Hirdetés

Samsung Galaxy Z Flip5 - ami kint, az van bent

Egycsapásra kétszer használhatóbb lett a kagylótelefon – és kétszer bonyolultabb.

Külső, kijelző, doboz

Pár éve úgy tűnt: csak a fantázia és az emberi kreativitás szab határ az origamiként hajtogatható készülékeknek, ám lassan ötéves a Galaxy Fold, négyéves a Z Flip és sehol a harmonikaként nyitható, kihúzható, felcsavarható vagy csukló köré tekerhető csodák. Ugyanúgy futószalagról gördülnek le az uniformizált tablet/telefon és flipes variációk, mint a hagyományos telefonok, a legnagyobb változás pedig az egyre növekvő árcédula, pedig a fordítottjára számítottunk. Wright törvénye alapján ugyanis a gyártási szám minden duplázásával kiszámíthatóan csökken az előállítási és vételár, és ha a félmillió forinton indító 5G-s készülékeket vetem össze a két évvel később már 100 ezerért is elérhető ajánlatokkal, nem idegen a mobilpiactól az ultraprémium innovációk demokratizálása.


[+]

Amiért mégis félmillió forinton nyitott Z Flip5 és 770 ezeren a Z Fold5, az a továbbra is alacsony gyártási darabszám, és nehéz kihámozni, hogy ennek az előállítás nehézsége az oka (csak a Samsung tud relatíve nagy számban gyártani), vagy nincs több hajlíthatóra igény. Abba az ördögi körbe került mindenesetre a foldable műfaj, hogy drasztikus áresés kéne, hogy mindennapos kellékké váljon, amíg viszont nem vesz ilyet mindenki és az anyósa, nincs költségcsökkenés előállítási oldalon. A végeredmény az, hogy a Samsung igyekszik a lehető legkevesebb erőfeszítést tenni a fejlesztésre, és ahogy tavaly a Z Flip4 volt megúszós, idén a Z Fold5 olyan ráncfelvarrás, amely kihúzza egy innovációra épülő termék lába alól a talajt.

Hirdetés

A Motorola Razr 40 Ultra a Galaxy Z Flip5 mellettA Motorola Razr 40 Ultra a Galaxy Z Flip5 mellett A Motorola Razr 40 Ultra a Galaxy Z Flip5 mellett [+]

Néha viszont elég egy bűvésztrükk, hogy a nép ismét ámuljon-bámuljon, és végre megérkeztek a használható külső panelt kínáló kagylótelefonok. Az Razr 40 Ultra kameralyukas, 3,6”-es és 1056 x 1066 pixeles panelt kínál könnyen kirakható alkalmazásokkal, míg a Z Flip5 mappaszerű, 3,4”-es képernyőt 720 x 748 pixelen és picit korlátozottabb funkciókkal. Van ugyanakkor rengeteg trükk a tarsolyában a kétlaki használathoz, és akinek ez sem volna elég, annak ott van a Z Fold5 minden helyzetre.


A tömzsibb S22+ a nyúlánkabb Z Flip5 mellett [+]

Ami változatlan, az a szimmetrikus forma és a 6,7”-es, 1080 x 2640 pixeles, 120 Hz-es Dynamic AMOLED 2X panel belül, amely továbbra is túl nyúlánk, így egy kézzel lehetetlen elérni a tetejét, szemben a tömzsibb S22+-vel balra. A gyűrődésminta is maradt középen, ami azért furcsa, mert mások attól Samsung panellel is megszabadultak, plusz ott a permanens fólia az OTG üveglap felett, amit körömmel is meg lehet karcolni, úgyhogy vigyázzunk rá, mint a szemünk fényére.


[+]

A legfontosabb változás oldalról nyilvánvaló: az új, cseppszerű zsanérral végre tökéletesen összecsapódik a két képernyőfél, és csak zseblámpával szivárog át némi fény közöttük. A Z Flip5 a legvastagabb pontján így 17,1 milliméterről 15,1 milliméterre csökkent, 71,9 milliméter szélességgel és 85,1 milliméter vastagsággal. Egyből kényelmesebb a hordozás, és mivel a mappaszerű panelt többet használja az ember az apróbb tavalyinál, jó hír a kellően fényes AMOLED technológia kívül is, bár maradt a 60 Hz-es képfrissítés és nincs meg az 1 Hz-es működés.


[+]

Kifejezetten komfortos a 3,4”-es panelt egy kézzel használni mindjárt elejtem életérzés nélkül, és könnyen téved jobbra a hüvelykujj az ujjlenyomat-olvasóra, amit mondjuk túl könnyű véletlenül megérinteni, és gyorsan összegyűlik öt sikertelen kísérlet, így írhatjuk is be a PIN-t. Egyébként túl keskeny a szenzor, és kopott ujjammal az ideálisnál sokkal gyakran volt sikertelen az azonosítás, ezen lehetne javítani. A 2D-s arcazonosítás nyitva és csukva is működik. Amíg a hangerőszabályzó összehajtva kézre esik, széttárva már nem, és a 165,1 x 71,9 x 6,9 milliméter is aláhúzza: hiába a látszat, ez nem egy kompakt mobil, a 138,4 x 67,3 x 7,3 milliméteres iPhone SE az.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Galaxy Z Flip5 belső Galaxy Z Flip5 külső Razr 40 Ultra belső Razr 40 Ultra külső Huawei P50 Pocket Oppo Find N2 Flip
Képátló 6,7 hüvelyk 3,4 hüvelyk 6,9 hüvelyk 3,6 hüvelyk 6,9 hüvelyk 6,8 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2640 748 x 720 1080 x 2640 1056 x 1066 1188 x 2790 1080 x 2520
Technológia Dynamic LTPO AMOLED 2X Super AMOLED HDR10+ LTPO AMOLED pOLED OLED 10 bit HDR10+ LTPO AMOLED
Képfrissítés Adaptív 1- 120 Hz 60 Hz Adaptív 165 Hz 144 Hz 120 Hz adaptív 120 Hz
Fehér fényerő 692 / 1725 nit 445 / 930 nit 518 / 1308 nit 510 / 1001 nit 567 / 786 nit 525 / 848 nit
Fehér fényerő (min.) 0,9 nit 0,9 nit 2,8 nit 2,7 nit 1,8 nit 2,0 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7112 K + kézi 7154 K 7290 K + kézi 7320 K 6587 K + kézi 7501 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Örömhír a tűéles rajzolat belül, kirobbanó színekkel, alacsony fényvisszaveréssel és kiemelkedően magas napfény alatti fényerővel. Már amikor a szerkesztőségben azt zseblámpával kiváltom, mert elég odakint 28 fok és a nap ereje, hogy fél perc alatt, a ház felmelegedése nélkül szinte láthatatlanra elsötétedjen a panel. A hardver óvásáért mások is korlátozzák a fényerő maximumot, de sosem ennyire: lehetne sokkal megengedőbb a Samsung. Tény, hogy a Galaxy S23 komolyabb hőelvezető rendszert kapott, így kicsit világosabb marad, mindazonáltal a Z Flip5 sem akar felforrósodni, ergo lehetne 200 nittel magasabb a leszabályozott fénysűrűség.


[+]

Maradt a lyukas szelfikamera 10 megapixelen, aminél ügyesebben bújócskázik a fénymérő és a közelségérzékelő, az értesítési LED hiányáért pedig mindig aktív kijelző kárpótol. A nanoSIM tálca balra vár egyetlen kártyát programozható eSIM-mel megtámogatva – a microSD bővítés éppúgy kimaradt, mint a jack kimenet. Cserébe megvan a sztereó hangszóró és az USB Type-C 3.2 foglalat DisplayPort kimenettel és szégyenletes, 25 wattos töltésplafonnal. A 3700 mAh-s telepméret sem fejlődött, de legalább több kívül a teendő, hogy ezzel csökkentsük az energiaigényesebb belső panel használatát. Maradt a 15 wattos vezetékmentes és a 4,5 wattos fordított töltés.


[+]

Ctrl-C - Ctrl-V paranccsal másolták át a Z Flip4 12 megapixeles fő- és ultraszéles kameráját, pedig azért odaférhetett volna az S23-ba fejlettebb, hármas szettje. De legalább ezekkel a kamerákkal is mehet a szelfizés akár szakadó nyári esőben, mert megvan az IPX8 védelem, másfél méter mélyre és fél órára vizsgáztatva. A vízállóság persze nem tart örökké, és a Samsung nyilatkozata szerint idén még nem sikerült megoldani a porálló kivitelt, így érdemes a zsebből bejutó kosz elébe menni zárható tokkal vagy puha szemüvegtartó használatával.


[+]

Lehetetlen másfél hetes tesztidőszak alapján megjósolni, hogy az új és elvileg szívósabb, érzésre igen erős zsanér bírni fogja-e 4-5 évig, ameddig a szoftvertámogatás tart, mindazonáltal érdemes a szerkezetre és a belső panelre is különös figyelmet fordítani. Az biztos, hogy sok olyan foldable-lel találkoztunk, ahol egy idő után recsegős-ropogós lett a zárás, és olyan hajlítható is szembe jött, amit egy idő után nem lehetett teljesen szétnyitni, esetleg megsérült a puha panel, aminek méregdrága a javítása.


[+]

Ami elvitathatatlan, az a Gorilla Glass Victus 2 üveglapokkal zárt, letisztult és gyönyörű dizájn, amely menta, grafit és levendula színben is valósággal vonzza a tekintetet, főleg, ha a mappaképernyő is felvillan. Profi a kivitel, erősen zár az alumíniumkeret és nyitva is stabil marad könnyű kettétörés nélkül, ha rossz irányban próbálnánk összehajtani. Kár, hogy a doboztartalomra kevesebb figyelem jutott: egy árva SIM tűn, USB-C kábelen és papiroson kívül semmi nincs benne, így a tokot, a külső fóliát, a fülest és az adaptert nekünk kell beszerezni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés