Hirdetés

Samsung Gear S3 - második kör

A Gear S3 továbbviszi az elődmodell érdemeit, a tekerőgyűrű további funkciókkal bővült, az ergonómia és a megjelenés kifinomultabbá vált, nem utolsó sorban pedig a hardver is fejlődött.

Bevezető, tartozékok

A Samsung Gear S2 egészen formabontónak minősült a maga nemében. Kialakítás szempontjából mindenképpen. A valóban kör alakú számlapot körülvevő lünetta végtelenül funkcionális, amellett klasszikusan és hagyományosan óra-jellegzetesség, ami megdöbbentően kézenfekvő formában hozta közelebb egymáshoz egy hagyományos óra érzetét és megjelenését az aránylag újnak számító, hordható technológiával. A funkció és a forma egy egyébként klasszikus, az okosórák körében viszont merőben újszerűnek számító megoldással kiváló kezelhetőséget eredményezett.

Nem aprózták el a bemutatót. Sem.
Nem aprózták el a bemutatót. Sem. [+]

A Gear S3 kétféle kialakításban, Classic és Frontier változatban érhető el, a különbség nem csak a felhasználói célcsoportban, vagy formatervben, de az adatkapcsolati képességekben is megmutatkozik. A Gear S3 Frontier létezik GSM képes kiszerelésben, amely saját SIM kártyával, maximum Cat.4-es LTE kapcsolatot, ennek köszönhetően pedig csatlakoztatott készülék nélkül is teljes funkcionalitást tesz lehetővé. Tesztalanyunk ezúttal a kissé sportosabb, ezzel együtt még mindig igen kifinomult megjelenésű, szilikonszíjas Frontier WiFi-only változata. Ennek egyébként különösebb korlátait, vagy felhasználói élményt jelentősen csökkentő hatását nem éreztük, azon kívül, hogy a telefonos funkciók, és mobilnet használatához nyilván a készüléknek is a közelben kellett lennie.

Nem csak a promó-képeken tetszetős
Nem csak a gyári képeken tetszetős [+]

A Gear S3 lényegi megkülönböztető jegye (mert a recézett funkciógyűrű azért nem annyira perdöntő, bár kifejezetten ergonomikus) a beépített, GLONASS műholdakkal is együttműködő GPS. A Samsung hordható okoseszközeinek új generációja esetében, így a Gear Fit 2-nél is prioritásként kezelte a készülékek minél szélesebb körű önállóságának megteremtését, ami az aktivitáskövetésre fókuszáló Gear Fit 2 esetében nyilván a szabadtéri sporttevékenységek kényelmesebbé és hatékonyabban monitorozhatóvá tételét jelentette. A Gear S3 természetesen alkalmas arra, amire a Fit széria GPS-szel ellátott tagja, ugyanakkor gyalogos, vagy járművel történő navigáció esetén is bevethető, valamint a kisegítő szenzorokkal együtt magasság- és légnyomás-mérésre is alkalmas.

A Gear S2 is megkapja a legújabb frissítéseket.
A Gear S2 is megkapja a legújabb frissítéseket.

A Gear S3-mal bevezetett szoftveres extrák, mint a funkciógyűrű újonnan kialakított képességei, az új számlapok, a magasság és légnyomásmérő alkalmazás, vagy az egyelőre igen kevés és specifikus nyelven, de elérhető kézírás alapú bevitel az elődmodellek számára is hozzáférhető lesz. GPS hiányában viszont a Gear S2 továbbra is a készülék segítségére lesz utalva helymeghatározás és navigáció során.

Samsung Gear S3
Samsung Gear S3 [+]

A Gear S3, elődjéhez hasonlóan nem kizárólag a gyártó saját eszközeivel hajlandó együttműködni, de minden Androidos készülékkel is, amelyben legalább 1,5 GB RAM áll rendelkezésre, valamint a robotos rendszer legalább 4.4-es verziójával, vagy annál frissebb rendszerrel fut. Január közepe óta az iOS felhasználók is választhatják a Samsung újabb generációs okos-kiegészítőit, tehát a Gear S3-mon kívül a Gear S2 és a Gear Fit 2 is opció, noha a rendszerek eltérő természetéből fakadóan nem tökéletesen egyforma funkcionalitással működnek. A különbségekre a későbbiekben részletesen kitérünk.


[+]

A párosítás a szokásos módon zajlik, bár furcsa módon S7 edge típusú készülékünk anélkül érzékelte az órát, hogy akár a Bluetooth, akár az NFC be lett volna kapcsolva, mindössze térben aránylag közel helyezkedtek el egymáshoz. Valószínűleg a WiFi lesz a megoldás, amit viszont elvileg a Gear nem ismerhetett még akkor. De valahogy csak sikerült. Az összekapcsolódási szándékot elfogadva a Samsung Gear alkalmazás végzi a dolog nagy részét, néhány alapbeállítás után máris személyre szabhatjuk egyrészt az órát, másrészt a kapcsolat jellegét. Tehát mindent, amit az appban egyébként is lehet. WiFi hálózat alatt a készülékek a Bluetooth sztenderd hatókörén kívül is képesek kommunikálni, noha ilyenkor a hívásfunkciók nem lesznek elérhetőek a SIM kártyát be nem fogadó változat esetében. Az órán mindenképpen végig kell csinálni egy kezelési gyorstalpalót, aminek a végén a rendszer közli, hogy Pompás!, használjuk egészséggel.


Ha sok ilyen lenne egymás mellett, másnak is tűnhetne a töltőpad [+]

A kereskedelmi forgalomba szánt csomagolást sajnos még mi sem láttuk, a Samsung a szokásos szatyorban küldte a holmit a hozzá tartozó, mindössze két darab tartozékkal. A 2.0-s microUSB kábel pont ugyanolyan, mint bármelyik másik szabványos töltőkábel, így több figyelmet nem igazán érdemel annál, minthogy természetesen jár. Magán az órán sem interfészt, sem bemenetet nem fogunk találni, a dokkoló vezeték nélküli töltéstechnológiát használ, ráadásul abból is a gyors fajtát (ami ehhez képest meglepően lassú), így elég csak a precízen kialakított helyére tenni a készüléket.


[+]

A dokkoló teljes támasztófelületét és talapzatát határozott tapadású, gumis érzetű, matt matéria borítja, összességében meg kissé temetői fejfára emlékeztet, hátulján anyagába nyomott Samsung felirattal. A töltőbölcső alapjának felső és alsó szegélye fényes díszletöréssel ad a dizájnnak. Itt található a hátsó részen a microUSB csatlakozó, elől pedig értesítő egy LED. A csatlakoztatáskor sorrendben piros, zöld, majd sárga felvillanás jelzi, hogy a cucc üzemképes, az órát ráhelyezve pedig pirosan világít mindaddig, amíg a töltés el nem éri a maximumot.


[+]

Az órát bármely irányból a dokkolóra helyezhetjük, mármint nyilván hátlappal a támasztófelületnek, viszont az óratest jobb oldalán lévő fizikai vezérlőgombok pozíciója nem befolyásolja a töltés hatékonyságát. Tehát pont mindegy, hogy gombokkal lefele, vagy felfele rakjuk be a Geart, ráadásul a stabilitást és az illeszkedést sem nagyon érinti, erre nem szükséges külön figyelmet fordítani. A töltőalkalmatosság talpán körbefutó csúszásgátló lényegében minden ésszerű felületre helyezve meggátolja, hogy ugye elcsússzon, középre felragasztott, fehér matricán pedig technikai információkat találunk, mint 5V=0,7A. A többi meg nem érdekes.

Külső, kialakítás, kijelző

A Frontier kialakítása igen masszív, kisebb (mármint konkrétan kicsi) kézen tök esélytelen, nehéz, húz, nagy, nyom, de rendeltetési helyén – mondjuk férfi méretű férfi – igen jól mutat, noha ekkor sem a diszkrét jelző lesz a megfelelő. A 46 x 49 x 12,9 milliméteres óratest szíj nélkül nyom 69 grammot, ami azért jó erőben lévő uraknak is feltűnik. Egyébként a szerényebb (59 gramm) tömegű Gear S3 Classic is megegyező mérettek bír. A kialakítás és az anyaghasználat továbbra is kiemelkedő, az óratest, a fizikai kezelőszervek és a zármegoldás 316L típusú rozsdamentes acélból készültek, amely a kifinomult mikrostruktúrának köszönhetően különösen ellenálló a potenciális pont- és illesztéskorrózióval szemben, valamint magas szakítószilárdsággal bír, akár magas hőmérsékleten is. Mondjuk, olyan magas hőmérsékleten inkább a testi épségünk miatt érdemes aggódni, de tény, hogy a Gear S3 mindkét típusánál felhasznált anyag jobb mechanikai tulajdonságokkal bír, mint a lehetséges alternatívák, szóval prémium, meg minden, és úgy is néz ki.

Modell: AliceWake (csuklóméret: 13 cm)
Modell: AliceWake (csuklóméret: 13 cm) [+]

Esztétikailag igen karakteres, ezzel együtt kifinomult, de férfias megjelenést biztosít a sötét színű, nyers acél, amin látszik is, hogy az, viszont még a hagyományos óracsattal rögzíthető szilikon szíjas alapverzióba is szorult némi nyers elegancia, amit a felületek eltérő megmunkálása eredményez. Az óralapot körülvevő lünetta felülete homokfúvott hatású, matt finisht kapott, míg a tekerőgyűrű recézete fényesre csiszolt. Az ezt körülvevő óratest szálhúzott acélra emlékeztet, míg az oldalívek szintén polírozott fénnyel járulnak hozzá a textúra változatosságához. Az eltérő megmunkálású felületek eltérő fénytöréssel bírnak, ami különféle színmélységet és tetszetős változatosságot kölcsönöz a harmonikus egyneműségben.

Modell: szentkuti11 (csuklóméret: 22 cm)
Modell: szentkuti11 (csuklóméret: 22 cm) [+]

A 22 milliméteres szabványnak megfelelően a szíjak ezúttal is tetszés szerint cserélhetőek, amihez a gyártó ab start aránylag széles választékot biztosít is. A Gear S3 Frontier alapvetően igen jó minőségű, színben harmonizáló, hipoallergén szilikon szíjjal érkezik, amelyből kicsi (110 mm) és nagy (130 mm) méret érhető el. Nem csak szín, de anyagválaszték is adott, így klasszikus bőrszíjat, vagy tűzpiros szilikon megoldást is választhatunk. A különleges kollekciót Arik Levy ipari formatervező neve fémjelzi, amit szintén az által tervezett óralapok egészítenek ki. Az SLG (Small Leather Goods) szintén készült egy rakás bőr és textil szíjjal, ahogy a Strap Studio is, meg egyébként is, a gyári cuccokon kívül azt teszünk rá, amit akarunk, mert tök sztenderd kialakítású.

Bármilyen 22 milliméteres óraszíjat választhatunk.
Bármilyen 22 milliméteres óraszíjat választhatunk. [+]

A lehetőség kiváló, noha egy tetszőleges bőrszíjnak nyilván nem fog jót tenni a nedvesség, a Gear S3 viszont nem csak IP68-as por- és vízállósági védettségmegjelöléssel, de MIL-STD-810G minősítéssel is rendelkezik. Azon kívül, hogy a gyártó hangsúlyosan és egyértelműen jelzi, hogy úszásra és búvárkodásra nem alkalmas a készülék, legalábbis szerinte (ami a sorok mögött konkrétan garanciavesztést helyez kilátásba hasonló tevékenységből fakadó kár esetén), tényleg elég strapabírónak mutatkozott a cucc. A specifikáció szerint egyébként 1,5 méter mélységben maximum 30 percig áztathatjuk, csak arra senki nem vállal felelősséget, hogy egyrészt nem történik baja, másrészt térítésmentesen orvosolni fogják, ha mégis.


[+]

A kijelző ezúttal is Super AMOLED technológiát használ, ami általában a kiemelkedő fényerő és a fekete szín megjelenítésénél konkrétan nem létező fénykibocsájtásnak köszönhető végtelen kontrasztarány miatt jó hír, főleg egy jobbára kültéri felhasználásra tervezett eszköz esetében. Az 1,3 hüvelykes, 33 milliméter nettó átmérőjű panel 360 x 360 pixel felbontással bír, ami kitűnő megjelenítést jelent. A kijelzőt kifejezetten hordható eszközökhöz fejlesztett, magasabb ütésállóságú Gorilla Glass SR+ védi, már azon kívül, hogy a lünettának és a belső, ötös osztású gyűrűnek köszönhetően eleve nem érintkezik semmivel arccal sík felületre fektetve. Persze ettől még, nyugodtan odacsaphatjuk az asztal sarkához, ami biztos, hogy nem fog jót tenni, de elvileg azt is jobban bírja. Kipróbálni mindenesetre mi nem fogjuk.


[+]

Az óratest jobb oldalán két, recézett felületű, jól elkülönülő fizikai vezérlőgomb kapott helyet. A felső a vissza, az alsó pedig a főképernyő funkciót tölti be. A kikapcsolás és az energiatakarékos üzemmód ez utóbbi hosszú nyomva tartásával kerül elő. Alattuk a beszédmikrofon látszik, bal oldalon pedig a három lyuk formájában megjelenő multimédiás hangszóró található. A kihangosított beszélgetés minősége egyébként mindkét oldalon használható szinten van, noha érdemes pont a mikrofonba kommunikálni, olyan Knight Rider stílusban, hogy a vonal másik végén is elégedettek legyenek. Az audiotartalom megszólaltatása is jobb, mint egy órától várnánk, noha nem túl masszív a maximum hangerő, a mélyek hiányosak, de összességében tök hallgatható szintet hoz.

Valahogy így kell telefonálni headset nélkül.
Valahogy így kell telefonálni headset nélkül.

A léptetés, görgetés, vagy nagyítás (ez csak külön engedélyezés után) lehetséges érintéssel, vagy a tekerőgyűrű használatával, aminek kiválóan konstruált feszessége lehetővé teszi az egy és kétujjas használhatóságot, a kellemesen informatív mechanikus kattanások pedig kényelmessé és precízzé teszik a tekergetős navigációt a rendszerben. Alapvetően a Gear S3 nem sokban változott az elődmodellhez képest, de az olyan újítások, mint a lünetta dekoratív recézettsége nem csak esztétikai, de ergonómiai szempontból is értékelendő előrelépésnek tekinthetőek.


[+]

A hátlapot négy csavar rögzíti, a technikai jellegű információkon kívül ezen modell esetében csak a szenzorokat látjuk, egyébként lehetne még itt egy beágyazott SIM-kártya hely is a fedlap mögött. Ez a példány nem LTE-képes, de minden más itt is megtalálható, ami a kellhet: van légnyomás- és gyorsulásmérő, környezeti fényérzékelő, valamint giroszkóp. A fényerő ezzel szemben nem igazodik automatikusan, azt egy tízes skálán magunk lőhetjük be az éppen optimális szintre. Viszont elvileg a kijelző mögötti fényérzékelő akcióba lép, ha napfény alá megyünk, ezt sajnos az időjárási viszonyok miatt nem tudtuk csekkolni.


[+]

A kijelző elsötétíthető azzal, hogy letakarjuk, valamint a Galxy S7 szériával behozott Always-on-Display funkció is elérhető, ami alacsony fényerőn, majdnem egy analóggal összetéveszthető módon tartja aktív, de alacsony energiafelhasználású állapotban az óralapot, ami így tényleg képes óra-mód viselkedni. Így viszont nyilván nem működik az elsötétítés. Arra nem jöttünk rá, hogy direkt, vagy csak valami konstans véletlen folytán, de az ébresztő mozdulat bekapcsolt állapota ellenére éjszaka véletlenül sem villant fel a kijelző, még akkor sem, amikor akármilyen okból kikeltünk az ágyból. Erős a gyanúnk, hogy a Ne zavarjanak üzemmód blokkolja a mozdulattal való ébresztés, ami igen kitűnő megoldás, ha valóban így van.

Hardver, adatkapcsolat, Tizen OS 2.3.2

A hardverről általában annyit lehet tudni a kiegészítők tekintetében, ráadásul csak tapasztalati úton, hogy elbírja-e a rendszert, funkcionálisan teljesít-e, valamint a belső tárhely konkrét méretét, és slussz. A Samsung viszont nem rejtegeti a komponenseket, így pontosan tudjuk, hogy a Gear S3 mindkét stílusú megjelenésébe saját fejlesztésű lapkakészlet került. Az Exnyos 64 bites, 14 nanométeres FinFET node-on gyártott, kétmagos, 7270 típusszámú SoC-ja kifejezetten wearable platform, magonként 1 GHz-re skálázott, Cortex-A53-as központi feldolgozóegységgel. Rendszermemóriából 768 MB jutott, míg a belső tárhely 4 GB-ot jelent. A grafikus megjelenítés a Mali-T720 reszortja.


[+]

Az Exynos 7270-es chipset előnye a kiterjedt adatkapcsolati képességek megléte, például az integrált, maximum Cat.4-es LTE modem, ami nekünk most sajnos nem jutott, de a lapkakészleten nem múlt volna, a GSM képes változatban pedig remekül funkcionál. A WiFi 802.11b/g/n szabványon hajlandó kapcsolatot létesíteni, míg Bluetoothból 4.2-es verzió került bele. FM-rádió érdekes módon akár lehetne is, a chipset szintén támogatja, de ez egyelőre ismét kimaradt a repertoárból, pedig látnánk értelmét. Az NFC alkalmas Samsung Pay mobilfizetésre, már persze ott, ahol ez eleve támogatott, valamint a beépített GPS modul is hozzájárul a komforthoz, a GLONASS műholdak használatával egyetemben.


[+]

A felhasználói felület továbbra is a Samsung saját fejlesztésű, egyes régiókban egyébként mobilplatformként is népszerű, de főleg hordható eszközökből ismert Tizen OS 2.3.2-es verziója. A kinézet és a funkciók nagyjából azonosak, néhány újítást leszámítva, amelyek viszont visszafelé is kompatibilisek az elődmodellel. A hónap közepén érkezett frissítés megteremtette a több platformos felhasználás lehetőségét, ezzel együtt számos újdonságot is hozott, amelyekkel a Gear S3 Classic és Frontier már a dobozból kivéve is rendelkezik. Kivéve Novoszibirszk és Juzsno-Szahalinszk időzónáját, mert azt éppen most korrigálták 14 MB terjedelemben.


[+]

A kezelés és a felületek nagyjából változatlan formában jelennek meg, a kezdőképernyőt lerántva megjelenik a gyorskapcsolópanel, ahol a kapcsolat meglétén túl az akkumulátor állapotát is csekkolhatjuk. Innen elérhető a zenelejátszó, a repülő üzemmód, a Ne zavarjanak mód, a hangerőszabályzás, valamint a fényerő beállításai. Balra simítva az értesítések kerülnek elő, amennyiben vannak, balra pedig a tetszőleges számban kirakható widgetek. Ezek között természetes érintéssel és a lünetta tekergetésével is lépkedhetünk. A Gear S3 esetében már bejövő hívást fogadni és elutasítani is alkalmas a tekerőgyűrű, a funkciót viszont a Gear S2 is megkapja frissítés formájában.


[+]

A Home gomb főképernyőn való megnyomása az kör elrendezésű alkalmazásmenübe teleportál, itt alapesetben három oldal jelenik meg. Errefelé érdemes keresni a gyárilag, és az utólag telepített alkalmazásokat is. Az első körben alapkészségek kínálják magukat, mint az S Voice, az időjárás, a névjegyzék, valamint a hívásnapló és az üzenetek. SMS-t írni is tudunk, valamint válaszolni a beérkező üzenetekre. Az első oldalon jobbra az első ikon a legutóbbi alkalmazások nevű, itt tudjuk a háttérben futó appokat nyugalomra inteni, akár csak a kiválasztott alkalmazásokat, akár az összes bezárása opciót használva.


[+]

A főképernyőtől balra található értesítések felület továbbra is felemás. Az Facebook Messenger és Viber üzenetek a küldő képével, chatfejjel együtt megjelennek, az üzenet tartalmát viszont még megnézni sem tudjuk, nemhogy válaszolni rá. Az e-mailek cserébe teljes terjedelmükben olvashatóak, sőt, akár kézírásos bevitellel választ is szerkeszthetünk. A kézírás funkció viszont csak abban az esetben érhető el, ha a beviteli nyelv English US (Egyesül Államok) vagy tetszőleges távol-keleti dialektus, amire aránylag kevés az esély errefelé. Az English UK (Nagy Britannia) már meghaladja a képességeit.


[+]

Létrehozhatunk emlékeztetőt, a naptár igen átlátható, valamint kezeli az eseményeket, ezt widgetként is kidobhatjuk valamelyik főoldalra, amelyek sorrendje és elrendezése természetesen tetszőlegesen módosítható. Van ébresztő, világóra, ahol a legutóbbi frissítés óta Magadan időzónája is a helyére került, valamint Galéria, ahol az órán készített képernyőfelvételeken túl az általunk odatranszportált fotók is megtekinthetőek. Az e-mailek szinkronizálásra kerülnek és mint említettük, válaszolni is tudunk rájuk. Ezen kívül jár még időzítő, stopperóra, hangjegyzet, és számológép is, bár nem garantálnánk, hogy ez utóbbiakat nem a Samsung Appsből töltöttük le utólag, Samsung Gear javaslatára.


[+]

A rendszer egyébként tökéletesen átlátható és kézenfekvő, mind a megjelenítés, mind a kezelhetőség szempontjából. A kijelző igen reszponzív, a lünetta irtó praktikus és kényelmes, a rendszer gyors és akadásmentes, a feladatvégzés kifogástalan. A beállításokban extra funkciókkal láthatjuk el a fizikai vezérlőket, de legalábbis a Home gombot. Dupla nyomásra tetszőleges alkalmazást indít, míg a vissza gomb háromszori gyors megnyomása segélyhívást kezdeményez. A megadott kapcsolat először SMS-t kap arról, hogy vészhelyzet van, tehát segítségre van szükségünk, majd egy linket, amelyen a pontos pozíciónkat egy térképen tudja követni a segélyhívás indítását követő 60 percen keresztül.


[+]

A Kisegítő lehetőségekben módunkban áll kontrasztosabb megjelenítést kérni a színek invertálásával, szürkeárnyalatos módot aktiválni, valamint a háromszori érintésre való nagyítással is segíthetünk magunkon. A 380 mAh-s telepet kímélendő elérhető az energiatakarékos mód, ami instant szürkeárnyalatosra vált mindent, kikapcsolja a WiFi-t, és az értesítéseken kívül korlátoz mindent, beleértve a teljesítményt is. Védelmi funkciók is elérhetőek, PIN kód formájában. A rezgés üteme és erőssége szintén állítható, ébresztéshez például jól jön a határozottabb zsizsegés.

Samsung Gear, S Health, extra szoftverek

A korábban Gear Manager néven futó alkalmazás most már csak simán Samsung Gear, ezen keresztül lehet konfigurálni az óra és a telefon kapcsolatát. Számos funkció mindkét felületen elérhető, viszont akadnak olyan paraméterek, amelyeket csak a társalkalmazáson keresztül tudunk, vagy azon keresztül érdemes kezelni. A Samsung Gearből közvetlenül elérhető a Galaxy Apps, ahol kifejezetten az aktuális eszközhöz, ez esetben a Gear S3-ra optimalizált készségeket találunk. A Gear alapalkalmazásokat kikeresve szerezhetjük be a számológépet, hangrögzítőt és hasonló eszközöket, de keríthetünk kissé furcsa, véletlenül sem a kerek számlaphoz szabott böngészőt, vagy bármilyen, akár Star Trek-óralapot is, ha arra van igényünk.


[+]


[+]

A felület információkkal nyit, valamint az alkalmazásbolt ajánlatait promózza, legörgetve pedig az S Health appra váltahtunk. A Gear névjegye az akkumulátor állapotát, az elérhető tárhelyet és a rendszermemóriát mutatja. Itt takaríthatunk, valamint biztonsági mentésre és szoftverfrissítés keresésére is itt van lehetőség. A Beállítások fül már sokkal specifikusabb lehetőségeket rejt, itt lehet személyre szabni az óra számlapját, a gyári megoldások esetében az adott számlap megjelenését is lehet minimálisan variálni. A telefonon eszközölt változtatások azonnal megjelennek az órán is, ahol természetesen szintén válogathatunk a dizájnok között.


[+]

Az értesítések kezelése elég egyértelmű, kapcsoljuk be és rendelkezzünk afelől, hogy mely program közlendője elég fontos ahhoz, hogy az óra jelezze. Az alkalmazások a gyárilag előtelepített és utólagosan letöltött holmikat mutatja, frissíteni például innen érdemes. Fényképeket és zeneszámokat a Tartalom küldése menüpontból oszthatunk meg a készülékek között, vagy kérhetünk automatikus szinkronizációt is. Kivéve iOS-en. Erről később. A Gear megkeresése szintén nem valami talányos, viszont a távvezérlés és az újraaktiválás tiltása is errefelé állítható be Samsung fiók segítségével. Az órát a Közösség hálózatok menüben lehet összeokosítani mondjuk, a Facebookkal, hogy közvetlenül posztolhassuk sporteredményeinket. Mert ugye anélkül nem is hatásos az erőfeszítés.


[+]

A legtöbb widgettel rendelkező alkalmazás az S Health, amely a legutóbbi, egyébként visszafelé is kompatibilis frissítés óta meggyőzően sokféle edzésformát képes magától felismerni, és még több tevékenység közül választhatunk is. A GLONASS műholdakat is használó, beépített GPS-nek köszönhetően szabadtéri sporttevékenységhez nem szükséges magát a telefont is magunkkal vonszolni. Regisztrálja a pihenőidőt és folyamatos pulzusméréssel próbál hozzájárulni a hatékonysághoz, ami egyébként külön felületen is kipakolható a főképernyők egyikére. A mérést indíthatjuk manuálisan is, de történhet automatikusan is. Ezek összesített eredményei az S Healthben lényegülnek át informatív, statisztikailag releváns adatokká. Nyilván van lépésszámláló, és külön készség figyeli a szinteltérést, ha mondjuk, lépcsőznénk. Az mondjuk mókás volt, amikor intenzív ordítozás közepette gratulált a készülék a dinamikus edzés elkezdéséhez és biztatott, hogy csak így tovább.


[+]

Az S Healthben a mérhető dolgokon kívül naplózhatunk is tevékenységeket, illetve aktuális fizikai állapotunkra vonatkozó információkat. A testsúly megadása nyilván önbevallásos alapon megy, ahogy a víz-, vagy koffeinfogyasztás bevitele is. Ez utóbbiakat az órán is regisztrálhatjuk. Az alvásfigyelésnek nem jutott külön widget az órán, viszont roppant hatékonyan érzékeli, hogy mikor, mennyi és milyen minőségben pihentünk. Arra alkalmas készülékkel, márpedig a teszt során használt Galaxy S7 edge alkalmas, a véroxigén szintet is ellenőrizhetjük, a pulzussal kombinálva pedig egyfajta stressz-szint mérésre is van lehetőség.


[+]

A vércukor, vérnyomás és bevitt kalóriák szintén a lelkiismeretünkön, és utóbbi esetében nyelvtudásunkon múlik. Az ételeket továbbra sem a helyi sajátosságoknak megfelelő nyelven és listából kell kiválasztanunk, ami okozhat problémákat, annak ellenére, hogy csak a cheese keresőszóra felfoghatatlan mennyiségű opció került elő. A felület viszont adott, hogy ezeket az értékeket rendszerezett és nyomon követhető formában nyilvántartsuk.


[+]

Az aktivitásra sarkalló jelzés kikapcsolható, bár azon kívül, hogy tényleg hasznosnak bizonyult, nem zavaróan próbál motiválni, hogy legalább óránként mozduljunk már meg. Lássuk, be nincsenek irreális elvárásai. A javasolt villámgyakorlatokat még le is számolja nekünk. Ez általában törzshajlítás, vagy törzscsavarás szokott lenni, ebből 5 darabot kell abszolválni, hogy megdicsérjen minket. A figyelmeztetéseknél maradva, az ébresztőt magán az órán kell beállítani, mert a készüléken aktivált riasztást nem fogja megérteni, cserébe határozottan, de diszkréten jelzi, hogy neki kéne kezdeni a napnak. Vagy bárminek, ami miatt ébresztőt állítottunk be.


[+]

Az emlékeztető létrehozása azzal együtt sem egy sétagalopp, hogy angol bevitel mellett a kézírást is felismeri. Nyilván angolul várja a szöveget, amit betűnként tudunk létrehozni. A világóra pont annyit tud, amennyire számítunk, a földgömböt tekergetve hozzáadhatunk városokat, amelyek listában jelennek meg az appba lépve. A Flipboard angol nyelvű hírtájékoztató, amely a szalagcímet és a hozzá tartozó képet mutatja, a további tartalmakat a telefon kell keresnünk.


[+]

Játékból ab start a Monster Vampire került fel, ami a tekerőgyűrű fizikájára alapozott, nem túl megerőltető logikai játék, ezt telepíteni szükséges, mivel csak az ikon került az alkalmazásmenübe. Hasznosabbnak tűnik a magasság- és légnyomásmérő, ami igen mutatós felületet kapott. A magasságot a belső nyomásérzékelővel lövi be, míg a tengerszinti referencia-légnyomást manuálisan is megadhatjuk, hogy legyen mihez viszonyítani. Az adatokat GPS és internetkapcsolat segítségével az AccuWeather szolgáltatja. További készségek, egyébként egyre nagyobb választékban, az alkalmazásboltból érhetők el.

Maps for Gear Maps for Gear
Maps for Gear [+]

Az alapvetően meglévő, Here for Gear szoftverre épülő Navigátor lényegében egy útvonaltervező és navi program, csak elég körülményes, nagyjából egy élet bevinni a kívánt címet, noha onnan már remekül működik, csak legyen türelmünk a 3x4-es kiosztású billentyűzeten prediktíven beírni a Bajcsy-Zsilinszky közt. A kézírás meg ugye csak angolul hajlandó értelmezni, hogy mit akarunk. A Galaxy Appsből letölthető Maps for Gear szintén a Here-re alapoz, itt kereshetünk saját pozíciót, listából vadászhatunk szálláshelyet, éttermeket, közhivatalokat, valamint a megjelenítés térkép alapú. Itt működik a kétujjas nagyítás is, a térképszeletek pedig egész tempósan frissülnek, ahogy mozgunk a képernyőn, a beépített GPS modulnak köszönhetően pedig önállóan is használható. Csak kicsit lassabb.

iOS funkciók

A Samsung újabb generációs hordható okoseszközei, így a Gear S3 is platformfüggetlenül hajlandóak együttműködni a legtöbb készülékkel. Most már. Az iOS kompatibilitás megteremtése tavaly január óta napirenden lévő téma, de egy darabig úgy tűnt, tévedés történt a szándék valódiságát illetően, ehhez képest múlt év végén lezajlott a rendszerek és alkalmazások béta tesztje, aminek eredményeképpen Samsung nemrég bejelentette, hogy a Gear termékcsalád legújabb tagjai iOS alapú készülékekkel is használhatóak. A Gear S és Gear Fit alkalmazások már elérhetőek az Apple App Storeból, minimális rendszerkövetelményként pedig az iOS 9-es verzióját határozták meg.


(forrás: Redmondpie) [+]

A crossplatform felhasználás lehetőségének megteremtése egyértelműen kedvező körülmény, a rendszerek eltérő felépítése viszont nem tette lehetővé minden funkció maradéktalan átültetését, ami jelentősen korlátozza a Gear S3 képességeinek kihasználását Apple készülékekkel csatlakoztatva. Az iOS-be integrált korlátozások miatt számos funkció hiányosan jelenik meg, aminek következtében a Gear S3 inkább egy csatlakoztatott, értesítésmegjelenítő eszköz minőségében tűnik fel, mint valódi okosóraként.

Most már iPhone 7-tel is működik. Meg, nyilván 7 Plus-szal is.
Most már iPhone 7-tel is működik. Meg, nyilván 7 Plus-szal is. [+]

A lista összeállítása némi kutatómunka eredménye, mivel a rövid tesztidőszak nem tette lehetővé, hogy mindkét rendszerrel ügyeskedjünk, így ha a valós felhasználás tök mást, vagy a leírtak pontatlanságot mutatnak, kérjük, hogy az illetékesek jelezzék felénk.

Sőt, még ezzel is (iPhone 5)
Sőt, még ezzel is (iPhone 5)

Az üzenetkezelés kimerül az értesítések megjelenítésében, viszont válaszolni sem az azonnali üzenetküldő alkalmazásokon keresztül érkező tartalomra nem tudunk, sem az SMS-ekre, amelyeket nem is hajlandó szinkronizálni a két eszköz között, így az Üzenetek alkalmazás teljesen funkciótlan. A hívásátirányítás szintén nem fog menni az LTE képes Gear S3 esetében sem, valamint a hívásnaplók sem jeleníthetők meg az órán, noha a kontaktokat szinkronizálja.

Az S Health viszont örömteli módon, teljes funkcionalitásában együttműködik az Apple készülékekkel is, így az edzésfelismerésről, az aktivitáskövetésről és a napi összesítésekről nem kell lemondanunk, a Gear készülékekbe eleve integrált Nike Running+ viszont úgy, ahogy van nem elérhető. Az időjárás kizárólag az aktuális hely használatával tudja megmondani, hogy mire számítsunk, a hangvezérlés viszont rendben teszi a dolgát az S Voice-on keresztül.


[+]

Az e-mailek kezelése az értesítések megjelenéséig terjed, sem szinkronizációra, sem válaszra nincs lehetőség. Ugyanilyen hiányzó funkció az egyébként irtó praktikus, nyomkövetéssel támogatott vészhívás, valamint a készülék megkeresésének lehetősége. Mármint a telefonnal megkereshetjük a Geart, de fordítva nem megy, úgyhogy ne hagyjuk szét az iPhone-unkat, mert hagyományos, vagy mondjuk úgy, analóg módon kell a nyomára akadni. A Samsung Pay meg értelemszerűen egy az egyben kimarad.


[+]

Érdekes, hogy a galériát minden további nélkül megoszthatjuk az órával, a két eszköz különösebb macera nélkül hajlandó képeket küldeni és fogadni egymás között, míg a zenelejátszó kizárólag a telefonon futó tartalom kezelésére alkalmas. A Gear S3 saját tárhelyének elérésére a Gear Music Manager PC/Web programot tudjuk bevetni, ha offline könyvtárat is szeretnénk magunknál tudni. Mindezen kívül marginális apróság, de a különböző funkciókat, mondjuk naptárbejegyzéseket megjeleníteni képest óralapok sem állnak rendelkezésre almás kapcsolatban.

Üzemidő, összegzés

Az üzemidőért egy 380 mAh-s akkumulátor felel, és majdnem hozza is a promóció által ígért szintet. Két és fél napot és három éjszakát tényleg sikerült összehozni folyamatos kapcsolatban, noha az Always-on-Displayt egyáltalán nem használtuk. Éjszakára mindössze az értesítéseket lőttük ki a Ne zavarjanak üzemmóddal, ami mellett a szinkron természetesen működik, csak minket nem zaklat vele az óra. Ezzel együtt úgy tűnik, a kijelző mozdulattal való ébresztése és blokkolásra kerül, de az is lehet, hogy csak nem vettük észre. Mert ugye aludtunk. Méghozzá az S Health szerint általában igen jól.


[+]

A 15%-on megkezdett harmadik éjszakát még kihúzta a Gear, reggel 8%-on sipákolt, hogy lassan kimúlik. Hozzá kell tenni, komoly sporttevékenységet nem folytattunk ez idő alatt. Meg, komolytalant se nagyon. A vezetékes gyorstöltésre képes dokkolóba helyezve az eszközt először is egy jól látható LED jelzi, hogy a töltés folyamatban van, mindaddig pirosan világítva, amíg a dolog lezajlik. Ekkor a LED zöld lesz, a készülék pedig finom meleg. Az óralap a dokkolóban irányba fordul, Always-on-Display esetén kiválóan funkcionál tovább asztali óraként (is). A vezeték nélküli gyorstöltés ellenére a töltés nem annyira gyors, mondhatnánk úgy is, igen lassú. Számszakilag 2 óra 19 percet jelzett előre a készülék a teljes feltöltésre 8%-ról.


[+]

A Samsung Gear S3 nem sokban változott a Gear S2-höz képest. És pont emiatt lett kiváló eszköz. Minden apró, és egy nem annyira apró eltérésben megjelenik a gyakorlatiasság, a továbbgondolt ergonómia és a funkciók ésszerű és elvárható bővülése. A praktikus szoftveres újítások, mint a tekerőgyűrű hívás- és jelzéskezelő funkciói, a (még kissé hiányos nyelvtámogatású) kézírásos mód, vagy az új számlapok elérhetőek az elődmodellre is, így ezek ne perdöntőek a két modell között, a GLONASS támogatással rendelkező beépített GPS modul viszont lehet az, amennyiben ez kiemelt fontosságú a felhasználónak. Már, amellett, hogy több szempontból is nagyon praktikus. Értelemszerűen a Gear S3 nincs ráutalva a csatlakoztatott készülékre a helymeghatározás és navigáció során, így a szabadtéren végzett aktivitás nyomon követéséhez sincs szükség a készülékre. A Frontier LTE képes variánsa esetében pedig lényegében csak az első bekapcsoláskor kell bemutatni egy kompatibilis eszköznek, de a dedikált SIM kártyának köszönhetően lényegében teljesen funkcionális önállóan is a kialakítás és méret jelentette esetleges kényelmetlenségek ellenére. Legalábbis telefonálni, navigálni és irtó körülményes módon, de valahogy böngészni a neten, azt fogunk tudni. Szefizni nyilván nem. A Gear S3 Classic és Gear S3 Frontier egyetlen, adott esetben hátrányosnak tekinthető tulajdonsága a méretnövekedés, ami kevésbé teszi ésszerű választásnak a hölgy (vagy kevésbé masszív fizikumú férfi) felhasználók körében. Mindamellett a kialakítás és a tényleges megjelenés kifogástalan, stílusos és valóban prémium kvalitású, IP68-as és MIL-STD-810G minősítéssel nyomatékosítva. A Super AMOLED kijelző mindenféle környezeti viszonyok esetén megfelelő lesz, a kezelhetőség a recézett megmunkálású, és új képességekkel is felvértezett funkciógyűrűnek köszönhetően még kézenfekvőbb, a rendszer pedig továbbra is gyors, értelemszerű és intuitív felépítésű. Nálunk kizárólag a Classic és a Frontier WiFi-s verzió lesznek elérhetőek, az LTE képes variánst az EU-n kívül kell keresgélnünk. A holmi nyilván nem létszükséglet, pláne nem 129 990 forintért, aki viszont kifogástalanul működő, funkciógazdag és a legtöbb élethelyzetben alkalmas megjelenésű okosórára vágyik, annak kifejezetten ajánlott, de mindenki másnak is bizonyosan tetszene. Ahogy nekünk is.

Samsung Gear S3

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés