Hirdetés
- Motorola Moto G54 5G Power Edition - nem merül le
- Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió
- Poco X3 Pro - hardverfrissítés
- Milyen hagyományos (nem okos-) telefont vegyek?
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- Vodafone mobilszolgáltatások
- Poco X6 Pro - ötös alá
- Magisk
- Nubia Flip 5G - kagylót, jó áron
- Xiaomi Watch 2 Pro - oké, Google, itt vagyunk mi is
-
Mobilarena
Kérdezés előtt az alábbi kérdéseket válaszold meg:
1.: Mennyit szánnál rá?
● Pl: "30.000Ft alatt kellene megoldani."
2.: Milyen gépre kötnéd?
● Pl: "Lásd az adatlapomon."
● Pl: "i7 11700, Asus TUF RTX 3070 OC, MSI B560M Mortar, 1db M.2 SSD."
(esetleg a ház típusával kiegészítve, a megfelelő kábelhosszúságok miatt)
+1: Van extra igényed a táppal kapcsolatban?
● Pl: Moduláris csatlakozók, félpasszív működés, halk, stb…
● Pl: "Tuningolni tervezek." (írd le mit és mennyire tuningolnál)
Ajánlott Tápegységek 2023: [link] (a teljesség igénye nélkül)Ajánlott tápegységek
Az ebben a topikban ajánlott tápegységek túlnyomó részt bevált, tesztekben jól szereplő tápegységek, melyek az adott számítógép számára teljesítmény tekintetében is megfelelnek. A minél pontosabb ajánlás érdekében ajánlott a fenti kérdéseket minél pontosabban megválaszolni.
Az alábbi linken megtalálható a topikban ajánlott tápegységek egy része: [link]
Korábbi ajánlott tápegységek listája: [link]Veszélyes tápegységek
A nem ajánlott/veszélyes tápegységek nem azért nem ajánlottak, mert hangosak, vagy mert nem elegendő a (valós) teljesítményük, hanem mert gyenge minőségű alkatrészekkel rendelkeznek, nincsen bennük megfelelő védelem, illetve a ráírt adatok sokszor mesébe illőek (pl hatásfok, minőség, teljesítmény tekintetében). A magasabb meghibásodási valószínűség és a megfelelő védelem hiánya miatt hamarabb tehet - végzetes - kárt a számítógépben, mint egy minőségi darab.
Veszélyes tápegységek listája
A nem ajánlott tápegységek másik csoportjába a túlárazott tápegységek tartoznak.Felső kategóriás hardverhez nem ajánlott belépő szintű tápegységet párosítani függetlenül a ráírt wattoktól. Magas terhelésen instabillá válthat a táp, ez hosszabb távon megrövidíti a feszültség ingadozására érzékenyebb alkatrészek élettartamát.
Corsair VS550 és GTX 1080 Ti mérésén jól látható a 12V ágnak az ingadozása. Ugyanez a tápegység egy alacsony fogyasztású kártyát stabilan kiszolgál, viszont egy jó minőségű 400 wattos is elegendő ugyanehhez.Fogyasztás
A mai, modern konfigurációk döntő részben(~90%-ban) a 12V-os ágról fogyasztanak, így tápvásárláskor a 12V-os ágon leadott teljesítményt súlyozottan érdemes figyelni. Megemlítendő, hogy az osztott ágas tápegységek egyes ágainak az ágankénti teljesítménye sok esetben nem adható össze, a közös maximumuk kevesebb, mint amennyi a két ág maximumának összege. Szerencsére ezt rendszerint fel szokták tüntetni a tápegységen.
Az interneten talált fogyasztás-kalkulátorok sokszor valótlan értéket adnak, ezért használatuk nem minden esetben javasolt. Azonban az alábbi egész pontosan számol:
-Be Quiet! tápegység-kalkulátor: egyszerű a használata, ajánl tápegységet is a Be Quiet! palettájárólA megfelelő méretű tápegység meghatározása((körülbelül, átlagos gépek esetében))
(CPU max fogyasztása+VGA max. fogy.+egyéb hardverek fogy. ~ 40w)×1,2A legtöbb otthoni konfiguráció esetében a VGA fogyasztása határozza meg, hogy mekkora(illetve milyen 12V-os ágazással rendelkező) tápegységre van szükség.
-Prohardver! videokártya tesztek(teljes gép fogyasztása a konnektor felől)
-techPowerUp videokártya tesztek(csak a videokártya fogyasztása, magyarul)Mérésről
A szoftveres értékeknek nem szabad hinni, mert sokszor eltérő értékeket mutatnak a valóstól! Egyedül mérőműszerrel mért értékekből lehet, és szabad következtetéseket levonni!
Ezért mindenki mérjen multiméterrel, vagy egyéb feszültségmérővel, ha konkrét választ vár, különben mehet a sóhivatalba. Nem feszültségmérő a BIOS, Aida64, Speedfan és egyéb szoftver, aminek az értékét a monitoron láthatod és nem külső hardver által mért értékről van szó.Tisztítás
A tápegységünket se kerüli el a por, főleg az aktív és félpasszív hűtéses modelleket. A tápegységek tisztításáról itt találsz egy jó segédletet: Tápegység belső tisztítás- és ellenőrzés alapok. Mivel elektromos eszközt akarunk tisztítani, szerelni, ezért győződjünk meg arról, hogy a tápegységben nincsen áram! A tápegység megbontása a garancia elvesztésével jár a legtöbb esetben.
Hatásfok
A táp, miközben átalakítja a hálózati áramot(hazánkban 230V AC) a PC számára hasznosíthatóvá(pl 12 V DC), hőt termel, ez pedig veszteség. A hatásfok megmutatja mekkora ez a veszteség. Néhány egyszerű képlet:
A táp, miközben átalakítja a hálózati áramot(hazánkban 230V AC) a PC számára emészthetővé(pl 12 V DC), hőt termel, ez pedig veszteség. A hatásfok megmutatja mennyi is ez a veszteség. Néhány egyszerű képlet:
felvett energia=leadott hasznos energia+veszteség
felvett energia=leadott hasznos energia/hatásfok
leadott hasznos energia=felvett energia×hatásfok
hatásfok=leadott hasznos energia/felvett energia
hatásfok=100%-veszteség(%-ban, ez 1-nél, azaz 100%-nál mindig kisebb)
A minél magasabb hatásfok elérése miatt az újabb modellekben sokszor találkozhatunk DC-DC átalakítással, ami annyit jelent, hogy a 3,3V és 5V-ot a tápegység által előállított egyenáramú 12V-ból állítják elő, nem a hálózati áramból. Azoknál, a tápoknál, amelyek nem alkalmazzák ezt a technológiát, szükség van extra szekunder tekercsekre, ami a hatásfok rovására megy. A DC-DC konverteres típusok pontosabb feszültségtartással büszkélkednek, ez az előnyük magasabb terhelésen még jobban meglátszik. Ezért komolyabb felhasználás, nagyobb fogyasztású hardverek esetében érdemes őket előnyben részesíteni.A hatásfok 1-nél, azaz 100%-nál mindig kisebb.
A 80 Plus kategorizálás a legelismertebb hatásfok-minősítés. Fokozatai: 80+ Plus(Standard), 80+ Bronze, 80+ Silver, 80+ Gold, 80+ Platinum, 80+ Titanium.
Prohardver tudástár: 80 Plus tanúsítvány
80 Plus matricás tápegységek listája
A másik, jelenleg még kevésbé ismert hatásfok-besorolás a Cybenetics Eta. A Cybenetics által közzétett eredmények részletesebbek. Tesztjeikben a tápegységek ventilátor-zaját is mérik, melyet a Lambda-rendszerük szerint sorolják be. Erről magyarul, részletesebben a Prohardver! cikkjében olvashatsz.Egy 350W-os, 80%-os hatásfokkal(a hatásfok terheléstől függően változhat - például Seasonic S12G-450 hatásfokának a változása: [link]) rendelkező tápegység maximumra terhelve 437,5W-ot vesz fel a konnektorból, de ha csak 220 W-ot kér tőle a géped, akkor csak 275 W áramot vesz fel a konnektorból..
Elmondható, hogy alacsony, nem kellő terhelésnél, rosszabb a hatásfok, mint optimális kihasználtságnál, tehát feleslegesen nagy, túlméretezett, 500+ wattos tápoknál fajlagosan többet fizetsz ugyanannyi energia előállításáért, mintha optimálisan kihasználnál egy kisebb tápot.A hatásfok nem keverendő a PFC áramkör által a táp 1-hez közelítő teljesítménytényezőjével.
Tápegység gyártók, fejlesztők
Bevett gyakorlat, hogy a piacra dobó cégek - 'átcímkézők' -(pl Cooler Master, Corsair, XFX) a tápegységeket megveszik az erre szakosodott vállalatoktól(pl CWT, Enhance, FSP, Seasonic, Sirtec, Super Flower), és csak apró technikai módosításokat (pl saját ventilátor profil) hajtanak végre - ha egyáltalán eszközölnek ilyen módosításokat. Ez jelenthet jót, de rosszat is, hiszen így a gyártók költséghatékonyíthatják a tápjaikat, de akár jobbá is tehetik, mint az eredeti modell. Az 'átcímkézők' jellemzően a saját tápegység-házaikba rakják a termékeiket.
Tápegységek és OEM gyártóik adatbázisok:
-Orion PSU Platform Database
-RealHardTech X(RHTX)
-Tom's Hardware(El)ismert tápegység fejlesztők:
-CWT > Tudnak ők nagyon jót is gyártani, ha a vevő erre kéri őket(jó példa erre a Corsair RMi széria), de ekkor már árban ugyanott(vagy magasabban) vannak, mint a a többiek, de lejjebb adják a minőséget, ha a vevő úgy óhajtja.
-Delta Minőségi beszállító, saját márkaként ritkán találkozni vele, leginkább OEM beszállító nagyobb PC gyártóknál(pl HP, Dell, IBM, Lenovo).
-Enermax > Régen a neve egyet jelentett a kiváló minőségű PC-tápegységgel, de néhány éve az olcsóbb tápjaikba CWT belsőt raktak. A drágább tápegységeik elektronikáját is bérgyártásban(CWT-nél) gyártják, de azokat még az Enermax tervezi. Saját márkaként (is) találkozhatunk vele a boltokban.
-Enhance > Megbízható tápgyártó, régebben saját brandjük is volt Q-technology néven(nem keverendő a gyenge minőségű Q-tech tápokkal).
-FSP > Az olcsó tápegységeik is jó minőségűek. Saját márkaként is találkozhatunk velük.
-HEC > Hasonló a CWT-hez. Saját márkája Cougar néven ismert, tesztekben jól szerepel, viszont a minőségével nincsen hosszútávú tapasztalat.
-Seasonic > Napjainkban az egyik legelismertebb tápegység gyártó, a boltok polcain saját nevén is árulják.
-Sirtec/Sirfa > Saját tápjait High Power néven találjuk meg(pár kivétel akad, ott olcsóbb CWT belsőket használnak).
-Super Flower > Ők is jó minőségű tápegységeket gyártanak, az (el)ismertség fele tartanak. Ővelük is találkozhatunk saját márkaként.Gyakran ismételt kérdések
Ha itt nem találod meg a kérdésedre a választ, akkor látogasd meg a PH! Tudástárat, vagy kérdezd meg itt.
Mi a különbség a moduláris és a nem moduláris tápegység között?
A moduláris tápegységek kábelei lecsatolhatóak a nem modulárissal ellentétben, amely fix(forrasztott) kábelekkel rendelkeznek(angolban: non-modular, vagy PSU with fixed cables). Hogy még jobban cifrázzam: vannak félmoduláris/részben moduláris(angolul: semi-modular) tápegységek - néhány kábel lecsatolható róluk, de a legtöbbet használtakat forrasztották, pl alaplapi csatlakozók, PCI-E áramkábel -, és teljesen modulárisak(angolban: full-modular) is, ahol mindegyik tápkábel lecsatolható.
Két különböző típusú tápegység(akár márkán belül is) kábelei nem mindig kompatibilisek egymással!A passzív hűtéses tápegységek miben különböznek az aktív hűtéses társaiktól?
A passzív hűtéses tápegységek nem rendelkeznek (beépített) ventilátorral, de ez nem jelenti azt, hogy nincsen szüksége légáramlatra.Mit jelent az, hogy egy tápegység félpasszív/hibrid?
A táp bizonyos hőfok/terheltség alatt nem járatja a ventilátorát. Ez a funkció a legtöbb félpasszív tápegységnél kikapcsolható, ilyenkor mindig megy a ventilátor.Miért javasolnak a kisebb videokártyákhoz is 500w-os tápegységet?
A gyenge minőségű tápegységek miatt, hogy ezek se füstöljenek el garantáltan nagyobb terhelés alatt. Ezek sokszor nem képesek a ráírt adatokra(akár a névleges teljesítményre, nemhogy a 12V-os ágak erősségére), és még megfelelő védelemmel sem rendelkeznek. Ami még nagyobb baj az az, hogy sok felhasználó rendelkezik ilyen tápegységgel.
A Prohardver videokártya tesztjeit javasoljuk olvasgatni, ahol a teljes konfiguráció fogyasztását mérik, a tápegység veszteségével együtt.Az informatikai boltban veszélyes tápegységet ajánlottak. Ha valakiknek tudniuk kéne, hogy melyek a jó tápegységek, akkor ők közöttük lennének, nem?
Ha komplett gép vásárlásáról van szó: az emberek leginkább a tápegységen szeretnek spórolni, ezért nem a tápegységet nézik első sorban, hanem az árcímkét. Ha csak egy tápegység vásárlásáról van szó: szintén az előbbi, az emberek - sajnos - szeretnek a tápegységen spórolni, illetve az eladó azt akarja eladni, amin több nyereségük van, vagy amit hosszú ideje nem tudnak eladni.Van egy 5-6 éves tápegységem. Használhatom még?
Ha nincsen sérülve, nincsenek benne kipuffant kondik, jól működik, és jó minőségű, akkor maradhat.A tápegységem ventilátora zörög/sípol/búg/egyéb nem üzemszerű hangot ad. Mit tegyek?
Áramtalanítás után egy tisztítás javasolt, ha nem segít, akkor szóba jöhet a ventilátor csapágyazásának az olajozása. Ez viszont időleges megoldás szokott lenni, és nem mindegyik csapágyazás fajtánál lehetséges.
Legjobb kicserélni az eredetivel egyező típusra (pl. Yate Loon D12SH-12). Amennyiben ez nem megoldható, akkor a csere ventilátor paraméterei egyezzenek az eredetiével.Cicereg a tápegységem. Ez azt jelenti, hogy baja van?
Nem. Erről itt olvashatsz bővebben: Prohardver tudástár: A tápellátó áramkörök „cicergése“, sípolásaEl szeretném adni a tápegységemet, de nem tudom, hogy mennyiért adhatnál el. Hol tudnám beáraztatni?
Itt foglalkoznak a Prohardver-en belül asztali számítógép alkatrész beárazással: ASZTALI GÉP / ALKATRÉSZ beárazás
A topik nem adás-vételre van. Ha hirdetési szándékod van, látogasd meg a Hardveraprót.Előző összefoglaló: [link]
Készítette: Dospalek _Atesz, DR|FTK|NG, syberia
Közreműködtek: Duliee Graphics, jim bcs, dqdb
Hirdetés
● A minél pontosabb válasz érdekében olvasd el a Téma összefoglalót!
● Hirdetni csak a Hardveraprón szabad!
● Garanciális kérdések: Tápegység garancia GYIK!
- Hír Újabb, 12VHPWR csatolóval szerelt ASUS tápegységek kopogtatnak az ajtón
- Hír Megvan az első leégett NVIDIA tápadapter
- Hír ATX 3.0 szabványú az ASUS Loki tápegysége
- Hír Eléggé kompakt lett az MSI ATX 3.0-s tápbestiája
- Hír Megújultak a Corsair HXi szériás tápegységei
- Hír Hivatalosan is bemutatta az ATX 3.0-t és az ATX12VO 2.0-t az Intel
- Hír Szinte minden kiderült a VGA-k új tápkonnektoráról
- Gmail
- Assetto Corsa
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Fehérbe csomagolva: Acer Nitro V 14 notebook
- Jövőre érkezik az új Agatha Christie: Death on the Nile játék
- TCL LCD és LED TV-k
- Parfüm topik
- Tea
- NFL és amerikai futball topik - Spoiler veszély!
- További aktív témák...