Felhasználói felület, kezelés
A Firefox OS felhasználói felülete egy amolyan öszvér, a Mozilla átvett néhány ötletet a piacvezető rendszerektől; ez önmagában nem baj, jót másolni nem bűn, mondják sokan, félmunkát végezni viszont nem biztos, hogy előnyös. A kijelző tetejéről lehúzható panel, néhány beállítási lehetőséget és az értesítéseket tartalmazza, ez az Android rendszerből kacsint vissza. Szintén a zöld robotot idézi a felületek bal felső sarkában található vissza nyíl, mellyel az előző felületre lehet lépni. Ezzel kapcsolatban viszont az a gond, hogy csak a nyíl érintésérzékeny, a mellette lévő felirat nem, aminek következtében egy viszonylag kis felületet kéne eltalálni az ujjunkkal, ami sokszor nem sikerül elsőre. Az ikonkészlet néhol az iOS 7-et idézi, flat ikonokkal és felesleges gradiensekkel tarkítva. A főképernyőn az aktuális dátum és idő látszik, tőle jobbra az alkalmazások sorakoznak, egyet balra lapozva pedig a keresőfelületre juthatunk (á la iOS). Itt a háttér mindig az aktuális keresőkifejezésnek megfelelően változik, azaz ha például egy bizonyos filmre keresünk, a találatok mögött egy kapcsolódó plakát jelenik meg. Az állapotsáv alatt egy apró narancssárga csík látszik, mely azt jelzi, éppen melyik oldalon jár a felhasználó.
A rendszer kezelése nincs túlbonyolítva, mindössze egy vezérlőbillentyűt lehet találni a Firefox OS alapú mobilokon, mely a kijelző alatt, középen helyezkedik el. A gombot egyszer megérintve a készenléti képernyő legutóbb használt lapjára, duplán tapizva a főoldalra ugorhatunk. A billentyűt hosszan nyomva tartva megjelenik az alkalmazásváltó, mely a legutóbb használt programok kártyáit mutatja; az egyes lapokat felfelé húzva bezárhatjuk őket. Többujjas mozdulatsorok nem nagyon vannak, egyedül a kétujjas nagyítás része a rendszernek, és az is csak a böngésző és a galéria privilégiuma.
A design alapvetően rendben van, a flat ikonok, a pasztellszínek és a visszafogott animációk egy visszafogott UI képét mutatják. Pár elem azonban vegyessé teszi az összképet, néhány parancsikon (ilyen például a böngésző) nagyon kilóg a sorból. Az alap alkalmazások többsége rendelkezik egy mindig látható fejléccel (hasonlóan az androidos ActionBarhoz), melyen a gyakran használt funkciók és a vissza gomb foglal helyet. A szoftverek általában álló (azaz portrait) nézetben futnak, a fektetett (angolul landscape) orientációt viszonylag kevés gyári program támogatja, a galéria és a böngésző mellett a videólejátszó tud így működni. A virtuális billentyűzet alapvetően jól használható, ám komoly gondot jelent, hogy nem záródik be, ha az ember félrekattint.
A UI és az ebből adódó, a felhasználó számára elérhető funkcionalitás számos hiányossággal rendelkezik. Nincs fixen látható időjárás, a zenelejátszót és a rádiót csak a megfelelő alkalmazásokból lehet irányítani. Az androidos minialkalmazások is jól jönnének, a vissza funkcionalitás pedig gyakran rossz helyre került, esetlen az elhelyezkedése. Egy megfelelő mappázási rendszer is jól jönne (illetve egy akármilyen), az alkalmazások száma ugyanis gyorsan meg tud szaladni, egy idő után átláthatatlanságot eredményezve.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!