Samsung Galaxy Tab S5e - ennyiért kissé vékony

Gyönyörű, kecses ház minimális kávákkal, a szellős One UI felületre licitáló DeX elrendezés és korrekt középkategóriás hardver – épp csak 10,5”-es táblagép árazása csúszott meg, hegynek felfele.

Külső, kijelző

A tabletpiac szűkülését rég nem divat firtatni, hiszen a folyamat évek óta tart. Beszédesebb talán az a tény, hogy május van, és ez az első táblagép tesztünk 2019-ben. A kisebb darabok ugyebár kikoptak az óriástelefonok elterjedésével, a csúcskategóriás, méregdrága variációk meg nem fogynak olyan jól, mint régen. Bár mindig hozzá kell tenni: igazából az androidos tabletek szénája nem áll olyan jól, az iPad és az iPad Pro közönsége, széleskörű, nagy képernyőre optimalizált alkalmazás felhozatala él és virul. A Google viszont elszúrta a műfajt, vagy csak magasról tojik rá: kis túlzással a mobilképernyő felnagyítása jár egy-egy kósza, kicsit értelmesebb térkihasználású progival. Régen egyesülnie kellett volna a Chrome OS-nek az Androiddal, hogy 8"-en és afelett kinézzen a dolog valahogy, ehelyett marad a gyártók részéről a kreativitás, hogy ezt megoldják.


[+]

A Samsung a Galaxy NotePRO-val öt éve például csempés elrendezéssel próbálkozott, egyébként pedig hamar rácsavarodott a fejlettebb multitaskingra. Az áttörést mégis a DeX felület hozta, ami monitorra kötve életképes, csak ritkán használt asztali kiterjesztés, méretes tablet képernyőn viszont akár első számú és elsőrangú megjelenítés. Az Android és a One UI túlméretezett ikonjai és feliratai egyszerűen nem elegánsak és hasznosak 10,5”-re nagyítva, 1600 x 2560 pixelen pedig a legapróbb feliratnak, rendszerelemnek és opciónak is van hely – a Galaxy Tab S5e éppen ezt kínálja második, DeX nézetével, csak a Tab S4 zászlóshajó után középkategóriás hardverrel, S Pen nélkül és kellemesebb indulóárral.


Vajon hol bújik el a Tab s5e?
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Tab S5e Huawei MediaPad M5 Samsung Galaxy Tab S4 Apple iPad (2018)
Képátló 10,5 hüvelyk 10,8 hüvelyk 10,5 hüvelyk 9,7 hüvelyk
Felbontás 2560 x 1600 2560 x 1600 2560 x 1600 2048 x 1536
Technológia Super AMOLED IPS LCD Super AMOLED IPS LCD
Fehér fényerő 292 / 408 / 589 nit 379 nit 318 / 527 / 643 nit 507 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,25 nit 0 nit 0,5 nit
Kontrasztarány végtelen 1516:1 végtelen 1015:1
Színhőmérséklet 7562 / 6567 K + kézi 7978 K + kézi 7588 / 6549 K + kézi 6650 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Az e utótag és a Snapdragon 670 jelzi: talán érkezik az abszolút csúcskiszerelés valamikor, ugyanakkor ezt a táblagépet sem adják éppen olcsón, miközben kell kötni kompromisszumokat. Kávái mindenesetre pont annyira elvékonyodtak, hogy álló és fekvő nézetben még kényelmesen meg lehessen markolni, de amúgy az előlapon a Super AMOLED panel domináljon. Élénk színeivel, szerteágazó kalibrációs sémáival, olvasási módjával, remek betekintési szögeivel és napfény alatti jó láthatóságával meg is teszi, és videózásra is tökéletes. Olyannyira sikerült a fémház méretein faragni, hogy a 245 x 160 milliméteres Tab S5e mindössze 5,5 milliméter vékony lett, és csak 400 grammot nyom.


[+]

A 10,5”-es képátlóhoz és a masszív, remekül egyberakott konstrukcióhoz mérten ez komoly fegyvertény – a Note 10.1 alatt pár éve még több mint fél kilót mutatott a mérleg. És még így is elfért két-két hangszóró, illetve a Type-C port rövid oldalon, illetve a dokkoló pár eleme az egyik hosszún, bár billentyűzetes tok híján most nem tudtuk kipróbálni, hogy milyen Samsung táblagéppel cikket írni. A 3,5 milliméteres kimenetnek viszont nem jutott hely, úgyhogy bekerült a dobozba a jack átalakító, plusz a gyorstöltő, a Type-C kábel, a leírások, valamint a SIM-tű. Az utóbbi a WiFi only kiszerelés esetében is kapóra jön, hiszen a Tab S5e microSD kártyát befogad, az LTE variáns meg ugye nanoSIM-et is.


[+]

A One UI-t a Samsung vállaltan mobiljai egykezes használatához igazította – aztán jött a Galaxy S10 család, és minden létező tagján jó messzire került a bekapcsoló és a hangerőszabályzó a hüvelykujjtól. Ugyanez táblagépes helyzetben is probléma: ritkán esnek kézre a billentyűk, a gyors és pontos ujjlenyomat-olvasó miatt a bekapcsolót pedig olyan mélyre süllyesztették, hogy konkréten egy kézzel nem lehet lenyomni, kell a másik, hogy gépészkedés közben a táblagépet megtartsa. Ezt a dizájnbakit csak részben orvosolja a duplakoppos felébresztés, az androidos táblagépek állandó kezelősávját viszont teljesen kiválthatja a One UI ujjhúzós gesztusvezérlése.


[+]

A Samsung lemondott az íriszleolvasóról, és ugyebár nincs beszélgetési hangszóró vagy közelségérzékelő, így elöl csak a fénymérő és a 8 megapixeles szelfikamera maradt, 2D arcazonosítással, amit inkább kerüljünk. A hátlapi egység 13 megapixeles, LED villanó nélkül (ha már adott egy jobbfajta kamera, vajon a LED miért marad mindig ki?), a hófehér antennavezetéseken túl errefelé már csak egy Samsung és AKG felirat töri meg a jelen esetben ezüst, egyébként opcionálisan fakóarany vagy fekete festés mutatós eleganciáját. Táblagép esetében én bármikor aláírom a fémburkolatot a törékenyebb üvegszendvics ellenében. Bár az f/2-es lencse némileg kiáll a sarokban, a Tab S5e nem billeg az asztalon. Kecses házába 7040 mAh-s telepet sikerült zsúfolni, amely a Type-C port mellett a POGO csatlakozón tölthető, vezetékmentes opció nélkül.

Snapdragon 670, OneUI, DeX

A Snapdragon 670 négy 1,7 és négy 2 GHz-es Kryo 360 magjával és az Adreno 615 GPU-val a középkategóriában kellően gyors – kár, hogy a Tab S5e-t nem ott árulják, és a Samsung Lag One UI-on is jelen van (felébresztés után, a Bixby főoldalra lapozva, az alkalmazásváltóba lépve, a billentyűzetet előhívva és egyéb helyzetekben is előfordul döccenés). Ettől függetlenül, 4 GB RAM-mal gyors az alkalmazáskezelés, bár a 64 GB-os, ennek háromnegyedét szabadon kínáló tároló nem UFS típusú, picit lassabb.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy Tab S5e Huawei MediaPad M5 Apple iPad (2018) Samsung Galaxy Tab S4
Rendszerchip Snapdragon 670 HiSilicon Kirin 960 Apple A10 Fusion Snapdragon 835
AnTuTu Bench. 7.x 156756 pont 177933 pont 202239 pont 198933 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 1719 / 5840 pont 1635 / 6036 pont 3517 / 5984 pont 1895 / 6406 pont
GFXBench Car Chase onscreen 1080p 6,4 fps 9,7 fps n/a 14 fps
GFXBench Car Chase offscreen 12 fps 18 fps n/a 25 fps
GFXBench Manhattan onscreen 17 fps 26 fps 42,4 fps 34 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 29 fps 43 fps n/a 59 fps
AndroBench Sequential Read 296,95 MB/s 289,28 MB/s n/a 744,08 MB/s
AndroBench Sequential Write 213,33 MB/s 175,94 MB/s n/a 198,65 MB/s
AndroBench Random Read 75,71 MB/s 44,83 MB/s n/a 141,04 MB/s
AndroBench Random Write 18.47 MB/s 69,52 MB/s n/a 24,91 MB/s

A legtöbb 3D-s játék rendben elfut, közepes melegedéssel, csakhogy gyakran HD felbontáson, ami 10,5”-en nem néz ki jól (PUBG, Fortnite stb.). A Rome: Total War vagy az Asphalt 9 el sem érhető a Play Áruházból, az utóbbit alternatív úton kell telepíteni, és ott sem opció a natív felbontás. Oké: van harmadik féltől megoldás a PUBG QHD-s futtatására, akkor viszont szaggat a játék, úgyhogy ez a táblagép semmiképp nem a játékosok álma, az áráért a Galaxy A80-nal debütált Snapdragon 730 beleférhetett volna.


[+]

Böngészni és videózni persze lehet, sőt: érdemes vele, csak a mobilon még kellemesen szellős One UI ne lenne táblagépen ennyire helypazarló. Vannak centiméteres hézagok és akkora betűk, hogy a 110 éves dédnagymama szemüveg nélkül lássa. Mégse sikerült minden beállítás menüpontot 2560 pixelre teljesen kiírni, lásd a biometrikus azon. és biztonság, az ismeretlen alk.ok telepítése, a biztons. tanúsítványok megtek., a f.használói tanúsítványok, vagy az eszközadminisztrátor-alk.ok esetét. Ez elég v.ces.


[+]

Látszik, hogy az Android 9-en alapuló köntöst a Samsung mobilra tervezte, ám az odavaló testreszabási opciók hada itt is jó szolgálatot tesz, például a teljes képernyős gesztusvezérlés, csak ne lenne néha 1-2 másodperc késés reakcióidőben. Akad app, mint mondjuk a fájlkezelő, amelyik igyekszik ügyesen kihasználni a méretes felületet, ilyen a jófajta billentyűzet is, de amúgy az embert hamar a DeX indítására viszi a szíve. Az asztali nézet ugyanis baromi jól áll a 10,5”-es képátlónak (és kíváncsi lennék rá 13”-en), úgyhogy még csak monitorra se kell kötni a Tab S5e-t. Amit speciel elvileg lehet, bár az a DisplayPort átalakító, amivel emlékeim szerint az S10 (és az EMUI Desktopot futtató P30 Pro) együttműködött, ennek a tabletnek nem tetszett.


[+]

Annyi baj legyen: jól működik magán a masinán a többablakos és a teljes képernyős megjelenítés (megmaradó alsó-felső sávval), bár a szabad átméretezés nem minden esetben adott. Pazar a tálcán az opciófelhozatal, rengeteg rögzített és éppen futó alkalmazásikon megjelenik, a Netflix is rendben elfut. Onnan, a YouTube-ból és más, tényleg teljes képernyős alkalmazásból visszalépve a tálca ugyanakkor valamiért eltűnik. Nem tudom, összeakadás van-e a OneUI-on bekapcsolt, csak itt nem elérhető gesztusvezérléssel, tálca nélkül mindenesetre a DeX használhatatlan, és ki kell belőle lépni, majd vissza, hogy előkerüljön. Ez épp elég váltást jelentett tesztidőszakban, hogy hiányoljam a dedikált DeX billentyűt valahonnan az eszköz oldaláról. Miért ne? Szerintem tök jó ötlet az instant váltás.


[+]

De nyugodtan DeX-en maradhat az ember, hiszen elérhető a Play Áruház és minden app, ha pedig Bluetooth (vagy USB-OTG-n) billentyűzet, egér is kapcsolódik, máris munkára fogható. Például a Microsoft Office indításával – csak kár, hogy ami mobil appon ingyenes (a szerkesztés és mentés) az itt Office 365 előfizetést igényel. Annyi szoftveres ajándék járt már Samsung táblagépekhez, hogy ha rámentek a Tab S produktivitására, egy féléves csomag esetleg beleférhetett volna. Sebaj: telepíthető alternatívaként az ingyenes WPS Office vagy a Google Dokumentumok – ezért is jó az Android, sok az opció. A Knox és a McAfee a biztonságot garantálja, akad rendszerfelügyeleti eszköz és fájlszéf.


[+]

Szörfözzön az ember Chrome-mal vagy a Samsung gyári böngészővel, nyugodtan el lehet feküdni a Tab S5e-vel a kanapén, csak a csúszós fémháznak kell valami támaszték. Egyszerű rajzprogramok is futtathatók, viszont a Tab S4 stylusa és digitalizálója, vagy éppen az iPad-re érkező Adobe csomag híján efféle munkavégzésre a sorozat még nem készült fel. Úgy egyébként is inkább tartalomfogyasztásban erős az új Samsung tab, semmint hatékony dolgozásban, de a DeX egyértelműen jó csapásirány, a Snapdragon 670-nél egyszerűen csak combosabb vasat és több RAM-ot igényel (létezik 6/128 GB-os kiszerelés is).


[+]

A jövőben praktikus lenne a DeX nézet elfordulása állóképes használathoz, a teljes képernyős megjelenítés az alsó és a felső sávok eltüntetésével, valamiféle a gyors alkalmazásváltó gesztusfunkció, sőt: a One UI ujjmozdulatainak átvitele DeX-re, mert ott csak a három apró virtuális gomb vethető be visszalépésre, a főoldalra jutásra vagy az alkalmazásváltó megnyitására. Kevésbé táblagépes kívánalom a DeX vezetékmentes kivetítése, de ez is bekerülhetne. Akárhogy is: a Samsung pár bug mellett az Android mögé tette azt az megjelenést, amivel jó irányba léphet szintet a zöld robotos, méretes termékkategória. Remélem, ez majd motiválja fejlesztőket, hogy legalább picit csökkenjen az iPadek előnye táblagépes alkalmazásoptimalizálásban.

Kamerák, multimédia

A Tab S5e 8 megapixeles kamerát visel az előlapon és 13 megapixeleset hátul (f/2-es blende, kontraszt autofókusz). A rendszer pikantériája, hogy a fixfókuszos előlapi modul képes „vakura” (egész pontosan képernyővillanásra), a hátlapi meg nem. Egyszerű lélek a kameraszoftver, minden hasznos elemmel, csak sajnos nem indul a bekapcsoló dupla lenyomására.


[+]

Cserébe az automatika jól végzi a dolgát, akad pár effekt, élő fókusz, gyorsított felvétel, Bixby Vision képkeresés és pár kézi opció (érzékenység ISO800-ig, fehéregyensúly 10000K-ig, expozíciókorrekció). Az érintő- és autofókusz viszont lomha, és már nappal is hajlamos újraélesíteni, ami este nyilván még jellemzőbb.

Másodlagos szempont egy táblagép fotós képessége, de azért a 13 megapixeles kamera nappal teljesen vállalható. A szűk dinamikatartományon javít némileg az automata HDR, a színek rendben vannak, a részletek pedig átlagosak, észrevehető zajmentesítéssel és jókora élesítéssel. Makrót is lehet lőni, és kifejezetten erős esti fények esetében sem használhatatlan az eredmény. Viszont félhomályban vagy sötétebb térben, utcán már elfogy a tudás.

A videofelvétel plafonja 4K (majdnem) 30 FPS-sel, csupa részlettel, optikai vagy elektronikus stabilizálás híján viszont pont annyi remegéssel, amennyit a júzer keze biztosít. A sztereó hang tiszta, nincs túlszűrve, a példákat lejátszva a szél hallhatóan érezteti jelenlétét.

A 1080p felvétel lényegesen gyengébb vonalélességben, és itt sincs EIS, úgyhogy javaslom a 4K használatát, ha már opció. A Play Zene előadók, albumok, dalok, műfajok és listák szerint rendszerez, és a WMA, FLAC fájlokat is elindítja. Jack kimenet és FM-rádió nincs, van viszont Dolby Atmos támogatás, hangszínszabályzó, UHQ felbontásnövelés és Adapt Sound hangzásigazítás.


[+]

Meg USB-C átalakító a régi füleshez, de ami fontosabb: rövid oldalon, alul-felül két-két hangszóró az AKG által hangolva. Kellően erélyesek és teltek a hangok, bár túl sok mélyre ne számítsunk. Mindenesetre a legkülönfélébb zenék mellett a Trónok harca záróakkordját is be lehet tenni az HBO Góról, ami ugyanúgy nagy felbontáson jelenik meg, mint a Netflix vagy a Prime Video tartalmai.


[+]

HDR opció nincsen, a YouTube-on sem, és az ilyen kódolású LG sakkvideó is hagyományos színekkel, kontrasztokkal jelenik meg, pedig az AMOLED panel biztosan alkalmas HDR lejátszásra. Amúgy videózni élmény a Tab S5e-vel, 4K / 30 FPS-ig nincs is gond, ebből a felbontásból a 60 viszont már kifog a hardveren. A fentiekből logikusan kiderül: adott a Widevine L1 CDM védelem, viszont QHD felbontáson csak a YouTube streamel, a többi marad 1080p-n.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az LTE modemmel szerelt Tab S5e egy nanoSIM-et fogad be, a WiFi only modell egyet se. A kétcsatornás WiFi 802.11a/b/g/n/ac szabványú (Direct) jó érzékenységgel, a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE), az USB 3.1-es (Type-C, MTP, OTG). A navigáláshoz a WiFi és Bluetooth segédleten túl a GPS, a GLONASS, a BeiDou és a Galileo műholdak jelei járulnak hozzá gyors pozicionálással, LTE variációban A-GPS-szel. Van iránytű, gyorsulásmérő és giroszkóp, kimaradt viszont az NFC, a barométer és az infra. Az okosotthon eszközei a SmartThings rendszerén keresztül irányíthatók.


[+]

A 7040 mAh-s telep jókora, persze a 10,5”-es képátló is az. A WiFi only tesztmodellt állandó mobilhálózati kapcsolat nem terhelte, így csak napi 5-6%-ot merült használaton kívül, azaz lényegében a képernyőé volt a főszerep. Vegyesen 10 óra képernyőhasználat simán kijöhet egy töltésből, ebbe némi játék és fényképezés is beletartozik. A komolyabb 3D-s címek és a maximális fényerő persze gyorsabb merülést hozhat. 150 niten 14 órát lehet netezni egyhuzamban, illetve 18 órát videózni, úgyhogy kevés busz/autó/vonat/repülőút van, amit a Tab S5e és tulaja ne vészelne át egy töltéssel. Ez egyébként a mellékelt adapterrel mintegy három órát igényel.


[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Tab S5e
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7/8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összefoglaló

A Tab S5e kecses és sokrétű táblagép, épp csak elszaladt az árazással a ló. Mutatós, remekül össze lett rakva, csupa képernyő elől a tűéles fajtából, és pont annyi kávája maradt, hogy kényelmes legyen fogni két, ritka töltés között. A négy hangszóróval élvezet a passzív tartalomfogyasztás és DeX módban egy kis szövegszerkesztés (Office 365 előfizetéssel vagy alternatív szoftverrel). Csakhogy Snapdragon 670-nel, 4/64 GB-os konstrukcióban nem ér a dolog 150 ezret WiFi only és 170-et 4G LTE-s változatban. Már csak azért sem, mert nem sokkal többért S Pennel, digitalizálóval és erősebb hardverrel már a Tab S4 is beszerezhető. Az S5e-n ezzel szemben gyakran HD felbontáson, rossz minőségben, avagy QHD-n, szaggatva futnak a komolyabb 3D-s játékok, mások meg el sem érhetők a Play Áruházból. Az pedig külön érdekelne, kinek az ötlete volt a bekapcsolót kényelmetlenül mélyre süllyeszteni, amitől kétkezes művelet a lenyomása.

Viszont a DeX tényleg működik táblagépes formulában, főleg a 10,5”-es elnagyolt One UI ellenében. Ettől még persze az iPad-re százszor annyi nagy méretre optimalizált alkalmazás van, és ezen a Samsung jófajta asztali nézete sem tud változtatni, de itt már a Google-t és a fejlesztőket terheli a felelősség. A Tab S5e a tetszett plecsni tipikus esete: sok mindent tud, hogy a szűk androidos térben, papírvékony kivitelében bőven legyen keresnivalója, csak még elég drága, és van rivális házon belül is. Az iPad Pro méltó kihívója egy esetleges csúcshardveres Tab S5 lehet, és én szívesen kipróbálnám a DeX-et 13”-en.

Samsung Galaxy Tab S5e

Bone123

Specifikáció

Samsung Galaxy Tab S5e
Samsung Galaxy Tab S5e Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE ill. WiFi only
Méret 245 x 160 x 5,5 milliméter
Tömeg 400 gramm
Színvariációk arany, ezüst, fekete
SIM-foglalat nanoSIM (LTE-s kiszerelés)
Kijelző
Kijelző átlója 10,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1600 x 2560 pixel (288 ppi)
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 670
Processzor típusa 4 x 2 + 4 x 1,7 GHz-es Kryo 360 mag
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 615
RAM mérete 4 / 6 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 / 128 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/B2/B3/B5/B7/B8/B10/B13/B17/B20/B28
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / 600 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 5.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, HotSpot, Direct
USB Type-C (3.1, MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 9.0 Pie (OneUI + DeX)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek DeX, SmartSwitch, GameLauncher, Samsung Notes, Microsoft Office, SmartThings, Galaxy Apps, Samsung Members
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, LED villanó
Másodlagos kamera 8 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel 4k @ 30 FPS
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (Dolby Atmos)
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 7040 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
giroszenzor, gyorsulásmérő, iránytű, fénymérő, hang szenzor, hall szenzor, négy hangszóró, DeX asztali nézet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés