Firefox OS bemutató

Készülékek, vélemények és jövőkép

Készülékfronton egyelőre igen szerény a paletta, mely mindössze négy telefont vonultat fel. A két fejlesztői referenciagép (GeeksPhone Keon és Peak) nem kerül piaci forgalomba, bár a Keon csomagolása az eddigi legepikusabb, amit láttam. Az Alcatel One Touch Fire viszont nagyon nagy valószínűséggel kis hazánkban is kapható lesz, az MWC-n bemutatott telefon HVGA kijelzője és az egymagos, 1 GHz órajelű processzora megfelel a belépő kategória elvárásainak. A ZTE szintén készíti a saját Firefox-alapú megoldását, az Open névre hallgató eszközről szintén a barcelonai szakkiállításon rántották le a leplet. A ZTE versenyzője július eleje óta már elérhető bizonyos piacokon, többek között Spanyolországban is meg lehet vásárolni. Az említett gyártók mellett az LG és a Huawei is beálltak a Mozilla operációs rendszere mellé, a készülékekről azonban egyelőre semmi információ nem látott napvilágot.

GeeksPhone Keon
GeeksPhone Keon

Bár nagyon szurkoltunk a Mozillának, egyelőre úgy tűnik, a Firefox OS erős béta állapotban van. A felhasználói felület hibái mellett számos hiányossággal rendelkezik a rendszer, melyek egytől egyig megoldottak a versenytársak esetén. Hiányzik többek között a copy-paste, azaz a szövegek és egyéb fájlok másolának és beillesztésének lehetősége, a böngésző nem csillog túl fényesen, nincs online csevegőszolgáltatás, az adatszinkronizáció több sebből vérzik, az alapfeladatok ellátására szolgáló alkalmazások funkcionalitása puritán, nincs hang alapú navigáció. A fejlesztői részen sincs megoldva egy rakás szolgáltatás elérése, számos fontos API még csak a jövőbeli tervek között szerepel. Pozitívum viszont a tethering (azaz a mobilinternet WiFi-n és USB-n keresztüli megosztásának lehetősége) megléte, ám ez nem egy alapszolgáltatás, helyette dolgozhattak volna a hangsúlyosabb elemeken. Ráadásul a sebesség is kifogásolható, a belépő szintű androidos mobilok jóval stabilabb és reszponzívabb működést produkálnak.

Hirdetés

Bog véleménye

Az ötlet, hogy legyen egy nagyon olcsó gépeken is kielégítően elfutó, alapból sok hasznos alkalmazással induló mobilos oprendszer, önmagában nagyon jó. Két komoly gond van azonban a megvalósítással: egyrészt a Firefox OS jelenlegi állapotában elég kiábrándító mind funkcionalitását tekintve, mind grafikailag. A nagyobb baj az, hogy mire ebből piacképes termék lesz, addigra olyan sebességgel zuhannak lefelé a már vállalható hardverek árai, hogy az Android köré is simán tudnak már a gyártók filléres készülékeket építeni. Persze lehet örülni, hogy egy nyílt forráskódú, alapvetően a nagy cégektől független platform jön létre, de ez igazából viszonylag keveseket izgat fel, a nagy tömegek továbbra is az ismert rendszerek mögött fognak állni. Csak akkor lehet ebből érzékelhető siker, ha a Firefox mögött álló erős fejlesztői bázis izomból nekiesik a felületnek és alapvetően változtatja meg az általunk jelenleg látott interfészt és kiszedik az ostoba bugokat.

Bocha véleménye

A Mozilla új operációs rendszere talán az első az okostelefonok történetében, amelyik nem felülről, hanem alulról próbálja megközelíteni a témát, azaz nem felsőkategóriás prémium készülékeken, hanem nagyon is olcsó masinákon jelenik meg. Ez a mentalitás üdvözölendő, de sajnos nem tűnik életképesnek; olcsó készüléket olcsó hardverből lehet építeni, hardveres minimum pedig nincs a Firefox OS esetében, így a gyártók valószínűleg olyan mélyre fognak menni a költségcsökkentés miatt, amilyen mélyre csak a jó hírük engedi őket. Ez pedig nem tesz jót a Firefox OS-nek, mert gonosz Google/Apple/Microsoft ide vagy oda, a felhasználók többsége bele se gondol abba, hogy adott esetben személyes adatokat szolgáltat ki nagy cégeknek, tehát a Firefox OS-nél nem biztos, hogy felfogja annak előnyét, hogy ezt nem feltétlenül kell megtennie. Azt viszont látni fogja, hogy miért jó egy gyors és funkciógazdag készülék, 2013-ban pedig már kap olyan androidos készüléket, melynek árszintje a Firefox OS-sel szerelt masinákkal van egy szinten, mégis gyors és jól használható. Amikor a Boot to Gecko elindult, a low-end robotos gépek még tényleg vállalhatatlanok voltak, de az idő halad, a platformok pedig fejlődnek, ma már az olcsó sem feltétlen és ugyanúgy jelent rosszat. Nagy kérdés, hogy a rókás rendszernek lesz-e végül tényleges sikere a piacon, miután végre olyan állapotba jut, hogy rendesen használható legyen. Most még sajnos nem ez a helyzet, így egyelőre nem több, mint a geekek jópofa játékszere.

GeeksPhone Keon
GeeksPhone Peak

dr. Kind véleménye

A Firefox OS jelenlegi verziója leginkább az Android első szárnypróbálgatására emlékeztet: akadozik a működés, számos funkció hiányzik belőle, a felhasználói felület több esetben nem ergonomikus, az alkalmazáskínálat sivár. A hasonlat egyébként nem teljesen helytálló, hiszen a zöld robot indulásakor nem volt ennyire kiélezett verseny a piacon, ma már több kiforrott rendszer között is válogathat a vásárló, ezen a terepen egyértelműen nem tud labdába rúgni a Firefox OS. Az alsó kategóriában azonban lehetne esélye - ha két évvel hamarabb jön ki: mára ugyanis a Jelly Beannel szerelt alapdroidokat is igen kedvező áron mérik. Persze sok múlik a fejlesztőkön, a szoftverkínálatot ugyanis alapvetően ők határozzák meg, ám ha nem lesz a rendszer mögött számottevő felhasználói bázis, a Marketplace is stagnálni fog. Mindent összevetve, jelenlegi formájukban nem tudom ajánlani a firefoxos mobilokat, a Mozillánál még sok a tennivaló.

Legendd véleménye

Sajnos nagyon szigorúnak kell lennem, de szerintem nincs igazán létjogosultsága a Firefox OS-t futtató készülékeknek, legalábbis Európában biztosan nincs. Nyilván kell a vérfrissítés, és jó dolog az is, ha több konkurens termék kerül piacra, de már a nagyon olcsó androidos készülékek is Jelly Beannel érkeznek, a Play Áruház pedig összehasonlíthatatlanul több alkalmazással szolgál rókatárs megoldásához képest. Ráadásul a Firefox telefonok ára sem olyan kedvező, hogy bárki emiatt tenné le mellettük a voksát. Azokban az országokban, ahol a más operációs rendszereket futtató telefonok nem, vagy csak korlátozott számban kaphatók, de az emberek szeretnék elérni az okostelefonok által nyújtott szolgáltatásokat, ott elképzelhető, hogy sikeres lesz a Firefox OS, de egyéb helyeken sajnos nem tudom elképzelni, hogy nagy számban vásároljanak ilyen modelleket.

dr. Kind feat. Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés