Hirdetés

Nokia 2 - kegyelemkettes

A legolcsóbb Nokia okostelefonnak igazából nem ebben a régióban lehet sikere, mert tudása igen alapszintű, csak az akkumulátor emeli ki a mezőnyből.

Hirdetés

Hardver, UI

Eddig a pontig a Nokia 2 egyáltalán nem tűnt egy különösebben kellemetlen eszköznek, de amikor az első bekapcsolás során beadandó különböző azonosítókhoz és jelszavakhoz felugró virtuális gombsorra másodperceket kell várni, akkor azért már sejti az ember, hogy nem egy kicsinyített atomerőművet tart a kezében, hanem valami nagyon belépő szintű hardvert. A Qualcomm Snapdragon 212-es lapka, az 1 GB RAM és a 8 GB-os tárhely már papíron is nagyon vékonyka, a gyakorlatban annak ellenére sem szabad csodára számítani, hogy a HMD szokás szerint tiszta Androidod pakol a gépbe, de lehet bármennyire is csupasz a rendszer, a vas élet-halál harcot vív a burkolat alatt annak érdekében, hogy a rábízott feladatokat legalább minimálisan elvárható tempóval végrehajtsa. Még ha ez nem is mindig sikerül.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Nokia 2 Nokia 3 Meizu M5 Motorola Moto E4
Rendszerchip Snapdragon 212 MediaTek MT6737 MediaTek MT6750 MediaTek MT6737
AnTuTu Benchmark 6.x 24854 pont 27094 pont 40898 pont 31325 pont
Vellamo Browser 1410 pont 1852 pont 2079 pont 1600 pont
Vellamo Metal 751 pont 832 pont 1071 pont 1103 pont
Geekbench 4 (single / multi) 419 / 1153 pont 532 / 1404 pont 598 / 2174 pont 541 / 1444 pont
GFXBench Manhattan onscr. nem fut le 4,5 fps 10 fps 4,8 fps
GFXBench Manhattan offscr. nem fut le 2,2 fps 5,2 fps 2,2 fps
GFXBench T-Rex onscr. nem fut le 10 fps 21 fps 11 fps
GFXBench T-Rex offscr. nem fut le 5,9 fps 13 fps 6,0 fps

Ha ez egy Nokia 1-es lenne 20 ezer forintért, akkor azt mondanám, hogy fáj, de ennyiért ez jár. 36 ezer forintért viszont fáj is, meg el is szomorít, nem méltó a Nokia névhez, hogy ennyire a minimumra futotta csak, főleg ha körülnézünk a konkurens termékek között, nyilván nem fair a Xiaomi Redmi 4A-t idecitálni (Snapi 425, 2 GB RAM), de könyörgöm, ott a Nokia 3. Házon belülről, kemény 3 ezer forinttal kerül többe. Ég és föld. Oké, fél éve piacon van, 53 ezer forintról indult (tehát 25%-ot esett az ára), de ha a Nokia 2-es ugyanennyi időn belül 30 ezerre csökken, még akkor is bőven túl van árazva. De ennyiért van Alcatel A5 LED, Huawei Y6 (2017), Meizu M5… de vegyünk egy friss példát, a Moto E4 kétszeres méretű operatív memóriát és tárhelyet ad pont ugyanebben az árfekvésben, szinte módosítatlan Androiddal, gesztusvezérlésre alkalmas ujjlenyomat-olvasóval. Nincs mentség.


[+]

A felület csupasz állapotában is döcög. Szaggatva ugrik fel a menü alulról, a kamera exponálásának hangja csúszik a gomb megnyomásához képest, a Mobilarena oldalán a görgetés során rajzolódnak ki a képek úgy-ahogy, az 1 GB RAM pedig már akkor is kevés, amikor a kamera és a Chrome között váltanánk, mindkettő a nulláról szedi össze magát újra. És akkor még egyetlen közösségi alkalmazást nem tettünk fel, a Messenger úgy falja fel a hardvert, hogy annak védekezni sincs ideje, ha valami frissül a háttérben, akkor a komplett felület képregénnyé változik. A Facebook olyan darabos, hogy az ember a haját tépi, teljesen élvezhetetlen, kínomban nyomtam a home gombra némi szenvedés után, de ott meg arra kellett várni, hogy a launcher nekiálljon kirajzolni az ikonokat az alapképernyőre. Nem vár az ember egy belépő szintű masinától szélsebes működést, de azt azért igen, hogy azokban a feladatokban legalább a minimumot hozza, amit okostelefonos felhasználók milliói telepítenek és nyitnak meg naponta.


[+]

Most jönne az a rész, hogy közben — a kiegyensúlyozottságra ügyelvén — megdicsérem a Nokiát a jól összeválogatott alkalmazáslista alkalmából, de mivel a HMD szokás szerint semmit nem adott hozzá a rendszerhez, ezért csak a novemberi biztonsági csomag jelenléte miatt jár a vállveregetés. Gondoltam, hogy legalább megnézem gyorsan, hogy mennyi a szabad tárhely abból a névleges 8 GB-ból, amit egyébként nyújt a termék, de abban a pillanatban magába roskadt és újraindult a készülék, ahogyan be akartam lépni a menübe. Egyébként kemény 3 GB marad nekünk, ha nem tolunk be egy microSD-t. Sajnálom, emberek, tényleg reménykedtem, hogy az előre tudott gyengusz hardverre olyat optimalizált a HMD, amilyet még nem látott a világ, de ez ábránd maradt csupán. Elméletileg érkezik rá az Oreo rendszer, Android Góból érkező optimalizálásokkal, de ez egyelőre még csak egy ígéret, pontos megjelenési dátumot sehonnan nem kaptunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

  • Blu Grand X - olyan öreg, mint a Canyon

    A Blu belépő modelljének nincsen létjogosultsága. Tény, hogy nagyon olcsó, viszont a kategória ár/érték bajnokai mélyen maguk alá szorítják.

  • Apró okos-Nokia bukkant fel

    Az FCC adatbázisában egy határozottan pici, alapképességekkel bíró, de okostelefon kapott hitelesítést.

  • Ilyen lesz a Nokia 1 és a 7+ Android One

    Evan Blass begyújtotta MWC előtti rakétáit, és két, várhatóan Barcelonában bemutatkozó HMD Global mobil renderképét is közzétette.

  • MWC 2018: Go Nokia Go

    A Nokia 1 a visszafogott méretek és a szerény specifikáció mellé kis rendszerigényű Androidot és Xpress-on hátlapokat biztosít.

Előzmények

  • Jól fogynak a Nokia készülékek

    Annak ellenére, hogy nem tökéletesek, a csúcsmodell pedig csak most futott be, igen jól szerepelnek a piacon a HMD Global Nokia márkájú eszközei.

  • Nokia 6 - ötről a hatra

    A Nokia 6 sok mindenben megismétli 5,2 hüvelykes fivére tulajdonságait, ám szerencsére javít annak néhány bakiján, jókora többletköltség árán. A legtöbbet multimédiában nyújtja a vásárlónak.

  • Nokia 5 - ötlettelen

    A HMD jelenleg elérhető szériájának középső tagja vegyes teljesítményt nyújt, kétségkívül vannak erősségei, de a hiányosságok sajnos hangsúlyosabbak, mint a pozitív tulajdonságok.

  • Nokia 3 - valaki most finntorog

    Symbian, MeeGo, Windows Phone és most Android: megtalálta-e a Nokia az ideális okosplatformot és a Lumiák méltó utódját, avagy az elbukott sorozatok hibáit ismétli?