Sony Xperia XZ Premium - tükör által homályosan

Úgy csillog a káva a Sony 4K kijelzője körül, mintha kifutóra tervezték volna. Kipróbáltuk a szuperlassítást és elvesztünk a nyolcmillió képernyőpixelben.

Bevezető, formaságok

Tartozom egy vallomással: az elmúlt évtized okostelefonos dizájntrendjeit elnézve nekem a szögletes, letisztult Xperiák jöttek be a legjobban. Nem a kézkomfort vagy a zsebbarátság oldaláról: egyszerűen arról van szó, hogy a 2001: Űrodüsszeiából kilépett téglatest annyira jól mutatott egy meetingen vagy szociális összejövetelen, hogy a díjnyertes forma évekig eladta magát, és nemrég még senki sem rugózott olyan dolgokon, mint a kávák és képernyő-dominancia. Valamikor az Xperia Z3 idejére tisztult le a dolog anyaghasználat és a finom lekerekítések oldaláról úgy, hogy kifogást egy részlete ellen sem tudtam emelni, és sokan máig ragaszkodnak ahhoz a mobilhoz.


[+]

2014-et írunk, és akkoriban volt egy csúcs Xperia vitathatatlanul egy szinten vagy fölötte a közvetlen riválisainak, aztán forma, funkció és kamera oldaláról a riválisok más fokozatba kapcsoltak. Szó nincs róla: meghökkentette a piacot a 4K kijelzős Z5 Premium (ami általában 1080p-n futott), és ha kompakt androidos csúcsmobilról volt szó, én is a kisebbik Xperiákat javasoltam. A techvilág és a felhasználói igények azonban folyamatosan változnak, és szuperéles kijelző helyett jelenleg minden a felesleges kávák és zavaró élek felszámolásáról szól.

Míves társaság: a Galaxy S8+, az Xperia XZ Premium és a Mate9 egymás mellett
Míves társaság: a Galaxy S8+, az Xperia XZ Premium és a Mate9 egymás mellett [+]

Tiszteletreméltó, hogy a régi receptből a Sony nem enged, az Xperia széria ugyanakkor egy meghaladott paradigmát tökéletesít 2017-ben, és erre még rá is pakol az XZ Premium. Az 5,5”-es, döbbenetesen éles 4K HDR panel a virtuális gombokkal egyszerűen túl kevés hasznos képernyőtartalmat hagy az előlapon, érdemes csak a szinte egy magas, ívei és keskeny dereka miatt mégis kényelmesebben fogható Galaxy S8+-szal összevetni. Az 6,2”-es képátlót használ hasonló felületen, de a tradicionálisabb Mate9-nek is sikerült egy 5,9”-est beépítenie, a sztereó hangszóró feladása nélkül.

Ha követi a kávamentes trendeket, az XZ Premium akár ilyen is lehetett volna
Ha követi a kávamentes trendeket, az XZ Premium akár ilyen is lehetett volna

Az XZ Premium viszont úgy nyom 191 grammot és nyúlt meg 156 x 77 x 7,9 milliméteresre, hogy sarkai élesek, fogása barátságtalan, telepe pedig nem nőtt gigászira, 3230 milliamperóránál megáll. Nincs problémám a szögletességgel, ha nem vágja a tenyeret, a hozzá passzoló képernyő-dominanciára a Mi Mix viszont már megoldást talált, de még az XZ Premium sztereó hangszórói és szenzorai is megmaradhattak volna, ha a fenti, általam tákolt koncepció felé indulnak el, szempárok tucatjait vonzva a boltokban.


[+]

Szerencsére az IP68-as por- és vízálló védelemből a Sony alább nem adott (a mértékéről itt és itt tessék informálódni, a víz alá merítést a gyártó nem javasolja), és megmaradt a kétlépcsős exponáló is jobb oldalt, alul. Felette süllyesztett, ujjlenyomat-érzékelős home gomb és hangerőszabályzó tapintható ki, átellenes oldalon pedig, a fület kipiszkálva a nanoSIM és a microSD kártyák járataihoz lehet hozzáférni. Nem kell lemondani a 3,5 milliméteres audiokimenetről (felül) és az USB-C portról sem (alul), mindkettőt elkísérte egy-egy mikrofon.

Kivitel, kijelző, tartozékok

A tradíciókövető formára a kivitel rátesz még egy lapáttal: a jól csengő „fémes króm” színvariáns gyakorlatilag mindenhol tükörborítással bír, és hogy miért gond ez egy mobiltelefon esetében, arra szemléltető példa kimenni egy igazi tükörrel a napfény alá, mászkálni vele és végig bámulni. Ha Ön is a szemét dörzsölgeti két perc után, rájöhetett, mennyire zavaró a napfényt közvetlenül a saját szaruhártyára (vagy valaki máséra) irányítani. Esztétika vs. praktikum: az XZ Premium a fotóasztalon fantasztikusan mutat, ám mindenféle fényforrás visszatükröződik benne, az ujjlenyomatokat pedig úgy gyűjti, mint a vatikáni persely az aprópénzt.


[+]

Ha hozzáveszem a csúszós kivitelt, ami nem mellesleg a legtöbb gyártó mobiljára igaz, ismét úgy érzem: a tervezés sötét pincékben, kontrollált körülmények között zajlott, és nem a mindennapos igények jelentették a főszempontot. „Mélytengeri feketében” kevésbé tükröződő a felület, de nem sokkal, azt viszont nem vitatom el, hogy a minimalista hátlapon gyönyörűen csillan meg a legendás Xperia felirat, ahogy a 19 megapixeles Motion Eye kamera és elemei is esztétikusan foglalnak maguknak ülőhelyet. Ami a felhasznált matériát illeti, elöl-hátul Gorilla Glass 5 védi az XZ Premiumot, alul-felül alumínium zárja a belső alkatrészeket, a kellemesen lekanyarodó oldalak pedig polikarbonátból fröccsentek, és elég szélesek. Mindezek illesztési hiba nélkül állnak össze úgy, mintha egy darabból faragták volna ki, bár ez vajmi kevés vigasz, amikor a mobilt tartó férfikéz is csak a képernyő közepéig ér hüvelykujjával.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XZ Premium Xiaomi Mi 6 Samsung Galaxy S8 HTC U11
Képátló 5,5 hüvelyk 5,15 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 2160 x 3840 1080 x 1920 1440 x 2960 1440 x 2560
Technológia Triluminos IPS-LCD IPS LCD Super AMOLED Super LCD5
Fehér fényerő (max.) 545 nit 609 nit 403 / 555 / 902 nit 482 / 586 nit
Fehér fényerő (min.) 5,6 nit 1,19 nit 1,7 nit 5,1 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0,28 nit 0 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 1185:1 2176:1 végtelen 1661:1
Színhőmérséklet 8090 K + kézi 7307 K 7575 / 6498 K + kézi 6935 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Mikor 4K a 4K? Szuper a 2160p-s panel, viszont szépen fogyaszt, ezért nem mindegy, hogy mennyire van kihasználva. A VR remek terület volna, de azt a Sony a konzolpiacon erőlteti, az XZ Premium pedig nem Daydream kompatibilis. Bár minden képernyőkép 3840 x 2160 pixeles, a karakterrajzolat elárulja, hogy 1080p-s a rendszerszintű felbontás, így egy natív QHD-s panel élesebbnek hat. Nem úgy nagy felbontású képek és videók esetében, teljes képernyőn: tényleg elvész a tekintet a pixelrengetegben, ráadásul a kijelző a HDR tartalmakat is lejátssza (HDR10 kompatibilis). Az LG sakkos videóját bárki orra alá lehet tolni, ámuldozni fog. Videóban számomra a YouTube volt az alapvető 4K forrás, hosszú percekig nézegetve az ilyen tartalmakat, de a harmadik féltől származó lejátszó és a galéria is 4K-ban renderel, bár a kamerakereső nem. Ott van még az Amazon Prime Video katalógusa, ezen a vonalon lehetne még bővíteni a tartalmakat. Elvitathatatlan a panel érdeme, arányosan levetítve viszont roppant alacsony a mindennapi kihasználása.

A 2160 x 3840 pixeles Triluminos IPS megjelenítő döbbenetesen éles a maga 807 ppi-s képpontsűrűségével, szemmel a 8 294 400 pixel megkülönböztethetetlen. Az Z5 Premium után persze most is meg kell jegyezni: az esetek abszolút többségében nem 4K-ban, hanem Full HD-n renderel a rendszer (a szöveges alkalmazásokat és az általunk futtatott játékokat beleértve). 4K-ban leginkább a multimédiás alkalmazások futnak (lásd a szürke keretes részt), és nyilván ezek mutatják meg a panel erősségeit. Számuk viszont alacsony, hozzáférhetőségük korlátozott, plusz nem feltétlenül 5,5”-en érdemes megszámolni, hányszor hibázik John Wick a fejlövéssel. Amikor ilyen tartalommal szórjuk meg, akkor viszont tényleg leveri az állat a minőség, bár az amoledes kontrasztokkal a feketéi nem veszik fel a versenyt. A fényerő odakint megfelelő, viszont oldalról rápillantva (fényképezéskor vagy a napfény miatt elfordítva gyakran előáll) gyorsan csökken a fénysűrűség. Este elég sötétek a minimumok a kényelmes használathoz. A kalibráció „szokásos”, „szuperélénk” és „professzionális” módban is kékes, amelyen RGB csúszkával lehet javítani. Az érintési érzékenység megfelelő, a rezgőmotor erősségébe sem lehet belekötni.


[+]

Mivel a vissza, a kezdőképernyő és az alkalmazásváltó gombok a képernyőtől rabolnak maguknak helyet, a sztereó hangszóró alsó rácsa felett sminkelésre alkalmas szabad felület van, de egy ragaccsal a bevásárlólistát is oda lehet biggyeszteni. Felül az értesítési LED, a fénymérő, a közelségérzékelő, a 13 megapixeles kamera, a Sony felirat és a másik hangszóró tölti ki a teret, picit értelmesebben. A szelfifényképező egyébként autofókuszos, bár LED villanót nem kapott.


[+]

A dobozban mellékelt adapter sajnos nem gyorstöltős, 5V / 1,5A-en dolgozik (UHC20). A kártyafüggetlen kiszereléshez ezt, az operátorihoz viszont az UHC12 típusút társítják, ami Quick Charge 3.0-s szabványú. Headsetből mindenféle itthoni pakk az MH750-et tartalmazza, a tesztelői dobozkából ez sajnos hiányzott, hogy ráfüleljek. A fehér csomagolásban akadt viszont némi leírás, egy USB-C kábel és az említett töltő. SIM-tű azért nem, mert a fülnyitáshoz elég egy köröm, ebből pedig a legtöbb tulajnak 20 van. Ahogy a küllem felől a belbecs felé terelem a figyelmet, úgy fogalmazódik meg bennem is a kíváncsiság: vajon a szoftver, a multimédia és a kamerák oldaláról mit tett most le az asztalra a Sony, amivel az impozáns konkurenciának odapörkölhet?

Hardver, szoftverek

Elébe menve a piaci elérhetőségnek, a Sony elsőként jelentett be okostelefont a 10 nanométeres, gyors és takarékos Snapdragon 835-tel. A Qualcomm zászlóshajója négy 2,45 és négy 1,9 GHz-es Kryo 280-as processzormagot használ big.LITTLE elrendezésben, grafikus oldalon az Adreno 540 segít be. Bár akad ma 6/8 GB RAM-mal szerelt okostelefon, ami a tucatnyi app gyorsítótárazása miatt előnyös, a Sony felülete jól meg van a mellékelt néggyel, a 64 GB-os UFS tároló is süvít (ext4). A rendszer azért lekanyarít 16 GB-ot magának, ám szerencsére akár 256 gigabájtos microSD kártyával is megtoldható, noha belső tárhelyként nem formázható.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Sony Xperia XZ Premium Samsung Galaxy S8+ LG G6 Huawei P10 Plus Apple iPhone 7 Plus
Rendszerchip Snapdragon 835 Exynos 8895 Snapdragon 821 HiSilicon Kirin 960 A10 Fusion
AnTuTu Bench. 6.x 170115 pont 175028 pont 157964 pont 146051 pont 189747 pont
Vellamo Browser 6856 pont 7426 pont 5982 pont n/a n/a
Vellamo Metal 2794 pont 3366 pont 3546 pont 2772 pont n/a
Geekbench 4 (single/multi) 1893 / 6521 pont 2012 / 6594 pont 1883 / 4469 pont 1874 / 6193 pont 3481 / 5565 pont
GFXBench Man. onscreen 56 fps 42 fps 24 fps 17 fps 56 fps
GFXBench Man. offscreen 60 fps 64 fps 33 fps 28 fps 63 fps
GFXBench T-Rex onscreen 60 fps 60 fps 47 fps 38 fps 58 fps
GFXBench T-Rex offscreen 113 fps 120 fps 76 fps 56 fps 124 fps


[+]

A Sony ismét kitűnően optimalizálta Android 7.1.1-es alapuló szoftverfelületét (45.0.A.5.1-es verzió, júniusi biztonsági csomag). Dadogásra lassított felvétellel sem lehet akadni, egy pillanatot nem késlekedik az alkalmazáskezelés, a legkomolyabb játékok is hahotázva elfutnak és legfeljebb langyosra melegítik a házat. Ehhez a nyári hőség nyilván hozzá tud pakolni jó pár fokot, de ezt a többi mobillal is megteszi, nem igaz? Az XZ Premiumot a 4K videofelvétel sem izzasztja meg, és honlapból sincs olyan elbaltázott, amelyik zavarba hozná. Így kell elfutnia ma egy csúcstelefonnak, és a jobb oldali bekapcsolóba épített ujjlenyomat-olvasó ugyanezt a szintet hozza. Jobb hüvelyk- vagy bal mutatóujjra pont ráesik, tízből tízszer megfelelően azonosít, könnyű kitapintani és működtetni, hibátlan. Azért nem lett volna rossz, ha alkalmazászárolásra is bevethető, ám csak egy extra funkciót tud: dupla lenyomásra indítja a kamrát (de van erre dedikált gomb is).


[+]

Más gesztusvezérlés nincs, így a kezelősáv elrejtése, a duplakoppos felébresztés, a gyors lezárás, a zseblámpa vagy az egykezes elrendezés is hiányzik. A jelenlegi legmodernebb Androidot szerencsére nem szabták át túlságosan, megtartva a menüt, az alkalmazásváltót és az értesítési, illetve kapcsolópanelt pixeles valójában. Van ugyebár osztott képernyős mód, a Nougat stílusú értesítések is jól mutatnak. A téma és az ikonok cserélhetők, az ikonrács a főoldalon 3 x 4 és 5 x 5 között változhat, a dpi és a betűméret úgyszintén variálható. Én a nagy betűtípust és kis megjelenített méretet javasolnám, jobb a helykihasználása. A tálcára a menügomb mellé négy ikon fér, a Google Asszisztenst balról lehet elősimítani. A gyorskeresőt az ujj lehúzásával csalhatjuk elő a főoldalon, a menüben balról jön elő valami hasonló.


[+]

Oké, de mi sajátít ki magának 16 gigabájt rendszertárhelyet? Jó pár Sony alkalmazás. Az átköltözést az Xperia Transfer Mobile segíti. Van kliens a PlayStationhöz (PS4 Remote Play funkcióval), ajánló a saját és harmadik féltől származó tartalmakhoz (Xperia Lounge, What’s New), hírolvasó (Hírek), tevékenység- és egészségnapló (Lifelog), rajzoló (Rajz), filmstúdió (Movie Creator) és szoftveres segítség (Xperia Care, Asszisztens). Bizonyos műveleteket automatizálni lehet (Xperia Actions), pl. nappali, esti, roaming beállításokkal. Az Intelligens tisztító a memória körmére néz (szerintem simán kikapcsolható, nem rakoncátlankodnak az appok), az AVG Protection pedig az erőforrásokra és a kártevőkre hegyezi szúrós tekintetét (ha nem kérjük, nem zavar vizet). Ezek fele opcionális lehetett volna, akárcsak a Spotify, a Facebook vagy az Amazon Shopping. Felkerülhetett volna viszont egy komplett fájlkezelő, mert a Letöltések nevű eléggé fapados. Az eszközök között a számológép, az óra és az időjárás szerepel, plusz egy rakás Google alkalmatosság, az irodai csomagot beleértve.


[+]

A Material Design stílusú tárcsázó és telefonkönyv könnyen átlátható, besegít a gyorskeresés. Számos fiókból, a SIM-ről és a telefonról is behívhatók a névjegyek, többféle rendezési elvvel. A SwiftKey billentyűzet igazi ezermester: témázható, átméretezhető, nyilak és számok a klaviatúrára dobhatók. Van magyar nyelvi támogatás, bővíthető szótár, ujjhúzós bevitel és QWERTZ elrendezés, de akad még egykezes mód is, ami rendszerszinten ugye hiányosság. A Chrome nem csak jól felszerelt, teljes Google-szinkronizálással, inkognitó móddal, gyorskereséssel vagy tucatnyi lap kezelésével, a Snapdragon 835 garantálja a tökéletesen gördülékeny netezést, a méretes képernyő meg az olvasás kényelmét. Az egész Sony felületet élmény használni túlcsorduló opciók vagy apáskodó segédalkalmazások nélkül, bár néhány egyedi megoldást elviselt volna (gesztusfunkciók, nyomásérzékelés, saját asszisztens stb.)

Motion Eye és szelfikamera

Új Xperia zászlóshajóhoz új Sony kamerarendszer dukál, a mostani Motion Eye fantázianévre keresztelték. Az IMX400-as kódjelű Exmor RS szenzor 1/2,3”-es és egészében véve 21 megapixeles, de 4:3-as képarányon 19 megapixelen (5056 x 3792), 16:9-ben pedig 17 megapixelen rögzít (5504 x 3096). Ezt prediktív hibrid autofókusz (lézer, PDAF, kontrasztalapú), fehéregyensúlyt korrigáló infra és ledes villanó egészíti ki. A hátsó megvilágítású BSI szenzor háromrétegű, csatlakozott a szokásos kettőhöz ugyanis 1 Gbitnyi DRAM réteg, ami lehetővé teszi nagy képkockasebességű felvételek rögzítését, pontosabban a temérdek adat ideiglenes tárolását. A szenzor bemutatásakor hangsúlyozták: a 19,3 megapixeles képek kiolvasása 8,5 mindössze milliszekundumot vesz igénybe, de talán ennél is sokatmondóbb, hogy rövid ideig 960 képkocka/másodperces, szuperlassított felvételek is lőhetők, amelyek elképesztően látványosak tudnak lenni.

Ugye? Ez a gyakorlatban viszont csak néhány tizedmásodpercnyi élő esemény szuperlassítását jelenti 720p-n, ez is villámgyorsan megtölti a DRAM-ot, és kell pár másodperc feldolgozás, mielőtt újabb ilyen lőhető. A szuperlassított mód a videó szekcióból érhető el, három variációban. Indítható normál sebességű felvétel, és az adott pillanatban a szuperlassításra telepedve megtörténik a 960 fps-es rögzítés, ugyebár nagyon rövid időre. Lőhető egyből szuperlassított klip, végül kevésbé látványos, viszont sokkal hosszabb 120 fps-es is. A gyakorlati tapasztalat sajnos az, hogy annyira röpke a 960 fps-en rögzíthető időrés, hogy az emberi ügyesség és reakció baltázza el a próbálkozások zömét, még beállított, kontrollált téma esetében is sok próbálkozásból jött össze a fenti csokor.


[+]

Egyszerűen praktikusabb az iPhone 7-féle 240 fps: egyfelől hosszabb esemény lassítható be (nyilván kevésbé látványosan), kikerülve a mázlifaktort, másfelől teljesen véletlen momentumokat is el lehet kapni vele (madár felszállása, Csutka kutya bűvészmutatványa, meteorit becsapódása, pezsgődugó durranása). Pont a random eseményt szuperképtelenség szuperlassítani az Xperiával, de elismerjük: nagyon menők az eltalált klipek. Full HD-n 60 fps a leggyorsabb képkockasebesség, ennek a minősége (katt), a látószöget némileg csökkentő, SteadyShot elektronikus stabilizálással együtt elég jó, a fókusz gyors és megbízható. A külön módként rejtőzködő 4K felvételek viszik ugyanakkor a pálmát: kitűnő a részletgazdagság (katt), nincs jelentős hangyásodás, a készülék sem akar túlmelegedni. A 156 kbps-os sztereó hang tiszta, a zajosabb környezet sem recsegteti be a mikrofonokat, maximum a szél.


[+]

A kameraszoftver máskülönben maradt a régi – a kulcsszó a régi, mert a legtöbb gyártó szoftvere meghaladta a Sonyét. Van panoráma, AR-mód, effektek és hangos kép. A kiváló automatikus mód maga választ témát és beállítást (HDR, makró, ételfotó stb.), a keresőn csak a vaku és az érintőfókusz opció, ami lassabb a villámgyors, prediktív autofókusznál. A prediktív egyébként azt jelenti, ha a rendszer gyors mozgást érzékel, és későn kattintanánk, pár felvétel az exponálás előtti pillanatokból is rögzül. Ez hasznos tud lenni, ám még jobb lett volna az expozíciókorrekció, mert a rendszer a makrókat hajlamos túlexponálni. A Sony egyébként még mindig hadilábon áll a közelkép műfajával, a legjobb darabokat úgy kellett összeválogatni több tucatból. Van kézimód, de szedett-vetett: nincs DNG RAW mentés és csak a fehéregyensúly (4 séma), az expozíciókorrekció (+-2 Fé), a záridő (1/4000 - 1 mp) és a fókusz állítható (csúszka). Totális képzavar, hogy ha a menübe rejtett érzékenységet állítom (ISO50 - 3200), a záridőt nem lehet, és fordítva. Így nem csak az optikai stabilizálás hiánya nehezíti meg a kézzel lőtt, magas minőségű esti fotók lövését, a szoftver is hard fokozatba kapcsol. Szerencsére az f/2-es rekeszértékű G lencse elég jó fényerejű.

A nappali képminőség remek, és mielőtt a 100%-ra nagyítanánk, jegyezzük meg: 19 megapixelen elég részlet rögzül minőségi A4-es nyomtatáshoz, vagy 4K tévés (mobilos) visszajátszáshoz. Belenagyítva azért kiderül, még mindig nem hibátlan a vonalélesség és észrevehető a szerintem túlzó zajmentesítés és élesítés, főleg a szélek felé haladva. Biztos jobbak lennének a képzajt megtartó, DNG RAW-ból nyert eredmények, hát még este, amikor kegyetlenebbül jár el a BIONZ algoritmus. A lencserajzolat mindenesetre csak a széleknél kezd elmosottabb lenni, dinamikában pedig köröket ver az XZ Premium az elődmodellekre, sokszor a HDR bevetése sem szükséges (ami egyébként jó munkát végez).

A fehéregyensúly úgyszintén megbízható, este viszont a meleg fények gyakran sárgás eredményeket produkálnak, ezt sok rivális automatikusan kikompenzálja (vagy én, ha DNG-ből dolgozom). A jófajta lencsével így is elég sok tereptárgy előbújik a sötétből, ám BIONZ séf nyakon önti ezt egy akkora adag zajmentesítéssel, hogy minden apró részletről és textúráról le kell mondani, az alacsonyabb érzékenység használata sem nagy segítség. Kár érte, este többet várunk ezen az árszinten, az optikai stabilizálás sem jött volna rosszul. A szelfikamera 13 megapixeles és autofókuszos, arcról (katt) és tájról is (katt) jófajta képet lő, akár HDR-ben, viszont előlapi ledes vagy képernyővillanó nincs. Ezen a fronton tényleg előreléptek a japánok, a hátlapi produktum, a konkurencia legjavával vagy a saját fényképezőgépekkel összevetve azonban még mindig egy vagy két év lemaradást mutat. Nem feltétlenül a megapixel és fps harcot kellene erőltetni, hanem jófajta szoftvert és algoritmust lerakni. Persze örülünk az extráknak és az AR-dinoszauruszoknak, meg AliceWake szuperlassan lobogó hajának.

Multimédia

A képrögzítés a multimédiaszakos XZ Premium tudásának egyik fele, a visszajátszás a másik, és kétségtelenül egyedül áll a 2017-es mobilpiacon 3840 x 2160 pixeles megjelenítőjével. A filmszakma, a tévé és az internet imádja a 4K tartalmakat, és ez az Xperia tényleg olyan élményt nyújt (nagyon közel hajolva), amit más nem. Néhány helyben tárolt tartalmon túl jómagam elsősorban a YouTube 4K tárházára támaszkodtam, természeti, sport, játék és minden egyéb témában elmerengve. Nagyobb gond, hogy 4K-s filmekhez és sorozatokhoz, mobil kompatibilis formában jelenleg elég nehéz itthonról hozzájutni (opció az Amazon Prime Video), így véges az ilyen felbontású tartalmak fogyasztásának a bája, a VR-piac pedig teljesen kiesik.


[+]

A potenciális paletta részét képezik egyébként a HDR tartalmak, amelyeket a Triluminos megjelenítő gond nélkül meghajt, a HEVC kódolás sem jelenthet gondot. Akadt viszont egy 10 bites kódolású, 4K-s HEVC sorozatepizód, amit a OnePlus 3T gond nélkül elvitt, az XZ Premiumon viszont szaggatott, mint a tésztavágó. A gyári szoftver egyébként is véges tudású: a DivX, az Xvid, az AC3 kódolás nem tetszik neki, ami elég érdekes, ha már van lehetőség csatlakoztatott eszközre vetíteni. Ezekkel egy BS Player azért megbirkózik, és ha 4K-s tartalom akad a horogjára, ugyanilyen felbontáson játssza le.

Az előlapi sztereó hangszórónak mindig örülünk, bár a produktum csak közepes
Az előlapi sztereó hangszórónak mindig örülünk, bár a produktum itt csak közepes [+]

Jól passzol a döbbenetesen éles képélményhez a sztereó előlapi hangszóró, aminek S-Force Front Surround a becses neve. Azért is hasznos, mert az átlag feletti hangerőből a tenyér vagy az asztallap semmit sem árnyékol le, de egyébként is jól jön, hogy a mi irányunkba sugároz, nem a munkatárs / szentkuti11 asztala felé. A minőség viszont leginkább átlagos, a maximumon a filmes robbanáseffektek és az erélyesebb elektronikus-akusztikus hangszerek is megrecsegtetik, muszáj 2-3 lépéssel lejjebb venni. Ekkora kávákkal és hangtérrel többet vártam, legalább értékelhető mennyiségű basszust, de akad szebben szóló monó megoldás is. A fülesre ugyanakkor dinamikus, részletes és kristálytiszta hang jut, bár hangerőben, komolyabb fejhallgatót rádugva érezni az erősítő korlátait.


[+]

Jó pár opció bevethető: hangzásjavítás alacsony felbontású hangfájlokhoz (DSEE HX), dinamikus normalizáció, környezeti optimalizálás (ClearAudio+) és hangszínszabályzás, néhány effekttel. A felvétel oldaláról a mikrofonok érzékenységét is szabályozni lehet. A zenelejátszó a helyben tárolt állományok mellett a Google Drive és az otthoni hálózat számait is lejátssza, a wma és flac fájlokat beleértve. A szoftver előadók, albumok, számok, műfajok, mappák és listák szerint rendszerez, kérésre borítóképet is letölt. A Spotify beépülő modult kapott, ami jó hír, az FM-rádió kimaradása viszont rossz.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A nálam járt XZ Premium egy nanoSIM-et fogadott be, de van dual SIM-es kiszerelés is, a tálcája a bal oldali fül kihúzása után érhető el. Az mondjuk jó kérdés, hogy csere esetén miért szükséges a mobilt újraindítani, a beszélgetési hangminőség viszont mindkét oldalról jó, a hangszó pedig zajos helyen is elég erélyes. A legnagyobb 4G adatsebesség Cat.16-os alapokon nyugszik (1000/150 Mbps), teljes hazai frekvenciatámogatással. A Sony elsőként helyezett 5.0-s Bluetooth modult mobiltelefonba, bár ennek a kihasználása még odébb van, az A2DP, az Apt-X és az LE protokoll viszont most is bevethető. A WiFi 802.11a/b/g/n/ac szabványú, kétcsatornás, Direct, hotspot és Miracast funkciókkal. Az érzékenység remek. Az USB 3.1-es Type-C porttal és MTP-vel, az OTG-s pendrive-ot nem ismerte fel. A Premium a GPS, a Glonass és a BeiDou műholdak jeleit egyaránt használja, csak a Galileo-szatellitekét nem (pedig az adatlapon szerepel), A-GPS is besegít. A pozicionálás villámgyors és pontos. Van iránytű, NFC, gyorsulásmérő, giroszkóp, orientációs szenzor és barométer, csak az infra maradt ki.


[+]

8 millió képernyőpixel meghajtása energiaigényes, a Snapdragon 835 viszont egész spórolós, a kettő a 3230 mAh-s teleppel kombinálva pedig átlag ötórás képernyőidőt hoz össze, kellemesen alacsony háttérfogyasztással. Intenzív használattal aznap, jóval visszafogottabban pedig másnap este kell az Xperiát töltőre dugni, a bő kétórás töltési időnél azért akad sokkal gyorsabb, leginkább akkor, ha beruházunk egy gyorstöltőre, a chipset ugyanis támogatja. Sőt, a szolgáltató dobozokban levő UCH12-es adapter ezt hozza is, a kártyafüggetlen piacra szórt csomagokban viszont csak az az UCH20-as töltőfej lesz, amit mi is kaptunk. A 4K panel fogyasztására szintetikus tesztjeink világíthatnak rá: 150 niten 11-11 óra netezés és videózás jön ki egy töltésből, ennél a Galaxy S8 QHD kijelzője előnyösebben szerepelt, a kisebb telep ellenére. A Stamina mód a teljesítmény oldaláról takarékoskodik, az Ultra Stamina meg minden okosfunkciót kilő, csak a hagyományosak maradnak meg. A WiFi és mobiladat-kapcsolatról is le kell mondani, és bár ez többnapos elfutást biztosít, azért nem lenne baj, ha a levelezés és a böngészés elérhető volna. A telepet a Sony a Qnovo adaptív töltéssel óvja hardveres és Battery Care néven szoftveres oldalról. Ez azt jelenti, hogy túlfeszültség vagy túlmelegedés nem állhat elő töltéskor, ha meg este a kábelen hagyjuk, nem folyamatosan, hanem a felhasználói szokások alapján, periodikusan tölti, kitolva az élettartamot.


[+]

Értékelés: Sony Xperia XZ Premium
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az Xperia XZ Premium tök jó készülék, nekem kifejezetten tetszett, és ezt az összefoglaló kritikusabb része sem fogja elvitatni. A kivitelezés dögös, az összeszerelés a por- és vízálló védelemmel együtt hibátlan, az adatkommunikációs paletta komplett és tényleg megdöbbentően élesek a 4K-s videók és tartalmak a Triluminos panelen, bár a VR-magaslabdát a Sony nem csapta le. Gyorsabb telefont nem tudok mondani nála, annyira süvít a felület a Snapdragon 835-tel, bár akad kétszer annyi RAM-ot használó rivális. Nincs túlmelegedés vagy dadogás, a játékok is üdvözlik ezt az Xperiát. Csakhogy 2017-et írunk, és ez a forma, a döbbenetes kávákkal és zavaróan éles sarkakkal nehezen lehet eladható az LG G6, a Galaxy S8, vagy a sztereó hangszóróval is képernyő-domináns Mate 9 mellett, és akkor közeleg az iPhone 8 premierje. Lehetetlen egy kézzel kezelni, a tükörszerű festés pedig konkrétan zavaró, minden becsillan rajta. A Walkman kitalálója megrázhatta volna magát valamiféle Mi Mix-szerű képernyődizájnnal, de legalább jobbfajta sztereó hangszórópárral. Így viszont egy meghaladott korszak dizájnelvének a mementóját tették le az asztalra. Kétségtelenül szemrevaló, de semmiképpen nem tenyérbarát, az ujjlenyomatok pedig hamar modern art installációvá változtatják.

Bog véleménye
Megítélhetjük rengeteg paraméter alapján az XZ Premiumot, mellétehetünk modernebb formavilágú, jobb kamerával ellátott, több trükköt tudó, jobb ár/érték arányú telefont, de szerintem ezt a készüléket pont az fogja eladni, ahogy kinéz. Markáns, egyedi, szó szerint szemkápráztató, elegáns, pont annyira giccses, hogy még a menő kategóriába esik. Olvasgatva a fórumokat, hallva egy-két felhasználói véleményt szerintem ez a készülék tipikus példája annak, hogy racionális irányból megközelítve nem ez a legjobb, de érzelmeket vált ki, birtoklási vágyat ébreszt, ahhoz pedig bőven elég jó, hogy vásárlás után se legyen csalódás. Ráadásul árban is a többiek szintjén van, sokszor szoktuk mondani, ha valaki csúcsmodellek között vacilál és a tanácsunkat kéri, hogy itt nagyon nem lehet mellényúlni, vedd azt, amelyik a legjobban tetszik. És ebből a szempontból az XZ Premium jó eséllyel indul.

Olyankor érezni egyébként a mobilvilág és egy gyártó szemléletmódjának összekülönbözését, amikor papíron hangzatos, de a gyakorlatban kevéssé praktikus funkciók kerültnek a marketing középpontjába. A galériát és pár innen-onnan beszerzett, esetleg online 4K videót leszámítva nincs sok gyakorlati előnye a 806 ppi-s kijelzőnek, mert a használat szinte mindig 1080p felbontásra korlátozódik, miközben 8 millió pixel bőséggel merít. A Motion Eye kamera szuperlassítása pedig sokkal inkább a mázlira, semmit kiforrott technológiára hagyatkozik, annyira rövidke pillanat kapható le vele. Egyébként is szegényes a kameraszoftver funkciólistája, és bár a nappali kép- és videominőség jó, este nincs az XZ Premium a helyzet magaslatán. Az imént ecsetelt extrák bedobása előtt arra volna érdemes rámenni, hogy az alap, amire építkeznek, szinkronban legyen a modern vásárlói igényekkel, mert ma vélhetőleg praktikusabb a nyomásérzékelés, a dupla / agyonparaméterezhető kamera vagy a kávamentes kijelző, mint a 4K panel és a szuperlassítás. Azért biztos vagyok benne, hogy az XZ Premiumnak sok boldog tulajdonosa lesz, mert tényleg jól sikerült. A kérdés viszont elég égető, hogy 240 ezer forintért pontosan hányan fogják kosárba hajítani – az Xperiák mutatói mostanában sajnos nem adnak okot a hurráoptimizmusra. Kíváncsian várom, hogy ez a koncepció meghozza-e az áttörést.

Sony Xperia XZ Premium

Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Sony Xperia XZ Premium
Sony Xperia XZ Premium Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 156 x 77 x 7,9 milliméter
Tömeg 191 gramm
Színvariációk fényes króm, mélytengeri fekete
SIM-foglalat 1 x vagy 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 2160 x 3840 pixel (806 ppi)
Kijelző típusa Triluminos IPS-LCD (HDR10 kompatibilis)
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 835
Processzor típusa 4 x 2,45 GHz Kryo + 4 x 1,9 GHz Kryo
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 540
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 GB (48 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (max. 256 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
FDD-LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 1000 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, LE)
WiFi kétcsatornás, 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi HotSpot, WiFi Direct, DLNA
USB Type-C (3.1, MTP)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, Glonass, BeiDou)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.1.1 Nougat
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek PlayStation, Xperia Lounge, What's New, Rajz, Movie Creator, Lifelog, Spotify, Amazon Shopping, AVG Protection, Xperia Care
Multimédia
Fő kamera 19 megapixel Motion Eye, F/2, prediktív hibrid autofókusz, led villanó
Másodlagos kamera 13 megapixel, autofókusz
Videófelvétel 2160p@30 fps / 1080p@120 fps / 720p@960 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3230 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő (3G) n/a
Beszélgetési idő (3G) n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
Ujjlenyomat-olvasó, sztereó előlapi hangszóró, RGB infra (kamerához), fénymérő, közelségérzékelő, giroszkóp, gyorsulásmérő, barométer, orientációs szenzor, iránytű, NFC, IP68-as védelem, Gorilla Glass 5 elő- és hátlap
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés