Hirdetés
Hardver és szoftverek
Az Intel jó ideje szeretne releváns szereplővé válni az androidos világban, ám eddig főleg kisebb sikerű táblagépekben bukkantak fel Atom sorozatú lapkái. Ezen változtathat az ASUS Zenfone 2 megjelenése, amelynek az összes variánsa valamelyik Intel Atom chipsettel kapható. A Z3580-nal a 4 gigabájtos Zenfone 2 kapcsán nem is olyan régen már találkoztunk, és a Nokia N1-et is a 22 nanométeres csíkszélességgel gyártott, 64 bites SoC hajtja, amely négy, 2,33 gigahertzre skálázott processzormagot tartalmaz. A grafikus feladatokat az elég erős PowerVR G6430 végzi, rendszermemóriából 2 gigabájtot mellékeltek. Noha a tárhely nem bővíthető microSD kártyával, a 32 gigabájtos belső tároló bőségesen hagy szabadon felhasználható területet, egészen pontosan 24,32 gigabájtot.
A lapkakészlet teljesítményével a Zenfone 2 esetében elégedettek voltunk, és az Intel SoC a Nokia/Foxconn táblagépben is remekel, még ha valamivel nagyobb felbontást is kell kezeljen. A felület átmenetei hibátlanok, semmi megakadás nem jellemző, emellett az alkalmazásindítás és -váltás is fürge. A böngészés is jó sebességű a legtöbb honlap esetében, igaz, váratlan megakadásokkal találkoztunk itt-ott, amint inkább a Chrome számlájára írnánk, semmint a készülékére. A játékok esetében az Asphalt 8 majdnem hibátlanul elfutott, a Real Racing 3 már döcögősebben, más 3D-s tételeknél pedig semmilyen képfrissítésbeli gond nem akadt. A készülék hosszabb játék után a jobb alsó sarokban elég intenzíven felmelegedett, bár forrónak még éppen nem neveznénk.
Teljesítmény-teszt | ||||
---|---|---|---|---|
Benchmark | Nokia N1 | ASUS MeMo Pad 7 (ME572CL) | Google Nexus 9 | Sony Xperia Z3 Tablet Compact |
Rendszerchip | Intel Atom Z3580 | Intel Atom Z3560 | Tegra K1 (64 bit) | Snapdragon 801 |
AnTuTu 5.x Benchmark | 47501 pont | 38558 pont | 54120 pont | 41877pont |
Vellamo Browser | 3094 pont | 3177 pont | 6413 pont | 2911 pont |
Vellamo Metal | 1370 pont | 1151 pont | 2746 pont | 1517 pont |
SunSpider 1.0.2 | 732,0 ms | 620,8 ms | 961,6 ms | 858,6 ms |
Geekbench 3 (single) | 915 pont | 764 pont | 2052 pont | 955 pont |
Geekbench 3 (multi) | 2874 pont | 2223 pont | 3477 pont | 2644 pont |
GFXBench Manhattan onscreen | 9,5 fps | 11,0 fps | 22,4 fps | 12,4 fps |
GFXBench Manhattan offscreen | 13 fps | 11,3 fps | 31,1 fps | 11,9 fps |
GFXBench T-Rex onscreen | 25,7 fps | 27,8 fps | 46,7 fps | 28,9 fps |
GFXBench T-Rex offscreen | 30,1 fps | 29,7 fps | 64,0 fps | 27,0 fps |
A Nokia N1 a Kínai Népköztársaságban Google Play szolgáltatások nélkül, a határokon túl viszont azokkal startolt el, és a keresőóriás csomagja már a tesztelésre kapott táblagépen is rajta volt. Az Android 5.0-s rendszerfelület szinte teljes egészében gyári, Material Design stílusú, így a kártyapakliszerűen lapozható alkalmazásváltó, a fehér hátterű, elválasztók nélküli billentyűzet és a szintén világos hátterű beállítások is ismerősek lehetnek, mondjuk a Nexus 9 tesztjéből. Mindössze két, gyári Lollipoptól eltérő menüpont fedezhető fel: az Intel Smart Video (a mozgóképek lejátszási minőségét javító algoritmusok), illetve a Nokia Z Launcher, erről azonban később.
Az újfajta értesítési függönyt a megszokott módon, egy ujjal lehet felülről lehúzni, a lollipopos kapcsolópanelt pedig kettővel, vagy újabb ujjmozdulattal az értesítések felől. Android 5.0 alatt az értesítési kártyák egyébként már nem csak a panelen, hanem a zárképernyőn is megjelennek. Bár korábban táblagépre már opció volt, a Lollipoppal minden androidos készülékhez hozzáadható új felhasználói fiók saját alkalmazásokkal, képernyőzárral és másoktól elkülöníthető adatokkal, továbbá vendég üzemmód is nyitható korlátozott hozzáféréssel. A szoftverfelület élén a Z Launcher található, amely sajátos megoldást használ: a kezdőképernyő főoldalán ugyanis a használati preferenciánk szerinti legrelevánsabb tizenkét indítóikon foglal helyet az órával, a dátummal és a legközelebbi naptáreseménnyel egyetemben. Ha a felhasználó mondjuk egy C betűt rajzol erre az oldalra, megjelenik tizenkét C-vel kezdődő alkalmazásikon, névjegy, esetleg email cím vagy internetes keresési találat, úgyhogy aki unja a végtelen számú kezdőoldalon való lapozást, a Nokia megoldásával egyszerűen a kívánt célhoz juthat.
Jobb szélről balra lapozva már a hagyományos alkalmazáslista jön elő, méghozzá ABC, DEF, stb. csoportokba rendezve. Ez annyira tetszhetett a Google-nak, hogy az Android M Developer Preview alkalmazásmenüje hasonlít is rá. Harmadik kezdőoldal widgetekkel telefonokra már van, az N1 launchere azonban ezt a frissítést még nem kapta meg. Akinek a Nokia megoldása mégsem tetszene, a Z Launcher beállításai között gyári lollipoposra válthat. Most jönne a sok érdekes alkalmazás bemutatása, csakhogy az a helyzet, hogy a keresőóriás szoftverein kívül semmit nem találni, ami persze a tárhely szempontjából jó hír. A Google-ös csomagból a következőket kapjuk: Drive, Email, Fotók, Gmail, Kereső, Google+, Hangouts, Letöltések, Naptár, Névjegyek, Óra, Play-szolgáltatások, Számológép és YouTube. Ami meglepő módon kimaradt, az a HERE térkép, bár GPS és mobilhálózati modem nélkül nem sok értelmét látta a Nokia a dolognak.
Az N1 böngészője nem meglepő módon a Chrome, amellyel gond nélkül kezelhető több lap, a Google könyvjelzők és a keresési előzmények. Könnyedén lehet nyomtatni, tartalmat megosztani, inkognitó böngészést indítani és asztali nézetre váltani, emellett teljes képernyős megjelenés is kérhető. Hiányzik viszont a zoomalapú sortörés és a Flash-tartalmak támogatása. A böngészési sebesség remek, persze a Chrome nem lenne Chrome, ha itt-ott nem akadna egy-két kisebb, ennél többtől azonban nem kell tartani, ezzel a kijelzőpanellel pedig élmény netezni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!