Samsung Galaxy K Zoom - a lényegre nagyítani

Bevezető

A Samsung elképesztő termékkínálattal rendelkezik, és mivel van hardveres és szoftveres átfedés az olyan kategóriák között, mint a mobiltelefon, fényképezőgép, vagy videokamera, a koreaiak másfél évvel ezelőtt gondoltak egyet és előálltak első androidos fotómasina-hibridjükkel. A Galaxy Camera még nem volt teljes értékű mobiltelefon, ilyesmire a tavalyi Galaxy S4 Zoom megjelenéséig kellett várni, utóbbi 100 grammos súlyelőnyével ráadásul kompaktabb masinának számított. Az egyik oldalon kamera, másik oldalon mobiltelefon stílus azonban szerkesztőségünkben is megmozgatta a szemöldökizmokat.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

Talán a forma, talán az árszabás volt az oka, mindenesetre sem a Galaxy Camera, amely kompakt gépnek túl nagy volt, sem pedig az S4 Zoom, amely okostelefonnak hardveresen túl gyenge, nem vált sikertermékké, és a Samsung androidos DSLR-je, a Galaxy NX sem rengette meg alapjaiban a fotóspiacot, de ettől függetlenül úgy hallani, hogy elfogadható eladásokat tudtak csinálni. Az idei optikai zoomos mobilkészüléknek ettől függetlenül nagyot kell szólnia, hogy komoly alternatíva legyen mind a kompakt fotómasinák, mind pedig a jó fotós képességekkel megáldott mobiltelefonok körében; ennek jegyében született meg a Galaxy K Zoom.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

Az S4 Zoom orvosolandó hibái a következők voltak: a 4,3 hüvelykes qHD kijelző és az Exynos 4-es chipset egyszerűen nem volt egy szinten az árszabással, a kameralencse és a klasszikus ívelt markolat pedig igen vastag készüléket eredményezett. Noha a K Zoom méreteiben nem csökkent, a markolat és a kameralencse kiemelkedése a múlté, így sokkal kényelmesebb a készülék mobiltelefonos használata, súlyából pedig úgy veszített, hogy a kijelző átmérője fél hüvelykkel nőtt. Emellett hardveres fronton is történt előrelépés, a chipset és a kameraszenzor is generációt váltott. Persze időközben megérkezett a Nokia Lumia 1020, és letarolta a kameratelefon piacot, úgyhogy a Galaxy K Zoomnak jó pár trükkel elő kell állnia, hogy felkeltse a hobbifotósok érdeklődését.

Külső

Mielőtt a részletekbe belemennénk, szögezzük le: a K Zoom az egyik oldalról továbbra is kompakt fényképezőgépnek, a másikról pedig tipikus Samsung okostelefonnak néz ki, szóval, amikor a készüléket a fülemhez emeltem és embertársaim reakcióját fürkésztem, akadt egy-két érdekesebb tekintet, bár „kényszerzubbonyt rá” pillantást nem kaptam. Az arcokra inkább „mi az a fura izé a Galaxy S5-ön?” volt írva, és teljesen jogosan: ha a lencsegyűrűt nem számítjuk, a K Zoom a nagytestvér kövér változatának tűnhet.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

Számszerűsítve a dolgokat, 137,5 x 70,8 x 16,6 milliméteres házról beszélhetünk, a lencsegyűrű ehhez mindössze 3,6 millimétert ad hozzá, azaz a tavalyihoz képest sikerült azt sokkal mélyebben a készülékházba süllyeszteni. Ez a tervezési megoldás, valamint a markolat elhagyása komoly ergonómiai előnyökkel jár, a vaskos, 200 grammos súly ellenére is kényelmesen lehet a készüléket kezelni, vagy a zsebből előhúzni. Persze a 200 gramm nem kevés, azonban nem éreztem fejnehéznek a készüléket, a Galaxy S5-höz hasonló textúrájú hátlap pedig megfelelő tapadást biztosított, bár az illesztése a xenon vaku környékén nem volt tökéletes. Ez az egyetlen kifogásom az összeszerelés minőségét illetően, a lencsét masszív gyűrű védi, és a műanyag ház is strapabírónak tűnik.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

Az előlapon a Samsung 4,8 hüvelykes HD, azaz 720 x 1280 pixeles felbontású, SuperAMOLED kijelzője pózol, amit átlagos oldalkeret vesz körbe. Ami a fényerőt illeti, kétféle maximumról beszélhetünk: kézi módban 258 nitig állítható a fényerősség, automatikus módban, napfény alatt felkúszik akár 392-ig, ami az alacsony fényvisszaverődéssel kombinálva bármilyen helyzetben megfelelő olvashatóságot biztosít. Más Samsung telefonnál is automatikus módban, napfény alatt érhető el a legnagyobb fényerő, úgy gondolom ennek az AMOLED fényforrások élettartamának megnövelése az oka. Napfény alatt ugyanis csak keveset fogjuk használni a készüléket, ilyenkor mehet a maximum, mindenhol máshol meg elegendő alacsonyabb fényerő. A megjelenítő kontrasztjai és színei kiválóak, bár a kijelző színhőmérséklete enyhén kékes és nincsenek színegyensúly sémák, pedig mi szívesen használtuk volna a fotózáshoz vagy a galériához az Adobe RGB módot. Automatikus színtónus opció viszont jár, ez elvileg a környezethez és a használati módhoz igazítja a megjelenítő paramétereit. A betekintési szögek megfelelők, elszíneződést csak teljesen oldalra fordítva figyeltem meg.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Galaxy K Zoom Nokia Lumia 1020 Sony Xperia Z2 Samsung Galaxy S5
Fehér fényerő 258 nit / 392 nit 263 nit 412 nit 302 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0,47 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen 876:1 végtelen
Színhőmérséklet 8080 K 6945 K 9602 K 9721 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A kijelző felett gyártói logó, előlapi hangszóró, fénymérő és közelségérzékelő szenzor, valamint 2 megapixeles előlapi kamera kapott helyet, állapotjelző LED nincs. Az androidos gombok a képernyő alatt találhatók, az alkalmazásváltó és a vissza kapacitív változatból, a home gomb pedig nyomkodós fajtából, visszajelzésük és érzékenységük remek. A K Zoom oldalán, a képernyő felől ezüstös, szálcsiszolt fémet imitáló réteg fut körbe, a hátlap felől pedig matt fekete sáv. Baloldalt ezt mindössze a microSD kártya ablaka töri meg, a hangerőgombok, a bekapcsoló/feloldó billentyű, valamint a kameragomb jobboldalt kaptak helyet. A fényképező alvó állapotból a hangerő fel és kameragomb együttes lenyomásával indítható el. A 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet fölül kapott helyet, a microUSB-port pedig alul, egy-egy mikrofon társaságában a sztereó felvétel érdekében. IR-portot ne keressünk, ugyanis az kimaradt, amit az árszabás mellett hibának rovok fel.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

Hátul a szokásosnál izgalmasabb a helyzet, mégiscsak kompakt fotómasinaként kíván tesztalanyuk helytállni. Fekvő módban tekintve az elemeket a tízszeres optikai zoomlencse jobbra került, ami a Samsung 20,7 megapixeles CMOS szenzorára továbbítja a fényt. Ettől jobbra található a hangszóró, balra pedig újabb logó. Az AF segédfény, valamint a xenon vaku felül kapott helyet. A lukacsos mintázatú hátlap fogásra kellemes, kissé gumis érzetű, fényképezés esetében is jó fogást biztosít. A hátlap alatt 2430 mAh-s akkumulátor kapott helyet, ami cserélhető; errefelé van a microSIM foglalat is. Összességében elmondható, ha súlyban jelentősen nem is csökkent a K Zoom elődjéhez képest, formatervezése miatt sokkal alkalmasabb telefonként való használatra, szerintem pedig a küllem is rendben van, bár ezt ki-ki maga döntse el.

Hardver, szoftverek

A K Zoomot a Samsung házi különlegessége, a hatmagos Exynos 5 Hexa 5260 hajtja. A big.LITTLE architektúrájú SoC két nagyteljesítményű ARM Cortex-A15-ös, valamint 4 darab kisebb fogyasztású ARM Cortex-A7-es processzormaggal bír, és támogatja a HMP-t, azaz a rendszer a magokat bármilyen kombinációban használhatja az ideális teljesítmény/fogyasztás arány érdekében, akár egyszerre mind a hat core is mehet. Az Exynos 5260 nyers ereje már a Galaxy Note 3 Neo készülékben is elnyerte elismerésünket, és a K Zoomhoz mellékelt Mali-T624-es grafikus gyorsító is fel tudja venni a versenyt a riválisokkal.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy K Zoom Samsung Galaxy S4 Zoom Sony Xperia Z2 LG G2
Quadrant Standard 14783 pont 4771 pont 19302 pont 16663 pont
Linpack for Android (single) 349,306 MF. / 0,24 s 58,666 MF. / 1,43 s 384,543. / 0,22 s 458,106 MF. / 0,18 s
Linpack for Android (multi) 325,122 MF. / 0,48 s 96,176 MF. / 1,74 s 807,251 MF. / 0,21 s 1054,167 MF. / 0,16 s
Smartbench 2012 Prod. 4406 pont 3136 pont 8199 pont 9851 pont
Smartbench 2012 Games 4511 pont 2438 pont 4441 pont 4359 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 32463 pont 11845 pont 34581 pont 34066 pont
Geekbench 3 (single) 866 pont n/a 930 pont 502 pont
Geekbench 3 (multi) 2123 pont n/a 2674 pont 2199 pont

A szintetikus tesztek eredményeiben nem kell csalódnunk, hatalmas az előrelépés az S4 Zoomhoz képest, azonban ennél is fontosabb, hogy a Samsung szoftveres felülete, a böngészés, a játék, és persze a kameraszoftver is remek sebességen fut, dadogásokért valami nagyon megterhelő feladatot kell kitalálni, vagy a My Magazine kezdőoldalt előhívni, bár az utóbbit én mindig kikapcsolom. Rendszermemóriából 2 gigabájt jut, belső tárhelyből pedig 8, amiből mintegy 5 GB használható fel alkalmazásaink és állományaink számára. Ha ez nem lenne elég, a rendszert microSD kártyával bővíthetjük, akár 64 gigabájtossal, bár applikációinkat arra nem telepíthetjük.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

A TouchWiz grafikus felülete az évek során számos ráncfelvarráson átesett, a sokoldalú, bár sokszor túlbonyolított felület kezd átláthatóvá válni. Nem kapunk milliónyi applikációt vagy gesztust, bár a beállítások menü még mindig annyira összetett, hogy kedvenceket is összeállíthatunk az opciókból. A TouchWiz grafikai megjelenése flat stílusú és sokszínű, a kezdőképernyőnek és a menünek közös a háttere, az ikonok laposak, minimális árnyékkal, az állapotsáv átlátszó, szóval vizuálisan egységes a megjelenés. A kezdőképernyőnek összesen hét oldala lehet, plusz a Flipboard alapú, lapozható My Magazine, ami hírforrásokat és szocmédiás bejegyzéseket jelenít meg, bár erősen korlátolt az elérhető felhozatal, és flipboardos válogatásainkat sem tudja kezelni. Ikonokból a tálcára öt fér, fölötte 4 x 4-es a kiosztás.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

Minialkalmazásból akad bőven, így például email, Flipboard, Dropbox, időjárás, Galaxy appok, galéria, S tervező és könyvjelző, részletesebben a fotóstúdióról érdemes beszélni. Ez az egész oldalas widget a kamera szoftveres kiegészítője, amely egy főelemmel és tizenkét cserélhető csempével rendelkezik, ide a Samsung saját applikációi mellett tetszőleges indítóikonokat elhelyezhetünk. A professzionális javaslat sávot megérintve a kamera indítható el a hasonló nevű móddal, itt számos fotós séma közül lehet választani, továbbiakat a Pro Suggest áruházból lehet letölteni. Akad galéria, stúdió és videó csempe is, a többit pedig mi adhatjuk hozzá.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

Az értesítési panel egy ujjal lehúzva érhető el, két ujjal a gyorskapcsoló-lista hívható elő. A panel tetején öt kapcsoló közül választhatunk, balra gördítve további öt érhető el. Az olyan kapcsolókat, mint a rámutatás, a több ablakos vagy privát mód ne keressük, ezek a mellékelt TouchWiz szoftverből ugyanis kimaradtak. A kapcsolók alatt a Samsung saját keresője és a gyors kapcsolódás opció érhető el, az utóbbi más eszközökkel való kapcsolatainkat kezeli. Alatta a fényerő-szabályozó található, az automatikus fényerőt csúszkával lehet finomhangolni. Ha fülest csatlakoztatunk, újabb értesítési sáv jelenik meg, öt alkalmazásikonnal. A Google asszisztense a home gomb hosszú, a Samsung S Voice pedig a home gomb kétszeri lenyomásával hívható elő. Az alkalmazásváltót megnyitva lehetőségünk van a legutóbbi alkalmazásokat egyenként vagy egyszerre bezárni, illetve rátekinthetünk a szabad memóriára és a futó folyamatokra. A rendszer memóriakezelése egyébként megfelelő, nem találkoztam semmiféle lassulással, akárhány alkalmazást nyitottam meg.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

A TouchWiz felületi opciói közé tartozik az eszköztár, ami egy állandóan látható, lebegő ikon, megérintve öt alkalmazás parancsikonja jelenik meg. Ha gyermekünk nem bírná ki, hogy ne tapogassa a telefonunkat, opcionálisan letöltető a gyerekmód, amely leegyszerűsített kezdőképernyőt jelent, feliratok nélkül, interaktív elemekkel. Néhány alkalmazás is jár a módhoz, mint például rajztábla, kép- és hangrögzítő, vagy videolejátszó, ahonnan a szülői felügyelet mellett engedélyezett tartalmak érhetők el. Gyermekeinknek külön profilt létrehozhatunk, hogy ki-ki a saját kezdőképernyőjét tudja használni. Emellett számos szórakozásra vagy tanulásra szánt applikáció is letölthető, szóval a Samsung tényleg minden korosztályt szeretne megszólítani. A gyerek és normál mód között PIN-kóddal lehet váltani. Mozdulatokból és gesztusokból akad hívásindítás a telefon fülünkhöz való emelésével, értesítések megjelenítése a készülék felemelésével, intelligens szünet tartalom lejátszásakor a készülék le-, vagy fejünk elfordításával, némítás szintén lefordítással, valamint hívások felvétele vízszintes tenyérsuhintással.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

Az applikációfelhozatal lényegre törő. Alapból jár a Samsung fejlett naptárja, az S tervező év, hónap, hét, nap és listás nézettel. Az email kliens is megfelelő fiókjaink szinkronizálására, átlátható és könnyen kezelhető. Kapunk még jegyzetfüzetet, órát, galériát és stúdiót, zene- és videolejátszót, hangrögzítőt, fájltallózót, amely állományainkat népszerű típusok szerint is csoportosítja, valamint időjárás és számológép applikációt. Emellett jár még Flipboard, Dropbox, Vine, valamint a Google szoftvercsomagja (térkép, áruházas alkalmazások, Google+, Drive, YouTube, fotók, Hangouts, keresés és Chrome). A Samsung saját alkalmazásboltjából lehet letölteni az olyan touchwizes extrákat, mint a Group Play vagy a ChatON; errefelé egyébként számos ingyenes alkalmazás, játék, multimédiás tartalom és betűtípus is elérhető.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

A kontaktok alkalmazás remek, olyan apró extrákkal, mint a bejövő hívás kis ablakos megjelenítése, ha éppen egy applikációt használunk, vagy hívásindításkor a hívott féllel való legutóbbi tevékenységünk – hívás vagy SMS – megjelenítése. A névjegyeket rendezhetjük kereszt- és vezetéknév szerint, fiókjainkat összekapcsolhatjuk, beállíthatunk gyorshívási opciókat a tárcsázóhoz, illetve a számmal nem rendelkező kontaktokat elrejthetjük. A hívások hangminősége megfelelő mindkét oldalon. Billentyűzetből alapból a Samsung sajátja és a Google hangalapú bevitele jár. Az előbbi rendelkezik magyar szótárral (amely bővíthető), valamint korrektúra és automatikus szókiegészítés opciókkal, fogalmazási szokásainkat Gmail, Facebook stb. fiókjainkból képes eltanulni. Emellett van Swype-szerű, ujjtologatós szövegbevitel is. A gépelés a nagy kijelző mellett kényelmes, bár hiányzik a más Galaxy billentyűzeteknél elérhető, betűk feletti számsor, az automatikus központozás pedig megbízhatatlan.

Multimédia, kamera

A K Zoom legfontosabb tulajdonsága természetesen a 20,7 megapixeles, BSI technológiája CMOS kamera. Sajnos nem a Samsung legújabb, ISOCELL szenzorát kapjuk, azaz a fejlett képfeldolgozásról és az élő HDR-opciókról, beleértve a HDR-videót, le kell mondanunk, azonban az 1/2,3 hüvelykes szenzor, a tízszeres optikai zoom, valamint az AF-segédfény, a xenon vaku és az optikai képstabilizátor jó alap a fényképezéshez. A maximális képfelbontás 5184 x 3888 pixel, mozgóképet legfeljebb 1080p-ben rögzíthetünk 30 vagy 60 képkocka/másodperc sebességen. A zoomlencse fókusztávolsága 4,4 - 44 milliméter (24 - 240 milliméter 35 milliméterre vetítve), a rekeszérték F3,1 - F6,3.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

A fényképező az ikonja mellett a kameragomb hosszú lenyomásával is elindítható, alvó állapotban a hangerő fel billentyűt is nyomva kell tartani. Maga a szoftver igen fejlett, bár annyi az opció, hogy kell egy kis idő, amíg az egészet kiismerjük. A keresőn az alapvető ikonok helyezkednek el, mint váltás a hátlapi és előlapi, 2 megapixeles kamera között, vakuállítás, exponáló és videofelvétel gomb, valamint üzemmód választó, galéria és menü. Beállíthatók még segédvonalak, emellett három tetszőleges opció elhelyezhető a kereső oldalán, pl. fehéregyensúly, fókuszmód stb. Kézi módban felül, illetve a menüből van lehetőség az értékek finomítására. Az élőképen érintőfókusz és érintőexpozíció is elérhető, a fókusztalálat villámgyors, bár egyszer-egyszer sikertelen. A menüből a vakut, időzítőt, felbontásokat, effekteket, GPS-címkét, hangvezérlést, valamint szélszűrést lehet állítani, emellett engedélyezhetjük külső eszközök csatlakoztatását. Utóbbi esetben a vezetékkel vagy vezeték nélkül összekapcsolt másodkészülék is képes megjeleníteni az élőképet, valamint exponálni is lehet vele, ami akkor lehet praktikus, amikor valamiért nem férünk hozzá a K Zoom képernyőjéhez, mondjuk állatfotózáskor.

Samsung Galaxy K Zoom

Kameramódból nem kevesebb, mint 27 darab van, emellett mintegy további 79 séma telepíthető a professzionális javaslat üzemmódhoz. Kézi beállításokat szélesebb körben program (expozíció és érzékenységállítás ISO100 és 3200 között) és manuális módban lehet (záridő 1/2000 és 16 másodperc között, érzékenységállítás, kétféle rekeszérték). Ilyenkor hatféle fehéregyensúly séma közül is választhatunk, illetve Kelvinben is megadhatjuk a színhőmérsékletet, de állíthatjuk a fény- és fókuszmérés módját, valamint szoftveresen a színegyensúlyt, telítettséget, élességet és a kontrasztot. Kameramódok közül továbbá van többelemes (hagyományos- és gömbpanoráma, virtuális séta), fotósorozatos (legjobb kép, több fázisú mozgás, elmosott háttér, radír), több expozíciós (HDR, éjszakai felvétel), illetve olyankor, amelyek a kamera érzékenységét, záridejét vagy a fókuszmódot állítják témához függően, így érhető el makró, tájkép, gyerekkép, hó, hajnal vagy sziluett mód. Különleges módokból is akad, a szép arc retusálási eszközökkel, az önarckép jelzése pedig selfie-s opciókkal, de készíthetünk animált képet vagy mellékelhetünk hangüzenetet is fotóinkhoz.

A nappali fotókat elnézve a dinamikatartomány és a fehéregyensúly mindenképpen dicséretet érdemel, kiégések vagy fekete részletek csak nagy kontrasztkülönbség esetén jelennek meg, ezen a HDR-móddal segíthetünk. A vonalélesség viszont középszerű, és az apróbb részletek esetében megfigyelhető valamennyi elmosódás és zaj, ami a képek szélein jelentősebb. Ilyesmi a zoomlencsék esetében nem ritka jelenség, hiszen bonyolultabb az optika, mint a fix gyújtótávolság esetében, az ígéretes alapok után én mégis magasabb részletgazdagságot vártam a K Zoomtól. Persze 8 megapixelen összemérve a készülék megállta a helyét kameratesztünkben, ennyi pixelből pedig lehet A4-es fotót nyomtatni, vagy 4K megjelenítő képkockáit betölteni. Az érv a magas pixelszám mellett inkább a mobilkamerák optikai zoomjának hiánya szokott lenni, viszont a K Zoom tízszeres nagyítás mellett is 20,7 millió képpontot rögzít. Összehasonlítva, ugyanakkora szelete a témának a Lumia 1020 esetében 0,38 megapixelből, az iPhone 5S esetében pedig mindössze 80 ezer pixelből áll – íme a K Zoom nagy előnye a kameramobilok között.

Sötétebb körülmények között az automatikus mód rövid záridőt és magas érzékenységet preferál, ami zajjal és részletveszteséggel jár, ezen az éjszakai mód sem segít, ám ha már adott a sok kézi beállítás és az optikai képstabilizálás, érdemes azokat használni is. Kézből negyed vagy fél másodperces záridő még megtartható, és alacsonyabb érzékenység mellett máris részletgazdag éjszakai fotókat készíthetünk. Támasztékot keresve a záridőt pedig akár 16 másodpercig kitolhatjuk, amivel látványos fényrajzokat vagy mozgó járművek fénycsíkjait rögzíthetjük. A záridőopciók a legtöbb rivális esetében hiányoznak, de a Lumia 1020 is legfeljebb 4 másodpercig tud exponálni. Ami a K Zoom videós képességeit illeti, Full HD felvételek képminősége jó, a dinamika és a fehéregyensúly megfelelő, bár a képélesség lehetne magasabb is. Az optikai képstabilizáció kifejezetten jó szolgálatot a kézremegések kiküszöböléséhez, a zoomot használva pedig távolabbi eseményeket is megörökíthetünk. A sztereó hangfelvétel tiszta és jó minőségű, a leghangosabb zajforrások sem recsegnek be. A zoommotornak ugyanakkor van némi alaphangja, amit a menüből a csendes zoom üzemmód aktiválásával lehet kiszűrni, ilyenkor a nagyítás idejére kikapcsol a lencsefelőli mikrofon, ezt azonban pont hallani lehet, ahogy a mellékelt felvétel is bizonyítja. Nappali videó itt, éjszakai felvétel erre tekinthető meg.

Érdemes a professzionális javaslat módról is beszélni egy keveset, hiszen a 79 beszerezhető séma számos különlegességet rejt. Ezek nem csak a záridőt, vakut vagy az érzékenységet állítják be előre, a művészi vagy csak simán hangulatos fotók érdekében a kép telítettségét, színegyensúlyát, élességét és kontrasztját is módosítják. Csak néhány példa: a nyugodt séma fakó színekkel és alacsony kontraszttal operál, az izzó naplemente a sárgás-vöröses színeket erősíti fel, a szöveg mód a fehéregyensúlyt, a kontrasztot és az élességet pontosítja papírfotózáshoz, de akad többé-kevésbé használható noir, mozi, sziluett, akvárium, esős nap és még soktucatnyi séma. Ha ennyi sem lenne elég, magunk is létrehozhatunk és megoszthatunk sémákat. A gyári galéria fejlett, a képernyőn megjelenített fotók száma között kétujjas nagyítással válthatunk, van diavetítési lehetőség. A kép- és videoszerkesztést a stúdió app végzi, a fotókat széles körben lehet szerkeszteni, retusálni, effektezni vagy feliratozni, lehet fotómontázst is összeállítani, illetve shot and more fotókat kezelni (dráma mód, radír, elmosott háttér stb). Továbbá van mód videoklippjeink vágására, illetve zenés videó összeállítására mozgó- és állóképanyagainkból.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

A K Zoom fejlett zenelejátszót kapott. Zenéket választhatunk hangulat, albumok, előadók, műfajok, mappák vagy kapcsolódott eszközök alapján, összeállíthatunk és importálhatunk zenei listákat, csökkenthetjük vagy növelhetjük a lejátszás sebességét. Hangszínszabályozóból kétféle van, sakktáblás alapon mély-és magashang, valamint vokális és instrumentális értékek között választhatunk megfelelőt, az automatikus EQ ezt helyettünk is elvégzi. A csúszkákat kézzel is szabályozhatjuk, valamint mély- és magashang kiemelésre is van opciónk. Fülhallgatót a tesztkészülékhez nem kaptunk, ezért annak minőségéről nem tudunk nyilatkozni, de elméletileg a koreaiak szokásos agybadugósa jár hozzá.

A hátlap tetején elhelyezkedő hangszóró meglehetősen jó hangerővel bír, bár a leadott hangminőség még úgy is csak átlagos, hogy némi basszust azért fel lehet fedezni. Zenés widget jár kezdőképernyőre, zárképernyőre és az értesítési panelre, az utóbbin alkalmazáslista is megjelenik füles csatlakoztatásakor. A lejátszó megbirkózik az összes népszerű fájlformátummal, ami jó hír, az FM-rádió hiánya viszont rossz. A videolejátszó szintén fejlett, és a DivX és az AC3-as kódoláson kívül megbirkózik bármivel, feliratokat és több hangsávot is képes kezelni. Szabályozható a hang- és fényerő, a videók futtathatók ablakos módban, a képbe pedig bele lehet nagyítani.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs felhozatal remek. GPRS, EDGE, UMTS, HSPA és LTE sebességek egyaránt elérhetők, utóbbi 150 megabit/másodperces le-, illetve 50 megabit/másodperces feltöltési korláttal. WiFi-ből kétcsatornás 802.11a/b/g/n modul jár WiFi direct, hotspot és display funkciókkal, a mobilképernyő tükrözhető megfelelő televízióra. Bluetooth-ból 4.0 jár A2DP támogatással, a microUSB 2.0-s, az OTG és az MTP funkciók rendben működnek, PC-vel a Kies nevű szoftver segít szinkronizálni. A mobilinternetet WiFi-n, USB-n és Bluetooth-on egyaránt megoszthatjuk. NFC-chip is jár, a navigációhoz pedig a GPS és GLONASS műholdak jeleit is használhatjuk, no meg persze a földi tornyokat és hálózatokat, úgyhogy a pozíciószerzés villámgyors.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

Böngészőből kétféle érhető el, a Samsung sajátja, valamint a Google Chrome. Az előbbi teljes képernyős applikáció, olvasáskor az állapotsáv és a navigációs nyilak is eltűnnek, így remek a helykihasználás. Több lap vagy az asztali nézet kezelése sem okozhat gondot, de egy sor egyéb opció is jár, mint offline mentés, tartalommegosztás vagy privát mód, emellett a kijelző fényereje az applikáción belül is állítható. A böngészési élmény ilyen kijelző és szoftver mellett remek, dadogásnak vagy akadozásnak semmi nyoma, legyen szó akár a legzsírosabb oldalakról, gyors görgetésről vagy hirtelen nagyításról. Zoomalapú sortörés sajnos nincs, a Flash tartalmak sem támogatottak.

Samsung Galaxy K Zoom  Samsung Galaxy K Zoom

Okostelefon és kompakt fényképező - vajon a 2430 milliamperórás akkumulátor hogyan birkózik meg a kettős feladattal? Nos, középszerűen. Hagyományos mobilos használat mellett, aktív Google szinkronizálással, hívásokkal és egyéb kommunikációval, valamint böngészéssel és hasonszőrű funkciókkal másfélnaposra saccolható az intenzívebb használat, nálunk a képernyőidő 4 óra körül mozgott, nyilván ennél lehet gyorsabban és lassabban is lemerülni. Ha viszont komolyabb napi fotózást is közbeiktatunk, főleg a magas fényerő, a zoommotor és a xenon vaku fogyasztásával, bizony naponta tölteni fogjuk a K Zoomot, ha pedig fotós napra készülünk, mindenképpen vigyünk magunkkal mobil energiabankot. Az energiaválságon kétféle takarékos móddal próbálhatunk úrrá lenni: az energiatakarékos mód bekapcsolásával korlátozhatjuk a szinkronizálást és háttéradatokat, illetve a hardveres teljesítményt, a képfrissítést, a GPS használatot és a képernyőfényerőt. Ennél drasztikusabb eljárás az S5-ből megismert ultratakarékos mód, ami a vizuális felületet is leegyszerűsíti, és csak néhány alapprogram használható, ezzel a Samsung többnapos készenléti időt ígér.

Samsung Galaxy K Zoom
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy K Zoom
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Galaxy K Zoom rétegtelefon, egy meglehetősen speciális csoportot céloz meg. Ahhoz, hogy életképes zoomlencsés kameratelefon legyen, az előd két kritikus hibáját is ki kellett javítania: a mobilhasználathoz kényelmetlen formatervet, valamint a középszerű hardveres sebességet. Mindkettő sikerült, a markolat a múlté, és a kameralencse is csak pár millimétert emelkedik ki a házból, az Exynos 5 Hexa chipset teljesítménye pedig a csúcskategóriát hozza. Emellett a 4,8 hüvelykes HD-s kijelző is jó szolgálatot tesz árnyékban és a nap alatt egyaránt, úgyhogy az alapok adottak, már csak a kamerának és az árszabásnak kell megfelelnie. Az előbbinél sajnálatos, hogy nem a Samsung ISOCELL technológiáját kapjuk, így az élő HDR-opciók hiányoznak, és a vonalélesség is hagy kívánnivalót maga után. Persze a 20,7 megapixel rendelkezésre áll tízszeres nagyítás mellett is, úgyhogy részletből aligha lesz hiány. A dinamikatartomány és a fehéregyensúly rendben van, a xenon vaku, az optikai képstabilizáció, a segédfénnyel gyorsított autófókusz és a rengeteg beállítási lehetőség is a pozitív oldalt erősítik, igaz a fókuszkeresés néha pontatlan. Ha hozzávesszük a teljes adatkommunikációs palettát és stúdiós szerkesztési módokat, hogy kép- és videoanyagainkat helyben kezeljük és megosszuk, máris van létjogosultsága a Samsung hibridjének.

Csakhogy a K Zoom is pénzbe kerül, és nem is kevésbe: a javasolt végfelhasználói ár 150 000 forint, ennyi a kártyás változat a Telekomnál, ami elég drága. Szürkeimportból ennél kedvezőbb áron is megjelenhet, de ha figyelembe vesszük, hogy a Nokia Lumia 1020 ma már baráti áron elérhető, és fejlettebb kameraszenzorral bír (bár kisebb zoomtartománnyal, valamint szűkebb és lassabb szoftverrel), nehéz lenne a K Zoomra az ajánlott bélyeget rásütni. Viszont tetszett, az optikai zoomnak van értelme, hiába ugyanis egy fejlettebb kameraszenzor, ha fix a gyújtótávolság, a távoli témákról lemaradunk. A K Zoom ráadásul csak 40 grammal nehezebb egy Sony Xperia Z2-nél, vagy Lumia 1020-nál, ami nem is olyan vészes. Végeredményben tehát az, aki egy füst alatt szeretné letudni a kompakt fényképezőgépet és a csúcsképességű, LTE-s okostelefont, gyakorlatilag alternatíva nélkül választhatja a Samsung új zoomtelefonját.

Samsung Galaxy K Zoom

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy K Zoom
Samsung Galaxy K Zoom Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 137,5 x 70,8 x 20,2 milliméter (kameralencsével)
Tömeg 200 gramm
Színvariációk fehér, fekete
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (306 ppi)
Kijelző típusa kapacitív SuperAMOLED érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 5 Hexa 5260
Processzor típusa 1,7 GHz-es, kétmagos ARM Cortex-A15 + 1,3 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ARM Mali-624
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (5 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSDXC (64 GB-ig bővíthető)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/1900/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, dual band, hotspot, display, direct
USB microUSB 2.0 (MHL, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Hangrögzítő, témakezelő, számológép, jegyzetek, Kingsoft Office, DLNA, fájlkezelő, alkalmazástelepítő, tabletkezelő, biztonsági mentés, naptár, időjárás, zenelejátszó, videolejátszó, Chrome, Google+, Hangouts, YouTube, Gmail, Play szolgáltatások, térkép
Multimédia
Fő kamera 20,7 megapixel, autófókusz, 10x optikai zoom, xenon vaku
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 60 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó telepíthető
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2430 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő 14 óra
Zenelejátszási idő 47 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, fénymérő, közelségérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés