Hirdetés

Huawei Mate X3 - Drágaszágom!

Gyönyörű és karcsú külsővel, remek kijelzőkkel és kamerarendszerrel csábít, de a mérnöki műremek karrierjét a limitált forgalmazás és a 2200 eurós ár az ismert problémák fényében megpecsételi.

Bevezető, doboz, külső

Nehéz nem szuperlatívuszokban beszélnem írnom a Huawei Mate X3-ról, ami kifejezetten nagy szó annak fényében, hogy a hajlítható kijelzős készülékek egyébiránt hidegen hagynak. Mégis egy kis személyes kitérővel kell kezdenem, és remélem nem sérti az objektivitást kereső olvasót, lévén a 2199 eurós (mai árfolyamon 857 767 forint) áron piacra dobott készülék nem kerül hivatalos forgalomba Magyarországon (a tesztre kapott darabot is úgy kellett a Huawei hazai márkaképviseletének egy másik országból kölcsönkérnie, ahol szintén csak egy darab Mate X3 volt, ezúton is köszönöm ismét), így személyes véleményem vajmi kevés valószínűséggel lesz kihatással az eladott darabszámra. Szóval a hajlíthatók kapcsán az a vélemény élt bennem addig, amíg először kézbe nem került a Mate X3, hogy hiába keskenyek és alacsonyabbak általában, mint egy átlagos telefon, közel kétszer olyan vastagok, amivel nem lesz kevésbé kényelmetlen mindennapi használatuk és a nadrágzsebben sem foglalnak sokkal kevesebb helyet, maximum máshogy foglalják el azt. A Mate X3 azonban más. Összecsukva legvastagabb pontján, a kameragyűrű által kiemelt felső részen nem vastagabb, mint az iPhone 13 Mini védőtokkal, széltében és magasságban pedig kábé akkora a Huawei eszköze (156,9 x 72,4 x 11,8 mm), mint egy sima iPhone (példának okáért a 13-as 146,7 x 71,5 x 7,65 mm) és rajta egy tok.

Huawei Mate X3 összecsukva és kinyitva a kezembenHuawei Mate X3 összecsukva és kinyitva a kezemben Huawei Mate X3 összecsukva és kinyitva a kezemben [+]

Emellett a Mate X3 tökéletesen síkra összezáródik, megvan az IPX8-as víz elleni védelme, egyedül a kameragyűrű emelkedik ki a hátlapból, de az meg olyan széles, hogy ha a telefont összecsukva lefektetjük, nem billeg, bármelyik sarokban pötyögjünk is. A zsanér és a mágnesek erősek, a külső kijelző jobb széle pedig nagyon minimálisan ívelt, pont annyira, hogy az ember ujja könnyebben csússzon fel rá. A külső panel 6,4 hüvelykes OLED 1080 x 2504 tűéles pixellel, 120 Hz-es képfrissítéssel és 20,9:9-es képaránnyal, mellyel közelebb áll az átlagos telefonok képarányához, mint a legtöbb hajlítható. A zsanér és a mágnesek remek erősséggel tartanak összezárt állapotban, a legkisebb mozgás sem érzékelhető, ennek egyetlen hátulütője, hogy a készülék nyitásához két kézre van szükség.

A Huawei Mate X3 balra, a Samsung Galaxy Z Fold 5 jobbra
A Huawei Mate X3 balra, a Samsung Galaxy Z Fold 5 jobbra [+]

Kinyitva és oldalról (b: Mate X3, j: Galaxy Z Fold 5)Kinyitva és oldalról (b: Mate X3, j: Galaxy Z Fold 5) Kinyitva és oldalról (b: Mate X3, j: Galaxy Z Fold 5) [+]

A Galaxy Z Fold 5 (jobbra) a kijelzők fényességében megelőzi a Mate X3-at
A Galaxy Z Fold 5 (jobbra) a kijelzők fényességében megelőzi a Mate X3-at [+]

A belső, 120 Hz-es, hajlítható OLED panelen 2224 x 2496 pixel terül szét, 10,1:9-es aránnyal, ami négyzetessé teszi a belső kijelzőt. Mellé szimmetrikus keret és a zsanér felett egy minimális gyűrődés jár a kijelzőben, utóbbit magas fényerővel észre sem veszi az ember, az ujjal viszont érzékelhető. Már ha az ember arra figyel, nem pedig arra, hogy milyen vékony a készülék kinyitva (156,9 x 141,5 x 5,3 mm) és milyen tökéletesen síkra nyílik. A Huawei nem szórakozott kijelző alatti kamerákkal, a külső és a belső kijelzőbe is lyukasztott egy-egy 8 MP-es szenzort, az egyetlen probléma a belsővel kapcsolatban van, ami nem is a kamera hibája, inkább a zsanéré és a telefon által nyomott 239 gramm elosztásáé. A zsanér 90 fokos szögig nyitva a telefont erősen tart, ezután viszont elkezd segíteni a nyitásban. Nem próbálja magát 180 fokra kirúgni, de érezhetően könnyebb 130 fokot meghaladva a nyitás, mint előtte. Viszont a telefon mindkét oldala túl nehéz ahhoz, hogy az ember 90 foknál jobban kinyitva a belső kijelzőt le tudja tenni és miniatűr laptophoz hasonlóan használja a Mate X3-mat, mert egyszerűen eldől. Így a belső kamera sem feltétlen használható videóhívásokhoz, a telefont saját állványaként hasznosítva, hacsak nem sikerül fejmagasságban elhelyezni a készüléket.

Összecsukva és félig kinyitvaÖsszecsukva és félig kinyitva Összecsukva és félig kinyitva [+]


[+]

Az előbbi ugyan speciális felhasználási szcenárió. Kézben fogva az alumínium keret és a homokfúvott Kunlun edzett üveg hátlap, valamint szintén Kunlun üveg védte előlap tökéletesen ül a kézben, kinyitva és becsukva is könnyedén megfogható és használható a telefon. Az ujjlenyomat-leolvasó a keret alsó részén, jobb oldalt, egyben bekapcsológomb is, felette a hangerőszabályzó. Azonosítást segíti még a két 8 megapixeles kamera is, melyek 2D-s arcazonosításra képesek. Alul USB 3.1-es Type-C csatlakozó hangkimeneti, MTP, OTG és DisplayPort 1.2-es képességekkel. A hátlap alatt adott az NFC, van hely két nanoSIM-nek a tűvel nyitható tálcán, de elfér az egyik helyett Nano Memory kártya is a tárhely bővítésére, eSIM viszont nincs. Adottak a sztereó hangszórók a fedlapi kijelző körüli keret alján és tetején, és jutott még hely az infrának is. 3,5 mm-es csatlakozó itt sincsen, Bluetooth 5.2-vel kárpótol helyette a Huawei.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Huawei Mate X3 külső Huawei Mate X3 belső Oppo Find N2 külső Oppo Find N2 belső Samsung Galaxy Z Fold 5 külső Samsung Galaxy Z Fold 5 belső
Képátló 6,4 hüvelyk 7,85 hüvelyk 5,54 hüvelyk 7,1 hüvelyk 6,2 hüvelyk 7,6 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2504 2224 x 2496 1080 x 2120 1792 x 1920 904 x 2316 1812 x 2176
Technológia HDR10+ OLED HDR10+ Foldable OLED LTPO AMOLED Foldable LTPO AMOLED Dynamic AMOLED 2X Foldable Dynamic AMOLED 2X
Fehér fényerő 477 / 1163 nit 489 / 952 nit 467 / 853 nit 510 / 854 nit 711 / 1022 nit 708 / 1088 nit
Fehér fényerő (min.) 1,8 nit 1,9 nit 2,3 nit 2,2 nit 0,8 nit 0,8 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6663 K + kézi 6683 K + kézi 7604 K + kézi 7401 K + kézi 7065 K + kézi 7211 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A Mate X2-nél kecsesebb és karcsúbb a Mate X3, abban viszont hasonlít két évvel ezelőtt bemutatott elődjére, hogy a belső kijelző olyan, mintha két phabletet olvasztanánk össze, a szoftver pedig erre rá is segít azzal, hogy a külső kijelzőre kiszórt tartalmaink (widgetek, parancsikonok) kinyitáskor a bal oldalra csúsznak, mellette pedig jobb kézre megjelenik kinti kijelzőn a második oldalra pakolt tartalomcsomag. A nyitást-csukást jól kezeli a készülék, bármelyik kijelzőn használjunk is egy appot, azt automatikusan folytatja a másikon a telefon alakjának változásához igazítva, néha figyelmeztetéssel, hogy lehet újra kell indítani a programot, mert nem reagál jól a képarány változására. A két panel mind színhelyességben, mind betekintési szögekben jónak mondható, bár utóbbiban a belső kijelző kültéren használva gyengébb, a hajlítható panelt fedő védőréteg fénytörése miatt. A belső és a külső OLED panelt is védi egyébként egy extra fólia, a külsőt leszedheti a felhasználó, a belső eltávolításától viszont egyértelműen tilt a Huawei. A panelek érintésérzékelése egyaránt remek, megvan a HLG, HDR10 és HDR10+ támogatásuk és vibrálást sem venni észre szabad szemmel (1440 Hz-es PWM tompítást használ a Notebook Check tesztje szerint mindkét panel), a belső kijelző puha felületét viszont érdemes óvatosabban nyomkodni. Kifejezetten jó, hogy a két panel színhőmérséklete között nincs lényegi eltérés és a beállításokat egyaránt mindkét kijelzőre érvényesíti a rendszer, fényességben viszont a Huawei Mate X3 alulmarad a Samsung aktuális csúcsmodelljéhez képest.

[+]

A hátlap egyáltalán nem, a keret némileg, a belső panel viszont eszméletlen mohósággal gyűjti az ujjlenyomatokat, szerencsére egy mikroszálas törlővel gyorsan megszabadíthatók tőle. A kár csak az, hogy nem mellékel ilyet a Huawei a dobozban, egy áttetsző plasztik védőtok jár a mobil mellé, egy 66 wattos töltőfej és egy USB-A végű Type-C töltőkábel. A Mate X2 mellé olyan tok járt, amin volt egy kis támasz is a telefon megállításához, ez örömteli lett volna itt is és 2200 eurós áron a P60 Pro mellé adott két csatlakozós töltőt is mellékelhette volna a gyártó, esetleg egy mindkét végén Type-C csatlakozós kábelt, ha már adott a DisplayPort kimenettel a telefon kijelzőjének egyszerű, kábeles tükrözhetősége. De az alapvető használathoz minden kellék megvan a dobozban, tölteni a hátlap alatt elrejtett Qi tekerccsel vezeték nélkül is lehet a telefont akár 50 wattal is, a 4800mAh-s akkumulátor pedig 7,5 wattos vezetékmentes visszatöltésre is képes. Egy kis érdekesség még az oldal végére: a Mate X3 kínai változata nem ugyanazt a 4800 mAh-s Li-Po használja, mint az Európában forgalmazott modellek, hanem egy nagyobb energiasűrűségű, 5060 mAh-s szilícium-karbon akkumulátort, melyet a Honor mutatott be az MWC-n, s itt írtunk részletesebben róla, hogy miben tér el egy ilyen telep a lítium-ion aksiktól.


A doboz és tartalma [+]

Teljesítmény, szoftver

A szokásos korlátozások ezt a készüléket is ugyanúgy sújtják, mint bármely más Huawei eszközt. Így nincs 5G-s adatkapcsolat, a Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1-es szett 4G-s változatával kell beérni. Gyakorlati hátrányát nem tapasztaltam használat közben ennek, sőt, 4G-hálózaton is összehozott remek le- és feltöltési sebességet is a készülék. A chip hőkezelése miatt már több aggodalmam volt előzetesen, de a Huawei egész jól megoldotta a házban a hőelvezetést, ha kinyitva használjuk a telefont, minimális melegedés érezhető a kameragyűrű alatt, összezárt állapotban szintetikus terheléssel viszont sikerült 40 fok fölé csavarni a hátlap hőmérsékletét. Kinyitva egyébként kevésbé melegszik a mobil, erre minden töltés kezdetekor is emlékeztet egy felugró értesítés, mely megkér minket, hogy hajtsuk ki készülékünket az optimális töltési sebesség eléréséhez.

Az első két oldal az első bekapcsolást követőenAz első két oldal az első bekapcsolást követőenAz első két oldal az első bekapcsolást követően Az első két oldal az első bekapcsolást és pár telepítést követően (forrás: Mobilaréna) [+]

Elődjéhez képest előrelépés történt hardveres teljesítmény szempontjából, viszont ha a félmillió forint feletti új telefonok között nézelődünk, csak egy a sok közül a Mate X3, kiemelkedő eredményt nem ért el se szintetikus teszteken, se mindennapi használatban. (Az összehasonlító táblázatban a Galaxy Z Fold 5 adatai hiányosak, mert még egy megjelenés előtti modellt volt alkalmunk tesztelni, amin nem futott el minden tesztprogram.) Mindenesetre remek gyorsaságot és multitasking lehetőségeket biztosít a 256 GB-nyi UFS 3.1-es tároló, valamint a 12 GB-nyi LPDDR5 memória, panaszra nem lehet ok a telefon sebességét illetően. Az EMUI 13.1-es rendszer továbbra is erőszakosan nyírja a háttérből az alkalmazásokat, így a készenléti fogyasztás minimális, viszont az alap Android 12-re épül, ami elmarad az aktuális csúcskínálattól, ahogy az utolsó biztonsági frissítés is, melyet a Huawei a telefonra idén áprilisban adott ki.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Huawei Mate X3 Oppo Find N2 Samsung Galaxy Z Fold 4 Huawei Mate Xs 2 Apple iPhone 14 Pro Max Samsung Galaxy Z Fold 5
Rendszerchip Snapdragon 8+ Gen 1 4G Snapdragon 8+ Gen 1 Snapdragon 8+ Gen 1 Snapdragon 888 4G Apple A16 Bionic Snapdragon 8 Gen 2
AnTuTu 9 1020304 pont 1081415 pont 965430 pont N/A 952950 pont N/A
AnTuTu 10 1023281 pont N/A N/A N/A N/A 1525544 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1289 / 4104 pont 1031 / 3654 pont 1301 / 3674 pont 916 / 3436 pont 1889 / 5502 pont N/A
Geekbench 6 (single/multi) 1755 / 4392 pont N/A 1806 / 4325 pont N/A 2540 / 6459 pont 2080 / 5498 pont
GFXBench Car Chase onscreen 60 fps 60 fps 60 fps 28 fps 60 fps nem futott le
GFXBench Car Chase offscreen 101 fps 101 fps 97 fps 69 fps 119 fps nem futott le
GFXBench Man. onscreen 60 fps 60 fps 119 fps 55 fps 60 fps nem futott le
GFXBench Man. offscreen 258 fps 263 fps 203 fps 102 fps 280 fps nem futott le
AndroBench Sequential Read 1980,83 MB/s 1817,41 MB/s 1877,90 MB/s 1838,54 MB/s - 3262,48 MB/s
AndroBench Sequential Write 1457,7 MB/s 1404,24 MB/s 1250,44 MB/s 754,97 MB/s - 2283,91 MB/s
AndroBench Random Read 251,21 MB/s 310,85 MB/s 310,90 MB/s 259,01 MB/s - 450,68 MB/s
AndroBench Random Write 447,89 MB/s 344,34 MB/s 273,04 MB/s 334,42 MB/s - 161,11 MB/s

(forrás: Mobilaréna) [+]

Google-szolgáltatások nélkül itt is a HMS keretrendszer, az AppGallery alkalmazásáruház, illetve az alternatív források és a Google-szoftvereket helyettesítő megoldások jöhetnek szóba. Ezek helyenként tökéletesen működnek és még a nagy kijelzőhöz is képesek alkalmazkodni, például a WhatsApp esetén, máskor pedig egyáltalán nem vagy nem rendeltetésszerűen működnek. A Huawei az előre telepített programokkal azért foglalkozott, így a jegyzetek, a kamera, a naptár például alkalmazkodik ahhoz is akár, hogyan hajtjuk a telefont és a Celia billentyűzet is képes erre. Az alkalmazásokat futtathatjuk lebegő ablakként, oldalról gyorsindító sávot húzhatunk be, a Szuperkészülék funkcióval megy a Huawei eszközök közti közös vágólap, egy megfelelő USB-C kábellel pedig külső monitorra vagy tv-re is köthetjük a telefont és asztali nézetre kapcsol az EMUI.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Mégsem mondanám, hogy produktivitásban utoléri a Samsung aktuális vagy akár tavalyi Galaxy Foldját a Mate X3. A kijelző nem támogat ceruzával történő bevitelt, a push értesítések még olyan alkalmazásoktól is késve érkeznek időnként, melyek elérhetők a natív app boltban, a virtuális gépként szimulált Google-környezet pedig egyáltalán nem képes kihasználni a nagy belső kijelzőt, csak felnagyítva illeszti a tartalmat, nem optimalizáltan. Hasznos viszont, hogy ablakok között simán megy a drag and drop fájlmásolás, az alul megjelenő dokk az utoljára használt alkalmazásokkal iPadesen ügyes és gyors alkalmazásváltást tesz lehetővé. Kissé szomorú a Mate X3 helyzete, hisz sokkal többre lenne képes, ha nem fogják vissza a szoftveres korlátozások, a hajlítható kijelzős telefonok piacának pedig jót tenne a verseny, melyben a Google és a keresőóriás szolgáltatásaira épülő megoldások nélkül csak hátrányból indulhat ez a telefon.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Kamera, multimédia


[+]

Sokoldalú az öt kamerát felsorakoztató képalkotó rendszer, benne egy 50 megapixeles főkamerával, egy 16 megapixeles, de 12 megapixelre skálázó periszkópos teleobjektívvel és egy 13 megapixeles ultraszéles kamerával a két 8 megapixeles szelfikamera mellett. A teleobjektív és a főkamera optikailag stabilizált és mozgáskövető autofókusszal vannak ellátva. Jó hír, hogy az ultraszéles is kapott autofókuszt, így bevethető makrófotózáshoz, bár a P60 Pro által hozott telemakró teljesítményét azért nem közelíti meg. A Huawei mindhárom hátlapi kamera esetében Sony szenzorokra épít, a GSMArena szerint IMX766 van a főkamera mögött RYYB pixelelrendezéssel, IMX351 dolgozik a teleobjektívben, ezek RYYB szenzorok, az ultraszéles által használt IMX688 viszont már nem. A hátlapon látni még pár szenzort, ezek rejtik a lézeres autofókuszt és a tízcsatornás multispektrum érzékelőt, melyet a valósághű színek visszaadásához használ a Huawei által házon belül fejlesztett XMage képfeldolgozó.

Makró fotók, főkamera és ultraszéles

A Huawei erősségei közé tartozik a fotózás, nem hoz szégyent a márkára a Mate X3 sem. Nappali fények mellett remek színekkel operál a készülék, jó a vonalélesség, széles a dinamika, jó a részletesség, minimális a képzaj, ez is inkább az ultraszéles kamera fotóin tűnik fel. Az ultraszéles képek közepe éles, a sarkok felé haladva viszont látványosan torzul a kép és romlik a minőség is, homályosak és zajosak lesznek a sarkok. Ezen lehet valamennyit javítani, ha az ember a képminőség priorizálását választja a szoftverben a látótér szélessége helyett.

Ultraszéles fotók, 13 MP, f/2,2, 13 mm ekvivalens, AF

Az esti képek rendszerint kicsit vöröses árnyalatot kapnak, de alapvetően a kamerák között konzisztens a színek kezelése. Az éjszakai mód viszont megkavarja a dolgokat helyenként, a feltöltött képek között találni a templomról készülteket, az elsőt a manuálisan bekapcsolt éjszakai mód készítette, a másodikat az automata mód. Az éjjeli mód túlvilágosít mindent, felülexponálja a képeket és jobban kijönnek a lencsehibák, például az ég és az előtérben látható dolgok találkozásánál. A kamera automatikus éjszakai módja is kellően világos képeket lő, és rendesen kordában tartja az expozíciót, valamint a dinamikát is. Az éjszakai mód egyébként rendelkezik extraként manuális beállításokkal, ezeket a feltöltött képeken nem használtam, az algoritmusra bíztam, hogy a megítélése szerint legjobbat hozza össze.

Főkamera fotók, 12 MP-re skálázva, f/1,8, 23 mm ekvivalens, PDAF, lézeres AF, OIS

Főkamera fotók, 50 MP, f/1,8, 23 mm ekvivalens, PDAF, lézeres AF, OIS

A teljes felbontást sok kromatikus aberráció és lágy rajzolat jellemzi, az 50 megapixeles felbontásban szoftveres segítség sincs és az 50 MP AI beállítást sem találtam, mint a P60 Pro esetén, ami jelentős képminőség-javulást hozott annál a készüléknél. Így a teljes felbontású fotózást nem ajánlanám a Mate X3-mal, nincs sokkal kevesebb részlet a pixelösszevonással készült fotókon sem.

Teleobjektív fotók, 12 MP, f/3,4, 125 mm ekvivalens, PDAF, OIS, 5x optikai nagyítás

Teleobjektív fotók, 12 MP, 10x digitális nagyítás

A teljes kinyitható mezőnyt előzi a Huawei a teleobjektívvel, mind képminőség, mind nagyítás terén. Remek a stabilizálás, élesek a fotók, jó részletességgel és színkezeléssel születnek meg. A dinamikatartomány is kellően széles, a 10x nagyítás viszont már élesség és részletesség terén nem teljesít olyan jól, többször tapasztaltam azt, hogy a fókusz ide-oda ugrált fotózás közben, melynek végeredménye életlen kép lett. A szűk apertúra okán pedig az esti fotók még éjszakai móddal is nagyon zajosak tízszeres nagyításban, míg az ötszörös zoom esetén elfogadható minőségük, bár kromatikus aberráció itt is fel-feltűnik és gyenge fények mellett kékesedik helyenként a kép.

Külső és belső szelfik, 8 MP, f/2,4

Főkamera és ultraszéles szelfik, 12 és 13 MP

A telefont kinyitva a hátlapi kamerahármast is lehet használni fotózáshoz és videózáshoz is. A részletesség és a szín a szelfikamerák esetén is jó, a dinamika kicsit lehetne szélesebb, illetve gondolhattak volna arra a mérnökök, hogy egységes képaránnyal fotózzon a telefon, ha nyitva és ha csukva is van. A 4:3-at ugyanis hajlamos 3:4-re cserélni a rendszer, ami kicsit furcsa, illetve a kameraszoftver olyan szempontból nem alkalmazkodik a telefon állapotához, hogy a virtuális exponálógomb helyzete fix marad az ujjlenyomat-leolvasó mellett akkor is, ha a telefont elfordítjuk, így kvázi elérhetetlen helyre kerül. Ahhoz viszont alkalmazkodik a mobil, ha 90 fokban megállítjuk a kijelzőt, ilyenkor a kereső a felső kijelzőrészre kerül, a gombok pedig maradnak az alsón. Számomra az is furcsa volt, hogy a külső kijelzőt csak szelfik esetén lehet használni keresőként és ilyenkor a belső panel kikapcsol, holott más készülékek, például a Motorola Razr 40 Ultra, engedik a két panel egyidejű használatát.


Videózás terén a 8K nem opció, de a 4K felvételek mennek a telefonnak 30 képkockás másodpercenkénti sebességgel úgy, hogy a három hátlapi kamera között simán válthat videórögzítés közben a felhasználó. A részletek jók, a színek is és a hang is remek, de az objektívek közti váltás darabos és kissé késve történik. Erre a legjobb példát a széles látószögű és a teleobjektív közti váltás szolgáltatja, itt nagyon észrevehető, hogy 5x nagyításig digitálisan húzza a szoftver az 50 MP-es szenzor képét, majd egy hirtelen vágással ugrik át a teleobjektívre. Esténként előjön azért az ultraszéles és a teleobjektív gyengébb fényereje és sötétebb felvételeket készítenek, de nem drasztikus a minőségromlás.

Az előlapi és a belső (belőlapi) 8 megapixeles szelfikamerák is képesek a 4K-s rögzítésre, itt kissé szűkebb dinamika jellemzi a felvételeket, de megoldható, hogy a telefon megfordításával a hátlapi kamerákat használjuk önmagunk rögzítésére. Ilyenkor a legtöbb az ultraszéles kamera által fér bele a képbe, ahogy fotóknál is, és van erős stabilizációs mód is, ami EIS-t használ és bevág a szenzor képébe, használata viszont nem kap egyértelmű ajánlást, mivel darabos végeredményt szállít és FHD-ra korlátozza a felbontást.

Megvan két remek sztereó hangszóró, adott a Widevine L1-es biztonsági szint, az Amazon Prime Video és a Disney+ így simán streamelt HD felbontásban. Az HBO Max viszont el sem indult, ahogy a Netflix is csak virtuális környezetben (Gspace) ment nálam, APK-ból telepítve visszadobott, hogy nem támogatja a készüléket. A helyzet így felemás, hisz hiába a remek kijelző, az erélyes és magas hangerőn is kevés torzítással dolgozó hangszórók, a Bluetooth 5.2 és a nagyfelbontású kodektámogatás, ha nem tudja bármilyen app kihasználni. A Huawei telepít előre zenelejátszót és videólejátszót is, illetve a VLC beszerezhető az alkalmazásboltból, helyi fájlokat így azért könnyebb fogyasztani, de streamelt tartalom esetén vannak megugrandó nehézségek.

Adatkapcsolat, üzemidő, összegzés


[+]

A Mate X3 két nanoSIM-et fogad be minden hazai 4G sáv támogatásával és remek beszélgetési hangminőséggel, a külső kijelzőt ölelő kávában elrejtve van külön beszédhangszóró is. Az 5G szankciós okokból itt sem adott. Megvan a kétsávos WiFi (802.11a/b/g/n/ac/ax, Direct, HotSpot, 2x2 MIMO, HE160, 4096 QAM, 8 Spatial-stream Sounding MU-MIMO), de csak 2,4 és 5 GHz támogatásával, a 6 GHz-es sávokat már nem látja a telefon. A Bluetooth 5.2-es (A2DP, LE, SBC, AAC, LDAC, L2HC), az USB pedig 3.1 Gen 1 (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort). A pozíciószerzés villámgyors (AGPS, GPS L1 + L5, GLONASS, Galileo E1 + E5a, QZSS L1 + L5, NavIC, BeiDou B1l + B1C + B2a), az iránytű is megvan, viszont a Petal Térkép helyett érdemes egy intelligensebb navigációs alkalmazást beszerezni. Adott a gyorsulásmérő, a giroszkóp, a hall szenzor, a barométer és az NFC. Fizetni banki alkalmazással vagy Curve mögé rakott kártyával lehet, a Huawei Pénztárca fizetésre egyelőre nem jó. Hangot a Type-C csatlakozón keresztül lehet kivinni, az infravörös port pedig a párosított eszközeink ki- és bekapcsolására is használható, van külön távirányító app is, de az AI Life-ban is van beépülő modul a csatlakoztatott dolgok irányításához.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Üzemidő terén változó a helyzet attól függően, hogy mennyit használjuk a külső és a belső kijelzőket. Értelemszerűen a belső panel mérete okán többet fogyaszt, s hiába dinamikus OLED-ről van szó, ha a dinamikus frissítés csak 60 Hz-re vesz vissza. Jellemzően 8-9 órányi képernyőidő jött össze vegyes használattal, szintetikus terhelés alatt viszont 7 óra alatt lemerült a kinyitott telefon. Az mindenképpen előnyére válik a Mate X3-nak, hogy a külső kijelző mérete és formája kényelmes használatot tesz lehetővé kinyitás nélkül is, az EMUI pedig több fokozatú energiatakarékos móddal is fel van szerelve, amivel kitolható az üzemidő. A készenléti fogyasztás visszafogott, a 8-9 órás kijelzőidők mellett másfél-két naponta elég volt a telefont töltőre rakni, a 66 wattos gyorstöltő pedig háromnegyed óra alatt teletölti a lemerült készülék 4800 mAh-s telepét. Az egyetlen negatívum, hogy a töltő egyedi szabvány, így csak Huawei (és Honor) eszközökkel aknázza ki teljesítményét. A vezeték nélküli töltés is csak saját töltőn képes elérni az 50 wattos maximumot, de 7,5 watt megy oda-vissza bármilyen Qi töltővel is.


[+]

Huawei Mate X3
Pro
IPX8, síkra záródó, vékony kialakítás
Kitűnő 120 Hz-es OLED panelek kívül-belül
Sokoldalú, jó kamerák
Gyári tartozék gyorstöltő, vezeték nélküli töltés
Bővíthető tárhely
Sztereó hangszórók, infravörös port
Kontra
Nincs 5G, nincs 6 GHz-es Wi-Fi
Nem kapható itthon, külföldön is drágább a konkurenciánál
Google-szolgáltatáscsomag hiánya
Nincs eSIM
A gyorstöltő és töltés egyedi szabványt használ
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 10 pont
Sebesség 8 pont
Szoftverfelület 7 pont
Fotózás, videózás 9 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 7 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 4 pont
Indulóár (12/512 GB, EUR) 2199

Összegezvén a dolgokat, a Huawei Mate X3 technikai szempontból az egyik, ha nem a legjobb kinyitható telefon. Vékony és könnyen használható egy kézzel, tökéletesen síkra záródik, mégis vízálló (IPX8), remek kamerákat és kijelzőket vonultat fel, gyors a hardver és vannak kisebb extrák is, mint a bővíthető tárhely vagy az infravörös port. A külső tehát elcsábít, az ár és a szoftver viszont elszomorít. Bár jellemzően drágák a hajlítható kijelzős készülékek, a 2200 eurós induló ár 600-zal lő az aktuálisan legfrissebb Galaxy Fold vagy a Honor Magic Vs, 800-zal a Pixel Fold, és közel egy ezressel az Oppo Find N2 fölé. Mindezt úgy, hogy továbbra is hiányoznak a Google-szolgáltatások, aminek folytán Európában korlátozottabb a szoftver, valamint nincs 5G és az NFC-s fizetés sem egyértelmű, hogy működik-e egy-egy adott banknál vagy harmadik féltől származó app nélkül.

A negatívumok tehát a megszokottak, technikai és mérnöki erődemonstrációnak viszont így is tökéletes a Huawei Mate X3, megigéző külsejével meggyőz(ött) róla, hogy van értelme és jövője a kinyitható készülékeknek, amennyiben elérik az átlagos telefonok méretét. Éppen ezért egy Tetszett plecsni kiérdemelten jár neki részemről, s bár vásárlásra nem buzdítanék senkit, arra igen, hogy ha teheti külföldön nézze meg és vegye kézbe ezt a készüléket. Aki pedig mindenképpen valami tabletté kinyithatót telefont szeretne vásárolni itthon, de nem Samsungot, annak pedig azt javaslom, hogy várjon kicsit, a Mate X2-re nagyon hasonlító Honor Magic Vs már elérhető hazánkban Google-csomaggal, a nyár végi IFA-n pedig két új hajlítható kijelzős Honor okostelefon debütál a globális piacon, köztük a Mate X3-nál majd’ 2 milliméterrel vékonyabb Magic V2 is.

Huawei Mate X3

viragdani01

A Huawei Mate X3 hazánkban nem kapható hivatalos forgalmazásban, a tesztkészüléket kérésemre a Huawei Magyarország szerezte be és biztosította kölcsönbe. Ezúton is köszönöm!

Specifikáció

Huawei Mate X3
Huawei Mate X3 Külső
Méretek 156,9 x 72,4 x 11,8 milliméter csukva
156,9 x 141,5 x 5,3 milliméter nyitva
Tömeg 239 vagy 241 gramm hátlaptól függően
Készülékvédelem Kunlun edzett üveg, IPX8
Színváltozatok Fekete (üveg hátlap), Zöld (műbőr hátlap)
Kijelzők képátlója, képaránya 6,4 hüvelyk (20,9:9)
7,85 hüvelyk (10,1:9)
Felbontásuk 1080 x 2504 pixel (455 ppi)
2224 x 2496 pixel (426 ppi)
Típusuk, frekvenciájájuk HDR10+ OLED 120 Hz
HDR10+ OLED 120 Hz
Értesítő LED mindig aktív kijelző
Biometrikus védelem oldalsó ujjlenyomat-olvasó, 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G, 4 nm
Processzor 1 x 3,19 GHz Cortex-X2 + 3 x 2,75 GHz Cortex-A710 + 4 x 2,0 GHz Cortex-A510
Grafikus chip Adreno 730
RAM, tárhely 12 GB (LPDDR5) / 512 GB (UFS 3.1)
Memória bővítése Nano Memory kártya 256 GB-ig
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4//6/7/8/9/12/17/18/19/20/26/28/34/38/39/40/41
SIM-foglalat 2 x nanoSIM (dual standby)
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.2 (A2DP, LE, SBC, AAC, LDAC, L2HC)
WiFi 802.11b/g/n/ac/ax (Direct, HotSpot, 2 x 2 MIMO, HE160, 1024 QAM, 8 Spatial-stream Sounding MU-MIMO)
USB 3.1 Gen1 (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort)
Navigáció GPS (L1 + L5), GLONASS, BeiDou (B1l, B1C, B2a, B2b), Galileo (E1, E5a, E5b), QZSS (L1 + L5), NavIC, A-GPS
NFC van
Infra van, programozható
Szoftver
Rendszer, felület Android 12 (EMUI 13.1)
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 50 megapixel (23 mm, RYYB szenzor, PD- és lézeres autofókusz, f/1,8, OIS)
12 megapixel (125 mm, f/3,4, PDAF, OIS, 5x optikai nagyítás)
13 megapixel (13 mm, f/2,2, AF)
Előlapi kamera és belső kamera 8 MP (f/2,4)
8 MP (f/2,4)
Videófelvétel 4K 60 / 30 fps
1080p 480 / 240 / 120 / 60 / 30 fps
720p 3840 / 960 / 60 / 30 fps
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4800 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 66 W
Vezetékmentes töltés és töltésmegosztás Max. 50 W és 7,5 W
Egyebek
gyorsulásmérő, giroszkóp, fény- és közelségérzékelő, iránytű, barométer, infra, tízcsatornás színszenzor, hall szenzor, védőtok és 66 wattos töltőadapter a dobozban.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények