Nokia N1 - tizenkét szűk nap

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A WiFi-s tabletek sosem az adatkommunikációs képességek széles skálájáról voltak híresek, bár ettől még az N1 kétcsatornás 802.11a/b/g/n/ac modulja lehetne éppen kitűnő, de sajnos nem az. Az átlagosnál gyengébb a WiFi modem érzékenysége, pedig az ember szívesen ülne ki a kertbe egy ilyen masinával anélkül, hogy WiFi routere jelét kellene vadászni. GPS, NFC vagy infra nem került a motorháztető alá, pedig ezek közül legalább a navigáláshoz szükséges technológia jól jött volna, nem is értjük a hiányát. Bluetoothból 4.0 a szabvány A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0, a Type-C csatlakozó ellenére. Az OTG-s képességeket nem tudtuk tesztelni Type-C-s adattároló vagy periféria hiányában, és persze nem volt kellemes, hogy a birtokunkban lévő egyetlen ilyen szabványú kábelt mindig magunkkal kellett hurcolászni. USB 3.1-es sebességek vagy más készülék töltésének lehetősége nélkül (ilyesmi az Android M-mel érkezhet) maradhatott volna az N1 a microUSB portnál, és senki nem szólhatna egy rossz szót sem.


[+]

A táblagépektől jobb üzemidőt várunk, mint az okostelefonoktól, hiszen a legtöbb ilyen készülék nem lóg mobilhálózaton, a frissítések ritkásabbak, és bár a nagyobb képernyő többet fogyaszt, ugyanaz a hardver viszont nem, így a nagy telepből többet lehet kihozni. 5300 milliamperórás akkumulátorával a Nokia N1 a középmezőnybe kvalifikálja magát. Nekünk átlagosan hatórás képernyőidő jött össze, kellemesen alacsony készenléti fogyasztással. A MinDig TV HD adását kereken nyolc órán át tudtuk streamelni közepes fényerőn, böngészni pedig kilenc órán át keresztül sikerült egyhuzamban. Energiatakarékos mód nincs.


[+]

Értékelés: Nokia N1
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az N1 táblagép még akkor is új kezdet a Nokiának, ha az eszközt nem ők gyártják, hanem a tajvani Foxconn. A finnek új licencmodellje szerint ugyanis (jelenleg) csak a tervezés és a szoftverek az ő részük (a Z Launcher jópofa), az összeszerelést, a szállítást, a forgalmazást és a marketinget a partnerek végzik. Az, hogy ezt az utat mekkora siker fogja koronázni hosszútávon, egyelőre nehéz lenne megjósolni, mindenesetre az N1 a Kínai Népköztársaságban a hírek szerint jól fogy, a Nokia pedig elég nagy név ahhoz, hogy tajvani partnerrel is el tudja adni készülékeit, szóval kíváncsian várjuk a folytatást.

Ami magát a táblagépet illeti, egy majdnem hibátlanul összerakott készülékről beszélhetünk, majdnem hibátlan IPS kijelzővel (apró fényszivárgást kiszúrtunk az egyik szélen), remek rendszersebességgel, kellemes fogással, elfogadható (bár rossz helyre került) sztereó hangszórókkal és letisztult rendszerfelülettel. A semleges oldalon az átlagos üzemidőt, a negatívon pedig a GPS, az NFC, az infra és a ledes villanó hiányát kell megemlíteni, illetve egyelőre az USB Type-C csatlakozást, mivel nem nagyon akad az embernek második, harmadik ilyen kábele, ráadásul a sebességszabvány USB 2.0-s, nem 3.1-es, mint mondjuk az új MacBook esetében.

Mivel Kínában igen olcsón startolt el az alumíniumházas, 2 gigabájt RAM-os masina, ha hivatalosan is eljut hozzánk és kedvező lesz az ára, akkor itthon is egy igen erős ajánlatról beszélhetünk. GSM boltból egyébként 80 ezer forintért vihető el a Nokia/Foxconn tablet, ez sem számít éppen rossz vételnek. És ki tudja: lehet, hogy a finnek következő mobileszköze egy androidos okostelefon lesz, ami persze már a pletykák és jóslatok világába repít bennünket, ahova nem szívesen megyünk. Ami viszont tény és mindenképpen jó hír: a Nokia nem tűnt el, csak átalakult.

Nokia N1

Bone123

A tesztkészüléket az XXL GSM biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Kínán kívül a Nokia N1

    A Foxconn üzemeiben gyártott, Nokia logós táblagép elhagyta a Kínai Népköztársaság határait. A tajvani az első "külföldi" piac, ahol kapható lesz.

  • MWC 2015: Kezünkben a Nokia N1

    A Foxconn által gyártott androidos táblagép Ázsiában már elstartolt, a Nokia munkatársa pedig erősen célzott arra, hogy valamikor az öreg kontinensen is kapható lesz.

Hirdetés