Microsoft Lumia 950 XL - ablakcsere a tizediken

Hirdetés

Windows Hello, Continuum, extrák

A névjegyek a Kapcsolatokon belül SIM-ről és többféle fiókból behívhatók (pl. Hotmail, Outlook, Gmail), csoportok is képezhetők, az újonnan hozzáadott tételek pedig külön fül alatt jelennek meg. A vezeték- és keresztnév sorrendje megcserélhető, a szám nélküli tételek elrejthetők, a tárcsázóban pedig működik a gyorskeresés. A monokróm, sötétszürke hátterű billentyűzet sokaknak ismerős lehet, és bár nem egy vizuális csoda, a gépelésre tökéletes. Akad QWERTZ elrendezés, nyílgombok (a kis pöttyöt megérintve az xy alatt), magyar ékezetek, szójavaslatok és korrektúra, illetve ujjhúzós bevitel (Word Flow), emellett egykezes elrendezést is aktiválni lehet (szerencsére itt nem lóg ki a billentyűzet fele).

A telefonkönyv és a billentyűzet stílusa megtartotta egyszerű és átlátható küllemét A telefonkönyv és a billentyűzet stílusa megtartotta egyszerű és átlátható küllemét
A telefonkönyv és a billentyűzet stílusa megtartotta egyszerű és átlátható küllemét [+]

Míg máshol az ujjlenyomat-olvasó a menő, a Lumia 950 XL írisz szkennert kapott a képernyőfeloldáshoz és windowsos bejelentkezéshez. Az elv hasonló: regisztráláskor, szemüveg nélkül a Lumia 950 XL tetejére kell meredni (ezt egyébként többször, több fényviszonynál is javallott megtenni), és egy másodlagos kód megadása után máris aktiválni, lehet, hogy a képernyőzáron a piros íriszlámpába bámulva lehessen továbbjutni. A jó hír: a dolog hatékony és az azonosítás egy másodperc alatt megvan, akár napszemüvegben(!). A rossz: az ujjlenyomat-olvasó megérintéséhez viszonyítva a bekapcsoló megnyomása és a készülék archoz emelése sokkal körülményesebb és lassabb dolog, mondjuk társaságban ez sokkal menőbb. Beállítható egyébként, hogy a pines/íriszalapú azonosítás minden képernyőlezárás után, 15 percenként vagy ritkábban aktiválódjon. Az Alkalmazástéka egyfajta vendég üzemmód: itt meg lehet adni, hogy mely appok és tartalmak legyenek elérhetők, ha kölcsön adnánk Lumiánkat valakinek. A Microsoft a csemetékre is gondolt: Gyermeksarok néven játékokat, zenéket és alkalmazásokat lehet összeválogatni a legfiatalabbaknak. Mindkét esetben képernyőzárral védhetők meg adataink és a telefon funkciói.

Papíron még béta, gyakorlatban azonban már most jól működik a Windows Hello és a retinaalapú bejelentkezés Papíron még béta, gyakorlatban azonban már most jól működik a Windows Hello és a retinaalapú bejelentkezés
Papíron még béta, gyakorlatban azonban már most jól működik a Windows Hello és a retinaalapú bejelentkezés [+]

A Continuumot külön cikkben kiveséztük már, és talán ez a leglátványosabb újdonság a kompatibilis Windows 10-es mobilokon. Elég csak annyit megemlíteni, hogy a telefonra telepített alkalmazások közül az univerzálisaknak van asztali megjelenítési felülete is, ami monitorra vagy más megjelenítőre kötve jelenik meg. Mindez megoldható a külön megvásárolható Display Dockkal vagy Miracast szabványon, vezetékmentesen, és jár PC-s Windowsra emlékeztető asztal, Start menü, tálca és ikonok is. Miniszámítógépnek azonban csak erős túlzással lehetne hívni az így funkcionáló Lumiát: kevés az univerzális app (a telepítetteknek sem mindegyike), ezekre az áruházban érthetetlen módon nem lehet rászűrni, az x86-os programok pedig nem futnak el ARM architektúrán, tehát az Áruházhoz vagyunk kötve. Szövegszerkesztésre és egyéb irodai munkára mondjuk elmegy a dolog (a dokkolóhoz billentyűzet, egér és pendrive is köthető, vezetékmentes perifériák úgyszintén), és a böngészés a Lumia 950 teljesítményéhez mérten fluidabb élmény.

A készülék és a Continuum a Display Dockkal és vezetékmentesen is képes kijelzőhöz csatlakozni
A készülék és a Continuum a Display Dockkal és vezetékmentesen is képes kijelzőhöz csatlakozni [+]

Ennek ellenére erős béta érzete van a dolognak, az egérrel való görgetés ugyanis laggol, a telefont használatba véve pedig (mert egyszerre lehet mondjuk „számítógépként” szöveget szerkeszteni, a 950 XL-lel meg játszani) jelentősen belassul az asztali felület, főleg az Edge böngésző akadozik. A telót érdemes inkább tapipadként (elnézést, érintőpárnaként) használni, így a görgetés sokkal folyamatosabb. Nem logikus, hogy csak a mobilképernyő nem zárható le, amíg az ember a monitoron dolgozik, feleslegesen fogyaszt és melegszik a rendszer. Ehelyett a képernyőzár aktiválása nemcsak kilövi a monitort is: minden Continuumban megnyitott appnak annyi. Osztott képernyős multitasking sincs, amelyik app pedig nem univerzális, fel sem ugrik a monitoron – számukra marad az egyszerű képernyőtürközés, ilyen meg máshol évek óta van. A potenciált látjuk a Continuumban, de ennél sokkal komolyabb hardverrel és szoftvertámogatással válthatná ki a Lumia az asztali gépet, Core i5-ös szintű hardver meg aligha fog egyhamar kikötni a sorozatban. Egyébként nem csak univerzális appból van kevés: azt sem érezzük, hogy a Windows Áruház akár fél lépést ledolgozott az iOS vagy az Android gazdagabb alkalmazásparkjával szembeni hátrányából.

Fejlett térkép és teljes értékű Office-csomag is jár a Lumia 950 XL mellé Fejlett térkép és teljes értékű Office-csomag is jár a Lumia 950 XL mellé
Fejlett térkép és teljes értékű Office-csomag is jár a Lumia 950 XL mellé [+]

Aki például a Google szolgáltatásokhoz kötött, kevés beépülő alkalmazást talál, a keresőóriás térképe helyett is a Nokia HERE jár, mondjuk az offline mentés kifejezetten jó hír. Microsoft szolgáltatásból persze akad dögivel: a remekül használható az Office-csomagon túl a OneDrive tárhely-kezelő, a Skype vagy az Xbox kliens, az eszközök között pedig a naptár, a számológép, a hírolvasó és a pénztárca érdemel megemlítést. Harmadik féltől egy szedett-vetett egyveleg jár: a Twitter és a Facebook jelenléte még érthető, azt viszont nem látjuk át, hogy miért pont a Hill Climb Racing, a Fitbit, az Audible, a Candy Crush Saga, az Amazon App, a QuizUp, a Shazam vagy az Uber került fel a készülékre. Szerencsére mindegyik törölhető. Kisalkalmazások néven nem további appok vagy widgetek járnak; a csatlakoztatott eszközök kezelője kapta ez az oda nem illő nevet, és nem ez az egyetlen furcsa fordítás: gyorsnézet (zárképernyő), gépház (beállítások), megjelenítőeszköz (kijelző), szabadkézi bevitel (hangfelismerés), narrátor (szövegfelolvasás), speciális infó (eszközadatok).

Az Edge böngésző fürgén nyitja meg a lapokat a telefonon, Continuumon, asztali módban viszont már dadogósabb Az Edge böngésző fürgén nyitja meg a lapokat a telefonon, Continuumon, asztali módban viszont már dadogósabb
Az Edge böngésző fürgén nyitja meg a lapokat a telefonon, Continuumon, asztali módban viszont már dadogósabb [+]

A Windows 10 natív böngészője az Edge, amely meglehetősen jól teljesít mobilon, ekkora képernyőn pedig órákig el lehet szörfözgetni. A könyvjelzők és kedvencek szinkronizálhatók, a beállítások közé rejtve az asztali nézet is aktiválható, lehet a betűméreten nagyítani, több lapot gond nélkül kezelni, olvasási nézetet aktiválni és a böngészett lapokat a kezdőképernyőn rögzíteni. Az Edge és az egész rendszer keresője a Bing, amellyel az a probléma (azon túl, hogy a Google-nél kevésbé hatékony), hogy a találatok többsége a magyar rendszernyelv ellenére angol. A Cortana itthon és magyarul nem működik, ezért a sokat dicsért és folyamatosan fejlődő hangasszisztenst nem próbáltuk ki.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés