Hirdetés
Windows Mobile 5 és 6
A Microsoft sosem arról volt híres, hogy önti magából a különböző frissítéseket. Manapság hozzászoktunk ahhoz, hogy az egy dolog, hogy a mobilos oprendszerek szinte évenként frissülnek egy nagyot (és közben sok kicsit) és a készülékgyártók, illetve az alkalmazásfejlesztők is folyamatosan tolják kifelé az újításokat, de a Windows ezt nagyon nem így csinálta. A Windows Mobile 5 (új számozás, juhé), 2005-ben mutatkozott be 2.0-s USB támogatással, 3G hálózati kompatibilitással és egy csomó új gyártóval, akik láttak fantáziát a Microsoft rendszerében. Ilyen volt a Samsung is, az "i" előtagú telefonok tartoztak a windowsos vonalhoz, de ekkortájt volt elérhető az Asus P525 is, ami felrakta a telefonos térképre a tajvani céget.
Windows Mobile 5-ből egyébként háromféle változat létezett, a Pocket PC nevű nem kapott mobilhálózati támogatást, volt a Pocket PC Phone Edition, ami viszont igen, illetve a Windows Mobile 5 Smartphone kifejezetten telefonokhoz. Ezt követte a 6.0-s, a 6.1-es és végül a 6.5-ös verzió, Windows Live-val, telepíthető alkalmazásokkal, WVGA felbontású kijelzők támogatásával és rengeteg partnerrel, akik remek készülékeket építettek a rendszer köré. A Samsung Omnia II, vagy a HTC Touch HD teljesen átfazonírozott felülettel (a TouchFLO talán az egyik legjobb interfész volt, ami valaha készült Windows Mobile-ra), de ezeknél a gépeknél, főleg 2007 után már mindig az volt a nagy felkiáltás, hogy iPhone-gyilkosnak nevezték őket, de egyik sem tudta eladásokban és népszerűségben még csak megszorongatni sem az Apple termékét.
Pedig egyébként pont a HTC csak úgy ontotta magából a készülékeket, a különleges hátlapú Touch Diamond, a QWERTY gombsoros Touch Pro 2 is korának legsokoldalúbb szerkezete volt, de talán pont a HTC volt az a cég, ahol először észrevették, hogy ha a Microsoft nem változtat irányt, akkor sok babér már nem terem, így átnyergeltek az Androidra 2009-ben a Hero bemutatásával. Miután a 6.5-ös verziónál megállt a Windows Mobile fejlesztése, közben pedig lett nekünk iPhone-unk és elkezdte bontogatni a szárnyait az Android is, a Microsoft visszavonulót fújt, hogy teljesen új alapokra helyezze azt, amit az okostelefonos témában eddig lerakott az asztalra.
Egy idő után már senki sem akart mütyürkézni a rezisztív kijelzőkkel és az érintőceruzákkal, mert bár történtek erőfeszítések annak érdekében, hogy ujjbeggyel is lehessen használni a kezelőfelületet (még a Sony Ericsson is kipréselt magából egy Xperia X2-t), egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a Windows CE 5.0-ra felhúzott oprendszer simán versenyképtelen a teljesen más felhasználói élményt nyújtó alternatívákkal szemben, legalábbis a végfelhasználói piacon. Mert persze vállalati környezetben főleg a Microsoft ökoszisztémája miatt még mindig lehetett sikereket elérni, könnyű volt a céges infrastruktúrába illeszteni ezeket a masinákat, az okostelefonos piac épp talán a legnagyobb forradalmán volt túl előbb az iPhone, majd az Android megjelenésével.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!