Hirdetés
Kamerák, multimédia
A OnePlus 3 előlapjára 8 megapixeles Sony IMX179-es, a hátlapjára pedig 16 megapixeles IMX298-as szenzor került. Az utóbbi 1/2,8 hüvelyk méretű PDAF-autofókusszal, F/2-es rekeszértékű lencsével és ledes villanóval. A bekapcsolót duplán lenyomva vagy kikapcsolt képernyőre O-t rajzolva egy másodperc alatt elindul a szoftver, az élesítés és a képrögzítés is pillanatok kérdése. A szoftver az egyszerűségében nagyszerű: balra simítva bújnak elő a módok (time-lapse, lassított HD felvétel 120 fpssel, videorögzítés, manuális és panoráma. Íme, egy szelfi. Jobbra simítva tekinthetők meg az elkészült képek, függőlegesen pedig a videofelvétel indítható. Klipeket legfeljebb 4K-ban lehet lőni 30 fpssel, jó képminőséggel, némi tömörítési zajjal és túlságosan megszűrt hanggal, update: ezt egy júliusi frissítés orvosolta - Bone123. Az optikai és elektronikus stabilizáció ügyesen kompenzálja a kézremegéseket. Az élőképen a vaku, a HD, a HDR, az önkioldó, a képarány és a rácsvonalak is könnyen elérhetők. Érintőfókuszálás után az expozíció rögzíthető, illetve a napocska ikonnal változtatható. A HD mód elvileg több képből gyúr össze egy tűéleset, a jelenlegi szoftververzión azonban nem láttunk érdemi különbséget a hagyományos fotókkal összevetve.
A kézikönyv névre keresztelt profi kameramód és a RAW-ból feldolgozott képek
A profi módban a kézi fókuszálás, a záridő (1/8000 - 30 mp), a fehéregyensúly (4 séma) és az érzékenység variálható (ISO100 - 3200). Érintőélesítés után a fókusz- és az expozíciókör is odébb húzható. Kimaradt a mérési- vagy fókuszmód változtatása, a programozható fehéregyensúly és az expozíciósorozat – sőt: kézi módban a vakut sem lehet bekapcsolni furcsa módon. A camera2 API-ra épülő szoftverek (Manual Camera, AZ Camera) ugyanakkor gond nélkül elfutnak, és sok egyéb beállítási lehetőséget felkínálnak (az utóbbi például teljes kézi módot a videofelvételekhez). Mindegyik szoftverrel lehet DNG RAW-ba menteni az egyéni feldolgozás során nyerhető nagyobb dinamikáért és részletgazdagságért. A nyers fotók mondjuk igencsak fakók (csak kontrasztot és szaturációt húztunk rá, élesítést és zajmentesítést nem alkalmaztunk), mindenesetre természetesebb az ilyen felvételek textúrája a gyártói algoritmuson átpasszírozott jpg képekénél. A RAW állományokból nyert fotók felül, a telefon által feldolgozottak alább tekinthetők meg.
Nem a legjobb szenzor lapul a hátlap alatt, a OnePlus mégis sokat kihoz belőle. Lent a hagyományos jpg képek láthatók [+]
Nappal elég jól szerepel az OP3: megbízható a fehéregyensúly, átlag feletti a dinamikatartomány, gyors és megfelelően kompenzál a HDR, a képek pedig tele vannak részlettel, bár a széleknél már megfigyelhető elmosódás. Csökkent a minőségen a felesleges túlélesítés, ami a zajmentesítéssel kombinálva festményszerű hatást kölcsönöz az apróbb részleteknek. A közelképekre is rengeteg képinformáció jut, itt érdemes lehet érintőfókusszal rásegíteni a tökéletes élességért. Mivel az IMX298-as szenzorra egy S7-nél vagy egy P9-nél lényegesen kevesebb fény jut, az automatika este magas érzékenységgel és sok színes zajjal rögzít, 1/17 másodpercen maximalizálva záridőt. Az eredmények, ha nem is rosszak, hagynak kívánnivalót maguk után, mindenesetre a fókusz és a fehéregyensúly megbízható marad. A kézi beállítások ugyanakkor megnyitják az utat a kitűnő esti fotók felé, a képstabilizálással akár fél másodperces záridő is megtartható kézből, emellett fényfestéssel is lehet próbálkozni állványról. Nem a OnePlusszé a legjobb kamera vagy a legnagyobb tudású szoftver, mégis pozitív a mérleg, mert amit tud, azt kevés hibával, jó sebességgel és egyszerű felülettel hozza, a felhasználónak pedig opciót kínál a minőség aprólékos növelésére. Ez kapásból több, mint amit a szenzor gyártója a saját mobilkészülékeivel összehoz.
A zenelejátszó előadók, albumok, dalok és címkék szerint rendezi a helyben tárolt dalokat (kedvencek, legutóbbiak), a szoftver az általunk tesztelt formátumok mindegyikét lejátszotta. A hangszínszabályzó innen nem, a Play Zenéből viszont elérhető. A lejátszó a főképernyőről, a zárképernyőről, az értesítési panelről, sőt: kikapcsolt kijelzőről is kezelhető, II és > < ujjrajzzal. Az FM-rádió kimaradt, a videolejátszó meg a fapadosnál is fapadosabb. Mivel a DivX, az Xvid és az AC3 kódolásokkal nem birkózik meg, feliratokat pedig nem játszik le, érdemes mindjárt egy BS Playerre cserélni, az úgyis mindent megeszik. A hardvernek meg sem kottyan a 4K-s felbontás, a kontrasztos AMOLED panel pedig filmezésre termett. Fülest a gyártó nem mellékelt, a fejhallgatókra ugyanakkor tiszta, dinamikus, kiegyensúlyozott hangkép jut zörejek és érezhető áthallás nélkül, bár hangerőben egy HTC 10 vagy egy LG V10 többet kínál. A jó hangzásból a Dirac HD Sound is kiveszi a részét. Az alul elhelyezett hangszórót sajnos könnyű eltakarni, bárhogy fogja az ember az OP3-at, a hangerőre viszont nem lehet panasz: a 3-as metrón is meghallani a bejövő hívást. A magas hangok szólnak a legszebben, míg az ütősebbek, élesebbek kissé zörejesek, a mélyekből pedig van hiány. A hangerőt a maximumról lejjebb véve átlag feletti minőségben szól a muzsika.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!