Garmin Forerunner 45 - futottak még

A Garmin csúcsórája után olcsóbb futókellékét szíjaztam csuklómra. A Forerunner 45 apró, légies és tudásban visszafogott.

Sport, üzemidő

Az óra a pillanatnyi pulzusszámot és stressz-szintet, a napi intenzív perceket és lépéseket, az elégetett kalóriát és az alvást követi, az utóbbit saját rendszerén belül következetesen – persze ahány gyártó, annyi olvasata van a szundítás minőségének. Mobilon és online felületen részletesen lebontható minden edzés- és napi, heti, havi adat, a Garmin Coach segítségével pedig edzésterveket küldhetünk az órára. A Forerunner automatikusan felismer több mozgásformát (Move IQ), de azért érdemes az alábbi listából kézzel indítani a követést: futás, futópad, kerékpározás, séta, kardióedzés, fedett pályás edzés, szobakerékpár, beltéri séta, elliptikus tréner, lépcsőzés, jóga és általános követés. Az úszás kimaradt, pedig megvan hozzá az 5 ATM védelem, nyílt vízre pedig a GPS.

[+]

Újfent terepfutással ütöttem el a tesztidőt, bár kifejezetten ilyen sportforma nem választható az óráról. Kétszer a Fenix 6X Pro Solar, kétszer pedig a Huawei Watch GT volt a referenciaeszköz a másik karomon. A 45 esetében különösebben nem lehet testreszabni az adatrögzítést (ösvényfutáshoz szívesen választottam volna másodpercalapú követést, a különféle műholdas kombinációk sem variálhatók), így kimentem, megnyomtam a gombot, és fél-másfél perc GPS-jelre várakozás után futottam. Míg a Fenix az általam pontosan kimért, 7,5 km-es szakaszon 7-7,1 km-t számolt, a Forerunner 945 pedig 7,35 km körül, addig tesztalanyunk 7,55-7,65 km között végzett, azaz vannak Garmin órák, amelyek alálövik a valós távot, a 45 pedig fölé.

[+]

A térképen visszanézve márpedig a drágább modellekre nem jellemző komolyabb eltérés az ösvényhez képest, inkább a nyers GPS adatok „összesimításakor” csúszik meg az algoritmus által számolt táv. A Forerunner 45 viszont már GPS oldalon is pontatlanabb: előfordult 40-50 méteres eltolódás a valós útvonalhoz képest kristálytiszta időben, és a szokásosnál több kacskaringós szakasz megmagyarázza a táv túlszámolását. Valamekkora kilengés a műholdas nyomkövetés velejárója (kivéve, ha hozzáfér az ember a pontosabb katonai adatokhoz), és végelszámolásban a 45 nem téved vészesen sokat, plusz a szakaszon GPX exportálás és importálás alapján lehet pontosítani. Mégis jobb egy random Watch GT vagy Amazfit Stratos útvonal követésben, ami nem vet jó fényt a sportmárkára, sem pedig a valós tempó, sebesség, lépéshossz vagy lépésütem számolására.


[+]

A Forerunner 45-öt ötnaponta töltöttem állandó mobilkapcsolattal és pulzusméréssel, két GPS edzéssel – amúgy a Garmin 7 nap üzemidőt ígér csatlakoztatott óraként vagy 13 órát folyamatos GPS működéssel. Ez nyilván jobb egy Apple Watch kitartásánál, ám lényegesen rosszabb egy Amazfit GTR-nél vagy Fenixnél, és ha csak egy sávot mutat az akkumulátorikon edzés előtt, jobb a biztonság kedvéért rátölteni. Középszintű üzemidő jár tehát a középkategóriás Garmin futóórához, amely 72 ezer forintért a Watch GT szériával találja magával szemben, amely szebb, kitartóbb, profibb a kijelzője és pillanatnyilag pontosabb az útvonal rögzítése, miközben önálló zenelejátszásra alkalmas. Galaxy Watchból is akad árszinten választék lényegesen bővíthetőbb rendszerrel és pár hasznos egészségkövető trükkel, igaz: rövidebb üzemidővel. A Forerunner mellett a Garmin széleskörű, sportközpontú adatbázisa és csatlakoztatható eszközparkja áll, ám így 10-20%-kal olcsóbban volna tuti vétel – és akkor még a GPS-re illene ránézni.

Bone123

Azóta történt

Előzmények

  • Garmin Fenix 6X Pro Solar Titanium DLC - a Napra lehet nézni

    Mit tud egy sokkolóan drága sportóra egy olcsóbbhoz képest? Napelemes rásegítést a fantasztikus üzemidőre, meg mindent, amit a műfajtól elvár az ember, egy bökkenővel.

  • Garmin Forerunner 945 - ultravaló

    A triatlon és az ultratávok specialistája a minden földi jóval felszerelt Garmin csúcsóra, ám ez az árazásán is meglátszik.

  • Garmin Instinct – küldetés teljesítve

    A Garmin terepórája nem okos, mindig aktív kijelzője pedig csak nem is színes, ellenben kifejezetten szívós és profi, ha kihívásokról, küldetésekről és aktivitáskövetésről van szó.

  • Garmin Venu - sporthoz stílust

    A Garmin első AMOLED kijelzős modellje a inkább a casual termékkategóriában indul, viszont a fejlett fitnesz és egészségfunkciókat sem hanyagolták el. Csak viszonylag drága.