Hirdetés

OnePlus 3 - Szentháromság

Parádés összeszerelés, 6 gigabájt RAM-mal büszkélkedő felszereltség és letisztult, fürge szoftverfelület: a OnePlus az okostelefonok három alappillérét hibátlanul hozza, nem egy rivális árának a feléért.

Hirdetés

Hardver, OxygenOS

Épp a minap, az Allview P8 Energy Pro és visszafogott nyolcmagos rendszerchipje kapcsán taglaltam a magszám alapú marketing megtévesztő mivoltát: a OnePlus 3 az előbbi phabletnél olcsóbban, és fele annyi processzormaggal röhögi körbe a MediaTek MT6753-féle, octa-core variánsokat. A Samsung 14 nanométeres FinFET LPP node-ján gyártott Kryo magok (2 x 1,6 & 2 x 2,15 Ghz) és az Adreno 530 veszettül erős kombináció Full HD felbontáson, és a 64 gigabájtos, UFS 2.0-es tároló sem semmi (52 gigabájt használható fel szabadon), még ha nem is bővíthető. A legnagyobb figyelmet persze a 6 gigabájt LPDDR4 RAM kapja – még egyszer: a hat gigabájtos memóriamodul. Az ultrabookom és az otthoni PC-m alaplapja is kevesebb RAM-ot rejt, és akkor jön egy telefon, és a rendszerbetöltés után azt írja: 4,2 gigabájt memória szabad. Üdv. 2016-ban!

A OnePlus 3 saját, OxygenOS névre hallgató szoftverfelületet futtat
A OnePlus 3 saját, OxygenOS névre hallgató szoftverfelületet futtat [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark OnePlus 3 Samsung Galaxy S7 edge Huawei P9 Plus LG G5
Rendszerchip Snapdragon 820 Exynos 8890 HiSilicon Kirin 955 Snapdragon 820
AnTuTu Benchmark 6.x 142110 pont 131697 pont 98408 pont 137651 pont
Vellamo Browser 5461 pont 7032 pont 6106 pont 4484 pont
Vellamo Metal 3610 pont 3522 pont 3114 pont 3459 pont
Geekbench 3 (single) 2236 pont 2150 pont 1769 pont 2310 pont
Geekbench 3 (multi) 5486 pont 6588 pont 6539 pont 5455 pont
GFXBench Man. onscreen 46 fps 27 fps 19 fps 30 fps
GFXBench Man. offscreen 46 fps 40 fps 19 fps 47 fps
GFXBench T-Rex onscreen 59 fps 53 fps 44 fps 55 fps
GFXBench T-Rex offscreen 87 fps 86 fps 43 fps 88 fps

De minek ennyi memória, ha egy jól optimalizált okostelefon vígan elél ennek a harmadán, mondjuk a Nexus 5X? A számítástechnika túltette már magát a kérdéskörön: ahogy nőnek a rendszerek, a programok és a játékok hardverigényei, úgy vár el a vásárló évről évre, ugyanannyi pénzért egyre ütősebb hardvercsomagot. És arra azért nincs túl sok esély, hogy valaki visszaküldi a OnePlus 3-at a szervizbe azon a címen, hogy túl sok benne a memória, vegyenek már ki 3 gigabájtot. Nem a miért a helyes kérdés, hanem az, ha a felhasználónak a plusz RAM egy fillérjébe sem kerül, akkor miért ne? A remekül optimalizált rendszer villámgyorsan nyit meg és kezel minden appot, a játékok akadozások nélkül futnak (az Adreno IGP-ken gyakran kifogó Real Racing 3 hangjai szaggattak), a böngészés folyamatos és nem forrósodik fel a OP3 fotózás közben sem, bár hajlamos az átlagosnál jobban felmelegedni. Dadogások, szoftverleállások ilyenkor sincsenek, a fémház pedig jól elosztja a megtermelt hőt, úgyhogy nyárbarát a phablet. A gyártó még azt is ígéri, hogy gyorstöltés közben sem hevül a szokásosnál jobban a készülékház. Ha nincs használatban, akkor egyáltalán nem melegszik a 4 amperes Dash adapterre kötve, játék közben pedig tényleg csak pár fokkal növekszik a hőmérséklete.

Hihetetlenül sok RAM szabad bekapcsolás után, ám 1 gigabájtnál többet sosem lehet gyorsítótárazni Hihetetlenül sok RAM szabad bekapcsolás után, ám 1 gigabájtnál többet sosem lehet gyorsítótárazni
Hihetetlenül sok RAM szabad bekapcsolás után, ám 1 gigabájtnál többet sosem lehet gyorsítótárazni [+]

Azt viszont hamar észrevettük, hogy a kelleténél sokkal szigorúbb a memóriamenedzsment, azaz megnyit az ember 7-8 kövérebb alkalmazást, esetleg még 1-2 játékot, és az első kiürül a háttérmemóriából. Mivel ugyanennyi appot sok 2-3 gigabájtos mobil is gyorsítótáraz, úgy tűnik, a OnePlus 3 alábecsüli saját képességeit. Carl Pei egy Tweet-bejegyzésben azzal magyarázta a bizonyítványát (amit a stockholmi gazdasági egyetemen állítottak ki), hogy a RAM-kezelés az akkumulátorkímélés érdekében ilyen szigorú. Akkor viszont minek 6 gigabájt, ha legalább 2 sosincs használva, a gyorsítótár korlátja pedig ennek a fele? Az XDA-n a filozofálgatás helyett inkább megoldást kerestek: az alábbi trükkel növelhető a cache memória mérete. Ha ez tényleg ennyire egyszerű, talán a OnePlus is meglépi egy frissítéssel. A felhasználók 99%-a egyébként aligha fogja azt vadászni, hogy hány app marad a gyorsítótárban, mivel tényleg roppant fürge a masina. A techmániás 1%-ot viszont zavarni fogja a tudat, hogy ott a gigászi RAM modul, és egy része parlagon hever.


[+]

Ha az ember ránéz a szoftverfelületre, gyorsan elkezdi a Nexus feliratot keresgélni, a OnePlus által életre hívott, 3.1.2-es verziónál tartó OxygenOS ugyanis szinte teljesen a vegytiszta, 6.0.1-es Androidra épül, aktuális biztonsági javítócsomaggal és néhány hasznos extrával. Az értesítési- és kapcsolópanel nemcsak legfelülről, a kezdőképernyőn bárhonnan lehúzható. A Google asszisztense az ujjat felfele tolva is felugrik, a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltóban pedig opció minden program, illetve akár minden aktív háttérfolyamat bezárása. Persze minek rájuk csukni az ajtót, ha van 6 gigabájt RAM? A világos Material Design téma mellett a sötét is elérhető, mindkettő jól mutat az AMOLED panelen. A magyarítás majdnem hibátlan lett, de azért akad egy-két bájos félrefordítás (a profi kameramódot például kézikönyvnek hívják).


[+]

Az értesítési kapcsolóról és a felcserélhető vissza/alkalmazásváltó gombokról már volt szó, aki viszont elszontyolodott volna, hogy az utóbbiak a képernyő alatt kaptak helyet, annak eljött a karácsony: a szokásos, virtuális sáv is előcsalható, bár ennek tényleg semmi értelme. A vissza gombot hosszan lenyomva alapból a legutóbbi alkalmazás ugrik fel, a kezdőképernyő pedig a keresőt csalja elő. De beállítható más funkció a három kezelőgomb hosszú vagy a dupla lenyomásához, például a képernyőzár, a Polc megnyitása vagy a kamera indítása. Az utóbbi a bekapcsoló dupla lenyomására is betölt, akár kikapcsolt képernyőnél, egy másodpercen belül.


[+]

Többféle gesztus elérhető kikapcsolt kijelzőnél: a duplakoppos feloldás, O betű rajzolata a kamera indítására, V a zseblámpához, dupla vonal a zenelejátszáshoz és < > nyilak a számléptetéshez. Az ambient display-t a menüből kell aktiválni, a dolog jól működik. A menüben az alkalmazások értesítései, engedélyei, a zárképernyőn való megjelenésük, akkumulátor-optimalizálásuk, sőt: még az értesítési LED-del ápolt viszonyuk is testreszabható. Végezetül, aki megszokta, hogy korábbi készülékéből kispórolták a kezelőgombok háttérvilágítását, a kis fehér pöttyöket itt is elsötétítheti, sőt: még a rezgésüket is kikapcsolhatja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • 1000 OnePlus 3-at már hétfőn elő lehet rendelni

    Ezer szerencsés vásárló már a bejelentés előtt kosárba helyezheti az új OnePlus csúcskészüléket, bár csak a leleplezés után indul a kiszállítás. Megérkezett az első előzetes.

  • Super AMOLED kijelzőt kaphat a OnePlus 3

    Egyre több forrásból érkeznek a pletykák az új OnePlus-szal kapcsolatban, szóba került a 6 gigabájt RAM, a gyártó új gyorstöltési technológiája és a Qualcomm Snapdragon 820 is.

  • OnePlus 2 - határozott mondanivaló

    A kínai cégnél úgy gondolják, hogy egy "flagship killer" okostelefont gyártottak. A felszereltség fényében ez tényleg igaz lehet, hiszen papíron szinte minden tud a mobil, de a teljesítmény és az árazás is ilyen jó?

Hirdetés