Sony Xperia XZ - SO(vá)NY vigasz

A Sony Xperia XZ az X Perfromance helyét kívánja átvenni a széria csúcsán, de a megegyező árszint mellett felfedezhető, lényegében csak kisebb eltérések inkább a ráncfelvarrás fogalmát merítik ki. Ismét.

Bevezető, tartozékok

A Sony az idei MWC-n mutatta be az X szériát, amely koncepció szerint azonos méretkategóriában és kialakítással, de eltérő képességű és árszintű készülékeket kínál a belépő-középkategóriától a csúcsig. A Barcelonában bemutatott, majd a Veletechen is szemügyre vett triász hivatott továbbvinni a Z termékcsalád örökségét, ahogy év elején a Sony sajtóközleményében kifejtette, "az Xperia Z széria elérte a csúcspontját, innentől az Xperia X sorozat egy új fejezetet és evolúciós irányt nyit a termékstratégiánkban. Az Xperia Z tagok folyamatosan a legfejlettebb technológiát hordozták magukban, az Xperia X modellek azonban a kamerás és a hardveres teljesítményre koncentrálnak, méghozzá kiforrott szoftverrel és hosszú üzemidővel egybekötve."


[+]

Az Xperia XA, X és X Performance hármasát a 6 hüvelykes, XA Ultra követte, amely nem csak kijelzőméretben tud többet, mint az alapmodell, de plusz egy gigabájt rendszermemóriát is csaptak a Helio P10-es lapka mellé, valamint a kameraképességek is fejlődést mutattak, míg az akkumulátor meglepően kis mértékben erősödött csak. Az idei IFA-n tovább bővült a variációs lehetőségek száma, ahol egyrészt tesztalanyunk, valamint a legkisebb, Xperia X Compact mutatkozott be, ami plusz kameraszenzort leszámítva hasrdveresen teljes egészében megegyezik az Xperia X-szel, csak lényegesen kisebb a 4,6 hüvelykes kijelzőnek köszönhetően. Ha más nem is, azt el kell ismernünk, hogy a Sony kompakt készüléke, méreteihez társuló igen korrekt felszereltségéből adódóan mindenképpen hiánypótló, egyéb tekintetben viszont nem kevés kívánnivalót hagy maga után, főleg az árához viszonyítva.


[+]

A Sony elméleti síkon kiváló koncepciót dolgozott ki, első körben a megegyező méretű és egységesen kiemelkedő kialakítású, viszont alap, közép- és csúcskategóriás felszereltségű készüléktriásszal, amelyet relatív kiegyensúlyozott hardvervariációkban phablettel és valóban kompaktnak nevezhető eszközzel tovább bővített. A lényegi probléma általában az árazás körül bontakozott ki, illetve a gyártó által kiemelt fontosságúnak jelölt kameraképességek kapcsán, amelyek rendre elmaradtak a várakozásoktól. A csúcskategória esetében is. Ebből a nézőpontból annyira nem is meglepő, hogy alig fél évvel az X Performance bemutatása után az IFA-n máris trónfosztás történt az XZ által, ami az aktuális csúcsot képviseli a Sony kínálatában.


[+]

Az elvárások mértéke természetesen mutat némi, sőt, nem is csekély korrelációt az árszinttel, így különösen érzékenyen érintheti a felhasználókat a lényegi eltérések, vagy előremutató tendenciák hánya egyrészt az elődmodellhez, másrészt a kategóriában igen erős konkurenciához képest. Az X Performance árszintjén nyitó XZ teljesen megegyező hardverkiosztást, 0,2 hüvelykkel nagyobb, de szintén – ebben a kategóriában csak – FHD kijelzőt kapott; a kamerarendszer ugyanaz kiegészítve egy úgynevezett RGBC-IR szenzorral (ami egyébként az X Compactban is van), míg az akkumulátor 200 mAh-val tud többet, ami számszakilag 2900 mAh-t jelent. És persze C típusú USB csatlakozóra váltottak, ami pont teljesen elhanyagolható lépés az összkép szempontjából. Ezt nemzetközi terminológiában úgy hívják, hogy facelift. De ez inkább csak egy gyors fodrászati beavatkozásnak tekinthető.


[+]

A csomagolás a csúcskategóriás beltartalom ellenére továbbra is szabványos, pontosan ugyanolyan, mint a többi Sony Xperia X Valami terméké. Az egyébként letisztult, hófehér hasábon mindössze az Xperia felirat ezüstlik, a doboztetőről jobb oldalra lenyúló, hatalmas X pedig diszkréten nyomott, árnyalatnyit sötétebb megjelenítése nem hangsúlyos. A Sony felirat alul jelzi a gyártót, a készülék típusa pedig csak a téglatest rövidebb oldallapján tűnik fel, így első ránézésre kábé bármelyik Xperia készülék is lehetne a pakkban, ráadásul az X sorozat is csak sejthető, pedig a széria aktuális csúcsa várja, hogy kicsomagoljuk. A belső doboz felületén virító színkavalkád kevésbé elegáns, noha játékosan könnyed és mondjuk szívderítően (vagy idegtépően) tarka; nem feltétlenül alkot tökéletes összhangot a tartalom Sony által meghatározott fajsúlyával. A készülék, formájából adódóan tökéletesen passzol a szögletes dobozba, így mindössze egy karton térelválasztótól kell megszabadulni, hogy a tényleg minimális papíranyagot tartalmazó, korántsem minimális méretű dobozkához jussunk, ami alatt az 1500 milliamperes, adaptív hálózati gyorstöltőfej és az USB Type-C adat- és töltőkábel rejtezik. Fülhallgatót mi sajnos nem kaptunk, de a kereskedelmi forgalomba szánt pakkban fellelhető lesz egy Sony MH750 típusú vezetékes headset.

Külső, kijelző

A készülék külleme, mint fentebb vázoltuk a koncepciót, nem tér el jelentősen a többi modell megjelenésétől, lényegében pedig egy vektorosan felnagyított X Compact fémből. Valamivel nagyobbnak látszik, mint azt 146 x 72 x 8,1 milliméteres kiterjedése indokolná, az optikai csalódás valószínűleg a szigorú szögeknek köszönhető. Habár a formaterv egymást határozottan metsző vonalakkal operál, a szögletes készülékház fogása nem olyan markáns, mint az élek látszólagos keménysége. A rövidebb oldalak lapos profilt mutatnak, míg a hosszabb élek enyhe domborulata karaktervesztés nélkül biztosít kiváló ergonómiát. Amellett, hogy az anyagminőség és az összeszerelés precizitása kifogástalan az XZ roppant visszafogott eleganciát képvisel. Az egyszerűség kifinomult könnyedséggel vegyül határozott és erőt sugárzó karakterrel, amelyet a fém felületek ridegsége és letisztultsága tökéletes harmóniában hangsúlyoz. Az X Performancenál könnyebb és vékonyabb kialakítás továbbra is ellenáll a pornak és nedvességnek, IP68-as szabvány szerint, a gyártó által meghatározott mértékben.


[+]

Az előlapot a széleken enyhén ívelt Gorilla Glass borítja, a kijelző méretéhez képest megdöbbentően hangsúlyos, de legalább szimmetrikus alsó és felső kávákon kívül a sztereó multimédiás hangszóró lehet feltűnő, amellett, hogy jobbára feltűnésmentesen húzódnak meg a fronton. A beszédhangszóró alatt található, abszolút nem hivalkodó márkajelzés szintén illeszkedik a minimalista formanyelv által meghatározott látványvilághoz. Balra egy többszínű értesítő LED törheti meg adott esetben a felület komor egységét. A 13 megapixeles előlapi kamera, valamint a fény- és közelségérzékelő szenzorok szintén nem hangsúlyosak. Az NFC pontos helyét – az értesítő LED és a kamera között – mindaddig matrica jelöli, amíg elhelyezkedését tudomásul nem vesszük, a matricát meg le.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XZ Sony Xperia X Performance Samsung Galaxy S7 edge LG G5
Fehér fényerő 500,9 nit 567 nit 366 / 560 / 777 nit 423 nit
Fehér fényerő (min.) 5,26 nit 5,10 nit 1,60 nit 4,00 nit
Fekete fényerő 0,47 nit 0,44 nit 0 nit 0,19 nit
Kontrasztarány 1066:1 1289:1 végtelen 2224:1
Színhőmérséklet 8670 K + kézi 7650 K + kézi 7423 / 6580 K 8345 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A készüléket 5,2 hüvelykes, Full HD felbontású, Triluminos LCD panellel szerelték, ami egyébként nem új, a Sony Xperia Z Ultra volt az első készülék, amelynek kijelzője ily módon nanotechnológiát integrált, ami lényegében nagyobb színteret képes biztosítani a hagyományos LCD-hez képest; azóta is kedvelt megoldás a gyártónál. A megjelenítés minőségét az X-Reality képjavító algoritmus próbálja fokozni, valamint a Szuperélénk mód is rendelkezésre áll, ha a kontrasztosabb, kissé túlszaturált megjelenítést preferáljuk. A fehéregyensúly finomhangolására RGB rendszerben van lehetőségünk. A megjelenítés minősége egyébként kitűnő, panelhibák, vagy aberrációk a legértelmetlenebb szögekből sem fordulnak elő. A fényerő maximálisan kielégítő, a kontraszt kissé gyenge, de vélhetően erre való a dinamikus kontrasztjavítás, bár éjszaka elvárnánk valamivel nagyobb empátiát az automatikától.


[+]

Az alsó és felső élek felülete finoman szálcsiszolt, alulra mindössze a fedetlen, C típusú USB csatlakozó és apró mikrofonnyílás, felülre pedig ez utóbbi zajszűrő párja, valamint 3,5 milliméteres jack csatlakozó került. A hosszanti oldalon balra a borzasztó kényelmes megoldással, célszerszám nélkül előszedhető SIM-tálca fedőeleme látszik, jobbra pedig minden más. Az ezüsttel megkülönböztetett bekapcsológomb egyben a biometrikus szenzort is magába foglalja, ami elismerésre méltó, lényegében tévedhetetlen precizitással és ámulatba ejtő tempóban dolgozik, bármilyen szögből érjünk is hozzá. Érdekes megoldás, de a középtájon lévő kikapcsológombtól alább helyezkedik el a hangerőszabályzó. Nem állítanánk, hogy ez különösebben kényelmes. Az ellenkezőjét viszont minden további nélkül. A dedikált kameragomb ellenben kitűnő szolgálatot tesz. Elhelyezkedése okán persze csak fekvő módban. Szelfihez és vertikális tájolású képhez tehát érdemes a hangerőgombokra okosítani az exponálást. Egyébként hosszú nyomással a másodperc töredéke alatt indítja a kamerát, ezt követően pedig nyilván exponálógombként is funkcionál, amikor éppen kézre esik.


[+]

A hátlap puha, szaténfényű megmunkálásának köszönhetően kevésbé láttatja a használat nyomait. Mindössze az alsó élen található, antennakilépést biztosító, egy centis széles műanyag részegység töri meg. Az Xperia felirat gravírozott, láthatósága kizárólag a fény beesési szögén múlik, továbbra is elősegítve a kifejezetten elegáns összhatást. A 23 megapixeles főkamera a hátlap síkját át nem lépve a bal sarokban helyezkedik el. Az alatta látható az úgynevezett RGBC-IR szenzor, amely a fehéregyensúlyért felel, valamint a LED villanó. A felettük meghagyott többlet is csak látszólagos, az autofókuszt segítő lézer indokolja az fennmaradó területet, csak éppen nem látszik.

Hardver, szoftver

A hardverkiosztás teljesen megegyezik az X Performance felszereltségével, ami mondjuk egyáltalán nem baj, a mellékelt ábra táblázat és a használati tapasztalatok is azt támasztják alá, hogy erőből továbbra sincs hiány. A Qualcomm 14 nanométeres, FinFET+ gyártástechnológiával előállított Snapdragon 820-as lapkája kitűnő teljesítményt nyújt vállalható hőtulajdonságok mellett. A 64 bites chipset big.LITTLE elrendezésben egy 2,15 GHz-es és egy 1,6 GHz-re skálázott, kétmagos klasztert integrál, amihez Adreno 530-as GPU és 3 GB rendszermemória asszisztál. A rendszer az elvárásoknak megfelelően hibátlanul teljesít, késlekedés nélkül történik minden, természetesen egyszerre is. Extrém terhelés mellett minimális melegedéssel, viszont gyors normalizálódással számolhatunk. Noha a rendszermemória relatív visszafogottnak tűnő mennyisége ránézésre értetlenkedésre adhat okot, a kiváló optimalizálásnak köszönhetően a felhasználói élmény szempontjából szükség semmiképpen nincs ennél komolyabb számítási kapacitásra.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia XZ Sony Xperia X Performance Huawei P9 Samsung Galaxy S7 edge
Rendszerchip Snapdragon 820 Snapdragon 820 HiSilicon Kirin 955 Exynos 8890
AnTuTu Benchmark 6.x 135760 pont 137881 pont 98904 pont 137454 pont
Vellamo Browser 5138 pont 5123 pont 6711 pont 7169 pont
Vellamo Metal 3431 pont 3495 pont 2885 pont 3054 pont
Geekbench 3 (single) 1967 pont 2292 pont 1718 pont 2149 pont
Geekbench 3 (multi) 5114 pont 5441 pont 6513 pont 6236 pont
Geekbench 4 (single/multi) 1606 / 3740 pont n/a n/a 1838 / 5343 pont
GFXBench Man. onscreen 46 fps 45 fps 19 fps 27 fps
GFXBench Man. offscreen 45 fps 44 fps 18 fps 41 fps
GFXBench T-Rex onscreen 59 fps 60 fps 42 fps 53 fps
GFXBench T-Rex offscreen 89 fps 87 fps 40 fps 87 fps


[+]

Az Android 6.0.1-es verziójára épülő, témázható felhasználói felület a szokásos módon vegyíti a nyers Android és a Sony saját megoldásait, mind kinézet, mind a funkciók terén. Míg a értesítősáv mindenestül érintetlen maradt, a gyorskapcsoló-panelt a Kezelőfelület-hangoló előhívásával is tudjuk rendezgetni, addig az ikonkészlet egyedi megjelenést és tetszés szerinti (vagyis csak kicsi vagy nagy) méretezhetőséget kapott. A kezdőképernyőket igen sokrétűen szabhatjuk testre, amiből a legérdekesebb a dupla koppintásos képernyőlezárás, ugyanígy ébreszteni is lehet, bár arra nincs külön beállítás. A horizontálisan lapozható alkalmazásmenüben a rendezés logikáját, az ikonok elhelyezését, valamint magát az ikoncsomagot is megválaszthatjuk ugyanazon a felületen, ami a kezdőképernyőn kerül elő a Beállításokat választva.


[+]

Az alkalmazáskereső továbbra is elénk tolakszik, ha nem a képernyő legtetejéről simítunk le a kétfázisú értesítősávért, ezen kívül egyéb gesztusvezérlésre emlékeztető megoldással nem szolgál a UI. A vezérlőgombok a képernyő alján, sajnos nem módosítható sorrendben kínálják a vissza, Home és alkalmazásváltó funkciókat (balról jobbra nézve). A billentyűzetet ezúttal is a SwiftKey biztosítja, ha ezzel nem vagyunk megelégedve, minden további nélkül cserélhető. Böngészni alapértelmezett helyzetben a Chrommal tudunk, a számológép hagyományos androidos dizájnt fog mutatni, ha megnyitjuk, naptárat szintén a Google ad, egyébként minden másban a japán gyártó keze nyomát fogjuk viszont látni. Sok esetben sajnos. A galéria megjelenítési formáját akárhányszor állítjuk kedvükre, minduntalan visszaáll a valaha volt legátláthatatlanabb módra, és ez ellen semmit nem tehetünk.


[+]

Extra szoftverekkel nincs kibélelve a rendszer, ami egyrészt üdvös, másrészt egy fájlkezelőt értékeltünk volna. Már, ha az extrának minősül. Viszont a PlayStation app akár jól is jöhet, valamint a PS4 Remote Play sem haszontalan, ha és amennyiben rendelkezünk az igénnyel és megfelelő infrastruktúrával. Időjárás előrejelző alkalmazás letöltésével sem kell fáradnunk, a Hírek pedig egészen kiválóan válogatja és jeleníti meg a releváns tartalmakat saját preferenciáink szerint, ráadásul időzíthetően, értesítésben dobja fel az aktualitásokat, jelen esetben naponta kétszer. Van egy egészen komplex rajzolós megoldás az alkotni vágyóknak, valamint a Spotifyt is bekészítették előre. Alkotni egyébként a rendszer is tud, például kisfilmet a fényképeink zenei aláfestéssel való összefűzésével, a MovieCreator alkalmazással.


[+]

A What’s New lényegében a Sony saját alkalmazásáruháza, ami a legtöbb esetben a Google Play-be irányít minket, egyébként shoppingolni, mármint igaziból az Amazon Shoppingból is tudunk, mert az is van. A Google csomag, az alapkészségeket biztosító appokon kívül teljes terjedelmében, mappába foglalva várja, hogy rendelkezzünk vele, valamint van egy úgynevezett Xperia Lounge is, amiről nem állítanánk, hogy pontosan értjük a lényegét, vagy valaha akár használnánk is. A LifeLogot viszont annál inkább, ami a Sony, mondjuk életmód-alkalmazása. A program nem csak a megtett lépéseket, vagy elégetett kalóriákat, de az egyéb tevékenységeket is naplózza, így például azt is, hogy mennyi időt töltöttünk böngészéssel, játékkal, kocsiban ülve, vagy fotózással.

Multimédia

A Sony kiemelt prioritásként tekint a képalkotó képességekre, így az X Performance kamerarendszerét, az X Compactnál megismert készségek egészítik ki. A 24 mm-es széles látószögű G Lens objektív f/2.0 apertúrájú, 23 megapixeles, 1/2,3”-es Exmor RS™ szenzorral, és úgynevezett prediktív hibrid (értsd: mozgáskövető) autofókusszal dolgozik, amelyet lézeres fókuszrásegítés egészít ki. A LED villanó fölött egy RGBC-IR szenzor is beépítésre került, ami a színes és az infravörös tartományban mér fényerőadatokat a fehéregyensúly pontos kalibrálásához. Optikai képstabilizátort továbbra sem integráltak, így marad az öttengelyes elektronikus SteadyShot képstabilizálás. A szoftver maradt a régi: kiváló automatikus módban próbálkozhatunk, videómódra válthatunk és előszedhetünk alkalmazásokat. Ez utóbbi tartalmazza a 4K videó lehetőségét, hangosképet, és panoráma módot, valamint az AR (kiterjesztett valóság) segítségével dinoszauruszokat, meg kábé mindenfélét pakolhatunk a képre. A jelenetválaszás manuális módban elérhető, de a HDR ellenfény-komepnzációval karöltve csak 8 megapixeles felbontás mellett.


[+]

A manuális mód nem olyan funkciógazdag, mint várnánk, de a záridő állíthatóságát szerencsére nem hagyták ki, relatív aprólékos skálán 1-1/4000-ig tudunk vele bűvészkedni. Az expozíciókorrekciót +/- 2 mértékben tudjuk igénybe venni, míg a fehéregyensúly belövésére előre meghatározott sémákból válogathatunk. A manuális fókusszal ki is merültek az élőképen kínált lehetőségek, az ISO (50-3200) a beállításokban keresendő, ahogy a HDR is, amit szintén csak manuális módban keríthetünk elő. A szoftver használata némiképp körülményesnek mutatkozik, így talán jobb, ha az automatikára bízzuk magunkat, noha nem mindig üdvös. A vaku valami veszett erős, zseblámpaként viszont meglehetősen gyenge, ellenben kérhetünk derítő vakuzást és vörös szem-effektus csökkentést is.


[+]

Az előlapi 1/3,06”-es Exmor RS szenzor 22 mm-es, széles látószögű f/2.0 rekeszértékű objektívvel dolgozik 13 megapixeles felbontásban. Itt kapcsolhatunk időzítést, valamint merőben szokatlan módon adott a manuális mód is, bár sokkal visszafogottabb mozgástérrel: az expozíciókorrekcióval és a fehéregyensúllyal próbálkozhatunk, ha nem kielégítő az eredmény, mert kozmetikai lehetőségeket nem nagyon találunk. A HDR-t ugyan kapcsolgathatjuk itt is, de sok teteje nincsen, bármilyen körülmények között képes kiégni a környezet, az eredmény pedig a legtöbb esetben vállalhatatlan. Nem is vállaltuk. Csutka kutyáról remek előlapi felvételeket sikerítettünk (katt), emberre irányítva azonban valami megdöbbentően félreértelmezi az algoritmus egyrészt a realitást, másrészt azt, hogy ezzel mit kéne kezdenie. A fény konkrétan zavarja a szenzort, gyér megvilágításban pedig zajos lesz a végeredmény, bár sokkal életszerűbb és használhatóbb, noha jónak semmiképpen nem mondható.

A képminőség erősen vitatható, ez mondjuk a legfinomabb megfogalmazása a tapasztalatainknak. A dinamika roppant szűk, sem 8 megapixellel, ellenfény-kompenzáció mellett, sem 23 megapixeles felbontásban HDR használatával nem sikerül érdemben kiszélesíteni a tartományt. A komolyabb lencsehibák közül erős torzítás a szélektől jóval beljebb is, valamint kromatikus aberráció figyelhető meg. Noha a vonalélesség a fókuszpontban rendben van, a BIONZ képfeldolgozó algoritmus veszett módon élesít, a részletek minimális nagyítás mellett is összemosódnak, a zajszűrés pedig vagy soha nem látott mértékű, vagy a másik véglet, mintha nem is lenne. Kedvezőtlen fényviszonyok mellett a lézeres autofókusz is hajlamos elveszíteni a fonalat, a LED villanó zseblámpának gyenge, egyébként meg olyan erős, vagy csak rossz ütemben dolgozik, hogy a szoftver sem tud vele mit kezdeni. De megfelelő fényviszonyok esetén a színek valóban ultra-élethűek, a kutya pedig intenzív mozgás közben is tűéles. Jobbára.

Este elképesztő vehemenciával próbálja élesíteni a motor a nem létező részleteket, míg a fehéregyensúly az RGB szenzor alkalmazásának ellenére is csúnyán megfekszik. Mi pedig fotózás helyett inkább le. Makró módot a kézi fókusszal sikeríthetünk, a témától (mondjuk mezei poloska) való távolság viszont így is jelentős, a nagyítás pedig nem tesz jót az alig létező részleteknek. Komolyabb energiabefektetés, némi alapismeretek és erőteljes manuális rásegítés ellenére sem mindig van reális esélyünk a várakozásoknak és a készülék ellenértékének valóban megfelelő képeket produkálni.


[+]

Videózni látszólag maximum FHD 60 fps minőségben tudunk, itt is akadtak fókuszproblémák (katt), az alkalmazások között azonban feltűnik a 4K opció is, hangsúlyos figyelmeztetéssel, hogy a készülék túlmelegedhet, amire a program bezárásával fog reagálni. A felvétel szintén dinamikátlan és nehezen követi az eseményeket (katt). A gyári lejátszó az Xvid-et és a DivX-et, valamint az AC3 hangot szokás szerint képtelen feldolgozni, kizárólag a frissebb kódolásokkal hajlandó foglalkozni, viszont a 2 és 4K felvételek sem okoznak problémát. A szoftver elérhetővé teszi az általános hang- és képbeállításokat, anélkül, hogy kilépnénk a lejátszóból, valamint egyéni felirat-megjelenítést is alkalmazhatunk. Kis ablakos mód meglepő módon nincs, ellenben a lejátszás a háttérben is folytatható, ekkor csak a hangot halljuk, a képet, vagy ennek sok értelmét, nem látjuk.


[+]

A zenelejátszó szoftver kissé színesebb, mint feltétlenül szükségesnek éreznénk, noha funkciókban nem szenved hiányt. Bár hangszínszabályzóért a Google Play Zenéhez kényszerülünk fordulni. Cserébe van várólista, amit tetszés szerint rendezhetünk, nyilván minden logikus aspektus szerint képes rendezni a tartalmakat, ha pedig nem lenne elég a helyben tárolt anyag, integrálásra került a Spotify is. A Beállításokban olyan dolgok felől rendelkezhetünk, mint a zenéhez tatozó adatok automatikus letöltése (borító, dalszöveg stb.), a zenék rendezési elve, vagy a zene megosztása hálózati eszközökkel. A hangbeállításokban továbbra is munkára fogható a DSEE HX algoritmus, ami fejhallgató csatlakoztatása mellet képes javítani az alacsony felbontású hanganyag minőségén. A ClearAudio+ általánosságban optimalizál, míg a Sony LDAC lehetőséget kínál maximum bitráta és frekvencia fenntartása mellett kisebb veszteséggel történő vezeték nélküli audioátvitelre. Mármint megfelelő eszköz csatlakoztatása esetén.


[+]

A sztereó multimédiás hangszóró teljesítménye egyébként jó, noha csendháborításért biztosan nem fognak minket feljelenteni. Cserébe maximum hangerőn is konstans minőséget hoz, ami attól függetlenül is kiemelkedő a mezőnyből, hogy a mélyek és magasak kissé fojtottak, a részletek pedig komplex képletek mellett hajlamosak összemosódni. Filmezésnél viszont kiválóan teljesít a jól elkülönülő hangszórópár, noha a drámai hanghatások rendre lagymatagul sikerülnek. Fül- és/vagy fejhallgatót - egyébként érdemes kissé komolyabb megoldást bevetni – esetünkben magunknak kellett keríteni a Sony MH750 helyett. De egy átlagos, közepesnél eggyel jobb fülessel is tökéletesen kielégítő élményben lesz részünk, küldjük rá az összes javító opciót és élvezzük az átlagosnál gazdagabban, tisztábban megszólaltatott zenét, bár egyes műfajok némi extra mélységet még elviselnének. Noha a mélyek alapvetően elegánsan domborodnak, a dinamika fogyatékosságai miatt mégis kiábrándítóan súlytalan marad. FM-rádió pedig úgy, ahogy van, nincs.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikációs szempontból kétféle megoldással érhető el az XZ. Van kétkártyás változata, amely hibrid, dual standby szisztéma szerint két SIM kártyával használható, amely esetben a belső, 64 GB-os tárhely bővítésétől el kell tekintenünk. Mi az egykártyás, viszont ebből kifolyólag csak 32 GB raktérrel felszerelt változatot teszteltünk, amiből nagyjából 12 gigabájtot foglal a firmware. Ez esetben cserébe nem kérdés a rendelkezésre álló 20 GB microSD kártyával, maximum 200 GB terjedelemben való bővíthetősége, érdemes azonban megjegyezni, hogy a kiegészítő memória csak tárhelyként funkcionál. A Cat.9-es szabványnak megfelelő 450 Mbps-os letöltési sebesség természetesen minden hazai LTE frekvencián elérhető. NFC van, infra nincs, a C típusú USB csatlakozó viszont OTG képes, ismeri az MTP kapcsolatot, a PTP-t azonban nem. WiFire 802.11 a/b/g/n/ac szabványon csatlakozhatunk, WiFi Direct és HotSpot funkciókkal, a 4.2-es Bluetooth pedig fejlett audioátviteli szabványokat integrál; az A2DP mellett az aptX is rendelkezésre áll, teszi mindezt energiahatékony (LE) protokoll mellett. A GPS-t A-GPS és a GLONASS műholdjai segítik, kiváló hatékonysággal.


[+]

A 2900 mAh-s telep intenzív használat mellett maximum egy - szűk másfél napot tud, 4 - 4,5 óra kijelzőidővel számolva. Alapvetően ez nem kiemelkedő, de egy teljes nap szolgálatra biztosan számíthatunk, a második napnak pedig óvatosan kell nekimenni. Erre az eshetőségre van az úgynevezett STAMINA mód, ahol a takarékoskodás mértéke szerint állíthatunk be energiahatékony profilokat. Ennek hardcore változata az Ultra STAMINA üzemmód, ami az adatkapcsolatot is lecsapja, lényegében csak a legszükségesebb alapfunkciókat tartva életben. A töltés egyrészt a Qualcomm Quick Charge 3.0-s szabványa szerint gyorsan, másrészt adaptívan történik. A Qnovos adaptív töltésvezérlő algoritmus néhány töltésciklus alatt felméri felhasználási szokásainkat, majd ennek megfelelően szabályozza a töltés intenzitását, időtartamát és maximális mértékét. Tehát: ha éjjelente töltőre tesszük a készüléket, mondjuk rendszeresen, akkor a töltésvezérlő egyrészt később indítja a naftát, teljes töltöttséget pedig csak a várható használatbavétel időpontjára enged.


[+]

Értékelés: Sony Xperia XZ
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzésként sajnos nagyjából ugyanazt tudjuk elismételni, amit az X Performance kapcsán voltunk kénytelenek megfogalmazni. A Sony csúcskészüléke valóban gyönyörű megmunkálással, elegáns formaterv alapján, hibátlanul egyberakott konstrukció, ráadásul IP68-as szabvány szerint védve az elemektől. A visszafogott méretű kijelző, ezzel együtt a megjelenítés minősége ezúttal sem hagy kívánni valót maga után, a biometrikus azonosító pedig a legpontosabb és leggyorsabb megoldások között is kiemelkedő. A rendszer kitűnő hatásfokkal üzemel, a gyári Android és a részben egyediesített felhasználói felület esztétikai megítélése, ahogy az lenni szokott, ízlés dolga. A működése viszont a remek chipset mellé pakolt, a kategóriában első ránézésre értelmezhetetlen mennyiségű rendszermemória ellenére, vagy mellett is kifogástalan. A kameraképességek viszont erősen alulmaradnak az ígéreteknek, ahogy az elvárásoknak is, amit a Sonyval, mint elismert szenzorgyártóval szemben támasztanánk. Főleg annak tükrében, hogy maga a gyártó is kiemelt jelentőséget tulajdonít ennek az aspektusnak, kínálatának mind a középső, mind felső szegmensében. A multimédia zenei oldalát cserébe nem érintik komoly fogyatékosságok, a sztereó előlapi hangszóró átlagon felül teljesít, míg megfelelő fülhallgatóval az eleve kellemes élmény is tovább fokozható, az üzemidő viszont megint egy olyan pont, ami semmiképpen sem sorolható az erősségek közé. A 240 ezer forintos hivatalos kezdőár pedig éppen azt a kategóriát képviseli, amellyel lényegében a teljes, jelenleg elérhető okostelefon-kínálat a rendelkezésünkre áll az idei konkurens csúcsmodelleket is beleértve. Kivéve az iPhone 7-et és 7 Plust, mert az egyik kissé, a másik pedig jóval drágább. Ezen kívül egyébként azt választhatunk ennyi pénzért, amit csak szeretnénk, van, amit akár kétszer is, és még mindig nem csúsztunk szintet. Nyilván minden készülék tekintetében adódnak olyan aspektusok, amelyek vagy objektív szempontok szerint igazolható, vagy szubjektív kompromisszumként tűnnek fel, az Xperia XZ azonban sajnos átlépte ezek kritikus szintjét.

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia XZ
Sony Xperia XZ Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 146 × 72 × 8,1 milliméter
Tömeg 161 gramm
Színvariációk ásványfekete, platina és mélykék
SIM-foglalat 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (424 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD érintőkijelző (Triluminos, X-Reality)
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 820 (MSM8996)
Processzor típusa 2 x 2,15 gigahertzes Kryo és 2 x 1,6 gigahertzes Kryo
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 530
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Memória bővíthetősége microSDXC max 256 GB
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 800/850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 450 Mbps
LTE Cat.9
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, aptX, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, HotSpot, Direct, DLNA
USB USB Type-C (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0.1 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Amazon, AVG, Hírek, Lifelog, Lounge, Movie Creator, PlayStation, Rajz, Spotify, What's New
Multimédia
Fő kamera 23 megapixel, ledes villanó, f/2.0, 1/2,3''-es Exmor™ RS szenzor, lézeres mozgáskövető autofókusz, RGBC-IR szenzor
Másodlagos kamera 13 megapixel, f/2.0-es apertúra, 1/3''-es szenzor
Videófelvétel 4K
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2900 mAh-s
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszenzor, értesítési led, iránytű, sztereo multimédiás hangszóró
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • A Sony már az MWC-re készül

    Az eddigi tapasztalatok alapján azok a készülékek, amelyek ilyentájt, ilyen kódnéven bukkannak fel, azok a soron következő MWC-n kerülnek bemutatásra.

  • Frissült a két legújabb csúcs-Xperia

    Az Xperia XZ és X Compact készülékek legújabb frissítése elsősorban a Google novemberi biztonsági szintjét hozza el a felhasználóknak.

  • Összefog a Nokia és a Sony Pictures

    A finnek VR-kamerarendszerére fáj a Sony Pictures foga, a mostani megegyezés pedig számos virtuális valóság tartalmat hozhat PS-re és az Xperia mobilokra.

  • Újabb Sony készülék vált Nougatra

    A japán gyártó igencsak belehúzott a rendszerfrissítésbe, a tegnapi X Performance frissítés után újabb Sony készülék kap 7.0-s Androidot.

Előzmények

Hirdetés