Sony Xperia 1 III - az egyediség ára

Dizájnelőnnyel és különleges zoomkamerával versenyez a Sony a VIP kategóriában.

Videók, multimédia

Rengeteg videós opciót kínál a Sony, de kezdjük azért a legfontosabbal, és egy hibával: a 4K 30 fps minden kameránál opció, a lencseváltás menet közben viszont nem, így ha ugrálni akarunk az optikák között, mindig le kell állítani a felvételt, máskülönben digitális zoomot kapunk.

A főkamera mindenesetre remek részletességgel és optikai, illetve elektronikus kiegyensúlyozással dolgozik – bár cserébe komolyan vág az utóbbi a látószögből, ami elég szűkös. Kitűnő a dinamikaátfogás, az expozíció, a fehéregyensúly és a sztereó hang – a feltámadó szélnél sincs túlzott szűrés. Az ultraszéles videó is jófajta a dinamika, a színek, a részletek és a fókusz oldaláról.

Zoomfelvételt érdemes állványról készíteni, mert kissé izgágábbak a 2,9x-es felvételek, és határozottabban azok a 4,4x-esek – persze a periszkópos videónál máshol is előfordulnak efféle hátrányok. Ennek ellenére átlag feletti a részletesség, jó a dinamika és az expozíció, plusz stabil marad a fókusz, úgyhogy, ha a kezünk is az, és nem sétálunk, nagyon is hasznos a kétféle optikai zoomopció.

Este leginkább a főkamera virít jó részletességgel és dinamikával, az ideálisnál melegebb fehéregyensúllyal. Észrevettem ugyanakkor, hogy a városi fényforrások vibrálnak minden klipen – ezt a gyártók a helyi lámpák frekvenciájához igazozdova szokták kiküszöbölni. Az ultraszéles példa zajosabb és részlettelenebb, alacsonyabb dinamikaátfogással és darabosabb mozgással, úgyhogy kevésbé használható. Zoomfelvételből végül leginkább a 2,9x-es változattal érdemes próbálkozni, akkor is sok fény kell, hogy a közepes részletesség meglegyen.

Hiába tud a készülék 4K videót 60 fpssel (és elvileg 120-szal, hang nélkül), ehhez a Cinema Pro appot kell elindítani, amely nem korrigál az expozíción felvétel közben, ha témát váltunk, és mintha szűkösebb lenne a dinamika. Ahogy pedig a klipen látható: nagyjából mindenfajta képstabilizálás hiányzik. Kár érte: egy iPhone Pro Max kitűnő videókat lő a nagy felbontás és képkockasebesség kombinációjában, és mivel a 30 fps a Sonynak is jól megy, furcsa korlátozás, hogy a 60-at az automata mód nem kínálja fel.

A másik oldalról viszont rendkívül széles körben lehet a beállításokat Cinema Pro módban paraméterezni, és ebből a szempontból az Xperiák kétségtelenül többet kínálnak a hobbi és profi mobilvideósoknak képkockasebesség, kodekek, filmes effektek, HDR és más tekintetében. Itt pedig már elfogy videós ismeretem, mindenesetre sokan dicsérik a lehetőségek tárházát. Azért a fenti, szoftverindításkor látható felirat valószínűleg őket is megijeszti egy kicsit.

Ott tátong a lyuk az Xperia 1 III tetején, hogy a passzív multimédia jól indítson, és a 3,5 milliméteres portról csúcsmobilhoz méltó, dinamikus és részletes hang árad a kábeles tartozékokra. És akkor ott az ultraszéles videókra szabott OLED panel, a két végén sztereó párossal, átlag feletti hangerővel, tiszta közép és magas tartományokkal, illetve egy kevés méllyel. Szemre meg nem mondom, hogy a YouTube és a helyben tárolt 4K videók a telefon natív 4K felbontásán futnak-e (a képernyőképek alapján talán igen, de nem 120 Hz-en), bátran mehet mindenesetre az egérmozi, a kiemelkedő dinamikához ráadásul a streaming szolgáltatók HDR támogatása is megvan.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia 10 III - ez még mindig egyedi

    Ha a felszereltséget és az árat nézzük, elvérzik a Sony középkategóriás ajánlata, a kamera sem lett az igazi, ám mégis van benne valami olyan stabilitás és egyediség, ami érdekes eszközzé teszi.

  • Sony Xperia 5 II - kiskedvenc

    A Sony tulajdonképpen kompakt csúcsmodellnek szánta az Xperia 5 II-t, ami nagyjából össze is jött. A viszonylag kicsi, hagyományos és kifogástalan kialakítást pedig egy rakás, sokak által hiányolt funkcióval tették még vonzóbbá.

  • Sony Xperia 1 II - kettőt fizet, egyet kap

    A Sony friss csúcsmobilja méregdrága, van pár hiányossága, külsejével és 4K HDR paneljével mégis odacsap.

  • Sony Xperia 1 - megérett a meggy

    Mozivásznas képaránnyal és 4K HDR OLED kijelzővel kapcsolja össze a Sony filmes és telefonos üzletágait. Kérdés, hogy kihúzza-e a tripla kamerás csúcsmobil a gyártót a csávából.

Hirdetés