Sony Xperia XZ - SO(vá)NY vigasz

A Sony Xperia XZ az X Perfromance helyét kívánja átvenni a széria csúcsán, de a megegyező árszint mellett felfedezhető, lényegében csak kisebb eltérések inkább a ráncfelvarrás fogalmát merítik ki. Ismét.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikációs szempontból kétféle megoldással érhető el az XZ. Van kétkártyás változata, amely hibrid, dual standby szisztéma szerint két SIM kártyával használható, amely esetben a belső, 64 GB-os tárhely bővítésétől el kell tekintenünk. Mi az egykártyás, viszont ebből kifolyólag csak 32 GB raktérrel felszerelt változatot teszteltünk, amiből nagyjából 12 gigabájtot foglal a firmware. Ez esetben cserébe nem kérdés a rendelkezésre álló 20 GB microSD kártyával, maximum 200 GB terjedelemben való bővíthetősége, érdemes azonban megjegyezni, hogy a kiegészítő memória csak tárhelyként funkcionál. A Cat.9-es szabványnak megfelelő 450 Mbps-os letöltési sebesség természetesen minden hazai LTE frekvencián elérhető. NFC van, infra nincs, a C típusú USB csatlakozó viszont OTG képes, ismeri az MTP kapcsolatot, a PTP-t azonban nem. WiFire 802.11 a/b/g/n/ac szabványon csatlakozhatunk, WiFi Direct és HotSpot funkciókkal, a 4.2-es Bluetooth pedig fejlett audioátviteli szabványokat integrál; az A2DP mellett az aptX is rendelkezésre áll, teszi mindezt energiahatékony (LE) protokoll mellett. A GPS-t A-GPS és a GLONASS műholdjai segítik, kiváló hatékonysággal.


[+]

A 2900 mAh-s telep intenzív használat mellett maximum egy - szűk másfél napot tud, 4 - 4,5 óra kijelzőidővel számolva. Alapvetően ez nem kiemelkedő, de egy teljes nap szolgálatra biztosan számíthatunk, a második napnak pedig óvatosan kell nekimenni. Erre az eshetőségre van az úgynevezett STAMINA mód, ahol a takarékoskodás mértéke szerint állíthatunk be energiahatékony profilokat. Ennek hardcore változata az Ultra STAMINA üzemmód, ami az adatkapcsolatot is lecsapja, lényegében csak a legszükségesebb alapfunkciókat tartva életben. A töltés egyrészt a Qualcomm Quick Charge 3.0-s szabványa szerint gyorsan, másrészt adaptívan történik. A Qnovos adaptív töltésvezérlő algoritmus néhány töltésciklus alatt felméri felhasználási szokásainkat, majd ennek megfelelően szabályozza a töltés intenzitását, időtartamát és maximális mértékét. Tehát: ha éjjelente töltőre tesszük a készüléket, mondjuk rendszeresen, akkor a töltésvezérlő egyrészt később indítja a naftát, teljes töltöttséget pedig csak a várható használatbavétel időpontjára enged.


[+]

Értékelés: Sony Xperia XZ
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzésként sajnos nagyjából ugyanazt tudjuk elismételni, amit az X Performance kapcsán voltunk kénytelenek megfogalmazni. A Sony csúcskészüléke valóban gyönyörű megmunkálással, elegáns formaterv alapján, hibátlanul egyberakott konstrukció, ráadásul IP68-as szabvány szerint védve az elemektől. A visszafogott méretű kijelző, ezzel együtt a megjelenítés minősége ezúttal sem hagy kívánni valót maga után, a biometrikus azonosító pedig a legpontosabb és leggyorsabb megoldások között is kiemelkedő. A rendszer kitűnő hatásfokkal üzemel, a gyári Android és a részben egyediesített felhasználói felület esztétikai megítélése, ahogy az lenni szokott, ízlés dolga. A működése viszont a remek chipset mellé pakolt, a kategóriában első ránézésre értelmezhetetlen mennyiségű rendszermemória ellenére, vagy mellett is kifogástalan. A kameraképességek viszont erősen alulmaradnak az ígéreteknek, ahogy az elvárásoknak is, amit a Sonyval, mint elismert szenzorgyártóval szemben támasztanánk. Főleg annak tükrében, hogy maga a gyártó is kiemelt jelentőséget tulajdonít ennek az aspektusnak, kínálatának mind a középső, mind felső szegmensében. A multimédia zenei oldalát cserébe nem érintik komoly fogyatékosságok, a sztereó előlapi hangszóró átlagon felül teljesít, míg megfelelő fülhallgatóval az eleve kellemes élmény is tovább fokozható, az üzemidő viszont megint egy olyan pont, ami semmiképpen sem sorolható az erősségek közé. A 240 ezer forintos hivatalos kezdőár pedig éppen azt a kategóriát képviseli, amellyel lényegében a teljes, jelenleg elérhető okostelefon-kínálat a rendelkezésünkre áll az idei konkurens csúcsmodelleket is beleértve. Kivéve az iPhone 7-et és 7 Plust, mert az egyik kissé, a másik pedig jóval drágább. Ezen kívül egyébként azt választhatunk ennyi pénzért, amit csak szeretnénk, van, amit akár kétszer is, és még mindig nem csúsztunk szintet. Nyilván minden készülék tekintetében adódnak olyan aspektusok, amelyek vagy objektív szempontok szerint igazolható, vagy szubjektív kompromisszumként tűnnek fel, az Xperia XZ azonban sajnos átlépte ezek kritikus szintjét.

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • A Sony már az MWC-re készül

    Az eddigi tapasztalatok alapján azok a készülékek, amelyek ilyentájt, ilyen kódnéven bukkannak fel, azok a soron következő MWC-n kerülnek bemutatásra.

  • Frissült a két legújabb csúcs-Xperia

    Az Xperia XZ és X Compact készülékek legújabb frissítése elsősorban a Google novemberi biztonsági szintjét hozza el a felhasználóknak.

  • Összefog a Nokia és a Sony Pictures

    A finnek VR-kamerarendszerére fáj a Sony Pictures foga, a mostani megegyezés pedig számos virtuális valóság tartalmat hozhat PS-re és az Xperia mobilokra.

  • Újabb Sony készülék vált Nougatra

    A japán gyártó igencsak belehúzott a rendszerfrissítésbe, a tegnapi X Performance frissítés után újabb Sony készülék kap 7.0-s Androidot.

Előzmények

Hirdetés