Huawei Mate X3 - Drágaszágom!

Gyönyörű és karcsú külsővel, remek kijelzőkkel és kamerarendszerrel csábít, de a mérnöki műremek karrierjét a limitált forgalmazás és a 2200 eurós ár az ismert problémák fényében megpecsételi.

Bevezető, doboz, külső

Nehéz nem szuperlatívuszokban beszélnem írnom a Huawei Mate X3-ról, ami kifejezetten nagy szó annak fényében, hogy a hajlítható kijelzős készülékek egyébiránt hidegen hagynak. Mégis egy kis személyes kitérővel kell kezdenem, és remélem nem sérti az objektivitást kereső olvasót, lévén a 2199 eurós (mai árfolyamon 857 767 forint) áron piacra dobott készülék nem kerül hivatalos forgalomba Magyarországon (a tesztre kapott darabot is úgy kellett a Huawei hazai márkaképviseletének egy másik országból kölcsönkérnie, ahol szintén csak egy darab Mate X3 volt, ezúton is köszönöm ismét), így személyes véleményem vajmi kevés valószínűséggel lesz kihatással az eladott darabszámra. Szóval a hajlíthatók kapcsán az a vélemény élt bennem addig, amíg először kézbe nem került a Mate X3, hogy hiába keskenyek és alacsonyabbak általában, mint egy átlagos telefon, közel kétszer olyan vastagok, amivel nem lesz kevésbé kényelmetlen mindennapi használatuk és a nadrágzsebben sem foglalnak sokkal kevesebb helyet, maximum máshogy foglalják el azt. A Mate X3 azonban más. Összecsukva legvastagabb pontján, a kameragyűrű által kiemelt felső részen nem vastagabb, mint az iPhone 13 Mini védőtokkal, széltében és magasságban pedig kábé akkora a Huawei eszköze (156,9 x 72,4 x 11,8 mm), mint egy sima iPhone (példának okáért a 13-as 146,7 x 71,5 x 7,65 mm) és rajta egy tok.

Huawei Mate X3 összecsukva és kinyitva a kezembenHuawei Mate X3 összecsukva és kinyitva a kezemben Huawei Mate X3 összecsukva és kinyitva a kezemben [+]

Emellett a Mate X3 tökéletesen síkra összezáródik, megvan az IPX8-as víz elleni védelme, egyedül a kameragyűrű emelkedik ki a hátlapból, de az meg olyan széles, hogy ha a telefont összecsukva lefektetjük, nem billeg, bármelyik sarokban pötyögjünk is. A zsanér és a mágnesek erősek, a külső kijelző jobb széle pedig nagyon minimálisan ívelt, pont annyira, hogy az ember ujja könnyebben csússzon fel rá. A külső panel 6,4 hüvelykes OLED 1080 x 2504 tűéles pixellel, 120 Hz-es képfrissítéssel és 20,9:9-es képaránnyal, mellyel közelebb áll az átlagos telefonok képarányához, mint a legtöbb hajlítható. A zsanér és a mágnesek remek erősséggel tartanak összezárt állapotban, a legkisebb mozgás sem érzékelhető, ennek egyetlen hátulütője, hogy a készülék nyitásához két kézre van szükség.

A Huawei Mate X3 balra, a Samsung Galaxy Z Fold 5 jobbra
A Huawei Mate X3 balra, a Samsung Galaxy Z Fold 5 jobbra [+]

Kinyitva és oldalról (b: Mate X3, j: Galaxy Z Fold 5)Kinyitva és oldalról (b: Mate X3, j: Galaxy Z Fold 5) Kinyitva és oldalról (b: Mate X3, j: Galaxy Z Fold 5) [+]

A Galaxy Z Fold 5 (jobbra) a kijelzők fényességében megelőzi a Mate X3-at
A Galaxy Z Fold 5 (jobbra) a kijelzők fényességében megelőzi a Mate X3-at [+]

A belső, 120 Hz-es, hajlítható OLED panelen 2224 x 2496 pixel terül szét, 10,1:9-es aránnyal, ami négyzetessé teszi a belső kijelzőt. Mellé szimmetrikus keret és a zsanér felett egy minimális gyűrődés jár a kijelzőben, utóbbit magas fényerővel észre sem veszi az ember, az ujjal viszont érzékelhető. Már ha az ember arra figyel, nem pedig arra, hogy milyen vékony a készülék kinyitva (156,9 x 141,5 x 5,3 mm) és milyen tökéletesen síkra nyílik. A Huawei nem szórakozott kijelző alatti kamerákkal, a külső és a belső kijelzőbe is lyukasztott egy-egy 8 MP-es szenzort, az egyetlen probléma a belsővel kapcsolatban van, ami nem is a kamera hibája, inkább a zsanéré és a telefon által nyomott 239 gramm elosztásáé. A zsanér 90 fokos szögig nyitva a telefont erősen tart, ezután viszont elkezd segíteni a nyitásban. Nem próbálja magát 180 fokra kirúgni, de érezhetően könnyebb 130 fokot meghaladva a nyitás, mint előtte. Viszont a telefon mindkét oldala túl nehéz ahhoz, hogy az ember 90 foknál jobban kinyitva a belső kijelzőt le tudja tenni és miniatűr laptophoz hasonlóan használja a Mate X3-mat, mert egyszerűen eldől. Így a belső kamera sem feltétlen használható videóhívásokhoz, a telefont saját állványaként hasznosítva, hacsak nem sikerül fejmagasságban elhelyezni a készüléket.

Összecsukva és félig kinyitvaÖsszecsukva és félig kinyitva Összecsukva és félig kinyitva [+]


[+]

Az előbbi ugyan speciális felhasználási szcenárió. Kézben fogva az alumínium keret és a homokfúvott Kunlun edzett üveg hátlap, valamint szintén Kunlun üveg védte előlap tökéletesen ül a kézben, kinyitva és becsukva is könnyedén megfogható és használható a telefon. Az ujjlenyomat-leolvasó a keret alsó részén, jobb oldalt, egyben bekapcsológomb is, felette a hangerőszabályzó. Azonosítást segíti még a két 8 megapixeles kamera is, melyek 2D-s arcazonosításra képesek. Alul USB 3.1-es Type-C csatlakozó hangkimeneti, MTP, OTG és DisplayPort 1.2-es képességekkel. A hátlap alatt adott az NFC, van hely két nanoSIM-nek a tűvel nyitható tálcán, de elfér az egyik helyett Nano Memory kártya is a tárhely bővítésére, eSIM viszont nincs. Adottak a sztereó hangszórók a fedlapi kijelző körüli keret alján és tetején, és jutott még hely az infrának is. 3,5 mm-es csatlakozó itt sincsen, Bluetooth 5.2-vel kárpótol helyette a Huawei.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Huawei Mate X3 külső Huawei Mate X3 belső Oppo Find N2 külső Oppo Find N2 belső Samsung Galaxy Z Fold 5 külső Samsung Galaxy Z Fold 5 belső
Képátló 6,4 hüvelyk 7,85 hüvelyk 5,54 hüvelyk 7,1 hüvelyk 6,2 hüvelyk 7,6 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2504 2224 x 2496 1080 x 2120 1792 x 1920 904 x 2316 1812 x 2176
Technológia HDR10+ OLED HDR10+ Foldable OLED LTPO AMOLED Foldable LTPO AMOLED Dynamic AMOLED 2X Foldable Dynamic AMOLED 2X
Fehér fényerő 477 / 1163 nit 489 / 952 nit 467 / 853 nit 510 / 854 nit 711 / 1022 nit 708 / 1088 nit
Fehér fényerő (min.) 1,8 nit 1,9 nit 2,3 nit 2,2 nit 0,8 nit 0,8 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6663 K + kézi 6683 K + kézi 7604 K + kézi 7401 K + kézi 7065 K + kézi 7211 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A Mate X2-nél kecsesebb és karcsúbb a Mate X3, abban viszont hasonlít két évvel ezelőtt bemutatott elődjére, hogy a belső kijelző olyan, mintha két phabletet olvasztanánk össze, a szoftver pedig erre rá is segít azzal, hogy a külső kijelzőre kiszórt tartalmaink (widgetek, parancsikonok) kinyitáskor a bal oldalra csúsznak, mellette pedig jobb kézre megjelenik kinti kijelzőn a második oldalra pakolt tartalomcsomag. A nyitást-csukást jól kezeli a készülék, bármelyik kijelzőn használjunk is egy appot, azt automatikusan folytatja a másikon a telefon alakjának változásához igazítva, néha figyelmeztetéssel, hogy lehet újra kell indítani a programot, mert nem reagál jól a képarány változására. A két panel mind színhelyességben, mind betekintési szögekben jónak mondható, bár utóbbiban a belső kijelző kültéren használva gyengébb, a hajlítható panelt fedő védőréteg fénytörése miatt. A belső és a külső OLED panelt is védi egyébként egy extra fólia, a külsőt leszedheti a felhasználó, a belső eltávolításától viszont egyértelműen tilt a Huawei. A panelek érintésérzékelése egyaránt remek, megvan a HLG, HDR10 és HDR10+ támogatásuk és vibrálást sem venni észre szabad szemmel (1440 Hz-es PWM tompítást használ a Notebook Check tesztje szerint mindkét panel), a belső kijelző puha felületét viszont érdemes óvatosabban nyomkodni. Kifejezetten jó, hogy a két panel színhőmérséklete között nincs lényegi eltérés és a beállításokat egyaránt mindkét kijelzőre érvényesíti a rendszer, fényességben viszont a Huawei Mate X3 alulmarad a Samsung aktuális csúcsmodelljéhez képest.

[+]

A hátlap egyáltalán nem, a keret némileg, a belső panel viszont eszméletlen mohósággal gyűjti az ujjlenyomatokat, szerencsére egy mikroszálas törlővel gyorsan megszabadíthatók tőle. A kár csak az, hogy nem mellékel ilyet a Huawei a dobozban, egy áttetsző plasztik védőtok jár a mobil mellé, egy 66 wattos töltőfej és egy USB-A végű Type-C töltőkábel. A Mate X2 mellé olyan tok járt, amin volt egy kis támasz is a telefon megállításához, ez örömteli lett volna itt is és 2200 eurós áron a P60 Pro mellé adott két csatlakozós töltőt is mellékelhette volna a gyártó, esetleg egy mindkét végén Type-C csatlakozós kábelt, ha már adott a DisplayPort kimenettel a telefon kijelzőjének egyszerű, kábeles tükrözhetősége. De az alapvető használathoz minden kellék megvan a dobozban, tölteni a hátlap alatt elrejtett Qi tekerccsel vezeték nélkül is lehet a telefont akár 50 wattal is, a 4800mAh-s akkumulátor pedig 7,5 wattos vezetékmentes visszatöltésre is képes. Egy kis érdekesség még az oldal végére: a Mate X3 kínai változata nem ugyanazt a 4800 mAh-s Li-Po használja, mint az Európában forgalmazott modellek, hanem egy nagyobb energiasűrűségű, 5060 mAh-s szilícium-karbon akkumulátort, melyet a Honor mutatott be az MWC-n, s itt írtunk részletesebben róla, hogy miben tér el egy ilyen telep a lítium-ion aksiktól.


A doboz és tartalma [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés