Huawei FreeBuds 5i - az ebet a karóhoz

Erős alapokra épít a FreeBuds 5i, s bár nem tökéletes, nem dönti romba az örökölt hírnevet.

Hirdetés

Hangzás, ANC, üzemidő, verdikt

10 milliméteres dinamikus meghajtók vannak a FreeBuds 5i-ben, amiből gondolhatnánk, hogy a 4i-hez képest változatlan hardver szólaltatja meg zenénket, de az új modell frekvenciatartományát kiterjesztették 40 000 Hz-ig. Az eredmény pedig meggyőző, az elődhöz hasonlóan trendi, modern popzenére optimalizált a hangzásvilág — V-alakban kiemelt magasak és mélyek —, jó a dinamika, elfogadható a térérzet és pontos, éles a sztereó szeparáció. Amivel némi gondom van, az a kiegyensúlyozottság és tisztaság, részletesség. A magas hangokat érezhetően jobban megtolja a fülhallgató, a mélyekre kevesebb figyelem jut, ezen pedig a mélykiemelt EQ-beállításra váltással sem tudunk érdemben javítani. Ez a basszus erősségét emeli ugyan és visszább veszi a többi hangot, ám ezzel azt is eléri, hogy kiütközik, hiányoznak a valódi részletek a mélytartományból, s kissé kásásan szólal meg.

A hordozó tok lapos kavics hatását kelti.
A hordozó tok lapos kavics hatását kelti. [+]

Nem segít a tisztaság helyzetén az aktív zajszűrés sem. Kikapcsolt ANC-vel a fülhallgatók passzív zajkioltása jó a környezeti hangok eltompítására, és a 42 dB-ig működő aktív zajszűrés is pontosan meg tudja fogni a monoton zajforrásokból érkező hangokat. Ugyanakkor az ANC működése során keletkező fehér zaj talán a leghangosabb volt a FreeBuds 5i-ben az elmúlt évben kipróbált összes fülhallgató közül, csendes környezetben (otthon, irodában) az ANC folyamatos sziszegése már zavaró szintet ér el, s hiába vesszük alacsonyabb fokozatra a zajcsökkentést, drasztikusan nem csökken a zajszűrő áramkör zúgása, csak a kikapcsolás segít. Az aktív zajcsökkentő sziszegése a FreeBuds 5-it utcán használva is észrevehető, számomra rontott az élményen.


[+]

A fülesek szárán található két mikrofonnal és háttérzaj-szűrő algoritmussal telefonhívásokhoz is jó a FreeBuds 5i, viszonylag tisztán és érthetően lehet a fülhallgatón keresztül beszélni beltéren, zajosabb (kinti) környezetben viszont a DNN algoritmusnak kirajzolódnak határai, a forgalom vagy nyitott iroda hangjait például nem tudja teljes mértékben leválasztani a beszédhangról, végeredményben pedig torz, tompa lesz beszélő hangja, halld a videóban.

Üzemidő terén az Huawei által ígért adatok kapcsán (6 óra ANC-vel, 7,5 óra ANC nélkül) érdemes az apróbetűs részt is átnézni, ezek AAC kodekkel és 50%-os hangerővel, laborban mért adatok. Ha az ember AAC kodekkel használja a fülhallgatót, akkor a 6 órás üzemidő reálisabbnak tűnik, 5 órányit simán ment, mielőtt jelzett, hogy merülőben van. Az LDAC ugyanakkor megfelezi az üzemidőt, három óra után már kérni fogja a tokot a füles, ahol 60 perc alatt tölt újra. A 410 mAh-s hordozót napi egy-két órányi zenehallgatással elég lesz hetente tölteni, viszont ha ennél többet használjuk a FreeBuds 5i-t, plusz ha folyamatosan LDAC-cal, akkor három-négy naponta érdemes lesz áramra dugni. Ezek az értékek alacsonyabbak, mint azok, melyeket az előd tudott újkorában, viszont ha alapvetően csak az az igényünk, hogy a hazaút és a munkahely között zenét hallgassunk, akkor nem fogunk itt sem csalódni.

Verdikt


[+]

Hozza az elvárható szintet a FreeBuds 5i, az üzemidő gyengébb lett, jött kárpótlásként IP-tanúsítvány. Az aktív zajszűrés továbbra is adott, de erős fehér zajt generál, ami már a zavaró kategóriába esik. Az általánosságban jó hangzást segíti, hogy nagy felbontású kodeket is támogat már az eszköz, a mély hangok részletessége és tisztasága ugyanakkor még nem tökéletes. Az új dizájn nem drasztikus változás, de kicsit frissebb megjelenést kölcsönöz, már csak Qi töltés kellene a tokba. Az induló ár sem szállt el eszetlenül, még akkor sem ha a gyártó által ajánlott fogyasztói árat vesszük figyelembe, de egy gyors kereséssel akár annál olcsóbban is megtaláljuk már az eszközt nagy nevű boltoknál. A FreeBuds 5i jól megválasztott kompromisszumokkal operál, minőségi, megbízható fülhallgató, s bár az aktív zajzár működése kicsit hangosabb az ideálisnál, így is jó élmény használni. Hasonló árban mozog a Samsung Galaxy Buds2, a Redmi Buds 4 Pro, vagy a Jabra Elite 3 csak a mainstream gyártók kínálatában szétnézve, mellettük korrekt alternatíva egyedi tulajdonságokkal a Huawei FreeBuds 5i, így tőlünk is távozhat egy tetszett plecsnivel.

Huawei FreeBuds 5i

viragdani01

Azóta történt

Előzmények

  • Megjelent a Huawei Freebuds 5i

    Mármint Kínán kívül is megjelent a Huawei kedvező árú TWS fülhallgatója, ugyanis elindult a globális piacra.

  • Huawei FreeBuds 4i - méltó utód

    Minden túlzás nélkül mondhatjuk, hogy ennek a fülesnek az elődje egy kategóriabajnok volt. Az utód többet tud, nagyobb akskit hord a fülesekben, és nem is lett drágább. De vajon még mindig őrzi a címet?

  • Honor Magic Earbuds teszt

    A fehér szín az ismert formavilággal menő megjelenést ad az újdonságnak, a hangminőség jelentősen fejlődött az előző generációhoz képest, és lett aktív zajszűrés is. Nem, nem az Apple, hanem a Honor fülhallgatóját próbáltuk ki.

Hirdetés