Huawei Watch Fit - hajtás, kartárs!

A Huawei jól árazott karperece félúton van egy aktivitásmérő és egy sportóra között GPS-szel, tíznapos üzemidővel és tűéles AMOLED panellel

Külső, kezelés, üzemidő

Először változtattak Sencsenben a Watch GT széria formavilágán, és bár az apró és pillekönnyű Watch Fit olyan, mintha egy Apple óra és egy Huawei Band frigyéből született volna, teljes értékű aktivitáskövetőről van akkor is, ha a Watch GT 2 Pro vezetékmentes töltése, hívásfunkciói, hangszórója, zenetárolása vagy fémháza nincs meg. Adott ugyanis a GPS, az 5 ATM rátájú vízállóság a sekély vizes úszáshoz, a remek AMOLED panel, a pulzus- és SpO2 mérő, plusz mindenféle aktivitáskövető funkció.


[+]

Szögezzünk le valamit, ami engem is meglepett: a képeken nagyobbnak tűnik a cucc, mint valójában, és az 1,64”-es képátlóadat félrevezető. Amikor ugyanis a Fitet fehér dobozából kibányásztam, igen apró formában bújt elő, szíj nélkül 21 grammot nyomva, 46 x 30 x 10,7 milliméterrel. Így aztán férfi-női-tinicsuklón egyaránt kényelmesen foglal helyet és a jófajta csattal stabilan ottmarad. A fekete és menta zöld változatokhoz 13-21 cm-es csuklókerülethez passzoló szíjat mellékelnek, a pinkhez pedig 11-19 cm-es jár. Az óra hordáskor tehát észrevétlen, az impozáns 280 x 456 pixeles AMOLED panel viszont nem, hiszen kint kellően világos kirobbanó színeivel, bent pedig automatikusan elsötétedik.


[+]

Ritkán beszélünk a műfajban kávákról, ám tényleg nem sok maradt belőlük úgy, hogy tűéles és kellően méretes kijelzőt foglalnak közre, egész enyhe ívvel követve a csuklóformát. Az érintésérzékelés és a sebesség az érintőpanelen megfelelő, plusz megvan a fénymérő és valamiféle közelségérzékelő, mert ha rátenyerelek, a panel kikapcsol. A Fit megbízhatóan villan fel csuklóemelésre és akár 20 másodpercig kérhetjük a világítást, mielőtt elsötétedne. Emellett egyszeri alkalommal akár 20 percig folyamatosan bekapcsolva maradhat, ám a folyamatos kijelzés sport közben valamiért még mindig hiányzik. Akad ugyanakkor mindig aktív óralap haloványabb fényerővel, bár ez éppúgy belenyúl a tíznapos üzemidő szemébe, mint az animált óralapok.


[+]

Az iménti adatot megerősíthetem állandó mobilkapcsolattal és pulzusméréssel, igaz: ha két teljes értékű GPS edzés belefoglaltatik, inkább 7-8 naponta töltöm. Ez mindenesetre jó, ha nincs is a Honor Watch GS Pro vagy egy combosabb Garmin szintjén. A 12 órás állandó GPS használat már középszerű érték és az energiatakarékos pozíciókövetés nem opció – cserébe a Fit tényleg apró szerkezet, úgyhogy vállalható a kompromisszum. Azért a hangjelzés beleférhetett volna, ehelyett középerejű rezgőmotor „szól” edzés közben, vagy ha épp túl sok ideje nem mozdultunk. A bejövő hívásokat és notikat érezni fogjuk, ám mély álmunkból nem fog felrázni.


[+]

Apropó értesítések: ha egy belépőszintű, sportra szakosodott Garmin képes előre definiált válaszokat és lájkokat küldeni, akkor vajon egy mobilgyártó miért nem tudta ráfejleszteni a LiteOS rendszerre legalább ugyanezt? Továbbra is az értesítéskezelés a széria gyenge pontja, de legalább 2-3 mondatnyi szöveg megjelenik egy-egy email szövegéből, plusz az ékezetek a helyükön vannak. A karperec egyetlen gombja főoldal és menü funkcióval rendelkezik, visszalépni vele vagy a képernyőn vízszintesen simítva tudunk. A Kirin A1 chipről nem esik szó a termékoldalon, így esélyes a régebbi hardver, de azért fürgén reagál a rendszer a bökő vagy a simító típusú érintésekre.


[+]

Furcsa a speciben szereplő, 4 GB-os tárolóadat, mert akkor feltételeznénk, hogy zenét is lehet a Fitre pakolni, ám ez nem opció, legfeljebb a mobil lejátszójának kezelése. Kapcsolatot minimum Android 5.0-s vagy iOS 9.0-s eszközzel tudunk létesíteni, akár 5.0-s Bluetooth generáción és LE protokollal – WiFi vagy eSIM ugyanakkor nincs a fürgébb adatcserére, sem kábeles megoldás. Akad viszont navigációs modul nem pontosított műholdcsoportokkal és hattengelyes IMU szenzor, amely a gyorsulásmérőt és a giroszkópot foglalja magába. A csomagolás csak az órát, a szíjat, az USB-A végű töltőkábelt és a leírásokat rejti.

Hirdetés

Funkciók, sport, összefoglaló

A P40 Próval pillanatok kérdése volt az órát beüzemelni, más márkájú eszközre viszont előbb telepíteni kell a Huawei Egészség appot. Jegyezzük meg: a legjobban ezek a kütyük azért az anyacég és a Honor telefonjaival működnek együtt, persze használhatók más mobilokkal is. Kapásból korlátozás, hogy HMS-es mobilokon nem érhető el a Google térképnézete, sem mondjuk a Turistautak.hu rajzolata, pedig kapóra jönnének a természetben mozogva. Továbbra is komoly érvágás a GPX edzésexport hiánya, avagy a bejegyzések átemelése más adatbázisba. Értesítést viszont bármely tetszőlegesen kiválasztott alkalmazás küld, ezt mindjárt a termék regisztrálásakor definiálhatjuk, és ugyanekkor kérhetjük a TruSleep alváskövetést, az időjárás-jelentést és az automatikus frissítéseket. Óralapot a telefonról tudunk beszerezni, ha az alapvető választék nem jönne be, és akad vagy százféle az analóg, a digitális és a vegyes fajtából – kár, hogy egy adatokkal agyonzsúfolt, de nem rajzfilmes jellegű nem.

[+]

Óralapot a telepítés után a Fiten is tudunk cserélni hosszú érintéssel, oldalra simítva pedig a napi mozgásadatok, a telefonos zenelejátszó irányítópanelje, az időjárás, a pulzus és a stressz-szint csekkolható. A gombot lenyomva a zárt rendszer nem bővíthető alkalmazáslistája ugrik fel az alábbi tételekkel: edzések, edzés- és tevékenységelőzmények, edzésállapot, pulzusszám, véroxigén-telítettség, alvás- és stresszadatok, légzésgyakorlatok, telefonos zenelejátszás és exponálás, értesítések, időjárás, rezgéses ébresztés, stopper, időzítő, zseblámpa, telefon keresése és beállítások. Felülről a kapcsolópanel ugrik le, alulról az ömlesztett értesítésekhez férhetünk hozzá.

[+]

Fit néven persze a mozgáskövetés a lényeg, és első nap kerékpárra pattantam, hogy megnézzem, mennyire pontos a dolog. Mostanság nincs gond a Huawei kütyük útvonalkövetésével, és 10-20 másodperc türelem után meg is van a GPS pozíció, úgyhogy indulhat a mozgás. Egy 4,9 km-es futószakaszon a perec 4,95 km-t mért, egy 5 km-es kerékpáros szakaszon pedig 4,9-et, és a térképen visszanézve nem volt kilengés, ergo rendben van a pontosság, ha nincs is másodpercalapú pozíciómentés. A pulzusmérő szintén jól reagált a változásokra, bár pár százalékkal a referencia Garmin készülék értékei fölé lőtt. Zónaalapú és HIIT edzésekhez még mindig a pulzuspánt az igazán jó, ilyesmivel a Watch Fit pedig nem dolgozik össze.

[+]

Mivel az alti-barométer kimaradt, magasságadatokat az óra nem rögzíti, és utólag valamilyen adatbázis alapján sem kalkulálja az edzésekbe az Egészség, amit mondjuk hobbi terepfutóként hiányolok. Ezen az árszinten az EKG vagy a vérnyomásmérő kimaradását viszont nem rovom fel hibának. Az edzésadatok dolga végeztével a lépésekkel, az elégetett kalóriákkal, a javasolt regenerálódási idővel, az edzettségi szinttel, a VO2Max-szal és miegymással aztán az Egészség appba, és ha kérjük, a Huawei felhőbe vándorolnak, és mindenféle adat (testsúly, nem, magasság) megadásával kombinálva egy sor további információt kapunk – mondjuk kalóriaégetést. A sportok között akad kinti és benti típus kerékpárból, úszásból, sétából és kocogásból, a sétálógéptől kezdve a HIIT tréningen, az aerobikon, a jógán vagy a crossfiten át pedig az evezésig, a jazz táncig és egy sor egészen érdekes mozgásformáig több tucat aktivitás követhető (a hullahopp, a frizbi és a sárkányreptetés elég érdekes).


[+]

Kérhetők emellett edzéstervek futáshoz, gyors zsírégetéshez, munkahelyi mozgáshoz, nyújtáshoz, szív- és érrendszeri erősítéshez stb., illetve légzésgyakorlatok az aktív pihenéshez. Hiányzik a térképes vagy vaktérképes navigáció, illetve az említett, de újfent negatív fényt kapó edzésexport hiánya. Ám annyira már fejlett az Egészség saját adatbázisa, hogy a sporttevékenységeket, az edzettséget, valamint a testsúlyt, a kalóriákat, a napi általános mozgást, az alvást, a véroxigén-telítettséget és a stresszt következetesen nyomon követhessük.


[+]

Mindezt pedig légies formában kínálja a Huawei Watch Fit, mégis sokkal több egy átlagos karperecnél, aminek elsőre tűnhet: sokrétű funkciókkal, remek AMOLED panellel, szemrevaló küllemmel és megbízható üzemidővel 42 ezer forintér tökéletesen árazták be, és erre a plecsni is reflektál. Ennyiért bocsánatos a Watch széria bűnlajstroma, vagyis a primitív értesítéskezelés és a rendszer zártsága edzésexport nélkül, és nem is ennyiért várjuk el a vezetékmentes Qi töltést, a hanghívást, az eSIM-et vagy az EKG-t. A Watch Fit aktivitásra termett, és aki nem versenyre készül, annak ez az 5 ATM vízállósággal szerelt, GPS-es kütyü ideális választás lehet, ha nem kritikus pont a magasságmérő hiánya.

Huawei Watch Fit

Bone123

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés