Xiaomi Redmi 5 Plus - új forma, régi erősségek

18:9-es képarányra váltott a Redmi sorozat, az 5 Plus pedig külsőben, összeszerelésben, takarékosságban és kijelzőben is magabiztosan hozza a minőséget.

Hirdetés

Hardver, szoftverek

Akárcsak a Redmi Note 4 és a Mi A1, a Redmi 5 Plus is a kissé koros, de továbbra is roppant takarékos Snapdragon 625-öt veti be, nyolc 2 GHz-es Cortex-A53 magjával, az Adreno 506-os GPU-val és jelen esetben 3 GB RAM-mal, 32 GB-os tároló kíséretében (23 GB elérhető), de létezik 4/64-es variáció is. A tároló középtempójú, szóval eltelhet pár másodperc egy-egy kövérebb alkalmazás megnyitásakor, plusz ráérősek MIUI 9 animációi, illetve egy-egy döccenés is lassabbá teszi a phabletet a Mi A1-nél, de azért nem vészesen. A középkategóriában bőven megállja a helyét a processzoros működés a multitasking, az osztott képernyő és böngészés oldaláról is, a 3D-s játékok közül pedig csak legkomolyabb rendszerigényűek dadognak, melegedés ilyenkor se jellemző. A szériában a Snapdragon 636-os Note 5 Pro hoz majd teljesítménybeli ugrást, kíváncsian várjuk ennek az eredményét a gyakorlatban.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Redmi 5 Plus Xiaomi Mi A1 Lenovo P2 Huawei P Smart
Rendszerchip Snapdragon 625 Snapdragon 625 Snapdragon 625 HiSilicon Kirin 659
AnTuTu Benchmark 7.x 76294 pont n/a n/a 88731 pont
AnTuTu Benchmark 6.x 62561 pont 63288 pont 64476 pont 68830 pont
Vellamo Browser 2948 pont 3184 pont 3371 pont 3520 pont
Vellamo Metal 1480 pont 1412 pont 1946 pont 1664 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 865 / 4226 pont 884 / 4323 pont 845 / 3010 pont 933 / 3715 pont
GFXBench Man. onscreen 9,4 fps 9,7 fps 10,0 fps 8,7 fps
GFXBench Man. offscreen 9,9 fps 9,9 fps 9,9 fps 5,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 17 fps 20 fps 23 fps 6,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 23 fps 23 fps 23 fps 6,3 fps

Az már preferencia kérdése, hogy a MIUI 9.2.6 vagy az Android One szoftvervariáció-e a jobb, a gyártói felület mindenesetre fejlettebb és letisztultabb, mint valaha, viszont míg a Mi A1 alatt már Android 8.0 ketyeg, addig a Redmi 5 Plus 7.1.2 Nougaton ragadt. A Google Play Szolgáltatások és a magyarítás mindenesetre megfelelő, kínai alkalmazások nincsenek telepítve és egyébként is csak esszenciális eszközökre bukkanni a főoldalak valamelyikén, menü ugye nincs. A 4 x 5-ös ikonkiosztásnál mondjuk lehetne sűrűbb rácsozat 5,99”-en, illetve itt-ott az egyes menük és opciók sávjai elég szélesek. Ezt hivatott volna a megjelenített méret csökkentése orvosolni, de ilyesmit a MIUI nem kínál fel.


[+]

A témázással azért egyénibbre szabható a küllem, ha pedig ez sem elég, fél perc a Nova vagy a radikálisan más AP15 Launchert telepíteni. A MIUI más fronton nyújt többlettudást, Biztonság néven akad például részletes rendszererőforrás-felügyelő alkalmazászárolással, túlbuzgó működés vagy értesítések nélkül. Finomhangolható a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel, illetve az állapotsáv. Elrejthető az alsó három gomb, amelyeket felfele simítással lehet visszanyerni vagy egy Edge Gestures-féle alkalmazással nyugdíjazni.


[+]

A duplakoppos felébresztés mellett az ujjlenyomat-olvasóval is felvillantható a képernyőzár, ehhez mintát sem kell regisztrálni. Persze érdemes, hiszen a leolvasó pont ujjra esik, villámgyorsan azonosít és megbízhatóan operál. A kamerát a bekapcsoló dupla nyomásával lehet elindítani, kivéve, ha a zseb mód aktív, ilyenkor a vétlen felébresztéstől sem kell tartani. Kérhető még lebegőikon és egykezes elrendezés a képernyőtartalom lekicsinyítésével, illetve további gesztusfunkciók a virtuális és az igazi gombok kombinálásával. Második asztal néven elszeparált főoldal hozható létre mondjuk a személyes és a munkahelyi profil elkülönítésére, ettől függetlenül pedig lehetséges egy alkalmazásba több fiókkal is bejelentkezni. Természetesen a MI-fiók központi szerepet játszik a Xiaomi felhőszolgáltatásával egyetemben (biztonsági mentés, szinkronizálás stb.) de a Google-szolgáltatások is adottak.


[+]

A MIUI 9 az átköltözést is megkönnyíti a régi eszközről az újra, a Mi Drop pedig fájlcserét gyorsítja fel. Akad iránytű, QR-kód olvasó, FM-rádió, számológép, diktafon, MIUI fórum applikáció és hibabejelentő. A főoldalon jobbra lapozva pedig egy sor widget megjelenhet függőlegesen, rajta a dátummal, a gyorskeresővel, néhány gyorsindítóval, a jegyzetelővel és a közelgő naptár eseményekkel. Jófajta fájlkezelő jár, a Microsofttal való keretszerződés okán pedig egy sor Office alkalmazás (plusz még a WPS Office), illetve az Outlook és a Skype. Duplikáció van a böngészőből, a zenelejátszóból és a galériából is, egyébként a Xiaomi és a Google-féle szoftverek is megfelelő tudásúak. Örvendetes, hogy továbbra is adott az infra, hozzá pedig a Távirányító, amely, bár nem programozható, régebbi tévéhez is kínál sémát, így nem volt gond több szobányi eszköz kezelése a telefonról.


[+]

A telefonkönyv rendben szinkronizálja a SIM-ek, a mobil és az online fiókok névjegyeit, a hívások rögzíthetők, a bejövő szám országkódja megjelenhet és automatikus elutasító válaszokat is lehet adni. Többféle rendezési elv adott, a tárcsázóban pedig gyorskeresés is van. A Gboard remek, magyarul is korrigáló billentyűzet szójavaslatokkal, ujjhúzós bevitellel, QWERTZ kiosztással, témázással, átméretezéssel, gyors Google-funkciókkal és a betűk felett opcionálisan számsorral. A MIUI-s böngésző rendben kezel több lapot, felkínál olvasási módot, adatforgalom-csökkentőt és a megnyúlt képernyőn praktikus, teljes képernyős nézetet. A böngészési sebesség rendben van, a honlapok egész gyorsan betöltenek, az egy-egy döccenéssel pedig együtt lehet élni.


[+]

Viszonylag egyszerű a MIUI vs. Android One képlet: aki maximális sebességre vágyik, minimális felesleggel és saját maga által összeválogatott alkalmazásokkal, bátran döntsön a Mi A1 mellett, úgyis előbb érkezik rá az aktuálisan friss Android. Aki viszont a vegytiszta rendszerből pont a testreszabhatóságot és az előre telepített eszközök, gesztusok hadát hiányolja, annak a magyarított és a Google szolgáltatásokkal megfelelően együttműködő MIUI 9 pont megfelelő lesz, még ha az alkalmazástár hiányzik is. A MIUI ráadásul Android főverziótól függetlenül is rendszeresen frissül, és szinte biztos, hogy a Redmi 5 Plusra is elérhető lesz a következő szoftvergeneráció.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • MWC 2018: Kezünkben a Redmi Note 5 (Pro)

    Az Indiában Pro utótaggal elstartolt, Snapdragon 636-os készülék Barcelonába csak Redmi Note 5 néven érkezett, és könnyű összekeverni a Redmi 5 Plusszal, amit Indiában Redmi Note 5-nek hívnak. Mi van?

  • Xiaomi Redmi 5 - koncepcióváltás

    A kis telefon, gigászi telep elvet a Xiaomi méretes képernyő, szűkösebb kávák koncepcióra cserélte, a méretes telepet pedig beáldozta. Az eredmény jó, de erős a házon belüli konkurencia.

  • Május 10-én jön a Xiaomi Redmi S2

    Két hete még csak tippelgetni lehetett róla, de azóta járt a kínai TENAA-nál, illetve publikálták a bemutatóra szóló meghívókat is.

  • Szenzorszigetet kap a Xiaomi Redmi 6?

    A Xiaomi jelenleg a Redmi széria ötödik generációjánál tart, követve a trendeket, 18:9-es képaránnyal. Nem kizárt, hogy a 6-os modellek már szenzorszigetet is kapnak.

Előzmények

  • Xiaomi Redmi Note 5A Prime - az elsőrendű

    A Xiaomi phabletjének Prime verziója egészen kifogástalan belépő szintű konstrukció ujjlenyomat-olvasóval és remek teljesítménnyel.

  • Xiaomi Mi A1 - tisztasági fogadalom

    Csatlakozott a Xiaomi az érintetlen operációs rendszert kínáló Android One mozgalomhoz, és egy küllemben ismerős, ám kitűnő dupla kamerás phablettel nyit nyugat felé, verhetetlen áron.

  • Xiaomi Redmi Note 4 - takarék-szövetkezet

    A két kiszerelésben elérhető Redmi Note 4-ből a lóerőben szerényebbet, kitartásban viszont annál sikeresebbet teszteljük. A Xiaomi a Note 3-ra is lapot húzott, és még az ár is kedvezőbb lett.

Hirdetés