Philips Lumea Prestige IPL 9000 - szőrmentén

A szőrtelenítés alapvetően nem egy nagyon bonyolult vagy időigényes dolog, de rendszeresen ismétlődő feladat és a legtöbb, kicsit is tartós eredményt jelentő megoldás meglehetősen körülményes és/vagy kellemetlen. A Phillips Lumea utóbbi két jellemzőt kivonja az egyenletből.

Bevezetés

Megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól tulajdonképpen nem egy annyira komplex és nagy szaktudást igénylő feladat, rengeteg, otthon is kivitelezhető alternatíva áll rendelkezésre, egyik jobb, mint a másik [szarkazmus], de közös jellemző, hogy mind folyamatos anyagi ráfordítást igényel, általában kellemetlen érzés és a legtöbb nem jelent hosszabb távú megoldást szűk egy hónapnál. De inkább kevesebbet. Aztán lehet kezdeni elölről, akármelyik módszert is választottuk. Kivéve, ha befektetünk egy majdnem végleges megoldásba.

Technikailag ugyanis csak egyetlen módszer létezik, ami valóban végleges, minden más hivatalosan átmeneti szőreltávolítás, úgynevezett depiláció. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal korlátozta is a végleges jelző használatát (itthon sem nagyon használják), kizárólag a tűbevezetéses, jellemzően lokális elektrolízist alkalmazó módszert ismerik el permanens megoldásként, bármilyen más technológia esetében nem lehet ezt a jelzőt használni. A galván, diatermális, rövidhullámú és opcionálisan termolízissel kiegészített tűbevezetés viszont körülményes, hosszadalmas és nem fájdalommentes, amellett csak kis területek epilálására alkalmas.

A borotva evidens, és elsőre olcsó megoldásnak tűnik, de egyrészt a penge nem olcsó (elvileg minden területet, de az érzékenyeket biztosan illene külön pengével megközelíteni), főleg, ha a javasolt időközönként cseréljük is őket, másrészt bizonyos testtájakon kimondottan kellemetlen a növekvő fázis borotválást követően (jellemzően a hajlatok), harmadrészt viszonylag nagy a fertőzés- és sérülésveszély (igen, a gyulladt szőrtüsző is fertőzés, baktériumok okozzák), negyedrészt alkat függvénye, de nagyon sok nő és férfi esetében 24 órányi szőrtelenséget sem feltétlenül garantál.

A cukorgyanta már tényleg elég jó, de nem szakképesítés nélküli használatra tervezték.
A cukorgyanta már tényleg elég jó, de nem szakképesítés nélküli használatra tervezték.

Ha valami tartósabb és hosszabb ideig tartó komfortérzetet biztosító megoldásra vágyunk, mint amit egy mezei borotva tud nyújtani, választhatjuk mondjuk a gyantázást, amivel nyerünk úgy három-négy hetet, de szakember végzi, a terület nagyságától, érzékenységétől és a felhasznált anyagoktól függően alkalmanként olyan 4-10 ezer forintba fáj (meg amúgy sem kellemes), általában időpontot kell egyeztetni és elfáradni a műveleti területre; vagy ott az epilátor, ami a műfaj fűrészelt csövű shotgunja. Nem túl hatékony, baromira fáj és általában több kárt okoz, mint amennyit használ. Kizárólag nagyon ritka és már meggyengült szőrszálak esetében ajánlott. A csipesz meg maximum szemöldöknyi mennyiségben alternatíva. Arról nem is beszélve, hogy egy használható csipesz, ami nem csak egy csipesznek látszó tárgy, sem olcsó.


[+]

Jelenleg a legjobb, otthon is biztonságosan bevethető alternatíva az IPL, mondjuk az okos Philips Lumea Prestige IPL, ami körönként olyan hat hónapra szabadít meg a szőrszálaktól és a folyamatos macerától, ha hajlandóak vagyunk végigtolni a 10 hónapos, 12 alkalomból álló első kezelési ciklust az összes területen, ahol innentől kezdve csak fél évente szeretnénk maximum pár kóbor szőrszálat látni. Már, ha nagyon nézzük, mert a maradék is jelentősen elgyengül és elhalványul. A dolog lényege a szelektív fototermolízis, ami közvetlenül a szőrnövekedésért felelős sejteket roncsolja, lelassítva ezzel a reprodukciót. Ha valakit nem érdekel a hatásmechanizmus, lapozzon kettőt, a többiek viszont a következő oldalon ismerkedhetnek meg a szőrszál felépítésével, a szőrnövekedés folyamatával és az intenzív pulzáló fény biokémiai hatásaival.

Technológia, hatásmechanizmus

Az Intense Pulse Light (IPL) vagy intenzív pulzáló fény a termolízis elve alapján, nagy energiájú fény közlésével dolgozik. A villanó xenon égő eltérő hullámhosszú, polikróm, inkoherens és széttartó (eltérő színű, rezgő, nem párhuzamos) nyalábot alkot, amely a kevésbé pigmentált környező szöveteken akadálytalanul áthalad, a szőrszálban lévő festékanyag viszont elnyel és a megfelelő helyre vezet. A fényenergia hővé alakul, ami a szőrszemölcs (papilla) reverzibilis (visszafordítható) koagulcióját eredményezi. Vagyis villantgatunk, a szőr pedig, pontosabban a papilla roncsolódik.


(forrás: WEBBeteg)

A tartós depiláció lényege a szőr növekedésenek és a szőrszálak képződésének drasztikus lelassítása. Az IPL fototermolízis útján, hevítéssel bontja fel a nagymolekulájú vegyületeket kisebb molekulákká. A termolízis ebben az esetben fény közlésével következik be, ami fehérjekicsapódást eredményez. Mivel a szőr papilláinak fehérjetartalma magasabb, mint a környező szöveteké, a melanin pedig közvetlenül ide vezeti a fényt, a reakció itt indul be először. Csak a miheztartás végett: az irhában található, bőraljába nyúló gyökéri részben lévő szőrhagymában már élő hámsejtek és a hám eredetű, gyorsan osztódó mátrixsejtek találhatók, amelyek a szőrszálképződésért felelősek. A papilla (aka. szőrszemölcs, csak nem tetszik ez a szó) idegeket és vérereket tartalmaz. A kapillárisokon keresztül történik a sejtek anyagcseréje, innen indul a szőrnövekedés, illetve a festékanyag termelése, amelyekért szintén a mátrixsejtek felelnek. Ezeket kell orrba verni.

Hirdetés

A lényeg, hogy a papilla roncsolásával nem érünk el végleges eredményt, ahhoz a mátrixsejtek kolloid állapotának teljes, irreverzibilis megszüntetésére van szükség, amihez magukat a mátrixsejteket kell lokálisan és célzottan kiiktatni. Ehhez pedig mindenképpen elektromos áram és egy tű kell, ami pont oda küldi az energiát, ahova kell. A lézer ugyanolyan hatásmechanizmussal dolgozik, mint az IPL, csak a lézer ugye monokróm, alacsony divergenciájú és koherens. Tartós depilációra nagy teljesítménysűrűségű (694 nanométeres rubin, 755 nanométeres alexandrit vagy 800-900 nanométeres dióda), impulzusüzemű, úgynevezett kemény lézert alkalmaznak, de kizárólag orvosi diplomával és hatósági engedéllyel. Úgyhogy az otthon nem opció.

A villanófényes megoldás lényegében ugyanazon az elven működik, mint a lézer és az eredményesség feltételei is hasonlóak, viszont sokkal szélesebb körű a felhasználhatóság és nyilván kevésbé kockázatos. Az IPL technológia alkalmazását megelőzően szintén tilos a gyantázás és minden olyan szőrtelenítő eljárás, ami a szőrtüszők eltávolítását eredményezi, a szőrhossz viszont nem lehet nagyobb, mint 2 milliméter, így a kezelést megelőzően ajánlott borotválni a területet. A Philips mondjuk bármilyen szőrtelenítési eljárást elfogadhatónak tart, a lényeg, hogy szőrtelen legyen a felület, de a fentiek alapján érthető okokból sokkal hatékonyabb, ha maradunk a borotvánál.

A fény elnyelődésének mértéke a szőrszálak melaninkoncentrációjától függ, az IPL technológia 400-1200 nanométeres hullámhosszal dolgozik, a Lumea konkrétan 565 és 1400 nm között, 1-2,5 ms impulzussal, testtájanként eltérő optikai sugárdózissal (2,4 -6,5 J/cm2). Erősebben pigmentált bőrön és világosabb szőrszálakon is alkalmazható, mint a lézer, de a nagyobb kontraszt a szőr és a bőr tónusa között itt is növeli a hatékonyságot. A fényérzékenység viszont kizáró ok, ahogy a szőke vagy ősz (pigmenthiányos) szőrszálak is. Sajnos a vörösek is kiesnek, jellemzően nem elég nagy a kontraszt és a pigmentek fényelnyelő képessége.


[+]

Az eljárás technikailag csak a szőrnövekedés anagén (növekvő) fázisában hatásos, ezért szükséges a hosszabb ideig tartó kezelés. Ugyan a szőrtüsző ilyenkor helyezkedik el a legmélyebben, de ekkor termelődik elég pigment a fény elnyeléséhez is. A katagén (sorvadó) fázisban még van esélyünk, a telogén fázisban viszont már nincs sejtosztódás, a szőrtüsző elválik a papillától és a felszínhez közel helyezkedik el. Márpedig nekik pont ott, a papillában, kéne kárt okozni.

Mivel a testfelületen egy időben egyszerre mind a három fázisban lévő szőrszál megtalálható, a fázisok időtartama és váltakozása pedig testtájanként változó, az IPL kezelés csak kúraszerűen, hosszútávon alkalmazva hatásos. Úgyhogy az első hat hónapban nem érdemes csodát várni, bár az első három kezelést követően már látványos az eredmény, lábon általában úgy 90%-os csökkenés három kezelést követően, ami hat hét. Persze utána még felébred a többi, úgyhogy végig kell tolni a 10 hónapot, de legalább látszik, hogy történik valami.

Az okos IPL készülék

A Philipsnek több IPL technológiával dolgozó szőrtelenítő eszköze is elérhető a Lumea termékcsaládban, a leghatékonyabb (és nyilván legdrágább) jelenleg a 9000-res Prestige sorozat, amely élete során 450 ezer villantást is kiprésel magából, vezeték nélkül is tud működni, intelligens szenzorrendszerrel felszerelt, ami érzékeli a bőrtónust és négy, ergonomikus kezelőfejjel rendelkezik a különböző testtájak optimális lefedéséhez. A Lumea használható érzékeny területeken is, mint a bikinivonal vagy az arc, a kezelésről pedig csak a nagyon sötét bőrű, illetve a szőke, ősz vagy vörös szőrzettel rendelkező felhasználók kénytelenek lemondani.


[+]

Maga a készülék ergonomikus és esztétikus, és a feminin színtéma ellenére nyilván a szőrzettől tartósan megválni szándékozó férfiaknak is ajánlott. A dobozban találunk négy kezelőfejet (arc, bikinivonal, hónalj és testkezelő) egy masszív (65W) töltőadaptert egyedi csatlakozóval, használati útmutatót, egy fehér, műbőr hordtáskát és tisztítókendőt. A fejek a kezelni kívánt testrésznek megfelelő kialakítással és különböző színszűrőkkel rendelkeznek eltérő fényintenzitás mellett, úgyhogy igyekezzünk mindig a megfelelő kiegészítőt alkalmazni. A fejeken sematikus ábrák jelzik a célterületet.


[+]

A megfelelő intenzitás kiválasztásában a SenseIQ technológia segít, már ha abból nem lenne egyértelmű, hogy a túl intenzív energiaközlés enyhe szúró fájdalommal és erős hőérzettel jár. Ehhez a nagyító ikonnal ellátott gombot kell megnyomni, a kívánt testrészre helyezni a készüléket és megvárni, amíg elkezdenek villogni az intenzitást jelző számok. A Lumea mindig a legmagasabb használható szintet lövi be, ezt a nyilakkal csökkenthetjük, lehetőleg azért a javasolt tartományon belül, a pipa megnyomásával pedig rögzíthetjük a beállításokat.


[+]

Ha két kezelés között napoztunk vagy napsütésnek voltunk kitéve, javasolt újrakalibrálni az eszközt, de olyan esetekben, amikor a használat kifejezetten ellenjavallot, a rendszer automatikusan is letiltja a villantást. A SenseIQ minden kezelés megkezdése előtt és kezelés közben kéretlenül is szkenneli a bőrtónust és túl sötét bőrszín (akár egy anyajegy) esetén egyszerűen nem engedi a használatot a bőrreakciók és károsodás elkerülése érdekében. Ilyenkor a LED jelzőfény narancssárgán villog és akkor sem történik semmi, ha rátenyerelünk a villantó gombra.


[+]

A kezelésnek nem szabad kellemetlen fájdalomérzettel járnia, attól nem lesz hatékonyabb, viszont a helytelenül megválasztott intenzitás nagyon ritkán égési sérüléseket, szőrtüsző gyulladást vagy foltokban hiperpigmentációt, illetve hipopigmentációt eredményezhet. Ezek általában nem maradandó károsodások és ritkán fordulnak elő, de jobb, ha nem kísértjük a szerencsénket. Bizsergést, hőérzetet, apró szurkálást és enyhe bőrpírt viszont tapasztalhatunk közvetlenül a kezelés után, de az normális.

[+]

A kezelési idő testtájanként eltérő, de az is befolyásolja, ha vezeték nélkül óhajtunk ügyködni. A kábel kellően hosszú, abszolút nem kényelmetlen, de kisebb és gyorsabban kezelhető területek miatt nem érdemes elővenni. Az arc (kizárólag járomcsont alatti részek) akkuról két és fél percet vesznek igénybe, míg kábelen megvagyunk másfél perc alatt. A hónalj szintén egy gyors kör, akkuról is csak két perc, hálózati tápellátással pedig másfél. A lábak és a karok esetében érdemes madzagról dolgozni, úgy négy és fél perc alatt végzünk egy végtaggal. Az akku teljes feltöltése másfél óra, ez 130 villantásra elég a legmagasabb intenzitáson, ami nem fogja lefedni az egész testet, ha egyszerre esnénk neki mindennek.

[+]

A készülék használata roppant egyszerű és kényelmes, az indikátor LED jelzi, ha az a kezelőfej megfelelően illeszkedik, egyébként nem is villant, ha bénán nyomtuk a bőrünkhöz. Az intenzitást és az akku töltöttségi állapotát a vezérlőfelületen láthatjuk, alacsony töltöttség esetén pedig narancssárgán villog a LED csík. A hűtőrendszernek van hangja, de nem zavaró vagy kellemetlen, alvó emberre mondjuk azért legyünk tekintettel, de a TV-t nem fogja túlzajongani.

[+]

A használatot mobilapp is segíti, ami ezúttal kifejezetten jól sikerült a Philipsnek. Minden Lumea modellhez elérhető egyébként, a szerényebb teljesítményű és felszereltségű verziókhoz is. A készülék és az app nincs közvetlen kapcsolatban, minden beállítás és információ elérhető, illetve megjelenik a készüléken magán, viszont rengeteg hasznos anyag található a tökéletesen és profin lokalizált, teljesen magyar nyelvű appban, illetve a kezelések naplózását és az aktuális kezelések esedékességét is jelzi, úgyhogy nem kell számolgatni a napokat, a rendszer majd szól, ha dolgunk van.

Teljesen nulláról három kezelés után körülbelül a szőrszálak 60%-a tűnt el a barátnőm esetében, aki közepesen barna bőrrel és sötét szőrszálakkal rendelkezik, a 10 hónapos intenzív kezelést követően pedig havonta egy kezeléssel (ha az ember nem sumákolja el) teljesen fenntartható a szőrtelen állapot. Ezt speciel egy korábbi modellel abszolváltuk, a továbbfejlesztett Lumea Prestige IPL 9000 (a teszt alanya) annál erősebb és precízebb készülék. Még egy lényeges dolog, amit viszont sehol nem nagyon említ senki. Egyes antibiotikumok átmeneti fotoszenzitivitást (fényérzékenységet) okoznak, úgyhogy antibiotikum kúra után minden fénnyel történő kezelés előtt minimum egy hetet várni kell.


[+]

A kezelés hatékonysága még esetemben is igazolható, értelemszerűen a két és fél évig tartó orvosi lézerkezelés nem végleges megoldás és maradt még kezelendő terület. A szőrszálak persze alig láthatóak, gyengék és ritkák, optikailag nagyjából rendben van, de a makulátlan simaság ugye így nem jön össze. A Lumea viszont így is tette a dolgát, a lábamon két kezelés után nulla darab szőrszál tapintható, a hónalj területen pedig már az első kezelés teljesen kiiktatta a rezisztenseket. Több ismerősöm választotta a kiegészítő lézerkezelést a két éves kúra után, ők még mindig járkálnak plusz lézerre (plusz pénzért), közülük egy már a legelején elején jelezte, hogy neki konkrétan fájdalmas a művelet, a teljesítménysűrűség kényszerű növelése meg nyilván rontott az élményen. Egyébként valóban nem kellemes, főleg a vége felé, főleg, ha az asszisztens szétégeti a teljes bőrfelületet. Ez mondjuk csak egyszer fordult elő és feltehetően az irreálisan magas fájdalomküszöböm is közrejátszott a dologban, mert akkor és ott nem éreztem és nem jeleztem, hogy ez sok lesz. De ez azért nem jellemző. Mivel a Lumea kezelőfejei kitűnően tisztíthatók és sterilizálhatók, a készülék a teszt után már megy is kölcsönbe említett érzékeny barátnőmhöz. Hasonló adottságokkal rendelkezik, nála is meggyőző eredményre számítunk. Az intenzív pulzáló fénnyel dolgozó Lumea ugyanazon az elven működik, mint a lézer, szintén több kezelésre van szükség az optimális eredményhez, a későbbiekben pedig emlékeztető kezeléseket kell végezni havonta, de óriási előnye az egyébként lényegesen drágább orvosi lézerhez képest, hogy mindezt otthon, gyorsan és minden testtájon tudjuk abszolválni, míg a lézer nagyjából ugyanakkora vagy nagyobb összegért csak egyetlen testrészt (végtagok esetében természetesen párosával) fed le. Ha csak havi egy (de inkább évi 16), alkalmanként 6490 forintba kerülő bikinivonal gyantázással számolok (ahová időpontra el is kell mennem), akkor a Lumea Prestige IPL ára másfél év alatt visszajön, és akkor még a lábak, kar vagy arc, esetleg hát vagy has szőrtelenítése sehol sincs. A Philips Lumea Prestige IPL 9000 BRI958/00 199 ezer forintba kerül a gyártó hivatalos webshopjában, ami hirtelen mellbevágó lehet, de érdemes számolgatni kicsit, hogy egy átlagos nő mennyit költ egy évben csak a lábak, karok vagy a bikinivonal szőrtelenítésére, pláne, ha mindhárom játszik, a kozmetikák férfiakra szabott árlistáján pedig általában még nagyobb összegek szerepelnek, egyrészt a sűrűbb és erősebb szőrzet miatt, másrészt jellemzően a hát és a mellkas is a kezelésre javasolt testtájak között szerepel, amelyek a nagyobb felület miatt (is) kerülnek többe. Ha kiszámolgattunk mindent és végig gondoltuk, hogy melyik módszer milyen előnyökkel és kényelmetlenségekkel jár, valószínűleg arra a következtetésre fogunk jutni, hogy a Philips által implementált IPL technológia és a Lumea Prestige széria azért az ára mellett is ajánlott.

Philips Lumea Prestige 9000

AliceWake

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés