Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Dare2Live #19 üzenetére

    Van? Majd ha egyszer beindul a 40nm. Mert az egy 40nm gpu a durva redundanciája elenére se kapható 4770.

    Előbb utóbb beindul, majd megoldják.. Még csak az életciklusa elején jár a 40nm, hosszú ideig "szolgálatban" lesz még, addig pedig gyártani kell valamivel, hacsak nem akarják ezt az 1-1.5 évet 55nm-en hihúzni és gyanítom nem akarják.

    hírbe épp nem ezt olvastuk. Hanem ezt:

    A hírben nem azok a dátumok vannak amik a kézzel fogható, megvásárolható termékek időpontját jelölik. Pont ezért is írtam le hogy a csak a megfelelő dátumok összehasonlításának van értelme. Ott van a cikkben egy ábra ami elég jól mutatja az egyes fázisokat. Pl. 32nm-en 2009Q4-ben még egy tape out szakasz veszi kezdetét a szerződéses partnerekkel akkora el lehet készíteni a legelső "működőképes" procikat. Ezeket utána még sokáig validálni kell őket, a kihozatalt fel kell futtatni egy olyan szintre amin egy nagyobb volumenű kereskedelmi termelés megindulhat. Ez a folyamat még további ~9 hónap. Persze amikor elindul a keresdelemi termelés az még nem jelenti az hogy a gyártósorok maximális volumenen és kihoztalon járnak, a gyártósorok csatasorba állítása még csak onnan indul be és a kihozatal is idővel egyre jobb lesz. Mire nagyobb volumenre felfut a termelés az még további közel egy év, persze addigra más sok GPU-t fognak eladni amik azokról a gyártósorokról kerülnek ki.

    A GF-nél a 32nm- tape out fázis is 2009Q4 utána ők is ugyanazokat a munkafázisokat járják végig, megvásárolható késztermék ott is jővő nyár felé várható majd GPU formájában. 28nm pedig megfelelő fázis késéssel fogja követni a 32nm-et mindkét foundrynál.

    Hát igen.... szív is ezen a bizalmi piacon az ATI mellett az NV is. ABU írta: Télre se lesz 250mm fölött megfelelő kihozatali arány..... NV mit csinál az 500mmes kész magjával?

    Az Nvidia nem csak a TSMC-nél gyártathat, hanem más foundryknál is pl. UMC, Chartered. Azoknál is lehetséges a 40nm. Pl. az UMC tavaly októberben már demonstált 28nm-es SRAM-ot. A TSMC a 28nm-es gyártástechnológia bejelentését már tavaly szeptemberben megejtette. Gyakorlatilag ami a cikkben szerepel az már tavaly akkor elhangzott. Ami azóta változás volt az ott is az SRAM chipek megjelenése.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Dare2Live #14 üzenetére

    Egy gyártástechnológia bevezetése 3-4 éves folyamat, ami több szakaszból áll. Csak az azonos szakaszok időbeli egymáshoz vetésének van igazán értelme, eltérő szakaszok eltérelemszerűen időben csúszásban vannak.

    A 40nm-et nem fogja eltörölni TSMC hisz még közel egy évig ez fogja adni a GPU-k alapját és más jellegű chipek gyártásánál is még sokáig fogják használni. Ha te a késztermék, megvásárolható GPU időpont alapján akarod összevetni az egyes gyártástechológiákat akkor ez lenne a helyes időbeliség. 40nm az ami most van. A 32nm-re épülő GPU-kból megvásárolható termék úgy jővő nyárra lesz várható, mind a GF, mind a TSMC azonos időre ígéri ezeket a technológiákat. A 28nm-re épülő GPU-kból megvásárolható termék úgy 2011 elején várható, ennél is mindkét gyártó közel azonos időre ígéri a saját megoldását.

    Azért a legnagyobb foundry még mindig a TSMC, a GF-nak kell hozzájuk felzárkózni nem pedig fordítva. A GF-nak jelenleg egy ügyfele van aki szimplán megvásárolt nem pedig magához csábított a kínálatával. Ezzel szemben TSMC-nél igen hosszú távú foundry tapasztalat, bejáratott ügyfélkör van, akiket azért nekik is érdekükben áll megtartani. Az NV elvesztése a TSMC-nek nagy érvásás lenne, oda fognak arra figyelni hogy ne veszítsék el őket. Az ATI GPU-k átvitele GF-be már alaból egy veszteség számukra, de ezzel tisztában voltak akkor amikor az arabok megvették a GF-et hisz a szerződés része volt hogy ezt a termelést is megvették 15 évre. A GF azért még nem jeleskedik piac szerzésben, eddig csak piacot vásároltak. Piacot szerezni csak nagyon hosszú idő alatt, igen sok pénz árán lehet, mert ez erősen bizalmi piac, nehéz átcsábítani az ügyfelet másik foundryból. Nem véletlen hogy az arabok is inkább a piac vásárlással foglalkoznak, először az AMD-t vették meg, nemrég volt hír róla hogy a Charteredet is kóstolgatják. Piacot venni 1xűbb és gyorsabb, mint hosszú idő alatt piacot szerezni.

    Foundryt csinálni csak nagyon hosszú távú alapon éri meg, ha van mögötte megfelelő tőke, nem véletlen az arabok ez irányú terjeszkedése. Idővel a gyártástechnológia kifejlesztése és beüzemelése egyre drágábbá válik, csak egyre nagyobb gyártási volumen mellett lehet egy félvezető gyárat gazdaságosan üzemeltetni. Ez pedig a kisebb szereplők elhullását okozza vagy azt hogy kénytelenek lesznek saját gyáraikat feladni és bérgyártásban fabless cégként tovább folytatni. A foundryk hosszú távú célja ezen piaci szereplők bekebelezése lesz, egymástól sokkal nehezebben fognak ügyfélet szerezni.

Új hozzászólás Aktív témák