Apple iPhone XS - kerül, amibe kerül

A nulladik perctől hatékonyan működő, tökéletesen összerakott, akárcsak az elődje. Örülni a dual SIM-nek, az IP68-nak és az elképesztő erejű hardvernek lehet, a magas ár pedig csak afféle velejáró.

Kamera, portrék, multimédia

Az iPhone XS kamerarendszere alapjaiban nem változott meg, továbbra is 12 + 12 megapixelünk van, a hagyományos széleslátó (26 mm) mellett figyel a telés (52 mm, tehát kereken 2x-es nagyítást kínáló) lencse. Szenzoros téren van változás, fizikailag nagyobb lett a főkamera érzékelője, 1/2,55"-es lett, így 1 mikronról 1,4 mikronosra ugrott a pixelméret. Mindkét kamerához tartozik optikai képstabilizátor, a kéttónusú, négyledes villanó pedig rengeteg helyzetben segíti a dolgunkat. A kamerák védelméről továbbra is zafírüveg gondoskodik.


[+]

Szoftveresen a gyártóhoz hű módon megmaradt az egyszerűség, a megbízhatóság és a gyorsaság, egy iPhone lényegében bárkinek odaadható fotózásra, ha az illető megtalálja az elsütőgombot, akkor technikailag szinte biztosan vállalható kép fog készülni, ami mindenképpen előny. A normál fotó mellett portré, négyzet és panoráma jut állóképek terén, variálhatjuk a színmódot, állíthatunk időzítőt, és már a HDR-rel sem kell vacakolni, hiszen az Intelligens HDR maga dönti el, hogy szükség van-e trükkös expozícióra.


[+]

A beállításokon belül tehetünk még be segédrácsot, aktiválhatjuk a QR-kód beolvasását, illetve a videókkal kapcsolatos felbontásokat. A Live Photo szokásos módon a fotók mellé néhány extra képkockát is rögzít, hogy meglegyen az elsütés körüli néhány pillanat emléke is. Alapértelmezetten továbbra is HEIF/HEVC módon tömörít a rendszer, ami bár valóban helyet spórol, de asztali gépeken tudott galibákat okozni.

Kezdjünk a nappali állóképekkel. Jó dinamikájú, élénk színvilágú, nagy részletességű és remek vonalélességű képek készülnek, ám 100%-os nagyításban egyértelműnek tűnik a masszív túlélesítés, és a sötét részletek sokszor kevesebb információt hordoznak, mint az első ránézésre sejthető. Egyéb kép- vagy szenzorhibával nem találkoztunk, a nagyítás is remekül működik, és nem mellesleg olyan valós mélység-élességet lehet vele elérni, amire egy szoftveres effekt manapság biztosan nem képes. Gond nélkül fókuszál távolra és közelre is, és az expozíció-korrekcióhoz sem nagyon kell nyúlni.

Éjszaka sem rossz a produkció, a fényviszonyokhoz képest kimondottan élénk felvételek tudnak születni, ám a fizikát ezúttal sem lehet átejteni, továbbra is picik ezek a szenzorok ahhoz, hogy rövid záridővel (1/4-ig tolja ki a szoftver) zajmentes, részletes és éles képet gyártsanak, ezzel természetesen tisztában kell lennünk. Különös tekintettel igaz ez a teleoptikára, amit nem is használ mindig a rendszer. Kis tárgytávolság esetén könnyűszerrel bevethető a vaku, és nem is találkoztunk olyan kiégett alkotásokkal, mint a tavalyi modell esetén. Nettó képminőségben továbbra sem az iPhone lesz a világelső mobilkamera, viszont az a jó értelemben vett hülyebiztosság, amit nyújt, továbbra is az élvonalba emeli.


[+]

A portrémód a szokásos fényeffektekkel ezúttal is megvan, és utólag variálhatunk a virtuális apertúrán is, ami az elmosás mértékét változtatja, kimondottan hatékonyan. A fent látható képek a hátlapi egységgel készültek, és ugyanezekre képes az előlap is (íme egy, illetve még egy példa ezekre), bár az egyértelműen látszik, hogy gyengébb fényviszonyok között sokkal rosszabb teljesítménye képes, mint a hátoldal, érthetjük ezt elmosási pontosság és általános részletesség szempontjából egyaránt.


[+]

A multimédiás helyzet az iOS rendszer miatt továbbra is kettős. Egyik oldalról az Apple mindenféle zenés és videós szolgáltatást megad, gondoljunk az iTunes Store-ra, a gyári Podcast alkalmazásra vagy az Apple Music opcióra, és a Dolby Vision + HDR10 kompatibilis megjelenítőn természetesen nézhetünk YouTube HDR-t, élvezhetjük Netflix előfizetésünket, az iPhone XS mindenben remek partner lesz. Másik oldalról azonban nehéz a dolgunk, ha külső fájlokkal szeretnénk dolgozni, főleg DivX, Xvid, AC3, MKV és egyéb rövidítések mentén, akkor mélyre kell mennünk az App Store-ban, mire az igényeinknek megfelelő opciót találunk, és valószínűleg az is kompromisszumokkal és/vagy nem ingyen lesz.


[+]

Szomorú a 3,5 milliméteres jack átalakító hiánya, a gyári fülhallgató pedig beszélgetésekhez ugyan remek, de egy élvezetes zenehallgatáshoz vagy filmezéshez kevés. A hangszóró a korábban ismert módon, a beszélgetésre szolgáló előlapi egység bevetésével ér el némi sztereó hatást, összességében nem rossz eredménnyel, főleg a telefon méretkategóriáján belül, viszont továbbra is távol van attól a szinttől, amit a tényleg tartalomfogyasztásra/játékra kitalált eszközök nyújtanak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés