Szoftver, mozgáskövetés
A Vivosmart 5 telefonokkal (Android vagy iOS) Bluetooth-t használ, de van Ant+ is, amivel bringás kiegészítők vagy mellkaspántok is csatlakoztathatók a karperechez. Vásárlás előtt fontos tudni, hogy a Vivosmart 5-ben nincsen GPS, így mindenképpen szükségünk lesz telefonunkat is magunkkal vinni, amennyiben szabadtéri edzést végzünk és szeretnénk rögzíteni útvonalunkat. Ehhez a Garmin Connect alkalmazásnak folyamatos hozzáférést kell biztosítanunk a telefon helyadataihoz, mely minden egyes alkalommal küld egy értesítést akkor, ha megosztja a karkötővel a helyzetünket.
A Vivosmart 5 beállításai. (forrás: Mobilaréna) [+]
A Connect felépítése és megjelenése nem tér el itt sem, a főoldalon panelekben láthatjuk a pulzusunkra, stressz-szintünkre, Body Battery-re, megtett lépésekre, aktív percekre, hidratáltságra, alvásra és légzésre vonatkozó adatainkat. A megtett emeletek száma viszont hiányzik, a Vivosmart 5-ben nincs magasságmérő, így az edzések során mért emelkedést és süllyedést is a telefon adataiból nyeri ki. Ha bekapcsoljuk a Move IQ-t és az Insights opciót, a Connect értesítésekkel is segít például napi aktivitási céljaink elérésében. Edzéseken végigvezetni viszont nem fog tudni minket, a telefonos alkalmazásban kérhetünk útmutatást, de a karperecre nem lehet átmásolni a kiválasztott mozgásformát. A közösségi kihívások elérhetők, csatlakozhatunk a heti vagy havi feladatokhoz, megszerezhetünk kitűzőket és ismerőseinkkel is versenyezhetünk. A Connect kezelőfelülete jól átlátható, pár apró kivételtől (pl. edzések instrukciói) eltekintve magyar nyelven van minden, a karkötő is tökéletesen beszél magyarul. A kihívások is átgondoltak és szórakoztatók, ezért lett az a cím, ami. Akinek megtetszik a Garmin által nyújtott ökoszisztéma, annak könnyen igénye alakulhat ki a Vivosmart 5 után egy komolyabb készülékre is a gyártó kínálatából.
A Connect alkalmazás főoldala. (forrás: Mobilaréna) [+]
Összesen 15 tevékenység követésére használható a Vivosmart 5: séta, futás, futás futópadon, lépcsőzés, jóga, légzőgyakorlat, medencés úszás, kerékpározás, HIIT, evezőpadozás, kardiózás, súlyzózás, pilates, elliptikus tréner és egyéb, utóbbi általunk beállítható. A tevékenységeket a telefonos alkalmazáson keresztül lehet beállítani, a séta nem törölhető, összesen pedig tíz mozgástípust lehet a karkötőre tenni. A rögzített adatokból hetet tárol 14 napnyi tevékenységkövetéssel együtt a karperec szinkronizálás híján mielőtt betelne a tárhely. Connect IQ nincsen, tehát programokat nem tudunk a karkötőre telepíteni, a telefonos alkalmazáson keresztül számlapokat sem cserélgethetünk, ezt csak a Vivosmart 5-ről tudjuk megtenni. A számlapról ujjunkat felfelé vagy lefelé húzva elérhetők a widgetek, ezek sorrendjét mobilról variálhatjuk, de a csuklón is használhatók minialkalmazásként, tehát nem csak arra jók, hogy megjelenítsék az aktuális adatainkat, de például a bevitt folyadékmennyiség naplózását is csinálhatjuk innen. Már amennyiben ujjunkkal eltaláljuk az apró virtuális + gombot.
Egy, a karkötővel rögzített futóedzés és az adatai a Connect alkalmazásban. (forrás: Mobilaréna) [+]
A Vivosmart 5-ben a gombot megnyomva találhatjuk magunkat a főmenüben, ahol felfelé vagy lefelé húzva ujjunkat választhatunk a menüpontok között. Egy tevékenység elindításához ki kell azt választani, majd megvárni, amíg a mobiltelefon GPS-jelét megkapja a karperec és megerősíteni mégegyszer az indítást. Az edzés követése a karkötő gombjának hosszú nyomásával állítható le, ami viszont számomra furcsa volt, hogy nincs lehetőség szüneteltetni egy edzést. Ha leállítottuk, menteni vagy újraindítani tudjuk csak a tevékenységkövetést, a többi Garminon látott “folytatás később” nem opció, a karkötő pedig a leállítást indító gombnyomás után 30 másodperccel automatikusan ment, ha közben nem nyomunk semmire.
A karkötő beállításai és a karkötővel nem kompatibilis edzéstervek. (forrás: Mobilaréna) [+]
A karkötő által mért pulzus és lépésszám valósághűnek tűnt a méréseink alapján, gépelést vagy teregetést például nem rögzít lépésként, az alváskövetésben és a véroxigén-szint mérésében viszont nem túl pontos az eszköz. Alváskövetés esetén az elalvás és az ébredés(ek) pillanatait jól meghatározza, az eltérő alvásciklusokat azonban furcsán méri, volt, hogy egy órányi mélyalvást sem rögzített rajtam. A véroxigén-szint esetén pedig rendszeresen mért rendellenesen alacsony eredményeket, miközben saját órám szerint megmaradtam a 97% feletti SpO2-szaturációs zónában.
Alvásadatok a Vivosmart 5-ből kinyerve. (forrás: Mobilaréna) [+]
A tevékenységkövetés mellett vannak alapvető okosfunkciók is a karkötőben, ilyen például a telefon megkeresésére kiküldhető értesítés, a zenevezérlés, vagy éppen az előző oldalon említett értesítések. Fizetni azonban nem lehet a Vivosmart 5-tel, mert nincs NFC, beépített hangszóró híján még csak csipogni sem fog, tárhely nincs, így csak a telefonon lejátszott zenét lehet csuklóról léptetni, az értesítések megjelenítése pedig pont arra elég, hogy eldöntsük érdemes-e elővenni zsebünkből a telefont, de egy három soros szöveges WhatsApp vagy Messenger üzenet elolvasása már kényelmetlen az aprócska kijelzőn, melynek egy részét ráadásul ki is takarja ujjunk, ahogy görgetünk az apró érintőpanelen. Az értesítéseket jelző háromfokozatú rezgés legalább kellően erős közepes módban is, a ne zavarjanak üzemmód pedig tökéletesen elnémítja a karkötőt az általunk beállított intervallumra. A rezgőmotort egyébként használatba vehetjük ébresztőóraként is, a menüben stopper, időzítő és ébresztés is állítható a Vivosmart 5-ön, valamint ez jelez akkor is, ha megszakad a karkötő és a párosított telefon közötti kapcsolat.
Stressz, intenzív percek és lépések számlálója. (forrás: Mobilaréna) [+]
Bekapcsolható a karkötő menüjéből a reggeli összegzés, mellyel az előző napok aktivitásait és alvásadatainkat összevetve kalibrál nekünk egy tervet aznapra a Garmin rendszere, mellette pedig figyelmeztet a naptárunkban található eseményekre, várható időjárásra, egyebekre. Az aprócska kijelzőn a legnagyobb haszna a várható időjárás kijelzésének van szerintem. Ami pozitív meglepetés volt számomra, hogy a Vivosmarton is bekapcsolható a Live Track és a biztonsági követés funkciója, amivel egy megadott kontakt láthatja a térképen, éppen merre futunk vagy sétálunk, illetve vészhelyzeti értesítést is kap, ha esetleg edzés közben bajunk esett és nem tudunk magunk segítséget hívni. Mondani sem kell, ezesetben is a telefon GPS-adatait használja a karkötő a helymeghatározáshoz.
Karkötőt okosfunkciókkal a Vivosmart 5 árának harmadáért, vagy még olcsóbban is lehet venni. Azok viszont ki vannak zárva a Garmin Connect világából, mely egy korrekt platform arra, hogy nyomon kövessük fittségünket, vagy épp virtuális motivációt és segítséget kapjunk ahhoz, hogy többet mozogjunk. Az edzésadatok könnyedén és több fájltípusban is kinyerhetők, a kihívásokat és a közösségi funkciókat pedig az arra fogékonyak kedvelni fogják, az pedig mindenkinek hasznos, hogy a legtöbb népszerű fitnesz alkalmazással könnyedén és automatikusan szinkronizál a Connect. Éppen ezért a Vivosmartot el tudom képzelni olyanok csuklóján, akik kipróbálnák a Garmin világát, de nem egy órával, hanem valami egyszerűbbel kezdenének. Nekik viszont érdemes még megnézni a cikk elején említett Venu Sq-t is, mert jelenleg szintén 59 ezer forintos áron az is beszerezhető. El tudom képzelni azt is, hogy valaki klasszikus órát hord napközben, az edzésekhez meg van egy sportóra készenlétben, de a lépéseit és pulzusát egész napra vonatkozóan figyelné, ilyenkor pedig a Vivosmart 5 apró kialakításával kevésbé feltűnő, mint két órával a karon járkálni. Azoknak viszont, akik nem ragaszkodnak a Garmin márkához, csak egy lépésszámot mérő és időt mutató karperecre van szükségük, ami esetenként értesítéseket is jelez, bőven van miből választaniuk az aktivitásmérők tengerében, hisz szinte minden gyártónak van már sajátja. Az elmúlt időszakban nálunk járt például a Xiaomi Smart Band 7, a Huawei Band 6 - aminek már megérkezett a következő generációja, a Band 7 is tesztre -, volt a Samsungnak is egy egész korrekt Galaxy Fit 2-je, de az Amazfit is kínál olcsón jó karra csatolható kiegészítőket, a prémium versenyzők közül pedig a Fitbit is jelen van a piacon a Charge karpántokkal.
viragdani01
A tesztkészüléket a Garmin Magyarország adta kölcsön, ezúton is köszönjük!