Hirdetés
Mit lehet ebből kihozni?
Eleinte persze ki kell tapasztalni, hogy miképp érdemes egyáltalán egy ilyen masinát használni, mert teljesen másképp szükséges hozzáállni, mint egy normál kamerához. Egyrészt alapból minden látszódik a képen, nem lehet elbújni. Illetve de, elsősorban a telefon alá helyezkedve nagyjából el tudjuk rejteni magunkat (meg pont fölötte lebegve is, de ezt relatív ritkán csinálják emberek), a fotókon az Insta360 Airhez csatlakozó mobil nem látszik, oda a szoftver tehet sötét kört, vagy valami vízjelet igény szerint. A szelfibotnak hirtelen lesz értelme, mert bár így azért látszik a rúd a kezünkben, de jóval kevésbé tűnik ostobának, mint amikor a kezünk látszik kábé az alkarunk közepéig egy-egy 360-as fotón. És mi sem töltjük ki a körpanoráma akkora részét, mintha közelebb állnánk a kamerához.
Az biztos, hogy előbb-utóbb keletkezik egy csomó kép és videó, a nagy kérdés, hogy mi lesz ezután. Hogyan nézzük meg, hogyan mutatjuk meg másoknak, hogyan tudjuk ezeket felhasználni? És ebben még van hová fejlődni, ugyanis ez nem olyan triviális, mint egy sima fotó kezelése. Az elkészült alkotások természetesen visszanézhetők az adott telefon Insta360 alkalmazásában, tudjuk ujjal és döntögetéssel is tekergetni a képet és a videót, betehetjük VR-szemüvegbe is a készüléket és úgy is körülnézhetünk. Ha meg akarjuk osztani a felvételeket, akkor a telefonra egyébként feltelepített közösségi alkalmazások közül választhatunk, leginkább a Facebook lesz érvényes, amely a hírfolyamban forgatható módon jeleníti meg a képeket és videókat. Ha üzenetben küldenénk el, vagy esetleg Twitterre tennénk ki, akkor a program feltölti az Insta360 szerverére és elküldhetjük, megoszthatjuk az ehhez tartozó linket, amit meg lehet nyitni és lehet nézelődni. A videók mehetnek a YouTube-ra, illetve minden tartalmat lehet lokálisan exportálni a telefon tárhelyére.
Amikor bármit megosztunk és/vagy exportálunk, akkor két opciónk van, egyrészt lehet a 360 fokos anyagot az Insta360 által kitalált formátumban tárolni, másrészt csinálhatunk úgynevezett screenshotot, amikor megadhatjuk, hogy a 360-as fotó hogyan nézzen ki 2D-ben, itt négyféle nézet van. Alapból lehet egy nagylátószögű fotónk egy bizonyos nézetből, amit mi választunk, lehet egy panorámára széthúzott verziónk egy szeglete, lehet a tök látványos “little planet”, amikor mintha felülnézetből állnánk egy kör közepén és ennek kvázi az inverze, amikor körülöleli gömb alakban a kompozíciót a tér. Mutatok pár ilyet:
Ezek nyilván arra jók, hogy sima fotóként tudjuk innentől kezelni az összeset, mehet Instagramra, bele a családi albumba, meg ahová csak akarjuk. A másik opció, hogy a 360-as tartalmakat egy az egyben, az Insta360 formátumában mentjük le, de ezeket csak egy dedikált szoftverrel tudjuk megnézni és editálni, ez pedig az Insta360 Studio, ami egy ingyenes szoftver PC-re és Macre. A képekkel túl sok dolog nincs, nézőpontválasztás, exportálás JPG-be, kész. A videóknál viszont új területek nyílnak, ugyanis a 360 fokos mozi során akár egy másodpercenként is meghatározhatunk nézőpontokat, amelyeket követ a szoftver és a korábbi nézőpontból szép animációval vált a meghatározott másikra, majd az így keletkező videó sima mp4 formátumban exportálható és onnantól bármivel visszanézhető, szerkeszthető, vágható. És itt a lényeg, ugyanis az a helyzet, hogy kis gyakorlás után egészen jópofa és újszerű módon tudunk filmecskéket összerakni, ha valakinek van ehhez kedve és némi affinitása, mutatok egy tök egyszerű példát, ahogyan felmegyek a Tibidabo tetejére:
A termék ára 50 ezer forint körül mozog. Ez persze nem kevés, noha azt is látni kell, hogy a telefonhoz csatlakoztatható, vagy azokkal együttműködő kamerák kábé ezen az árszinten tanyáznak. A különálló megoldások (mint amilyen a Samsung Gear 360) majdnem duplaennyibe kerülnek, de ott nem okvetlenül leszünk rajta a fotókon (és minőségben is magasabb szinten vannak), az LG 360 is drágább (és ahhoz sem árt egy telefon), a HTC Re pedig most már filléres, de az csak nagylátószögű, nem pedig 360-as. Szóval nincs ez annyira rosszul árazva, de már az MWC-n láttuk, hogy előbb-utóbb egy csomó alternatíva fog érkezni, amelyek között nem elsősorban a képminőség fog dönteni, hanem a használhatóság és az elkészült anyagok kezelhetősége. Ebben az Insta360-nak is van hová fejlődnie, bár a jelek szerint egész ügyesek és mindenképpen már most jóval többre képes a megoldásuk, mint amikor az iPhone-okhoz csatlakoztatható verziót teszteltük. Nyilván mindenkinek mások az elképzeléseire arról, hogy mire tudna egy ilyen kütyüt használni, én speciel (és még a szerkesztőségünk is) abszolút látom a helyét abban a mikrovilágban, ahol esetleges utifilmeket, hangulatvideókat, termékbemutatókhoz snitteket veszünk fel, mert az Insta360 Studio segítségével tudunk csinálni új és látványos nézőpontokból is felvételeket. Apróság, de PC-hez csatlakoztatva 360 fokos webkameraként is működik (ehhez kapunk is egy USB-kábelt), ami konferenciabeszélgetéseknél jöhet jól. És ki tudja, lehet, hogy pár év múlva már alap lesz, hogy egy termékbejelentésről 360 fokos videón keresztül tájékozódhat mindenki, az Insta360 Air pedig egy nem túlzottan drága belépő ebbe az új dimenzióba.
![]() |
Insta360 Air |
Bog
A tesztkészüléket a Speedshop biztosította. Köszönjük.
A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.