Nokia 3 - valaki most finntorog

Symbian, MeeGo, Windows Phone és most Android: megtalálta-e a Nokia az ideális okosplatformot és a Lumiák méltó utódját, avagy az elbukott sorozatok hibáit ismétli?

Adatkommunikáció, üzemidő végszó

A nálunk járt Nokia 3 egy nanoSIM-et fogadott be. A legnagyobb elérhető adatsebesség 4G hálózaton 150/50 Mbps (B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40). A beszélgetési hangminőség az elfogadható kategóriába esik. A hangszóró elég erélyes a maximumon, viszont valamennyire zörejes is. Zajosabb környezetben mindenesetre megállja a helyét, és nem panaszkodtak a rádióvonal másik végén sem. A kétcsatornás WiFi modem 802.11a/b/g/n szabványú közepes érzékenységgel (Direct, hotspot). Bluetoothból 4.0 jár (A2DP, LE), az USB 2.0-s (microUSB, MTP). A földi antennák és routerek mellett a GPS Test app csak a GPS műholdakat látta, a Beidou, a Glonass és a Galileo csoportot nem, a pozíciószerzés középtempójú volt. Van iránytű, gyorsulásmérő, giroszkóp és hall szenzor, nincs viszont infra vagy légnyomásmérő.


[+]

A 2650 mAh-s telep nagyjából a szükséges minimumot hozza papíron és a gyakorlatban, egynapos használatra belőve a Nokia 3-at, ha előszeretettel használja az ember. A mutató nálam napi négyórányi képernyőidőnél rendre megállt, és bár a készenléti fogyasztás elviselhető maradt, ritkább használattal sem vennék mérget a kétnapos töltési ciklusra, amit gyárilag az 5V / 1A-es töltő végez, nem túl gyorsan. Mindez csalódást keltő egyik-másik akkuidő-bajnokkal közös árszegmensben, akkumulátorkímélésből is egy, a teljesítményt és a háttérfolyamatokat némileg visszafogó, nem túl hatékony megoldás jár.


[+]

Értékelés: Nokia 3
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Ez a Nokia nem az a Nokia: genetikailag az új indulómobil inkább egy HMD / Foxconn készülék, semmint bármelyik finn klasszikus vér szerinti rokona. Önmagában ez nem jelentene semmit, viszont már a 3310 feltámasztása és harmatos teljesítménye megmutatta: a résztvevő felek alapvetően keresni akarnak a márkanéven, aztán a vásárlói lojalitással foglalkozni. De még az 53 ezer forintra felcsúszott, erősen középkategóriás árazás sem lenne akkora probléma, ha kiváló a végeredmény, ám egyáltalán nem az. A Nokia 3 egy belépő okostelefon, amely a prémium szegmensre kacsintó, fémkeretes házzal drágábbnak álcázza magát, miközben a negyedével olcsóbb kellene legyen. A fémházas, remek üzemidejű, erősebb RAM/tárhely kiosztásban is elérhető Redmi Note 4 vagy Redmi 4X ellen viszont nincs sok esélye, mert azok sokkal fürgébbek és kiegyensúlyozottabbak. A gyenge hardver mellé itt ráadásul a logóra korábban nem jellemző optimalizálási hiány is bezavar, várhatóan rengeteg fejcsóválást eredményezve ismerkedéskor.

Ne mindig csak a Xiaomit emlegessük: jobb választás a kitűnő üzemidejű LG X power2, esetleg a K10 2017. Itt-ott a Huawei Nova Smart is belefér a középkategória alsó felébe, kis felárral az Xperia XA, a Moto G5 vagy a tavalyi Galaxy A3 és J5 komplettebb, kiforrottabb csomaggal. Ezek között már a kamerás oldal is rendben van, és akad Full HD, AMOLED kijelző, míg a Nokia 3-nak félrekalibrált, mezei IPS jutott, HD felbontáson. Tesztalanyukból hiányzik ráadásul a gombok háttérvilágítása, az értesítési LED, az ujjlenyomat-olvasó, a komolyabb műholdas egység, a szegmensre jellemző második SIM foglalat vagy bármilyen szoftveres extra és egyedi vonás, amivel kitűnhetne. A kamerás produktum fényévekre van a korábbi Lumiák szintjétől, az alkalmazás is visszafogottabb. Objektíven a Nokia 3 elég korrekt ahhoz, hogy a nosztalgiafaktor és a márkahűség okán ezt is sokan kosárba helyezzék, csak az nem biztos, hogy legközelebb is így tesznek. Szubjektíven viszont pont az hiányzik, ami a Nokiákat anno Nokiává tette: egy legendás gyártó évtizedes tapasztalatának a kéznyoma, mert ez a mobil olyan, mint az alkoholmentes sör: habzik az is, lecsúszik a dög melegben, de mégsem az igazi. Nem is lehetne, mert a Nokia 3 egy HMD telefon, nem pedig a Lumia 520/630 egyenes ági örököse. Tucat androidos ajánlatból viszont az új Nokia kaland előtt is volt épp elég, egy felejthető, túlárazott ketyere pedig nem méltó a patinás márkanévhez. Reméljük, a többi ajánlat az lesz.

Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Android 8.0-val tesztelték a Nokia 8-at

    Legalábbis a Geekbenchnél futott egy kört a Nokia várható csúcsmodellje a szokásos Unknown Heart kódnév alatt.

  • Nokia 5 - ötlettelen

    A HMD jelenleg elérhető szériájának középső tagja vegyes teljesítményt nyújt, kétségkívül vannak erősségei, de a hiányosságok sajnos hangsúlyosabbak, mint a pozitív tulajdonságok.

  • Fotókon a Nokia 8 rendszere

    Igaz, a képminőség a szokásos: alulexponált, fókuszhibás, de a lényeg azért annyira látszik, hogy érdemes legyen kibogarászni.

  • Nokia 6 - ötről a hatra

    A Nokia 6 sok mindenben megismétli 5,2 hüvelykes fivére tulajdonságait, ám szerencsére javít annak néhány bakiján, jókora többletköltség árán. A legtöbbet multimédiában nyújtja a vásárlónak.

Előzmények

Hirdetés