HTC One A9 - arany(áras) középút

Bevezető

Még mielőtt bárki a kezébe foghatta volna a megszokott HTC One dizájnt felülíró A9-et, attól volt hangos a mobilos kommuna, hogy „na, a HTC is lemásolta az iPhone-t”, követve mondjuk a Lenovo Sisley példáját. A gyártó azonban nem győzte emlékeztetni a szigorú közönséget, hogy annó a fémházas One sorozattal ők húztak meg olyan külső vonásokat, amelyekre pont az újragondolt iPhone 6 hasonlított itt-ott, már ami a hátlapot illeti. Bárhogy is volt a tyúk meg a tojás esete, 2015-ben az utca emberét jó eséllyel az iPhone-ra fogja emlékeztetni, amikor meglátja a One A9-et, pedig az tényleg megtartott az A7-ből olyan dizájnelveket, amelyekkel az iPhone 5S annak idején nem is rendelkezett.

A One A9 lehet, hogy hasonlít a legújabb iPhone-ra, de a 2013-as One-ra is, és akkor máshogy nézett ki az Apple telefonja
Az A9 (középen) lehet, hogy hasonlít a legújabb iPhone-ra, de a 2013-as One M7-re is, és akkor még így nézett ki egy iPhone (jobbra) [+]

Elölről már kevésbé köszön vissza a tajvaniak ismert külleme, hiszen a boomsoundos hangszórókból felül keskeny beszélgetési sáv lett, alul meg ujjlenyomat-olvasó, pont mint az Apple terméke esetében. Ám arról sem szabad elfeledkezni, hogy ilyen szenzor megint csak HTC készüléken volt előbb, méghozzá a One Max hátlapján. Sőt, ha nagyon egzaktak akarunk lenni, akkor a hét éve(!) megjelent HTC Sedna is elővehető. Már csak azért sincs konklúzió, hogy ki kinek a házi feladatát másolta le, mert nincsen végtelen számú variáció a „téglalap alakú eszköz, lekerekített élekkel” egyenletre, persze akinek ideje és kedve engedi, visszamehet Ádámhoz és Évához minden egyes dizájnelem ősét előkotorva.

Az AMOLED kijelző újdonság a One szériában
Az AMOLED kijelző újdonság a One szériában [+]

Ennél szerintünk azért fontosabb, hogy miért jó a friss HTC One forma – például azért, mert az A9 jóval vékonyabb és könnyebb lett a tavaszi M9-nél, amit sokan tartottak már kényelmetlenül méretesnek. Mindezt ráadásul úgy érte el a HTC, hogy friss készüléke mit sem veszített prémium anyaghasználatából és összeszereléséből, amihez mindig is saját maga volt az ihletforrás. Sokkal vitatottabb az, hogy valamely csúcskategóriás SoC (vagy legalább egy árva, régi Snapdragon 801) helyett az A9 a nyolcmagos, felső-középkategóriás Snapdragon 617-es SoC-t kapta meg 2 gigabájt RAM-mal és 16 gigabájtos tárolóval, miközben az árazás vastagon prémiumkategóriás lett.

Az a legfontosabb, hogy a One A9 mutatós és kellemes fogni
Az a legfontosabb, hogy a One A9 mutatós és kellemes fogni [+]

Éppen ezért nagyon ott kell lennie a friss, Android 6.0-ra épülő Sense felületnek, az optikai képstabilizátorral megtámogatott kamerának és az ujjlenyomat-olvasónak, hogy olyan készülékek elől happolja el a vásárolót, amelyek lényegesebben erősebbek hardveresen. Nem lehetetlen a dolog, hiszen az LG G4-nek például nem kellett az abszolút legerősebb SoC, hogy remekeljen, ám itt még nagyobb hardveres lemaradást kellene átlépni. Bár hozzánk csomagolás nélkül futott be az A9, méghozzá egy árva, 1 amperes töltőfej kíséretében, akik megvásárolják, mutatós, fehér színű kartondobozból húzhatják majd elő a fémházas csodát. A négyzetes, sarkainál lekerekített fedelet leemelve némi leírás, egy SIM-tű és mikrofonos headset is felfedezhető.

Külső és kijelző

A külsőről nagyvonalakban már esett szó, következzenek a részletek: a 70,8 milliméteres szélesség és 145,75 milliméteres elég nagynak mondható úgy, hogy az előlapon „mindössze” 5 hüvelykes képernyő kapott helyet, és BoomSound hangszórók sincsenek. Az A9 mégis légiesebb az M9-nél, 7,26 milliméteres vastagságának és 143 grammos tömegének köszönhetően, és ebből, illetve innen-onnan ismerős íveiből adódóan roppant komfortosan simul a szerkezet az ember tenyerébe. Kár, hogy a HTC öngólt lőtt azzal, hogy a szokásos, funkciótlan HTC sáv alatt, a home gombként is üzemelő ujjlenyomat-olvasó egykén várja az érintéseket, mivel a képernyőből így a szokásos androidos kezelőgombok is lecsípnek egy darabot, és a hasznos képernyőtartalom igen magasan kezdődik, a felső sarkokat pedig csak tornázva lehet elérni egy kézzel.

A One A9 vékonyabb és könnyebb lett a One M9-nél
A One A9 vékonyabb és könnyebb lett a One M9-nél [+]

Tényleg nincs ötletünk, hogy ugyan miért nem lehetett volna a vissza és az alkalmazásváltó gombokat a biometrikus azonosító két oldalára dobni, vagy esetleg annak felületét megnövelni, és a HTC feliratot a szenzorra nyomtatni, egyszerűen sok kiaknázatlan hely maradt, így az A9 közel olyan hosszúkás lett, mint az 5,5 hüvelykes LG G3. Felül legalább ott a fénymérő, a közelségérzékelő és a 4 magapixeles kamera, (bár a hangszóró alatt innen is faragni lehetett volna), illetve ledes villanó is pislákol, ha épp van dolga.

Kijelző-teszt
Mérés HTC One A9 Google Nexus 5X Samsung Galaxy Note5 LG G4
Fehér fényerő (max.) 335 nit 357 nit 493 nit 451 nit
Fehér fényerő (min.) 10,4 nit 2,1 nit 2,1 nit n/a
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0,33 nit 0,28 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen 1494:1 1612:1
Színhőmérséklet 7223 / 6587 K 6719 K 7596 / 6685 K 9013 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A megjelenő élénk színekkel operál AMOLED módban és pontos kalibrárciót nyújt sRGB sémára váltva
A megjelenő élénk színekkel operál AMOLED módban és pontos kalibrárciót nyújt sRGB sémára váltva [+]

A kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel, a típusa pedig AMOLED, ami szokatlan választás a HTC-től. A színek viszont nagyon is rendben vannak: AMOLED képernyőmódban kirobbanóan élénkek, sRGB-re váltva viszont pontosan kalibráltak. Kitűnőek a betekintési szögek, a maximális fényerő ellenben középszerű, és napfény alatt csak úgy-ahogy lehet mondjuk a Mobilarena tesztjeit olvasgatni, bár az alacsony fényvisszaverődés segít. Az érintőpanel érzékenysége és válaszideje is megfelelő. A kényelmes kezelésért és a karcok elleni védelemért az oldalain ívesre csiszolt Gorilla Glass üveglap felel, a termék hivatalos oldala nem pontosította, hogy melyik generációból.

Az ujjlenyomat-olvasó érintésalapú és gyorsan, megbízhatóan működik
Az ujjlenyomat-olvasó érintésalapú és gyorsan, megbízhatóan működik [+]

A hangerőszabályzó és a bekapcsoló a jobb oldalon magasabbra került az ideálisnál, úgyhogy a jobb hüvelykujjnak tornáznia kell, ha a muzsikát fel szeretné hangosítani. A billentyűknek viszont jó a nyomáspontja és recék különböztetik meg a bekapcsolót a másik kettőtől. A nanoSIM-et és a microSD-t az átellenes oldalon lehet behelyezni, méghozzá egy SIM-tű segítségével, tálcájukat előhúzva. Felül az antennák jelátvitelét erősítő fekete sáv tölti ki a teret (infra nincs alatta), ezért a fülest és a microUSB kábelt alul lehet csatlakoztatni, a sajnálatosan könnyen eltakarható, mono hangszóró mellett. Kár a sztereó megoldás kihagyásáért, az ujjlenyomat-olvasó például simán kerülhetett volna hátulra.

A hátlap finom szálcsiszolt mintázatot kapott, és csak kicsit csúszós
A hátlap finom szálcsiszolt mintázatot kapott, és csak kicsit csúszós [+]

A készüléket megfordítva mutatós és az oldalakra is ráhajló fémlap az uralkodó elem, melynek egységességét csak egy-egy vékony műanyag csík szakít meg, ugyancsak jelátvitel erősítési megfontolásból, pont mint a One M7 esetében. Ezúttal viszont legfelülre került a 13 megapixeles kameraszenzor, amelyet az optikai képstabilizátor és kéttónusú led is segít. Középen egy HTC logó, alul pedig némi minősítési felirat olvasható le, és ennyi – más nem töri meg az esetünkben sötétszürke, finom szálcsiszolt elem harmóniáját. Mondjon bárki bármit: a One A9 nagyszerűen néz ki, kényelmes fogni és hibátlan lett az összeszerelése, és a napi használat során mindez fontosabb a küllem esetleges hasonlóságainál.

Hardver és Sense 7.0

Nem lehet a hardveres specifikációk és a végfelhasználói ár között egyenes arányosságot vonni. Az viszont, hogy a Snapdragon 617 (a 615-ös némileg továbbfejlesztett változata négy 1,5 gigahertzes Cortex-A53-as és négy 1,2 gigahertzes Cortex-A53 maggal) egy olyan felső-középkategóriás SoC, amelynél kapásból van két erősebb mediatekes (MT6752, Helio X10) százezer forintnál alacsonyabb készülékekben (Meizu m1 note, Xiaomi Redmi Note 2), piaci tény. És erre jön rá az, hogy árazásával az A9 nem is ezekkel, hanem a csúcskészülékek csúcshardvereivel versenyez. Nem mintha a 64 bites processzormagok gyengék lennének, ha összefognak, mert nem azok. Az Adreno 405-ös grafikus gyorsító viszont körhátrányt kap egy Adreno 430-tól vagy Mali-T760MP8-től. Az androidos prémiumkategóriában ráadásul a 2 gigabájt RAM és a 16 gigabájtos belső tároló is idejétmúlt kombináció, pláne, hogy az utóbbiból csak 9 gigabájt használható fel szabadon. Persze ott a microSD foglalat, csak hát az alkalmazásoknak és az ideiglenes fájloknak az legfeljebb szépségtapasz, mivel nem lehet arra telepíteni. A rendszer a memória nagyjából a 60%-át lekanyarintja alapszolgáltatásainak, így a Real Racing 3-ból egy gyors fotó erejére kilépni azzal jár, hogy visszaváltáskor a verseny helyett a játék kezdőképernyője ugrik fel.

A One A9 a legújabb Sense verziót futtatja a legfrissebb Androidon
A One A9 a legújabb Sense verziót futtatja a legfrissebb Androidon [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC One A9 Samsung Galaxy Note5 Google Nexus 5X LG G4
Rendszerchip Snapdragon 617 Exynos 7420 Snapdragon 808 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 41158 pont 70876 pont 47439 pont 49597 pont
Vellamo Browser 2608 pont 5007 pont 4585 pont 4131 pont
Vellamo Metal 1122 pont 2527 pont 2150 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 746 pont 1481 pont 1221 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 3105 pont 5224 pont 3555 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 6,7 fps 15 fps 16 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 6,6 fps 25 fps 16fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 16 fps 32 fps 38 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 15 fps 57 fps 37 fps 34,3 fps

Az viszont a HTC kitűnő szoftveroptimalizálásának az érdeme, hogy az immáron Android 6.0-ra épülő Sense UI dadogásmentes és minden esetben fluid, az alkalmazáskezelés pedig egész fürge, ha nem is annyira, mint ársávjában egy-két riválisa. A fenti hátrány a komolyabb játékoknál érezhetőbb: hiába fut egy fokkal jobban egy Real Racing 3 más Andreno 405-ös mobilhoz képest, ha így is épphogy elfogadható a képkockasebesség, miközben a hátlap teteje érezhetően, bár nem vészesen felmelegszik. Elvitathatatlan, hogy a HTC minden lóerőt kihajtott a dologból, ám halkan megjegyeznénk, hogy ha a sokkal olcsóbb Zuk Z1-be egy Snapdragon 801, a Xiaomi Mi 4c-be pedig egy 808 belefért, a One A9-nek is illett volna erősebb hardver után nyúlnia.

A BlinkFeed továbbra is a Sense UI része A BlinkFeed továbbra is a Sense UI része
A BlinkFeed továbbra is a Sense UI része [+]

A HTC a Sense 7-tel úgy szabta át a nyers Android 6.0-s felületet saját képmására, hogy sok Material Design védjegyet meghagyott: ilyen a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó, a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel, valamint a zárképernyőn is megjelenő értesítési kártyák. Ami változott, azzal elégedettek vagyunk: jár például widget, amely otthoni, munkahelyi vagy távoli időtöltés szerint rendszerezi kedvenc alkalmazásainkat. A BlinkFeed továbbra is jól felszerelt hírolvasó, amelybe a közösség oldalak moduljai is beépülnek, ehhez balra kell simítani a főoldalon. Az alkalmazásmenüben továbbra is függőlegesen lehet görgetni – ezt a Google talán éppen a HTC-től leste el. A Sense UI témázható, a hátterek, a billentyűzet stílusa és a betűtípusok könnyen cserélhetők és animációkból is többféle beállítható.

A Sense UI témázható A Sense UI témázható
A Sense UI témázható [+]

Az Android Marshmallow egyik fontos újdonsága az, hogy az engedélyeket az alkalmazások telepítés helyett indításkor kérik, és eldönthetjük, hogy melyikeket engedjük kíváncsiskodni. Android 6.0-ban natívan támogatottak a biometrikus szenzorok, és az ujjlenyomat-leolvasót (ahogy a HTC hívja) a tajvaniak is remekül megoldották: a nyomógombot mellőző, érintéses működés majdnem olyan gyors, mint a Huawei-é. Összesen öt ujjmintát lehet regisztrálni, az azonosítás pedig hibátlan, akár más szögből vagy nedves kézzel próbálkozva. Az Android Pay és egyéb mobilfizetési megoldásokra a One A9 is felkészült.

Az ujjlenyomat-olvasó a későbbiekben a mobilos fizetésnél is bevethető lesz Az ujjlenyomat-olvasó a későbbiekben a mobilos fizetésnél is bevethető lesz
Az ujjlenyomat-olvasó a későbbiekben a mobilos fizetésnél is bevethető lesz [+]

Kifejezetten tetszetős egy olyan megoldás, amely máshol hiányosság: a képernyőzár akkor is felvillan a home funkcióval is felvértezett szenzort megérintve, ha nincs ujjlenyomatos védelem beállítva, ez tehát még egy mód a kijelző gyors felvillantására – a kétkoppos megoldás egy jól ismert másik. A többi gesztus a készülék felemelése után aktiválható: az ujj feltolásával és balra húzásával is túl lehet jutni a képernyőzáron, jobbra simítva indul a BlinkFeed, a hangerőgombot lenyomva pedig a kamera. Ha valamely szoftver támogatja, a háromujjas vezérlőgesztusokat is felismeri a rendszer.

Szoftverek és extrák

A Sense UI megtartotta jól összeválogatott szoftverfelhozatalát, élén a HTC-s telefonkönyvvel. A névjegyek behívhatók SIM-ről, Google-fiókból, fájlból vagy más készülékről (ugyanígy a legtöbb személyes adat átmozgatható). A tételek közül kiszűrhetők a telefonszám nélküliek, a nevek pedig rendezhetők vezeték- és keresztnév szerint. A kapcsolatok kedvencekbe és csoportokba rakhatók igény szerint, a tárcsázóban pedig akad gyorskeresés és gyorshívás.

A telefonkönyv és a billentyűzet is jól felszerelt A telefonkönyv és a billentyűzet is jól felszerelt
A telefonkönyv és a billentyűzet is jól felszerelt [+]

Az SMS és email alkalmazások használatával nem akadt gondunk, és a magyar billentyűzet is remekelt QWERTZ elrendezésével, ékezeteivel, szótárával és korrektúrájával, kényelmes virtuális gépelést biztosítva. A HTC Connect menedzseli a DLNA-s átjátszást, az NFC menüpont pedig a mobilos fizetési módokat. Akad opció a Dot View készülékvédő tok, a HTC Mini+ telefonos kiegészítő és a Dolby Audio tulajdonságok beállítására is – a HTC BoomSound az utóbbihoz kapcsolódva tér vissza.

A naptár és a fájlkezelő hasznos extrák A naptár és a fájlkezelő hasznos extrák
A naptár és a fájlkezelő hasznos extrák [+]

Egy sor hasznos eszköz felfedezhető: ilyen a remekül használható naptár, a fájlkezelő, a zseblámpa, a News Republic hírolvasó (itt lehet beállítani, hogy a BlinkFeed milyen hírtartalmakat jelenítsen meg), a súgó, a képszerkesztő, a hangrögzítő és a Zoe videoszerkesztő.

A Chrome lapok az alkalmazásváltóban jelennek meg A Chrome lapok az alkalmazásváltóban jelennek meg
A Chrome lapok az alkalmazásváltóban jelennek meg [+]

A Google szokásos alkalmazásai szintén helyet kaptak a belső tárolón, beleértve a Chrome-ot, az A9 első számú böngészőjét. A szoftver gyors, rendben kezel több lapot (bár 4-5 megnyitása után az első már kiürül a memóriából), akad inkognitó mód, opció a megosztásra, a Goolge keresési előzmények és könyvjelzők szinkronizálására, valamint az asztali elrendezés kérésére. Megakadások csak a legkomolyabb oldalakon görgetve fordulnak elő.

Kamera, multimédia

A 4 megapixeles UltraPixel szenzort a One sorozat pár év után az előlapra száműzte, és a 20 megapixeles M9 modul után az A9 13 megapixelest kapott f/2-es lencsével, jól működő optikai képstabilizátorral és jó fényerejű, kéttónusú ledes villanópárral. A gyártó gondolt azokra, akik gyorsan meg akarnak lenni a fényképezéssel (automata mód gyors fókusszal, sorozatkép, HDR, arcszépítés, panoráma), akik kreatív fantáziájukat szabadjára engednék (lassított felvétel és hyperlapse, azaz fejlett time lapse), és akik maguk paramétereznének mindent (profi mód). Az utóbbival a fehéregyensúly (2300 - 7500 K), az expozíciókorrekció (+- 2 Fé), az érzékenység (ISO100 - 1600), a záridő (1/8000 - 2 mp) és a fókusz is állítható, extraként pedig opció a Jpeg mellett a nyers DNG fájl mentése is. Beállíthatók még a rácsvonalak és az időzítő. Ugyanakkor nincs teljes értékű Camera2 API kompatibilitás.

A One A9 profi módja sok beállítási lehetőséget felkínál
A One A9 profi kameramódja sok beállítási lehetőséget felkínál [+]

Nappal jól teljesít a One A9: a fehéregyensúly megbízható, a dinamikatartomány átlag feletti, a vonalélesség pedig elfogadható – bár észrevehető a zajmentesítés a és Jpeg tömörítés, így a hasonló színű vagy árnyékos részletek maszatosabbak az ideálisnál. A HDR gyorsan működik és nem viszi túlzásba a sötét vagy kiégett részletek előcsalását, a makrofotózást viszont hátráltatja, hogy 7-8 centiméternél nem lehet közelebb menni a témához, és az érintőfókusz ilyenkor lassabb. Az élesítési gondok java azonban este jön elő: igazán sötétben komolyan küzd a rendszer a sikeres fókuszért, és sokszor az érintőfókusz is elhasal. Ráadásul az apró szenzor miatt az automatika akkor is relatíve nagyobb érzékenységgel rögzít, ha bevállalunk egy hosszabb záridőt, így a képek a zajmentesítés miatt puhák lesznek. Azért, ha elég fény tárul a lencse elé, megbízhatóbb a fókuszhelyzet és minőségi képek sora lőhető, főleg DNG-ből feldolgozva az eredményeket (legalsó sor), csak éppen helyzete válogatja, hogy mikor kell megküzdeni a fókuszálással és a többi paraméterrel. Videofevétel legfeljebb 1080p-ben lőhető 30 fpssel, átlagos kép- és jó hangminőséggel, íme egy példa.

Lényegtelen melyik szoftver játssza le a zenéinket, a fülesre menő hangminőség makulátlan Lényegtelen melyik szoftver játssza le a zenéinket, a fülesre menő hangminőség makulátlan
Lényegtelen melyik szoftver játssza le a zenéinket, a fülesre menő hangminőség makulátlan [+]

A zenelejátszó szerepkörét a Google Play Zene tölti be, amellyel a havi előfizetéses vagy az Áruházban megvásárolt számok mellett a helyben tárolt állományok is lejátszhatók – bár a wma kiterjesztés megszólaltatásához alternatív szoftvert kell beszerezni. A fájlokat előadók, albumok, dalok, műfajok és listák szerint lehet csoportosítani. Hangszínszabályzó helyett a gyártó a HTC BoomSound Dolby Audio név alatt néhány fülhallgató sémát mellékelt az ütősebb hangzás érdekében. Erre mondjuk a vájt fülűeknek nem lesz erre szüksége, mert az A9 kitűnő audioképességekkel rendelkezik, mindenféle szoftveres megtolás nélkül: tiszta és zajmentes hangok jutnak a fülesre méréseink és fülünk szerint is, és hangerőből sincs hiány, úgyhogy a HTC (ismét) odatette magát, nincs panasz. Valamilyen fülesre az FM-rádió beüzemeléséhez is szükség lesz.

Teszt HTC One A9 Huawei MP M2 Galaxy E7 Huawei P8 Nexus 5
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,05, +0,00 +0,01, -0,03 +0,02, -0,05 -0,09, -0,12 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -96,4 -95,6 -90,8 -90,2 -86,7
Dinamikatartomány, dB (A): 96,1 95,6 90,8 90,6 86,6
THD, %: 0,0110 0,0017 0,0083 0,0074 0,0065
IMD + Zaj, %: 0,013 0,014 0,012 0,055 0,015
Sztereó áthallás, dB: -92,2 -93,0 -88,4 -63,6 -86,5

Önálló videolejátszó nincs, a gyári darab pedig csak az alapkódolásokkal birkózik meg (H.263, H.264 és Mpeg4), ám egy BS Playert bevetve mindjárt meg lehet hajtani a DivX, az XVid, az AC3 és feliratos tartalmakat 1080p-ig, a 4K-s klipek már hajlamosak megakasztani a rendszert. Amilyen jó hír a fülesre menő, kitűnő hangminőség, annyira rossz, hogy a sztereó BoomSound hangszórókat a készülék aljára száműzött, könnyen eltakarható monó rendszer váltja, közepes maximális hangerővel, és 100%-on zörejes hangminőséggel. A kategóriaátlagot sikerül megugrania az apró elemnek, ám nem ehhez szoktunk a HTC mobilok esetében.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A One A9 egy darab nanoSIM-et fogad be, amellyel Cat.7-es 4G hálózaton akár 300 megabites letöltési és 100 megabites feltöltési ráta is elérhető másodpercenként; ez az érték 42 megabit 3G-n. A beszélgetési hangminőséggel elégedettek voltunk, bár annyira nem szólt tisztán a szűkösebbre szabott hangszóró, mint az M9 ilyen eleme, minket mindenesetre remekül értettek. WiFi-ből kétcsatornás 802.11a/b/g/n/ac modul jár jó érzékenységgel, hotspot, Direct és DLNA funkciókkal, Bluetooth-ból 4.1 A2DP-vel és LTE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. Az infra ezúttal sajnos kimaradt, az NFC viszont nem, hiszen az Android Pay és más mobilos fizetési módszerhez erre mindenképpen szükség lesz. Navigáláshoz is jó társ az A9, amely a GPS és GLONASS műholdak jelei mellett a földi antennákra és routerekre is „hallgat” a gyors pozíciószerzéshez.

A One A9 egy microSD és egy nanoSIM kártyát fogad be
A One A9 egy microSD és egy nanoSIM kártyát fogad be [+]

Az újrarajzolt HTC One készülék többek között azért lett vékonyabb az M9-nél, mert kisebb akkumulátort pakoltak bele, csodák márpedig nincsenek: a készülék egynapos használatra lett belőve. Mi átlag négyórás képernyőidőket értünk el vegyes nyomkodással, ami éppenséggel elfogadható, csak szívesebben lát ennél hosszabb működést egy töltéssel. Az A9 extrája visszont, hogy előre kompatibilis a jövőre érkező Qualcomm QuickCharge 3.0 gyorstöltési szabvánnyal és töltőfejekkel, úgyhogy ilyen adapter beszerzésével várhatóan pikk-pakk fel lehet majd tölteni a 2150 milliamperórás telepet. Az üzemidő energiatakarékos és extrém energiatakarékos módokkal nyújtható meg, az utóbbi viszont megfosztja a One A9-et legtöbb okosfunkciójától. Az alkalmazások automatikus optimalizálása szintén bekapcsolható, ami az egyébként is jó készenléti üzemidőn tovább javíthat.

A HTC One A9 alapvetően jól összerakott telefon, csak elmérték az árazását
A HTC One A9 alapvetően jól összerakott telefon, csak elmérték az árazását [+]

Értékelés: HTC One A9
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 5 pont
Hogyan értékelünk?

Jó kis felső-középkategóriás készülék lett a HTC One A9, gondoljon ugyanis bárki bármit a dizájn inspirációiról, szuperül egyberakták, kényelmes fogni (bár nehéz egy kézzel kezelni), gyors a Sense UI rendszer, erős a szoftverfelhozatal, az optikai képstabilizátor és a fürge ujjlenyomat-olvasó pedig kellemes extrák. A gyártó által megadott, 240 ezer forintos kártyafüggetlen árát megpillantva a azonban Google helyelőzményei között kellett megkeresni az állunkat, mert ez egészen megdöbbentő összeg a termékért. Csak a miheztartás végett: hamarosan tesztlaborunkba érkezhet a fémházas, biometikus szenzoros Meizu Metal, amely csak egy jobbfajta erősítővel és az optikai képstabilizátorral kevesebb, miközben gyorsabb rendszerchipet, nagyobb telepet és méretesebb tárolót kapott – és ha egyszer felbukkan a magyar boltokban, akár hármat is haza lehet majd vinni egyetlen A9 árért. Hogy olajat öntsön a tűzre, a HTC ráadásul a 16 gigabájt / 2 gigabájt RAM-os modellért árulja nálunk ennyiért (akad bolt, ahol belefér 200 ezer alá), míg az USA-ban a 32 / 3 gigabájtos kombináció nyitott 400 dolláron promócióban, ami 120 ezer forint adóterhek előtt. Mégis miért kell az európai vásárlóról ennyivel többet lerántani?

Az addig oké, hogy az A9-nek akad pár prémiumkategóriás vonása (fülesre menő hangminőség, mutatós fémház), de ettől még a Snapdragon 617-tel nem válik csúcstermékké, ahhoz minimum a 808-as chipset kellett volna több RAM-mal és tárhellyel. Hiába fürge ugyanis a One A9, ha az ársávjában a Galaxy S6 edge vagy az iPhone 6s gyorsabb, hiába decens a kamera, ha a G4-gyel vagy a Lumia 950-nel jobb képeket lehet lőni, és hiába a friss Marshmallow felület, ha az üzemidő, a szabad memória és a belső tároló a középkategória korlátait érezteti. Mit lehet még hozzátenni, ha az egyébként kitűnően felszerelt exynosos Galaxy A8 vagy a Huawei Mate S árazását is sokalltuk, a One A9 pedig náluk is drágább? Csak annyit, hogy kár érte, mert mi tényleg szorítunk a tradicionális tajvani gyártó felszínén maradásáért. Ám luxusladikot csatába küldeni a zászlóshajók ellen alighanem egyetlen végkimenetellel járhat: elsüllyed, mint a Titanic.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC One A9
 HTC One A9 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 145,75 x 70,8 x 7,26 milliméter
Tömeg 143 gramm
Színvariációk arany, ezüst, szürke, rózsaarany, világosszürke, gránátvörös
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 (441 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass
Kijelző típusa AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 617
Processzor típusa 1,5 GHz-es, négymagos Cortex-A53 és 1,2 gigahertzes, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 405
RAM mérete 2 / 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (kb. 9 GB elérhető) / 32 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.7
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, LE, apt-X)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Ujjlenyomat-olvasó van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek HTC Dot View, BlinkFeed, HTC Help, HTC Zoe, HTC Club, Témák
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, optikai képstabilizátor, F/2-es lencse, kéttónusú led
Másodlagos kamera 4 megapixel, autófókusz, UltraPixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2150 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 18 nap (3G)
Beszélgetési idő 16 óra (3G)
Zenelejátszási idő 60 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, extrém energiatakarékos mód, ujjlenyomat-olvasó
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: A HTC 9 élete

    Sokan tartják a One A9 formavilágát koppintásnak, a gyártó azonban ragaszkodik ahhoz, hogy saját, kikövezett útját járja. Csakhogy az árazás is igazodott a tajvaniak csúcskészülékeihez, amit a hardver nem feltétlenül indokol.

  • Teljesítményteszten járt a „HTC A9”

    Elképzelhető, hogy az a készülék próbálta ki magát a Geekbench teljesítménytesztjén a tízmagos Helio X20-as rendszerchippel, amelyiket szeptember 29-én leplez le a HTC a nagyközönség előtt.

  • HTC One M9 - meleg fogadtatás

    Megérkezett a fémházas One termékcsalád harmadik tagja 20 megapixeles kamerával és következő generációs, ám nem éppen problémamentes rendszerchippel.

Hirdetés