Samsung Galaxy Z Flip5 - ami kint, az van bent

Egycsapásra kétszer használhatóbb lett a kagylótelefon – és kétszer bonyolultabb.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Z Flip5 egy nanoSIM-et fogad be és programozható eSIM-et kínál, plusz felkapcsolódik minden hazai 5G hálózatra. A beszélgetési minőség remek: a hangszóró erélyes és tiszta, a túloldalról pedig zajos környezetben sem érkezett panasz. A Samsung még vár a WiFi 7 szabvány bevezetésével, a háromcsatornás 6E modem viszont saját WiFi 6 routerre kapcsolódva csúcssebességen cserél adatot (802.11a/b/g/n/ac/ax/6E, Direct, HotSpot). A Bluetooth 5.3-as, az USB pedig 3.2-es (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort). A navigálás az A-GPS mellett a GPS, GLONASS, Galileo és BeiDou műholdakkal történik több csatornán és villámgyorsan. Megvan az iránytű, a barométer, a gyorsulásmérő, a giroszkóp, a hall szenzor és az NFC, csak az infra hiányzik, illetve a vezetékes és vezetékmentes DeX kivetítés – pedig a képernyőtükrözés megvan.


[+]

A 3700 mAh változatlanul alacsony telepadat, így a 4-5 órás képernyőidők is maradtak, ami megnövelhető mindent a külső panelen végezve, viszont csökken, ha sokat kattintunk és játszunk. Így maradt az egynapos üzemidő gyakori használattal vagy a másfél napos visszafogottan – illett volna 4000 mAh-ra felkerekíteni a kapacitást. Roppant kellemetlen a 25 watton ragadt, 85 perces csigatöltés, adapter nélkül a dobozban, amely nem csak a félmillió forintos árazáshoz méltatlan, hanem ahhoz a Samsunghoz is, melynek villanyautós akkumulátorait gond nélkül lehet gyorstölteni. Miért retteg még mindig a mobildivízió a Note7-féle égés tizedik évfordulójához közeledve? A 15 wattos vezetékes és 4,5 wattos fordított töltés kapóra jön, akinek mindenesetre kritikus kérdés a remek üzemidő, jobb ha a Fold vagy az Ultra mellett köt ki.


[+]

Samsung Galaxy Z Flip5
Pro
Ikonikus dizájn vékonyabb zsanérral
Sokrétű használat a megnőtt külső panelen
Csúcshardver, 256 GB-os indítás, 4 + 1 év frissítésgarancia
Versenyképes kamerák, jó önfotók és videók
Rengeteg szoftveres trükk nyitva és csukva
Kontra
Brutális árazás az adapteren spóroló dobozzal
Kis felbontású, 60 Hz-es külső panel, gyűrődésminta belül
Extra munka az alkalmazásfuttatás csukva
Napfény alatt gyorsan csökkenő fényerő
Csigalassú töltés, átlagos üzemidő
Hiányzó teleobjektív, nincs szenzorzoom
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 10 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 5 pont
Ár (8/256 GB, HUF) 489 990
Ár (8/512 GB, HUF) 539 990

A Z Flip5 tudáslistáján végig robogva akár megvádolhatnám a Samsungot azzal, hogy újfent megúszósra vette a generációváltást. Ám fél nap használat és az alkalmazások elég bonyolult kipakolása után a megnőtt külső kijelzőre alapvetően megváltozott a hajlítható képernyős kagylótelefonokról alkotott véleményem. Ha ugyanis majdnem mindent el tudok végezni nyitva és csukva, nincs többé az az érzés, hogy egy félbehajtható S23+-t fogok jelképes másodkijelzővel, gyengébb kamerákkal és sérülékenyebb szerkezettel – a Z Flip5 inkább egy kezesebb Z Fold5, bár továbbra sem kompakt. Hamar természetes lett az otthon kényelmében nyitva, menet közben pedig csukva használni, minden fontos információhoz és értesítéshez gyorsan hozzáférve, és rég tapadt ennyi szempár egy Samsung telefonra, amikor a mappaszerű képernyő felvillant. A hardver és az adatkommunikáció szuper, a 256 GB-os indítás örvendetes és kordában tartja a rendszer a remekül egyberakott ház melegedését.

Vannak persze félrelépések: ilyen a kis nyári napfénytől pánikba eső és túlzottan leszabályozó fényerő vagy a megmaradt gyűrődésminta, de az üzemidő és a fotós-videós szett is inkább csak korrekt, ami kerekebb lett volna sokkal gyorsabb töltéssel és az S23 kameráival. Ha pedig majdnem minden alkalmazás rávehető, hogy fusson kívül, miért nem opció a használat folytatása, amikor a Flipet összecsukom? A csomagolás továbbra is pofátlanul spórol, bár legalább hosszú időre elég a 4 + 1 éves szoftvertámogatás – de bírni fogja-e a zsanér és a sérülékeny kijelző ilyen sokáig? Nem látok a jövőbe, a múlt tapasztalatai mindenesetre óvatosságra és odafigyelő használatra intenek. Egy biztos: idén érett be a hajlítható képernyős kagylótelefon, a divatos karakterhez ugyanis felnőtt a kétlaki tudás, a Z Flip5 pedig az első a sorozatban, amit személy szerint megvásárolnék – és amit nagyon sokan meg is fognak.

Samsung Galaxy Z Flip5

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés