű, úgynevezett kemény lézert alkalmaznak, de kizárólag orvosi diplomával és hatósági engedéllyel. Úgyhogy az otthon nem opció.

A villanófényes megoldás lényegében ugyanazon az elven működik, mint a lézer és az eredményesség feltételei is hasonlóak, viszont sokkal szélesebb körű a felhasználhatóság és nyilván kevésbé kockázatos. Az IPL technológia alkalmazását megelőzően szintén tilos a gyantázás és minden olyan szőrtelenítő eljárás, ami a szőrtüszők eltávolítását eredményezi, a szőrhossz viszont nem lehet nagyobb, mint 2 milliméter, így a kezelést megelőzően ajánlott borotválni a területet. A Philips mondjuk bármilyen szőrtelenítési eljárást elfogadhatónak tart, a lényeg, hogy szőrtelen legyen a felület, de a fentiek alapján érthető okokból sokkal hatékonyabb, ha maradunk a borotvánál.

A fény elnyelődésének mértéke a szőrszálak melaninkoncentrációjától függ, az IPL technológia 400-1200 nanométeres hullámhosszal dolgozik, a Lumea konkrétan 565 és 1400 nm között, 1-2,5 ms impulzussal, testtájanként eltérő optikai sugárdózissal (2,4 -6,5 J/cm2). Erősebben pigmentált bőrön és világosabb szőrszálakon is alkalmazható, mint a lézer, de a nagyobb kontraszt a szőr és a bőr tónusa között itt is növeli a hatékonyságot. A fényérzékenység viszont kizáró ok, ahogy a szőke vagy ősz (pigmenthiányos) szőrszálak is. Sajnos a vörösek is kiesnek, jellemzően nem elég nagy a kontraszt és a pigmentek fényelnyelő képessége.


[+]

Az eljárás technikailag csak a szőrnövekedés anagén (növekvő) fázisában hatásos, ezért szükséges a hosszabb ideig tartó kezelés. Ugyan a szőrtüsző ilyenkor helyezkedik el a legmélyebben, de ekkor termelődik elég pigment a fény elnyeléséhez is. A katagén (sorvadó) fázisban még van esélyünk, a telogén fázisban viszont már nincs sejtosztódás, a szőrtüsző elválik a papillától és a felszínhez közel helyezkedik el. Márpedig nekik pont ott, a papillában, kéne kárt okozni.

Mivel a testfelületen egy időben egyszerre mind a három fázisban lévő szőrszál megtalálható, a fázisok időtartama és váltakozása pedig testtájanként változó, az IPL kezelés csak kúraszerűen, hosszútávon alkalmazva hatásos. Úgyhogy az első hat hónapban nem érdemes csodát várni, bár az első három kezelést követően már látványos az eredmény, lábon általában úgy 90%-os csökkenés három kezelést követően, ami hat hét. Persze utána még felébred a többi, úgyhogy végig kell tolni a 10 hónapot, de legalább látszik, hogy történik valami.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés