ASUS Fonepad - kívül-belül atom

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Egy átlagos tabletnél nem okoz túlzott izgalmat az adatkommunikációs képesség, a Fonepad viszont erősen rácáfol erre. Kezdjük a legfontosabbal, a beépített 3G modemmel, mellyel letöltéskor maximum 21 Mbps, feltöltéskor pedig 5,76 Mbps sebesség érhető el. A masina telefonálásra is alkalmas, a hangminőség nem rossz, bár én egy picit tompának éreztem, illetve viszonylag erősen hallgató a beszélgetőtárs körül fellépő háttérzaj is. Más téren a megszokottakat hozza a készülék. rendelkezésünkre áll a 802.11b/g/n szabványú WiFi modul, mely internetmegosztásra is képes, de nem maradhatott ki a 3.0-s verziószámú Bluetooth chip sem. A Fonepaddel navigálni is tudunk, hiszen egy A-GPS egységet is szereltek a motorháztető alá, és mondanom sem kell, hogy ekkora kijelzőn élmény a térképek böngészése, más kérdés, hogy elég kevés kiegészítőbe fér bele egy ekkora tepsi. Adatokat USB-n keresztül mozgathatunk, ekkor pedig áramot is felvesz az eszköz.

ASUS FonePad Screen Shot ASUS FonePad Screen Shot

Ha egy okostelefon esetében elmondjuk, hogy a nagyobb kijelzőkön mekkora élmény a böngészés, akkor az ASUS "telefonján" ez hatványozottan igaz, minden honlap szépen tördelődik, ráadásul dupla koppintás esetén még a szöveg is a megjelenítő széléhez igazodik. Mivel a Chrome-on kívül egy gyári böngésző is telepítésre került, így elméletileg a Flash tartalmak is lejátszhatók, bár nekem ezt nem sikerült megoldani. Az oldalak betöltésének sebessége kimondottan sebesen zajlik, ha pedig nincs időnk egy hosszú és érdekes cikk elolvasására, akkor bármilyen honlapot elmenthetünk későbbi offline használatra is.

ASUS FonePad
[+]

A hátlap alatt megbújó akkumulátor 4270 mAh kapacitással bír, az egyetlen gyártói adat a telefonálás idejére vonatkozik, a tajvaniak szerint ez a teljesítmény nagyjából 32,5 óra beszélgetésre elegendő, ami egészen elképesztő eredmény. A napi használat azért mást mutat, ugyan az IPS viszonylag sokat fogyaszt, két-három napig mosolyogva használhatjuk kedvencünket anélkül, hogy töltőre kellene dugnunk. Ez természetesen rendes nyüstölést jelent, telefonálással, játékkal, internetezéssel megfűszerezve. Az energia visszanyerése 3-4 óra alatt történik, készenlétben pedig alig fogyaszt a masina, de a zenehallgatást is meglehetősen könnyedén viseli.

ASUS FonePad
[+]

Értékelés: ASUS Padfone
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Érdekes találmány ez a Fonepad. Az elnevezés egyértelműen jelzi, hogy ennél az eszköznél már túlhaladunk az egyszerű táblagép fogalmán, bár hozzá kell tenni, hogy az emberek könnyen össze fogják téveszteni a Padfone-nal, nem annyira egyértelmű a névbeli különbség elsőre. A Fonepadet legtöbbünk kinevette az MWC-n, tényleg egy olyan masináról volt szó, melyet egy normál felhasználói agy nem tud felfogni, főleg úgy, hogy az 5 hüvelyes kijelzőkkel szerelt csúcstelefonok is az elfogadóképesség határait feszegetik. A külső nagyon szép, az ASUS pont annyit szabott át az Androidon, ami valóban az egyik legszebb felületet eredményezte, az Intel Atom belső pedig tette a dolgát, gyors, akadásmentes működést generált, egy rossz szavunk nem lehet a hardver és a szoftver közötti összhangra. Ugyan az Intel lapkája nem mindennel kompatibilis még, a legtöbb program és játék elfutott rajta. Az igazi különlegesség viszont a telefonos képességekben rejlik. Sok vita folyik arról, hogy a 3G modem, vagyis inkább annak a felára mennyire érdemes az internetmegosztásra is képes mobiltelefonok világában, ám ez a diskurzus most új szintre léphet, mivel a Fonepadben nem csupán 3G modem, hanem vérbeli telefonos képességek is rejlenek.

Innentől kezdve viszont több szemszögből is meg lehet közelíteni az esetet. Minek egy tabletbe ilyen technológia, ki az, aki egy ekkora eszközzel telefonálni fog az utcán. A bemutató idején az volt a fő eladási szempont, hogy végre tényleg egy készülékben testesül meg a tablet és a telefon fogalma, vagyis a phablet szócska most vált igazán releváns kifejezéssé. Egyik oldalról teljesen felesleges az egész, másik szemszögből viszont gondoljunk bele abba, hogy egy hosszabb út során kipurcan a telefonunk és ott vagyunk, ahol a part szakad, nincs póteszközünk. Ekkor viszont elő tudjuk kapni a Fonepadet, átrakjuk a SIM kártyát és máris megoldódott minden, bár más kérdés, hogy aki okostelefont vesz, az vásárol-e mellé majd ilyet. Plusz ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a masina a tudásához képest visszafogott, 79 990 Ft-os árcédulával érkezik, ráadásul szolgáltatói kínálatban is elérhető lesz, várhatóan még kedvezőbb előfizetéses konstrukciókban. Így viszont sikereket érhet el, még annak is ajánlott választás lehet, akik csak egy sima 7 inches tabletet szeretnének, mivel az ára egyértelműen az egyik legolcsóbb táblagépnek számító Nexus 7-tel vetekszik úgy, hogy telefonálni is lehet vele, plusz számos extra funkció is beépítésre került. Fontos szempont viszont, hogy az Intel Atom még messze nem annyira támogatott, mint például a Qualcomm vagy a gyengébb MediaTek, ami azért visszavesz egy kicsit az eredményből. Ettől még nekem a Fonepad nagyon tetszett, nem csinált butaságot az ASUS ezzel a termékkel.

ASUS Fonepad

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények