Külső, kezelés, üzemidő
Egyszer majd szembe találkoznak és kezet fognak a vándorúton az okosóra és sporteszköz gyártók, egymás tudását más kezdőpontról indulva utolérve. Amíg viszont egy Apple vagy Samsung kütyü a maga rendszerében komplett mobilos és önálló adatkommunikációs tudást kínál 1-2 napos üzemidővel, egy Garmin vagy Coros pedig széleskörű sport ökoszisztémát hetekig félrerakható töltővel, maradnak a karakteres különbségek. A Samsung Galaxy Watch5 Pro és az Apple Watch Ultra egyaránt hangzatos utótaggal jelzi: készen áll a Fenix 7-et és az Epix Gen2-t terepfutamra hívni, és rálicitál a Garminra EKG-val vagy vérnyomásméréssel, kiegészítő támogatásban és üzemidőben azonban még messze van a trón.
Az EKG-n amúgy egy ideje a Garmin is dolgozik, de talán a hosszú engedélyeztetési folyamat miatt még nem érhető el, és amíg csúcs sportórái abszolút mindenesek offline térképekkel és telepítési lehetőségekkel, a Venu inkább a divatvonalat jelöli és a márka ráaggatja az okos jelzőt – amire mi az okosítottat szoktuk használni, mert leginkább egy Huawei vagy Amazfit tudásával versenyeznek, cserébe kellemesen kitartó működéssel töltésenként. A szögletes Venu Sq, vagyis, mint megtudtam, Square, ezeknek és a belépő Apple Watch SE-nek a közvetlen riválisa árban, és nem kell lesajnálni, mert nem kapott masszív, mindenálló keretet vagy öt gombot, mert ugyanúgy beleillik a Garmin Connect világba. Amúgy meg pont egy kerek Venu vezette be a márkánál az AMOLED panelt, ami okosóra vonalon kötelező, a szögletes pedig Sq 2 meg most vált 240 x 240 LCD pixelről 320 x 360-as OLED-re, hatalmasat ugorva képélességben, színekben, kontrasztokban és betekintési szögekben, hogy jól essen izzadás közben is rápillantani.
Kifejezetten remek, hogy az 1,41”-re nőtt képátló ellenére maradt a 37 x 40,6 x 11,1 milliméteres ház (plusz másfél milliméter a szenzorpúpnál), illetve a szíjjal együtt 37,6 grammos tömeg, amivel a légies óra unisex, minden változatban kényelmes viseléssel, 20 milliméteren cserélhető szíjjal és jól záró csattal. A WiFi, Bluetooth és ANT+ kapcsolatra képes Sq 2 két variációban vásárolható meg: zenetárhellyel 128 ezer forintba kerül és 2,5 GB érhető el másolásra, nélküle pedig 115 ezer forintot kell kiszurkolni – számlapok és egyszerű appok az utóbbira is telepíthetők. Mennyire tuti az új képernyő? Pontos érintésérzékeléssel és némi oldalsó gombfunkcióval könnyen és gyorsan navigálhatunk a menüben, bár azért egy almás óra reakcióideje gyorsabb. Automatikus fényerőállítással pedig nap- és holdfény alatt is kényelmesen olvasható le minden tartalom. A sebesség amúgy már csak a fapados jellegű rendszer miatt sem hagy kívánnivalót maga után, és a műholdas jel is hamar megvan a GPS, GLONASS és Galileo szatellitek használatával, hasonló modult bevetve, mint drágább társai, csak egy csatornán operálva.
Naprakész a negyedik generációs optikai pulzoximéter, a háromtengelyes iránytű és a giroszkóp is, amivel a balesetérzékelés adott több edzésfajta során, csak most nem száll be mellé a barometrikus magasságmérő vagy a hőmérő, amiből az előbbit a Mobilarenánál, 100 ezer forint felett kötelezőnek tartunk. Persze a Garmin is szereti portfólióját diverzifikálni, ami PR-szagú magyarázata annak, hogy ha nagyobb tudás kell, fizess érte többet. A másik fontos generációs változás a 14-ről 26 órára előrelépő GPS használat egyhuzamban, illetve a 6-ról 11 napra javuló üzemidő töltésenként, ami tapasztalatom szerint megvan mobilra csatlakozva, ha ebbe 2-3 naponta egyórás GPS edzés esik. Mindennapos műholdas mozgással ez 8-9 napra rövidül, a halovány, de látható mindig aktív órával pedig 3-4-re. Mivel a kijelző csuklóemelésre megbízhatóan felvillan, ez utóbbi funkcióért szerintem nem érdemes a remek üzemidőből áldozni, de a lényeg: lehet. Ami a tesztre jött Music kiadást illeti, a GPS-es edzés és a zenehallgatás kombinációja hétórás működést ígér egy töltéssel, és gond nélkül csatlakoztattam az órára TWS fülesemet, ahogy a Garmin tartozékokból is sokfajta összedolgozik a szögletes ketyerével.
Lehet, hogy a Gorilla Glass 3 üveg köré most nem magasodik masszív védőkeret, a lekerekített alumíniumszegély és a szálerősített polimer váz tökéletesen egybe lett rakva, és az 5 ATM védelem is megvan, úgyhogy a sekély vizes úszás támogatott. Az óra komfortosan foglal helyet a csuklón és kiadós edzés közben is stabilan rajta marad, kellő lyukkal a pánton és könnyű cserével. Mint mindig, a hátlapra a Garmin négy érintkezőjű csatlakozója pattintható az apró pakkból előbányászható kábellel, azaz továbbra sincs meg a vezetékmentes töltés. Cserébe a zsinór USB-A túlvégét számítógépre kötve máris mehet a Music variációra a zenemásolás, és emellett a Spotify, a Deezer és az Amazon Music is támogatott offline mentéssel, régiótól és előfizetéstől függően. Nem hiányozhat a Garmin Pay órafizetés sem a Curve, a Genome, a K&H, a Revolut és a Wise kártyáinak támogatásával, erről további részletek itt.
Hangszóró viszont nincs, így a hangjelzés is kimaradt füles nélkül, akárcsak a Bluetooth kihangosítás vagy a Sirivel, a Google Segéddel, esetleg a Bixbyvel való csevej, pedig szerintem, ha a széria a divatos okosvonalat képviseli, és ezek mindegyikét tudja a Venu 2 Plus, csak drágábban, az Sq-nak is el kellett volna sajátítania. Ehelyett az óra rezgésekkel jelez, az pedig kellően erélyes, illetve fülesre küldött hanggal edzés közben. iPhone-ra csatlakozva, a szokásos módon futnak be az értesítések, ám választ nem tudunk adni, míg Androidon a híváselutasítás mellett opció az előre definiált válaszok közül üzenetet vagy like-ot küldeni – a billentyűzetet és az emoji tárat igazán hozzáadhatná a szoftverfejlesztő csapat. A gombokhoz és az óralaptól balra tájolt widgethez több gyorsfunkciót társíthatunk, amiben mindig is profi volt a Garmin, számlapból pedig szép a választék a Garmin Connect IQ Store-ban, habár a legtöbb a kerek Venura lett optimalizálva és a Huawei kínálatban, az Apple és a Samsung pedig testreszabhatóságban nyújt többet ilyen fronton.
Hirdetés
Aktivitáskövetés, sport
A Venu Sq 2 AMOLED panelje és dizájnfókusza ellenére még mindig elsősorban sportóra – derül ki a Garmin Connect alkalmazást telepítve, és az IQ Store kínálata is mozgásfókuszú az óralapok mellett. Azért a zenei appok mellett van egy-egy okosotthon modul és miegymás, ám komolyabb és ezerszámra telepíthető alkalmazás a WatchOS vagy Wear OS mintájára nem opció, ahogy mélyebb összmunka a telefonnal és más, nem aktivitásfókuszú eszközzel sem. Ilyen szemszögből az új Venu sem több okosított aktivitáskövetőnél, és el tudnám képzelni a komplett összhangot mondjuk a Google Térképpel, a Gmaillel, a Keeppel, a Wallettel és egyéb, népszerű szolgáltatással, amit néha kifejezetten hasznos a csuklóról elérni, és ez már a Venu 2 Plusnak sincs meg.
Ehelyett a mozgás van középpontban, és a számlaptól lefele azonnal leolvashatók a lépés és kalóriaadatok, az intenzív percek, a hidratálás betáplált értékei, a pulzusszám, a testtartalék, a stressz-szint, a légzés, az alvás, a véroxigén-telítettség, az utolsó hét nap edzésterhelése, az időjárás és a telefonnal szinkronizáló naptár, illetve az értesítések kártyái. Az egyes tételekre lépve megnyílik a nagyobb widget, a felső gombot lenyomva pedig több tucat mozgásforma követése közül választhatunk. Ami a műholdas pontosságot illeti, a városban a Watch GT 3 Pro és a Galaxy S22+ volt a referencia (kikapcsolt Bluetoothszal), és mindhárom eszköz precízen rögzítette lépéseim útvonalát.
Amikor a Budai hegyekbe kimenetem futni egy 4,9 km-es szakaszra a két órával, már voltak apróbb eltérések a Turistautak.hu adatbázisához viszonyítva, a Garmin mindazonáltal legfeljebb 5-10 méterrel tért le az ösvényekről és 4,84 km-es mérése kellően pontos, aminél a Huawei egy picit jobban kilengett. Magashegységben és felhőkarcolók között mondjuk kapóra jöhet a többcsatornás műholdvétel, de szerintem hazánkban bőven elég ez a pontosság. Mivel azonban a barometrikus magasságmérő sajnos kimaradt, nem csak az emeletszámlálás hiányzik, mozgás közben a pillanatnyi és összesített magasságadatokról is le kell mondani, habár utólag ezeket a Garmin saját adatbázisból kiszámolja.
Pontos a pulzusmérés séta, nappali tevékenység és alvás, illetve futás és elliptikus tréner közben: kellően szorosan a csuklóra rögzítve az Sq 2 a Watch GT 3 Pro gyakorlatilag hajszálpontosan ugyanazokat az értékeket mutatja, amit egy jófajta, ujjbegyes pulzoximéter, csak a zónaváltást a Huawei pár másodperccel lassabban reagálja le, így HIIT edzésekre a Garmin az alkalmasabb. Súlyzózásnál viszont, amikor jobban feszül a csukló és szabálytalanabbul mozog rajta az óra, mindkét óránál előfordultak nagyobb kilengések, aki tehát perfekt precizitást vár, és azt úszást is megbízhatóan követné, a legjobban még mindig pulzuspánt vásárlásával jár. Mindenki másnak kellően megbízható a csuklós mérés, az edzések mellé pedig bekapcsolódik jó pár tipp és terv, illetve automatikus mozgás- és balesetfelismerés. Megvan a Live Track funkció, a VO2Max becslés és az adatmezők testreszabása – a profi futók, triatlonosok, ultramaratonosok és golfosok viszont további extrafunkciókat kapnak rájuk szabott sportóra választásával, például verseny előrejelzést, regenerálódási időt, magasságstratégiát vagy épp térképes navigálást a megengedhetőbb Forerunner 255-től egészen a döbbenetesen drága Epix Gen2-ig.
A csuklóalapú véroxigén-telítettség mérést a Garmin viszont még nem rakta össze: míg az ujjbegyes, gyógyszertári eszköz a nap folyamán rendre 96-99% között rögzített, amit a Watch 3 Pro általában el is talált, és gyakran a Venu 2 Sq is, az utóbbinál számos másik mérés végzett 95% alatt, és nem egy 90% körül, szoros viselés és kontrollált körülmények ellenére. A testszőrzet is befolyásolhatja a dolgot, mindenesetre nem baj, hogy nincs állandó SPO2 mérés, mert feleslegesen merítené az akkumulátort. Elérhető viszont egészség pillanatkép, amely kétperces méréssel egybefogja a pulzus, a véroxigén, a stressz és légzésértékeket, és ebből is lehet hosszútávon a formára vagy az egészségre következtetni. A maga rendszerében a stresszmérés és az alvásmonitor következetes, itt viszont ahány márka, annyiféle konklúziót és tanácsot kapunk, bár a stresszt például hasonlóan ítéli meg a Garmin és a Huawei. Az alvásnál el szokta találni az Sq a start és a finis időpontját, azt viszont nem tudtam ellenőrizni, hogy amikor szerinte éber, mély vagy REM alvásban voltam, valóban így aludtam-e.
Összefoglaló
A légies Venu Sq 2-t a gyártó okosórának nevezi, ám épp efféle funkciókban nem újít, a Google rendszerébe nem dolgozik bele, az asszisztenssel nem cseveg és hívást sem fogad, mint a szemrevalóbb, kerek Venu 2 Plus, amely a barometikus magasságmérőt sem spórolta le. Számomra egyértelmű, hogy aki sportvonalon érdeklődik, a Forerunner, aki pedig okosított Garmint keres, az utóbbi Venuval jár jobban, csak mélyebben a zsebébe kell nyúlnia. A szögletes újdonság szerintem túlhúzta a nadrágszíjat, és bár 115-128 ezer forintért sima és Music kiadásban kifejezetten kedvező árú a gyártó kínálatában, ebben az ársávban már belefutni az Apple és a Samsung igazi okosóra ajánlatában, sokkal több alkalmazással és funkcióval, illetve önálló adatkommunikációval, 1-2 napos töltést bevállalva. Extra az EKG és más mérés is, amelyen a Garmin dolgozik, de még nem biztosítja, és úgy gondolom, hogy okosfunkcióban érdemi előrelépésig egészen a Venu 3-ig várni kell, ami 2023 elején esélyes az eddigi ütemezés alapján. A Garminnak viszont döntenie kell, hogy hány fejlettebb funkciót hajlandó bevállalni gyorsabb merülés árán, mert ha más nem, az Sq 2 bő egyhetes üzemidejével odapakol a riválisoknak, de amúgy a GPS és a pulzusmérés is pontos, csak a véroxigén-telítettség követése nem az. Generációsan pedig hatalmas ugrás LCD-ről AMOLED panelre váltva, szóval az órával nincs gond, egyszerűen csak akad a kínálatban szebb, többfunkciós és sportközpontúbb is, így a szögletes Venu a szimpátia ellenére lecsúszik a plecsniről.
Bone123