Hirdetés
- iPhone topik
- Magisk
- Szívós, szép és kitartó az új OnePlus óra
- Azonnali navigációs kérdések órája
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Poco F6 5G - Turbó Rudi
- Bluetooth hangszórót készít a HMD
- EarFun Air Pro 4+ – érdemi plusz
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- OnePlus 15 - van plusz energia
-
Mobilarena
Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
fishi
tag
válasz
Bazsee71
#51013
üzenetére
Nincs benne PID, se fejhőmérő, stb., mégis elvárod, hogy teljesen automatikusan tökéletes kávét adjon, ráadásul többféle kávéból? Ez a hozzáállás egy picit előítéletesnek tűnik ahhoz képest, hogy a frissen darált kávénál ezzel szöges ellentétben tök természetes a kísérletezés, az adott kávéhoz a megfelelő körülmények megtalálása.

Nekem legutoljára egész jó hatásfokkal sikerült a keserűséget minimalizálni úgy, hogy:
1. gép bekapcs, elkezd felfűteni
2. felfűtés után a csészét teleengedem a felmelegítéséhez
3. 10-20 másodperc után csésze eltöröl és csapolás indítEgyébként árban sem vészes, ha nem a legkommerszebb bolti téglákhoz hasonlítjuk (amiktől azért ízben is simán fényévekre van), és nem grammra számolunk, hanem adagra.
-
fishi
tag
Most nagyon megleptél, morfondíroztam a PID-elésen, de akkor át kell értékeljem, nem gondoltam volna, hogy nem elég a nirvánához...

bajnokpityu (#51154):
Én a Zwack lepárlóban jártam, ahol ugyanezt mondták (noha konkrétan a pálinkára), és meg is indokolták: azért nem jó hűteni (mindegy, hogy jéggel, vagy máshogy), mert visszaszorulnak az ízek és illatok, olyan semmilyen lesz az ital.
Ha valami vacak, műanyag palackban tárolt házipáleszt / olcsó, karcos whiskyt iszol, akkor ez lehet előny is, de ha nincs kellemetlen íz, amit vissza kellene szorítani, akkor csak magaddal tolsz ki, ha behűtöd.
Szóval ezek szerint nem csak a hígulás miatt, de amiatt meg persze pláne rossz ötlet a jegelés. -
fishi
tag
A savasság / gyümiség arány leginkább a hőmérséklettől függ, annak emelésével elég szépen meg lehetett szelídíteni azt a néhány háklis kávét, amivel eddig találkoztam.* Ilyenkor a sima fűtés lekapcsolása után közvetlenül a "gőzgomb" néhány másodperces rákapcsolásával érdemes próbálgatni extra melegre fűteni a Gaggiát, és ekkor indítani a csapolást (ha esetleg még nem volt meg).
*Egyelőre a Pacificaffe Zambia a kivétel, annak a savasságát nem sikerült szimpatikus szintre lehozni
-
fishi
tag
válasz
Đ1G1Ŧ4ŁNØM4Đ
#32951
üzenetére
Gardelli és (dupla) espresso.
-
fishi
tag
Gyerekek, aki teheti, kóstolja meg a Mantrában az etióp Liyu-t. Orbitális!
Az eszméletlen valódi gyümölcsösséghez minimális savasság társul! Mintha tényleg gyümölcslevet ittam volna. Életem kávéja volt!

-
fishi
tag
válasz
Komplikato
#31993
üzenetére
A filteres kávézás belépő szintje - mint már fentebb is említették - a french press, ilyet viszonylag sok helyen találsz (interspar, tesco, ikea, stb.). (Ha nem zavar, hogy a vele készített kávé nem annyira szűrt, mint egy Chemexben készült, akkor nem is csak belépő szint, hosszabb távra is "tökéletes" lehet.)
A bele való kávé belépő szintje a Lavazza il Mattino darált kávé, ez egy hajszállal világosabbra van pörkölve, mint az átlag (bár asszem finomabbra van őrölve, mint ami a french presshez ajánlott, de beggars can't be choosers, ahogy a művelt francia mondaná
).
Ez viszont a fentivel ellentétben tényleg csak az abszolút minimum, a Chemexes élményt tuti nem fogja hozni. Ahhoz világosra pörkölt, 100% arabica kávét kell keresned, és frissen kell darálnod. -
fishi
tag
Sziasztok!
Valaki tudna segíteni, hogy mit kell egy esztergályosnak mondani, ha szeretném felszabályoztatni a darálómat? Azaz mi a teendő ilyenkor? Itt egy ábra a darálóról, ha esetleg könnyebb így magyarázni. Hálás köszönet!
-
fishi
tag
Úgy látom szó nincs itt romló eredményekről PISA-felmérés ügyben, régen se tanultak meg rendesen olvasni a kedves deákok...
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
fishi
tag
válasz
sanzi89
#6557
üzenetére
Számotokra szerintem két opció megfontolandó:
1. A már említett Brikka. Ha betartjátok a javasolt elkészítési procedúrát, esetleg már a felsorolt kávékkal is tapasztalhattok előrelépést.2. Az automata vásárlás nem rossz ötlet, de a vaterán körülnézés igen. Automatát leginkább SiD-től érdemes venni, mert így garantáltan átnézett, szervizelt gépet vehetsz (tehát 0 a zsákbamacska faktor), és az őrlő is tuti, hogy optimálisan be lesz kalibrálva.
-
fishi
tag
Ahogy azt a zindexre anno megírtam, a net feltúrása után én a következőkre jutottam:
Cappuccino: A Ronin által kedvelt hagyományos habos és a barista habos ugyan az az ital, mert a habosított tej és a kávé aránya ugyanaz. (A tejhab minősége az, ami eltér, a barista habnál sokkal homogénebbre gőzölik a tejet. Nyilván ízlés kérdése, hogy kinek melyik jön be, de ettől függetlenül a cappu cappu marad.)
Flat white: Nem egyenlő a barista habos cappuval! Attól "flat", hogy a tejhab sűrűbb részét vissza kell tartani, hogy csak az "extra selymes" rész kerüljön bele: http://youtu.be/rq6BZxAD1Rk
-
fishi
tag
válasz
vadászcsiga
#3714
üzenetére
-
fishi
tag
Sosem tudhatod, volt már rá precedens, hogy valaki eszpresszó felől indulva a filternél kötött ki, mint legnagyobb kedvenc...

Tényleg, Parci, te mennyire kultiválod? Abszolút "meh" kategória, vagy szívesen megiszod, ha megkínálnak vele? (Azt tudom, írtad, hogy magadnak nem csinálsz.)
-
fishi
tag
Ácsi! Eszembe nem jutott letámadni, belédkötni, vagy hasonló! Ha így jött le, akkor sorry, és akkor te értettél engem félre.
Én csak gondoltam megosztom a gondolataim ezzel kapcsolatban, és ha valakinek lett volna kedve, akkor nagyon szívesen elbeszélgettem volna erről.
A hozzászólásom eszenciája egyébként, hogy piszok érdekes dolog az ízlelés/íz érzékelés, nem csak fizikai oldala van, a csésze dizájnja, vagy akár az ember hangulata is tudja befolyásolni, hogy az adott pillanatban milyen jó ízűnek érez egy kávét. -
fishi
tag
Azért egy alapvető filozófiai dilemmán simán átsiklottál itt. Milyen alapon minősítesz alsóbb rendű élvezetté valamit, amit csak az ember pszichéje okoz, és nincs mögötte fizikai mérhető mennyiség?
Én azt mondom, hogy minden fejlesztés/kiadás abszolút indokolt, ami nagyobb élvezetet okoz, teljesen függetlenül a fizikai tartalomtól, vagy a kiadás nagyságától. Ha teszem azt valaki annyival nagyobb örömét leli a zenében egy millió forintos tápkábelt használva, hogy ezt az árat reálisnak érzi, annak abszolút javasolt ezen befektetés. Ha pedig valaki nem élvezi kevésbé a zenehallgatást egy olcsó kábellel, annak meg nem tartanak a fejéhez pisztolyt, hogy márpedig a meg kell vegye a drágát.
Ott kezdődik a probléma, hogy sokan pl. az íz vagy zene érzékelést/élvezetet objektívnek és univerzálisnak hiszik, és a missziójuk, hogy a másikat meggyőzzék a saját "igazukról". Pedig az a durva, hogy az agy annyira megkavarja a dolgokat, hogy még egyén szintjén sem univerzális pl. az íz érzékelés, többek között más ízűnek érezzük a dolgokat a csomagolás/kinézet függvényében... -
fishi
tag
válasz
Smith Ügynök
#2149
üzenetére
Továbbra is az lenne a legcélszerűbb, ha megkóstolnád, mit tud a Brikka.
- az előrelépési kritériumot (bőven) teljesíti
- nem éget, ha helyesen használod
- nem kötelező hozzá az őrlő
- stabilan jó kávét csinál, nincs vele olyan szívás, mint az eszpresszózással lehetAz ilyen gagyi "eszpresszó" gépek mellett viszont szinte semmi hasonló pozitívumot nem lehet elmondani.
Persze nincs baj, ha ragaszkodsz az eszpresszóhoz, de érdemes megbarátkozni a gondolattal, hogy a linkelt árkategóriában újonnan nincs ajánlható gép, így vagy hűbelebalázsként veszel valamit, és tuti csalódsz, vagy türelmes leszel, elolvasgatod a www.eszpresszo.com-on a tudnivalókat, és megvárod, hogy a neked megfelelő árkategóriában megjelenjen egy gép az apróhirdetések között.
-
fishi
tag
válasz
Smith Ügynök
#2035
üzenetére
Két ponton nagyot tudsz javítani a kávé keserűségén:
- Ne együtt forrald fel a vizet, hanem már forrásban lévő vizet tölts az aljába, és úgy tedd a tűzhelyre!
- Frissen darált kávét használj, de legalábbis olyat, amit a tapasztaltak kotyogósba ajánlanak.Ezen kívül érdemes lehet elgondolkodni egy Bialetti Brikka beszerzésén, az szintén egy nagyságrendet javítana a végeredményen, ha nem ragaszkodsz az eszpreszóhoz.
-
fishi
tag
válasz
radi8tor
#1953
üzenetére
A hozzáértők szerint sajnos nem jó a hőstabilitása ezeknek a mai gépeknek, ezért valóban feleslegesnek tűnik ez a tuning ebben a kategóriában. (Egy régi, sárgaréz bojleres verzió eestén már esetleg érdemes lehetne elgondolkodni, de olyat még a szakik se láttak már egy ideje sajnos.)
Ha nem árérzékeny az ember, akkor vegyen komolyabb gépet, és azt PID-elje, ha meg az, akkor tanuljon meg temp szörfölni ezeken a belépő gépeken, és elviekben amit tudnak, azt PID nélkül is ki fogja tudni hozni belőlük.Ez mondjuk csak elmélet, lehet, hogy ezeknél is nagyon hasznos lenne a PID, de még ember nem volt, aki kipróbálta volna. (Én a gépet mondjuk ezennel fel is ajánlom a teszthez, de nem hiszem, hogy lenne bárki, akit furdalna annyira a kíváncsiság, hogy kölcsönadna hozzá egy PID szettet.Megint elhamarkodtam, külhonban persze, hogy volt már, aki kipróbálta. Keress rá, hogy mik a tapasztalatok.
)
-
fishi
tag
válasz
Guéparde
#1721
üzenetére
Ezért beregeltél, hogy ez megkérdezd. Nyilván nem egy Frei marketinges vagy...
A Frei kávéról sok mindent el lehet mondani, de konkrétan azt, hogy fantasztikus, azt biztosan nem.Fantasztikus kávé igényével a következő helyeket (nem nívó, csak abc sorrend) kéretik első körben bepróbálni:
Espresso Embassy
Fekete (Kálvin térnél)
Madal
My Little Melbourne
Tamp & Pull
Új hozzászólás Aktív témák

A topikban szabad hirdetni ezen szabályokkal.
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest

![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)




Hozod a formád! 




