Hirdetés

Samsung Galaxy K Zoom - a lényegre nagyítani

A Galaxy S4 Zoom utódja továbbra is rétegtelefon, ám jelentős hardveres és szoftveres előrelépéssel. Vajon sikerült megalkotni az ideális mobiltelefon/zoomkamera hibridet?

Hirdetés

Multimédia, kamera

A K Zoom legfontosabb tulajdonsága természetesen a 20,7 megapixeles, BSI technológiája CMOS kamera. Sajnos nem a Samsung legújabb, ISOCELL szenzorát kapjuk, azaz a fejlett képfeldolgozásról és az élő HDR-opciókról, beleértve a HDR-videót, le kell mondanunk, azonban az 1/2,3 hüvelykes szenzor, a tízszeres optikai zoom, valamint az AF-segédfény, a xenon vaku és az optikai képstabilizátor jó alap a fényképezéshez. A maximális képfelbontás 5184 x 3888 pixel, mozgóképet legfeljebb 1080p-ben rögzíthetünk 30 vagy 60 képkocka/másodperc sebességen. A zoomlencse fókusztávolsága 4,4 - 44 milliméter (24 - 240 milliméter 35 milliméterre vetítve), a rekeszérték F3,1 - F6,3.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

A fényképező az ikonja mellett a kameragomb hosszú lenyomásával is elindítható, alvó állapotban a hangerő fel billentyűt is nyomva kell tartani. Maga a szoftver igen fejlett, bár annyi az opció, hogy kell egy kis idő, amíg az egészet kiismerjük. A keresőn az alapvető ikonok helyezkednek el, mint váltás a hátlapi és előlapi, 2 megapixeles kamera között, vakuállítás, exponáló és videofelvétel gomb, valamint üzemmód választó, galéria és menü. Beállíthatók még segédvonalak, emellett három tetszőleges opció elhelyezhető a kereső oldalán, pl. fehéregyensúly, fókuszmód stb. Kézi módban felül, illetve a menüből van lehetőség az értékek finomítására. Az élőképen érintőfókusz és érintőexpozíció is elérhető, a fókusztalálat villámgyors, bár egyszer-egyszer sikertelen. A menüből a vakut, időzítőt, felbontásokat, effekteket, GPS-címkét, hangvezérlést, valamint szélszűrést lehet állítani, emellett engedélyezhetjük külső eszközök csatlakoztatását. Utóbbi esetben a vezetékkel vagy vezeték nélkül összekapcsolt másodkészülék is képes megjeleníteni az élőképet, valamint exponálni is lehet vele, ami akkor lehet praktikus, amikor valamiért nem férünk hozzá a K Zoom képernyőjéhez, mondjuk állatfotózáskor.

Samsung Galaxy K Zoom

Kameramódból nem kevesebb, mint 27 darab van, emellett mintegy további 79 séma telepíthető a professzionális javaslat üzemmódhoz. Kézi beállításokat szélesebb körben program (expozíció és érzékenységállítás ISO100 és 3200 között) és manuális módban lehet (záridő 1/2000 és 16 másodperc között, érzékenységállítás, kétféle rekeszérték). Ilyenkor hatféle fehéregyensúly séma közül is választhatunk, illetve Kelvinben is megadhatjuk a színhőmérsékletet, de állíthatjuk a fény- és fókuszmérés módját, valamint szoftveresen a színegyensúlyt, telítettséget, élességet és a kontrasztot. Kameramódok közül továbbá van többelemes (hagyományos- és gömbpanoráma, virtuális séta), fotósorozatos (legjobb kép, több fázisú mozgás, elmosott háttér, radír), több expozíciós (HDR, éjszakai felvétel), illetve olyankor, amelyek a kamera érzékenységét, záridejét vagy a fókuszmódot állítják témához függően, így érhető el makró, tájkép, gyerekkép, hó, hajnal vagy sziluett mód. Különleges módokból is akad, a szép arc retusálási eszközökkel, az önarckép jelzése pedig selfie-s opciókkal, de készíthetünk animált képet vagy mellékelhetünk hangüzenetet is fotóinkhoz.

A nappali fotókat elnézve a dinamikatartomány és a fehéregyensúly mindenképpen dicséretet érdemel, kiégések vagy fekete részletek csak nagy kontrasztkülönbség esetén jelennek meg, ezen a HDR-móddal segíthetünk. A vonalélesség viszont középszerű, és az apróbb részletek esetében megfigyelhető valamennyi elmosódás és zaj, ami a képek szélein jelentősebb. Ilyesmi a zoomlencsék esetében nem ritka jelenség, hiszen bonyolultabb az optika, mint a fix gyújtótávolság esetében, az ígéretes alapok után én mégis magasabb részletgazdagságot vártam a K Zoomtól. Persze 8 megapixelen összemérve a készülék megállta a helyét kameratesztünkben, ennyi pixelből pedig lehet A4-es fotót nyomtatni, vagy 4K megjelenítő képkockáit betölteni. Az érv a magas pixelszám mellett inkább a mobilkamerák optikai zoomjának hiánya szokott lenni, viszont a K Zoom tízszeres nagyítás mellett is 20,7 millió képpontot rögzít. Összehasonlítva, ugyanakkora szelete a témának a Lumia 1020 esetében 0,38 megapixelből, az iPhone 5S esetében pedig mindössze 80 ezer pixelből áll – íme a K Zoom nagy előnye a kameramobilok között.

Sötétebb körülmények között az automatikus mód rövid záridőt és magas érzékenységet preferál, ami zajjal és részletveszteséggel jár, ezen az éjszakai mód sem segít, ám ha már adott a sok kézi beállítás és az optikai képstabilizálás, érdemes azokat használni is. Kézből negyed vagy fél másodperces záridő még megtartható, és alacsonyabb érzékenység mellett máris részletgazdag éjszakai fotókat készíthetünk. Támasztékot keresve a záridőt pedig akár 16 másodpercig kitolhatjuk, amivel látványos fényrajzokat vagy mozgó járművek fénycsíkjait rögzíthetjük. A záridőopciók a legtöbb rivális esetében hiányoznak, de a Lumia 1020 is legfeljebb 4 másodpercig tud exponálni. Ami a K Zoom videós képességeit illeti, Full HD felvételek képminősége jó, a dinamika és a fehéregyensúly megfelelő, bár a képélesség lehetne magasabb is. Az optikai képstabilizáció kifejezetten jó szolgálatot a kézremegések kiküszöböléséhez, a zoomot használva pedig távolabbi eseményeket is megörökíthetünk. A sztereó hangfelvétel tiszta és jó minőségű, a leghangosabb zajforrások sem recsegnek be. A zoommotornak ugyanakkor van némi alaphangja, amit a menüből a csendes zoom üzemmód aktiválásával lehet kiszűrni, ilyenkor a nagyítás idejére kikapcsol a lencsefelőli mikrofon, ezt azonban pont hallani lehet, ahogy a mellékelt felvétel is bizonyítja. Nappali videó itt, éjszakai felvétel erre tekinthető meg.

Érdemes a professzionális javaslat módról is beszélni egy keveset, hiszen a 79 beszerezhető séma számos különlegességet rejt. Ezek nem csak a záridőt, vakut vagy az érzékenységet állítják be előre, a művészi vagy csak simán hangulatos fotók érdekében a kép telítettségét, színegyensúlyát, élességét és kontrasztját is módosítják. Csak néhány példa: a nyugodt séma fakó színekkel és alacsony kontraszttal operál, az izzó naplemente a sárgás-vöröses színeket erősíti fel, a szöveg mód a fehéregyensúlyt, a kontrasztot és az élességet pontosítja papírfotózáshoz, de akad többé-kevésbé használható noir, mozi, sziluett, akvárium, esős nap és még soktucatnyi séma. Ha ennyi sem lenne elég, magunk is létrehozhatunk és megoszthatunk sémákat. A gyári galéria fejlett, a képernyőn megjelenített fotók száma között kétujjas nagyítással válthatunk, van diavetítési lehetőség. A kép- és videoszerkesztést a stúdió app végzi, a fotókat széles körben lehet szerkeszteni, retusálni, effektezni vagy feliratozni, lehet fotómontázst is összeállítani, illetve shot and more fotókat kezelni (dráma mód, radír, elmosott háttér stb). Továbbá van mód videoklippjeink vágására, illetve zenés videó összeállítására mozgó- és állóképanyagainkból.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

A K Zoom fejlett zenelejátszót kapott. Zenéket választhatunk hangulat, albumok, előadók, műfajok, mappák vagy kapcsolódott eszközök alapján, összeállíthatunk és importálhatunk zenei listákat, csökkenthetjük vagy növelhetjük a lejátszás sebességét. Hangszínszabályozóból kétféle van, sakktáblás alapon mély-és magashang, valamint vokális és instrumentális értékek között választhatunk megfelelőt, az automatikus EQ ezt helyettünk is elvégzi. A csúszkákat kézzel is szabályozhatjuk, valamint mély- és magashang kiemelésre is van opciónk. Fülhallgatót a tesztkészülékhez nem kaptunk, ezért annak minőségéről nem tudunk nyilatkozni, de elméletileg a koreaiak szokásos agybadugósa jár hozzá.

A hátlap tetején elhelyezkedő hangszóró meglehetősen jó hangerővel bír, bár a leadott hangminőség még úgy is csak átlagos, hogy némi basszust azért fel lehet fedezni. Zenés widget jár kezdőképernyőre, zárképernyőre és az értesítési panelre, az utóbbin alkalmazáslista is megjelenik füles csatlakoztatásakor. A lejátszó megbirkózik az összes népszerű fájlformátummal, ami jó hír, az FM-rádió hiánya viszont rossz. A videolejátszó szintén fejlett, és a DivX és az AC3-as kódoláson kívül megbirkózik bármivel, feliratokat és több hangsávot is képes kezelni. Szabályozható a hang- és fényerő, a videók futtathatók ablakos módban, a képbe pedig bele lehet nagyítani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények