Bevezető
Hány feltörekvő márka ígérte vajon azt az évek folyamán, hogy lehozza a csillagokat az égről a nagynevű mobilok árának a töredékéért? A realitás persze gyakran az, hogy félrement a szoftveroptimalizálás, kimaradt több hálózati frekvencia, elhanyagolták a kamerát, problémás az összeszerelés és komplikált a garanciáztatás – és akkor a késésekről vagy a megjelenés előtt elbukó próbálkozásokról még nem is beszéltünk. Nem egy új mobilpiaci szereplőnek kellett belátnia: a semmiből nem lehet várat építeni, vagy legalább is nem megy elsőre.
Never Settle: a OnePlusnál tényleg nem nyugodtak meg, máris itt a legütősebb ajánlatuk [+]
Vannak persze sikertörténetek is, a Xiaomi és a Meizu jó példa a tudatos építkezésre, újabban pedig a Vernee próbál nevet szerezni, a OnePlus útja mindenesetre nem volt márvánnyal kikövezve. Peter Lau és Carl Pei 2014-ben debütáló csúcskészüléke azt ígérte, hogy alapjaiban felforgatja a mobilpiacot, ehelyett lassan indult be a meghívásalapú gépezet, megégtek néhány vitatható reklámkampánnyal, perbe kerültek a kölcsönzött szoftverfelülettel és az ügyfélszolgálat sem ugrott minden panaszra válaszolni. A OnePlus One és folytatása végeredményben jól árazott, de messze nem hibátlan készülék lett, visszafogott sikerrel az eladási oldalon. A 2013-as alapítástól eltelt idő ugyanakkor a tapasztalatgyűjtésről is szólt, elkészült a vegytiszta Androidra épülő, saját szoftverfelület, átrágták magukat egy rakás felhasználói visszajelzésen, és a harmadik csúcskészüléküknek annak ellenére nem szaladt el az árazása, hogy anyaghasználatban is minőségi előrelépés történt.
A OnePlus 3 méretes tesztelői pakkja VR-szemüveget, autós töltőt és hátlapi védőtokokat rejtett [+]
A nyugati világnak mindenképpen jó hír, hogy sok ázsiai márkával szemben Lau és Pei eleve globális elérhetőséggel számol, így nem hiányzik a B20-as LTE sáv vagy éppen a magyar rendszernyelv, és továbbra sincs hardveres kompromisszum. Sőt: a OnePlus 3 személyében először üdvözölhetünk errefelé 6 gigabájt RAM-os készüléket, ott van aztán a villámgyors Snapdragon 820, a 64 gigabájtos tároló, az ujjlenyomat-olvasó és az optikai képstabilizátor. Mindez saját gyorstöltési technológiával, külön beszerezhető VR-szemüveggel, autós töltővel és minőségi védőtokokkal kezdi a Never Settle, azaz sose nyugodj bele szlogent hitelessé tenni. Az persze a következő oldalakon derül ki, hogy szerintünk mennyire sikeresen.
A hátlap helyett ezúttal a hátlapra pattintható védőburkolatok cserélhetők [+]
Akkora pakkal állított be a szerkesztőségbe a postás, hogy tudtuk: kettős kicsomagolásról fogunk beszámolni. A phablet és hófehér doboza ugyanis egy gigantikus kartonszerkezet részeként futott be, amely az alapkészülék mellett a mobilt befogadó Loop VR szemüveget, az USB-C kábellel megtámogatott autós töltőt, és mindjárt öt, a hátlapra pattintható védőtokot is tartalmazott. Azért nem cserehátlapokat, mert a OnePlus 3 (vagy csak OP3) unibody fémházat kapott, és a valódi feketebarack, bambusz, rózsafa, smirgliszerű műanyag vagy kevlár tokokat arra lehet felvarázsolni. A három faburkolat belseje ugyancsak kevlárból van, és mindegyik variáció tapintása kellemes.
A Loop VR is egy készülék behelyezésével működik [+]
A külön csomagolt tartozékokért persze fizetni kell, ami viszont a OnePlus 3 csomagolását illeti, a megszokott, tűzpiros belső némi leírást, egy vörös USB-C kábelt, egy méretes SIM-tűt és egy 4 amperes Dash gyorstöltőt rejtett. A mikrofonos füles kimaradt, a kijelző védő pedig már a roppant ízlés küllemű phableten pihent. A nálunk járt, grafit szürke OP3 azonnal elérhető, míg a fakó arany változat júliusban érkezik. Meg kell hagyni, megadta a módját a gyártó a csomagolásokkal, és a minimalista dizájn, a vagány fehér-vörös színhasználat, illetve a márkalogó kezd egyre könnyebben azonosíthatóvá válni.
Hirdetés
Külső, kijelző
A OnePlus 3 gyönyörű. A kerekded, fémházas mobilok témakörében nyilván lehet kutatásokat végezni minden egyes ív és forma visszavezetésével a pattintott kőkorszakig, a lényeg akkor sem változik: a kínaiak újdonsága veszettül jól néz ki, és jó is fogni. Elölről még oda lehetne képzelni egyik-másik gyártó logóját, hiszen itt nincs túl sok variálási lehetőség, esetleg az ujjlenyomat-olvasót lehet a másik oldalra helyezni, avagy fekete festés helyett másikat választani. Hátul ugyanakkor egyértelmű karaktert ad az oldalirányban lehajló, alul-felül viszony élesebb alumínium burkolat, valamint a fekete, vésett márkalógó.
A OnePlus 3 nagyjából akkora, mint a LeTV Le 1s [+]
A unibody kialakítás miatt a hátlap az oldalakra is ráhajlik összetalálkozva az ívesre csiszolt, Gorilla Glass 4-es üveglap széleivel. Műanyagból egyedül a hátlap tetején és az alján kúszik végig egy-egy fekete csík, amelyek inkább hozzáadnak, semmint elvesznek az OP3 karakteréből. A kiálló kameralencse már nem mindenkinek fog tetszeni, könnyebben sérül meg egy púpos modul a mélyebbre süllyesztett optikákkal szemben, cserébe viszont igazán vékony lett a mobil, és a csúszós hátlapot leszámítva kényelmes tartani. Persze egy 152,7 x 74,7 x 7,35 milliméteres és 158 grammos phablet lévén igazi komfortról akkor lehet beszélni, ha az egyik kéz fogja, a másik meg nyomkodja, az egykezes használat mindenesetre némi bűvészkedéssel összejöhet. Az összeszerelés csillagos ötös: a OnePlus 3 olyan, mint egy méretes, lapos kavics, egy darabnak érzi az ember illesztési hiba, zavaró élek és erőbehatásra meghajló részek nélkül. Lehet, hogy az előd szemre karakteresebb volt, ám semmiképpen sem esztétikusabb.
Kijelző-teszt | ||||
---|---|---|---|---|
Mérés | OnePlus 3 | Samsung Galaxy S7 edge | Huawei P9 Plus | LG V10 |
Fehér fényerő | 407 / 517 nit | 560 / 777 nit | 374 nit | 487 nit |
Fehér fényerő (min.) | 1,9 nit | 1,6 nit | 4 nit | 4,3 nit |
Fekete fényerő | 0 nit | 0 nit | 0 nit | 0 nit |
Kontrasztarány | végtelen | végtelen | végtelen | 1738:1 |
Színhőmérséklet | 7886 K + kézi | 7423 / 6580 K | 7704 K + kézi | 7845 K |
Az AMOLED panel jófajta, az ambient display külön jó hír [+]
Az előlapon ezúttal is 5,5 hüvelykes, Full HD felbontású kijelző pihen, azaz a gyártó nem ült fel a QHD-s gyorsvonatra, ami a VR-kiegészítőt és a remek hardvert figyelembe véve fura, bár nem zavaró. Az Optic AMOLED fantázianevű panel ugyanis a maga 401 ppi-s képpontsűrűségével megfelelően éles a szövegek és videók kényelmes nézegetéséhez, úgy is, hogy RGB helyett RG / BG, azaz két szubpixeles elrendezést használ. A színek élénkek, a kalibráció viszont kékes, aminek a korrigálására bizonyos keretek között van lehetőség a menüben, bár a OnePlus mérnökeinek kellett volna jobb munkát végezniük. A feketék tökéletesen sötétek, és nemcsak a napfény alatti helyzet mondható egész jónak az alacsony fényvisszaverés miatt (extra világosság más AMOLED panelhoz hasonlóan ezúttal nincs), éjjel is eléggé elsötétíthető a panel, plusz fakó, sárgás olvasási mód is bevethető a szemkímélés érdekében. A betekintési szögek rendben vannak, a kontrasztok egyáltalán nem változnak, a színek is csak minimálisan. Az érintési érzékenység remek, a rezgőmotor pedig kellően erős.
A OnePlus 3 hátlapi védőtokjai kellemes tapintásúak [+]
Ha már AMOLED, akkor van ambient display, azaz beállítható, hogy az OP3-t felkapva, vagy a kezet a közelségérzékelő fölé emelve felvillanjanak az aktuális értesítések fekete fehérben, az óra kíséretében. Beállítható azt is, hogy az ambient display minden engedélyezett értesítés befutásakor felvillanjon, és a kijelző feletti értesítési LED színei is testreszabhatók alkalmazás szerint. Az RGB lámpa szomszédságában a fénymérő, a közelségérzékelő és persze a beszélgetési hangszóró pillantható meg. Alul egy-egy haloványan pislákoló LED jelöli a vissza és alkalmazásváltó érintőgombokat (azért egy-egy pötty a formájuk, mert a funkciójuk megcserélhető). Középen egy látszólag nyomógombos, a valóságban azonban ugyancsak érintésalapú kezdőképernyő gomb pihen, a beépített ujjlenyomat-azonosítóval.
A OnePlus 3 roppant mutatós készülék [+]
Az OP3 oldalai a szokásosnál eggyel több billentyűt rejtenek: átellenesen a jobb oldalon található bekapcsolóval, illetve a hangerőszabályzó felett egy recézett, androidos értesítési kapcsoló tologatható néma, prioritást élvező és minden értesítés átengedése állással, ahogyan azt a Lollipoptól kezdve a felhasználó megszokhatta. Ez a gomb éppenséggel kerülhetett volna alacsonyabbra, mindenesetre mindegyik billentyűt kényelmes kezelni és stabilan illeszkedik az alumínium házhoz. Az USB-C kábelnek alul van a helye, a két oldalán a fülhallgató-kimenet és a monó hangszóró rácsozata fedezhető fel, egy-egy csavar és egy mikrofonfurat társaságában.
A feketebarack burkolat is jól áll a OnePlus 3-nak [+]
Mikrofonból a hátlap tetejére is került egy, a fekete csík közepén megbújva. Alatta a méretes, 16 megapixeles kameramodul a hátlap síkjából némileg kiemelkedik; optikai képstabilizátor, PDAF-fókusz és ledes villanó is segíti a munkáját. Lejjebb a OnePlus egyetlen, ám egyre ismertebb logója csillan meg elegánsan. Bár sokan elfogadtak volna egy picit vastagabb házat, a 3000 milliamperórás, elzárt akkumulátornál méretesebb teleppel és kevésbé kiálló kameralencsével – az, hogy az OP3 bármelyik dupla áras csúcskészülék mellé odarakható, és tíz emberből többen ezt választanák csak a küllem és a fogás alapján, büszkeséggel töltheti el a gyártót.
Hardver, OxygenOS
Épp a minap, az Allview P8 Energy Pro és visszafogott nyolcmagos rendszerchipje kapcsán taglaltam a magszám alapú marketing megtévesztő mivoltát: a OnePlus 3 az előbbi phabletnél olcsóbban, és fele annyi processzormaggal röhögi körbe a MediaTek MT6753-féle, octa-core variánsokat. A Samsung 14 nanométeres FinFET LPP node-ján gyártott Kryo magok (2 x 1,6 & 2 x 2,15 Ghz) és az Adreno 530 veszettül erős kombináció Full HD felbontáson, és a 64 gigabájtos, UFS 2.0-es tároló sem semmi (52 gigabájt használható fel szabadon), még ha nem is bővíthető. A legnagyobb figyelmet persze a 6 gigabájt LPDDR4 RAM kapja – még egyszer: a hat gigabájtos memóriamodul. Az ultrabookom és az otthoni PC-m alaplapja is kevesebb RAM-ot rejt, és akkor jön egy telefon, és a rendszerbetöltés után azt írja: 4,2 gigabájt memória szabad. Üdv. 2016-ban!
A OnePlus 3 saját, OxygenOS névre hallgató szoftverfelületet futtat [+]
Teljesítmény-teszt | ||||
---|---|---|---|---|
Benchmark | OnePlus 3 | Samsung Galaxy S7 edge | Huawei P9 Plus | LG G5 |
Rendszerchip | Snapdragon 820 | Exynos 8890 | HiSilicon Kirin 955 | Snapdragon 820 |
AnTuTu Benchmark 6.x | 142110 pont | 131697 pont | 98408 pont | 137651 pont |
Vellamo Browser | 5461 pont | 7032 pont | 6106 pont | 4484 pont |
Vellamo Metal | 3610 pont | 3522 pont | 3114 pont | 3459 pont |
Geekbench 3 (single) | 2236 pont | 2150 pont | 1769 pont | 2310 pont |
Geekbench 3 (multi) | 5486 pont | 6588 pont | 6539 pont | 5455 pont |
GFXBench Man. onscreen | 46 fps | 27 fps | 19 fps | 30 fps |
GFXBench Man. offscreen | 46 fps | 40 fps | 19 fps | 47 fps |
GFXBench T-Rex onscreen | 59 fps | 53 fps | 44 fps | 55 fps |
GFXBench T-Rex offscreen | 87 fps | 86 fps | 43 fps | 88 fps |
De minek ennyi memória, ha egy jól optimalizált okostelefon vígan elél ennek a harmadán, mondjuk a Nexus 5X? A számítástechnika túltette már magát a kérdéskörön: ahogy nőnek a rendszerek, a programok és a játékok hardverigényei, úgy vár el a vásárló évről évre, ugyanannyi pénzért egyre ütősebb hardvercsomagot. És arra azért nincs túl sok esély, hogy valaki visszaküldi a OnePlus 3-at a szervizbe azon a címen, hogy túl sok benne a memória, vegyenek már ki 3 gigabájtot. Nem a miért a helyes kérdés, hanem az, ha a felhasználónak a plusz RAM egy fillérjébe sem kerül, akkor miért ne? A remekül optimalizált rendszer villámgyorsan nyit meg és kezel minden appot, a játékok akadozások nélkül futnak (az Adreno IGP-ken gyakran kifogó Real Racing 3 hangjai szaggattak), a böngészés folyamatos és nem forrósodik fel a OP3 fotózás közben sem, bár hajlamos az átlagosnál jobban felmelegedni. Dadogások, szoftverleállások ilyenkor sincsenek, a fémház pedig jól elosztja a megtermelt hőt, úgyhogy nyárbarát a phablet. A gyártó még azt is ígéri, hogy gyorstöltés közben sem hevül a szokásosnál jobban a készülékház. Ha nincs használatban, akkor egyáltalán nem melegszik a 4 amperes Dash adapterre kötve, játék közben pedig tényleg csak pár fokkal növekszik a hőmérséklete.
Hihetetlenül sok RAM szabad bekapcsolás után, ám 1 gigabájtnál többet sosem lehet gyorsítótárazni [+]
Azt viszont hamar észrevettük, hogy a kelleténél sokkal szigorúbb a memóriamenedzsment, azaz megnyit az ember 7-8 kövérebb alkalmazást, esetleg még 1-2 játékot, és az első kiürül a háttérmemóriából. Mivel ugyanennyi appot sok 2-3 gigabájtos mobil is gyorsítótáraz, úgy tűnik, a OnePlus 3 alábecsüli saját képességeit. Carl Pei egy Tweet-bejegyzésben azzal magyarázta a bizonyítványát (amit a stockholmi gazdasági egyetemen állítottak ki), hogy a RAM-kezelés az akkumulátorkímélés érdekében ilyen szigorú. Akkor viszont minek 6 gigabájt, ha legalább 2 sosincs használva, a gyorsítótár korlátja pedig ennek a fele? Az XDA-n a filozofálgatás helyett inkább megoldást kerestek: az alábbi trükkel növelhető a cache memória mérete. Ha ez tényleg ennyire egyszerű, talán a OnePlus is meglépi egy frissítéssel. A felhasználók 99%-a egyébként aligha fogja azt vadászni, hogy hány app marad a gyorsítótárban, mivel tényleg roppant fürge a masina. A techmániás 1%-ot viszont zavarni fogja a tudat, hogy ott a gigászi RAM modul, és egy része parlagon hever.
Ha az ember ránéz a szoftverfelületre, gyorsan elkezdi a Nexus feliratot keresgélni, a OnePlus által életre hívott, 3.1.2-es verziónál tartó OxygenOS ugyanis szinte teljesen a vegytiszta, 6.0.1-es Androidra épül, aktuális biztonsági javítócsomaggal és néhány hasznos extrával. Az értesítési- és kapcsolópanel nemcsak legfelülről, a kezdőképernyőn bárhonnan lehúzható. A Google asszisztense az ujjat felfele tolva is felugrik, a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltóban pedig opció minden program, illetve akár minden aktív háttérfolyamat bezárása. Persze minek rájuk csukni az ajtót, ha van 6 gigabájt RAM? A világos Material Design téma mellett a sötét is elérhető, mindkettő jól mutat az AMOLED panelen. A magyarítás majdnem hibátlan lett, de azért akad egy-két bájos félrefordítás (a profi kameramódot például kézikönyvnek hívják).
Az értesítési kapcsolóról és a felcserélhető vissza/alkalmazásváltó gombokról már volt szó, aki viszont elszontyolodott volna, hogy az utóbbiak a képernyő alatt kaptak helyet, annak eljött a karácsony: a szokásos, virtuális sáv is előcsalható, bár ennek tényleg semmi értelme. A vissza gombot hosszan lenyomva alapból a legutóbbi alkalmazás ugrik fel, a kezdőképernyő pedig a keresőt csalja elő. De beállítható más funkció a három kezelőgomb hosszú vagy a dupla lenyomásához, például a képernyőzár, a Polc megnyitása vagy a kamera indítása. Az utóbbi a bekapcsoló dupla lenyomására is betölt, akár kikapcsolt képernyőnél, egy másodpercen belül.
Többféle gesztus elérhető kikapcsolt kijelzőnél: a duplakoppos feloldás, O betű rajzolata a kamera indítására, V a zseblámpához, dupla vonal a zenelejátszáshoz és < > nyilak a számléptetéshez. Az ambient display-t a menüből kell aktiválni, a dolog jól működik. A menüben az alkalmazások értesítései, engedélyei, a zárképernyőn való megjelenésük, akkumulátor-optimalizálásuk, sőt: még az értesítési LED-del ápolt viszonyuk is testreszabható. Végezetül, aki megszokta, hogy korábbi készülékéből kispórolták a kezelőgombok háttérvilágítását, a kis fehér pöttyöket itt is elsötétítheti, sőt: még a rezgésüket is kikapcsolhatja.
Szoftverek
A főoldalon 4 x 4-es az ikonkiosztás, ötelemes tálcával. Ekkora képernyőn jó lett volna az 5 x 5-ös opció, ezt persze egy Nova Launcher telepítése megoldja. Balra lapozva az OxygenOS egész oldalas widgetet kínál Shelf, vagyis Polc néven. Egyszerű, ám nagyszerű a dolog: megjelenik itt az idő és az időjárás, a leggyakrabban használt ikonok és a legnépszerűbb névjegyek, a gyári jegyzetelő sávja és tetszőleges számú widget, amelyek között függőlegesen lehet görgetni. Nincs csúcskészülék komolyabb szoftvervédelem nélkül, és a kezdőképernyőbe épített, érintésalapú ujjlenyomat-olvasó felveszi a verseny a leggyorsabb, legmegbízhatóbb riválisokkal. Öt mintát lehet megtanítani, a képernyőfeloldás pedig bármely szögből kifogástalanul működik, tizedmásodpercek alatt a főoldalra juttatva a felhasználót.
Az alkalmazásfelhozatal lényegében a Google válogatására szorítkozik, minden másra ott a Play Áruház. Akad a Drive-ot és a belső tárolót tallózó fájlkezelő, többféle fiókot ismerő levelező (Gmail), naptár, számológép, zseblámpa és a megszokott Play-szolgáltatások. A telefonkönyv is az alapvető, elválasztók nélküli fajta, amely számos forrásból (fiókok, fájlok, SIM-ek) képes behívni a tételeket, többféle rendezési elvvel és opcióval a szám nélküli bejegyzések elrejtésére. A keresőben működik a gyorskeresés és a gyorshívás. Billentyűzetből az AOSP-alapú és a rendkívül széles körben paraméterezhető SwiftKey érhető el. Mindkettő rendelkezik magyar ékezetekkel, szójavaslatokkal és korrektúrával. Az utóbbi témázható, átméretezhető, a betűk felett számsor elhelyezhető és az ujjhúzós beviteli formát is támogatja. A virtuális gépelés pontos és kényelmes.
A netre a Chrome-mal lehet felpattanni, amely kérésre szinkronizálja a Google-fiókhoz tartozó könyvjelzőket, a keresési előzményeket és a jelszavak. Egy gombbal lehet váltani asztali nézetre, nyomtatni, inkognitó böngészést vagy keresést indítani, illetve a tartalmakat megosztani. Egyéni nagyításhoz igazodó sortörés nincs, 5,5 hüvelyken ugyanakkor minden tartalom éles, jól látható és a legkomolyabb honlapok sem dadogtatják meg a hardvert.
Szimpatikus felület az OxygenOS: a mennyiség helyett a minőségre helyezi a hangsúlyt, így egyszerre van meg a vegytiszta Android megjelenése és sebessége, és érhető el néhány olyan extrafunkció, amelyek abból kimaradtak. Akad bonyolultabb UI a piacon, ám bugosabb és lomhább úgyszintén – a OnePlus megoldása ezekkel szemben átlátható, könnyen kiismerhető és nem idegesíti egy apróság sem a felhasználót a mindennapokban.
A Loop VR könnyedén befogadja az oldalról becsúsztatható OnePlus 3-at [+]
A képen látható Loop VR szemüveg a tesztelői pakk része volt, illetve a szerencsések a OnePlus 3 bemutatója előtt a szállítási költség ellenében hozzájuthattak (maga a leleplezés VR-ban is nézhető volt). Forgalomba kerülésről egyelőre nincs szó. A műanyag szerkezet ezúttal is az okostelefon kijelzőjét és erőforrásait használja a VR tartalmak megjelenítésére. Gombjai nincsenek, csak a lencséket lehet tologatni a berakott mobil képátlójához igazítva (nemcsak az OP3-at fogadja be). A VR tartalmak közül a YouTube 360-as videói és a kapcsolódó Cardboard játékok próbálhatók ki – ekkora felbontáson egyik sem nagy élmény, a headset ráadásul nem is túl kényelmes. A Loop VR nem egy Vive, és még csak nem is egy Gear VR.
Kamerák, multimédia
A OnePlus 3 előlapjára 8 megapixeles Sony IMX179-es, a hátlapjára pedig 16 megapixeles IMX298-as szenzor került. Az utóbbi 1/2,8 hüvelyk méretű PDAF-autofókusszal, F/2-es rekeszértékű lencsével és ledes villanóval. A bekapcsolót duplán lenyomva vagy kikapcsolt képernyőre O-t rajzolva egy másodperc alatt elindul a szoftver, az élesítés és a képrögzítés is pillanatok kérdése. A szoftver az egyszerűségében nagyszerű: balra simítva bújnak elő a módok (time-lapse, lassított HD felvétel 120 fpssel, videorögzítés, manuális és panoráma. Íme, egy szelfi. Jobbra simítva tekinthetők meg az elkészült képek, függőlegesen pedig a videofelvétel indítható. Klipeket legfeljebb 4K-ban lehet lőni 30 fpssel, jó képminőséggel, némi tömörítési zajjal és túlságosan megszűrt hanggal, update: ezt egy júliusi frissítés orvosolta - Bone123. Az optikai és elektronikus stabilizáció ügyesen kompenzálja a kézremegéseket. Az élőképen a vaku, a HD, a HDR, az önkioldó, a képarány és a rácsvonalak is könnyen elérhetők. Érintőfókuszálás után az expozíció rögzíthető, illetve a napocska ikonnal változtatható. A HD mód elvileg több képből gyúr össze egy tűéleset, a jelenlegi szoftververzión azonban nem láttunk érdemi különbséget a hagyományos fotókkal összevetve.
A kézikönyv névre keresztelt profi kameramód és a RAW-ból feldolgozott képek
A profi módban a kézi fókuszálás, a záridő (1/8000 - 30 mp), a fehéregyensúly (4 séma) és az érzékenység variálható (ISO100 - 3200). Érintőélesítés után a fókusz- és az expozíciókör is odébb húzható. Kimaradt a mérési- vagy fókuszmód változtatása, a programozható fehéregyensúly és az expozíciósorozat – sőt: kézi módban a vakut sem lehet bekapcsolni furcsa módon. A camera2 API-ra épülő szoftverek (Manual Camera, AZ Camera) ugyanakkor gond nélkül elfutnak, és sok egyéb beállítási lehetőséget felkínálnak (az utóbbi például teljes kézi módot a videofelvételekhez). Mindegyik szoftverrel lehet DNG RAW-ba menteni az egyéni feldolgozás során nyerhető nagyobb dinamikáért és részletgazdagságért. A nyers fotók mondjuk igencsak fakók (csak kontrasztot és szaturációt húztunk rá, élesítést és zajmentesítést nem alkalmaztunk), mindenesetre természetesebb az ilyen felvételek textúrája a gyártói algoritmuson átpasszírozott jpg képekénél. A RAW állományokból nyert fotók felül, a telefon által feldolgozottak alább tekinthetők meg.
Nem a legjobb szenzor lapul a hátlap alatt, a OnePlus mégis sokat kihoz belőle. Lent a hagyományos jpg képek láthatók [+]
Nappal elég jól szerepel az OP3: megbízható a fehéregyensúly, átlag feletti a dinamikatartomány, gyors és megfelelően kompenzál a HDR, a képek pedig tele vannak részlettel, bár a széleknél már megfigyelhető elmosódás. Csökkent a minőségen a felesleges túlélesítés, ami a zajmentesítéssel kombinálva festményszerű hatást kölcsönöz az apróbb részleteknek. A közelképekre is rengeteg képinformáció jut, itt érdemes lehet érintőfókusszal rásegíteni a tökéletes élességért. Mivel az IMX298-as szenzorra egy S7-nél vagy egy P9-nél lényegesen kevesebb fény jut, az automatika este magas érzékenységgel és sok színes zajjal rögzít, 1/17 másodpercen maximalizálva záridőt. Az eredmények, ha nem is rosszak, hagynak kívánnivalót maguk után, mindenesetre a fókusz és a fehéregyensúly megbízható marad. A kézi beállítások ugyanakkor megnyitják az utat a kitűnő esti fotók felé, a képstabilizálással akár fél másodperces záridő is megtartható kézből, emellett fényfestéssel is lehet próbálkozni állványról. Nem a OnePlusszé a legjobb kamera vagy a legnagyobb tudású szoftver, mégis pozitív a mérleg, mert amit tud, azt kevés hibával, jó sebességgel és egyszerű felülettel hozza, a felhasználónak pedig opciót kínál a minőség aprólékos növelésére. Ez kapásból több, mint amit a szenzor gyártója a saját mobilkészülékeivel összehoz.
A zenelejátszó előadók, albumok, dalok és címkék szerint rendezi a helyben tárolt dalokat (kedvencek, legutóbbiak), a szoftver az általunk tesztelt formátumok mindegyikét lejátszotta. A hangszínszabályzó innen nem, a Play Zenéből viszont elérhető. A lejátszó a főképernyőről, a zárképernyőről, az értesítési panelről, sőt: kikapcsolt kijelzőről is kezelhető, II és > < ujjrajzzal. Az FM-rádió kimaradt, a videolejátszó meg a fapadosnál is fapadosabb. Mivel a DivX, az Xvid és az AC3 kódolásokkal nem birkózik meg, feliratokat pedig nem játszik le, érdemes mindjárt egy BS Playerre cserélni, az úgyis mindent megeszik. A hardvernek meg sem kottyan a 4K-s felbontás, a kontrasztos AMOLED panel pedig filmezésre termett. Fülest a gyártó nem mellékelt, a fejhallgatókra ugyanakkor tiszta, dinamikus, kiegyensúlyozott hangkép jut zörejek és érezhető áthallás nélkül, bár hangerőben egy HTC 10 vagy egy LG V10 többet kínál. A jó hangzásból a Dirac HD Sound is kiveszi a részét. Az alul elhelyezett hangszórót sajnos könnyű eltakarni, bárhogy fogja az ember az OP3-at, a hangerőre viszont nem lehet panasz: a 3-as metrón is meghallani a bejövő hívást. A magas hangok szólnak a legszebben, míg az ütősebbek, élesebbek kissé zörejesek, a mélyekből pedig van hiány. A hangerőt a maximumról lejjebb véve átlag feletti minőségben szól a muzsika.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
A OnePlus 3 komplett adatkommunikációs csomagot kínál két, legfeljebb Cat.6-os sebességre (450 Mbps) képes nanoSIM foglalattal, dual standby technológiával és 800 MHz-el az LTE frekvencialistában (B1, B3, B5, B7, B8, B20). A beszélgetési hangminőség remek, mindkét oldalon tisztán hallani a másikat, a vételi jel pedig 4G-n is stabil. A kétcsatornás WiFi modem 802.11a/b/g/n/ac szabványú, jó érzékenységű és támogatja a hotspot, illetve a Direct funkciókat. Bluetoothból 4.2 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 Type-C csatlakozással, MTP-vel és OTG-vel (ezt a tárhelybeállítások között kell engedélyezni). A navigáláshoz a földi antennák és routerek jelei mellett a GPS, a GLONASS és a BeiDou műholdak segítségét is igénybe lehet venni, a pozíciószerzés villámgyors. Az iránytű, a gyorsulásmérő és a giroszkóp nem maradt ki, az infra viszont igen.
A OnePlus 3 két nanoSIM-et fogad be, microSD foglalat nincs [+]
A márkabarát vásárlóknak sosem jó hír, ha a frissebb csúcsmodell gyorsabban lemerül, mint a korábbi, márpedig a OnePlus 3 3000 milliamperórás akkumulátora 10%-kal szűkösebb, mint az elődé. A Snapdragon 820, az AMOLED kijelző és a 6.0-s Android ugyanakkor bevet jó pár trükköt az üzemidő növelésére, így aztán nemcsak eléri, hanem valamivel le is pipálja a tavalyi, még elfogadható szintet. Csakhogy mindez kevés egy S7 edge ellenében, és ha abba a készülékházba belefért egy lényegesen nagyobb telep (plusz a vezetékmentes gyorstöltés), kis leleményességgel itt is kövéríteni lehetett volna a dolgon, hogy az általunk mért, 4 - 4,5 órás képernyőidőknél többet összehozzon az OP3. Akik a mobiljuktól függenek, biztosan ráhelyezik este a phabletet az 5V / 4A-es gyorstöltőre, akik viszont ritkábban nyúlnak a mobiljukért, az alacsony készenléti fogyasztásnak köszönhetően másfél napos ciklusra számíthatnak, aszkéta használattal talán kettőre. Internetezni egy töltésről, közepes fényerővel 10 órán át lehet, a MinDig TV HD adását nézni pedig 12 órán át. A Dash adapter mérésünk szerint fél óra alatt 66%-ot pakol a telepbe, egy óra alatt pedig 95%-ot, és az egésszel 73 perc alatt megvan; nem semmi. Komolyabb akkumulátorkímélő opciók nincsenek: az alkalmazásokat maga az Android igyekszik optimalizálni (Doze), az energiatakarékos lehetőséget aktiválva pedig a teljesítmény, a frissítések és az antennák oldaláról történik némi spórolás.
Remek készülék lett a OnePlus 3, rendkívül kompetitív árazással [+]
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 9 pont |
Anyaghasználat | 9 pont |
Összeszerelés minősége | 10 pont |
Kijelző mérete, minősége | 8 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 10 pont |
Sebesség | 10 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 10 pont |
Felhasználói felület élménye | 9 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 10 pont |
Adatkommunikációs képességek | 9 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 8 pont |
Audio | 8 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 7 pont |
Ár/érték aránya | 10 pont |
Hogyan értékelünk? |
Vízválasztó, piacrengető, Flagship Killer lett a OnePlus 3? Semmiképpen, sőt: meglehetősen konzervatív és konfliktuskerülő az idei recept, jelentősen visszafogva a feature-listát. Amit viszont vállal, azt maradéktalanul teljesíti úgy, hogy jócskán aláver a konkurencia árazásának. Akadnak sokkal hosszabb üzemidejű phabletek a piacon, jobb kameratelefonok, vízálló modellek és nyomásérzékelősek. A tény azonban tény marad: az európai honlapról 125 ezer forintért ideérkező OP3 verhetetlen áron kínál Snapdragon 820-as erőgépet, 6 gigabájt RAM-ot (agresszív memóriamenedzsmenttel), 64 gigabájtos belső tárolót, makulátlanul összerakott fémházat, jófajta kamerát, villámgyors ujjlenyomat-olvasót és letisztult, hasznos gyártói felületet. Lehet keseregni az infra vagy a QHD felbontás hiányán, vagy a pontatlan kijelzőkalibráción, és tényleg beleférhetett volna egy kövérebb telep. De például a garanciális feltételek kellemesek, a hibás készülék visszapostázását a OnePlus intézi és fizeti, a felhasználónak csak pár nappal kell többet várnia, mintha ez a folyamat itthon történne. (Az megint más kérdés, hogy ha nincs egyetértés a gyártó és a vásárló között adott esetben a garancia kérdéskörében, akkor ott milyen jogorvoslati lehetőségek adódnak.)
Ugyanakkor nem egy rivális közel dupla áron kínálja közvetlen ellenlábasát, így el kell gondolkoznia a vásárlónak azon, hogy az esetleges extrák, a hazai szervizháttér és a márkalogó mennyit ér a forintjaira levetítve. A OnePlus ráadásul nem tesz szívességet a B20, az NFC, az optikai képstabilizátor vagy a prémium anyaghasználat kispórolásával. Ezeket mind tudja, és az Android főverzió is naprakész. Amikor jellemző tendencia túlárazni egy-egy amúgy is drága okostelefon méretesebb változatát, az OP3 az élő bizonyíték arra, hogy a nagyobb képátlónak vagy egy-két extrának egyszerűen nincsen akkora többletköltsége, amennyit sok ellenlábas elkér a felhasználóktól. A OnePlus 3 ugyan nem „zászlóshajó gyilkos”, és a gyártó is belátta: nem fogja a sorozattal térdre kényszeríteni a teljes konkurenciát. A phablet ehelyett egy igencsak életképes alternatíva egy olyan piacon, ahol kis szelet birtoklása is nagy bevételeket jelent. Most már tényleg hitelesen szól a másik, Never Settle mottó: Lau és Pei nem nyugodtak bele az eddigi sikereikbe, és harmadjára letették az eddigi legjobb készüléküket, amely nem mellesleg az online készülékpiac egyik ár/érték bajnoka.
OnePlus 3 |
Bone123
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
Általános | ||
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS/LTE | |
Méret | 152,7 x 74,7 x 7,35 milliméter | |
Tömeg | 158 gramm | |
Színvariációk | grafitszürke, fakóarany | |
SIM-foglalat | 2 x nanoSIM | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 5,5 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 1080 x 1920 pixel (401 ppi) | |
Kijelző típusa | Optic AMOLED kapacitív érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Hardver | ||
SoC típusa | Snapdragon 820 (MSM8996) | |
Processzor típusa | 2,15 GHz-es, kétmagos Kryo és 1,6 GHz-es, kétmagos Kryo | |
Processzor csíkszélessége | 14 nm | |
Processzor utasításkészlete | ARMv8 | |
Grafikus chip | Adreno 530 | |
RAM mérete | 6 GB | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Belső tárhely | 64 GB (52 GB elérhető) | |
Memória bővíthetősége | nem bővíthető | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 850/900/1900/2100 MHz LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE | van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 450 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 4.2 (A2DP, LE, apt-x) | |
WiFi | 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, WiFi direct | |
USB | USB-Type C (USB 2.0, MTP, OTG) | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
GLONASS | van | |
NFC | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Android 6.0.1 (Marshmallow) | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Játékok | telepíthetők | |
Valutakonverter | telepíthető | |
Extra szoftverek | Fájlkezelő, | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 16 megapixeles, PDAF-autofókusz, f/2-es rekeszérték | |
Másodlagos kamera | 8 megapixel | |
Videófelvétel | 4K (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 3000 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | ? óra | |
Beszélgetési idő | ? óra | |
Zenelejátszási idő | ? óra | |
Egyebek | ||
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, ujjlenyomat-olvasó, iránytű |