Earfun Air S - jól megválasztott kompromisszumok

Egész olcsó, van benne multipont támogatás, ANC és aptX, de hiányosságai is akadnak.

Bevezető, kialakítás, mi van a dobozban?

Már több alkalommal volt szerencsénk az Earfun termékeihez, a gyártó legújabb fülhallgatójától így már nagyjából tudhattuk, mit várjunk. Az Earfun Air S fekete színben készül, s 30 ezer forint körüli (70 dolláros) áron összelapátolja azokat a funkciókat, melyeket ebben a szegmensben a legtöbben elvárnak. Azaz van benne multipont támogatás, Bluetooth 5.2 komolyabb kodektámogatással az aptX személyében, IPX5-ös cseppállóság, vezeték nélküli töltés a hordtokban és természetesen valamennyi aktív zajszűrés is.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

Az alacsonyabb árért azonban fel is kell áldozni valamit, ilyen például a felhasznált anyagok minősége, a hordtok (56 x 65 x 31 mm, 52 gramm) és a fülhallgatók ugyanis egyszerű műanyagból készülnek, a mágnesesen záródó fedél kifejezetten vékonynak érződik, ha pedig kicsit erősebben nyitja fel az ember, recsegő hangot ad. A mágnes legalább jól zár, így lehetne említeni inkább a dizájnt, mint spórolós megoldást, a szappan formájú hordtok és a száras, hallójáratba illeszkedő (in-ear) fülhallgatók mindennek elmondhatók, csak fantáziadúsnak nem. Ami nem feltétlenül baj, amíg kényelmesen megül az ember fülében az eszköz, ezt pedig a dobozban mellékelt négy méretű (XS, S, M, L) szilikonharanggal teljesíti is az Air S.


[+]

A súlyelosztás egész jó, normál szituációkban nem esik ki az ember füléből a fülhallgató, de edzés közben többször tapasztaltam, hogy a jobb füles csúszkált, igazgatni kellett. A gumiharangok kicsit rövidek, így a műanyag rész is folyamatosan hozzáér az ember fülkagylójának belsejéhez. Szerencsére adott az IPX5-ös védelem, így a verejték, kisebb eső nem valószínű, hogy kárt tesz az eszközben. A szárakat megfogva könnyedén kivehető - betehető is a füles, ám azzal számolnunk kell, hogy hiányoznak belőle a viselésérzékelő szenzorok, szóval a zenét vagy egyéb lejátszott tartalmat nem fogja automatikusan szüneteltetni egészen addig, amíg mindkét füles vissza nem került a hordozó tokba.


[+]

A tok teteje felfelé nyílik, a matt fekete bölcsőben mágnesesen marad helyén a jobb és bal fülhallgató is. A töltés a szárak belső oldalán található két mágneses csatlakozón keresztül zajlik. A tok külsején egy LED fényt találunk, ez zöld színnel jelzi, hogy van-e még elegendő töltöttség a beépített 500 mAh-s akkumulátorban. A két fülhallgató szárának felső részén, ahol az érintésérzékeny felület is helyet kapott található még egy-egy LED, ezek piros vagy kék színnel jeleznek: világítanak csatlakozáskor, villognak párosítási állapotban és pirosan villannak fel, ha merülőben van a fülhallgatókban található 40 mAh-s telep. Automatikus párosítás semmilyen formája nincs jelen, a fedelet felnyitva, a két fülhallgató közötti gombot megnyitva lehet a Bluetooth 5.2-n kommunikáló füleseket összehangolni más eszközzel. Négy különböző operációs rendszerű eszközzel próbáltam ki, minden esetben tökéletesen és gyorsan működött, viszont csak a két legutóbb párosított készüléket jegyezte meg az Air S, a közöttük történő váltáshoz pedig 2-3 másodperces időt kért.


[+]

Tölteni a TWS-t egy USB-C csatlakozón keresztül lehet, ez a tok hátsó oldalán, a fedelet nyitó zsanér alatt található. A dobozban egy USB-A végű töltőkábelt mellékel a gyártó, de bármilyen USB PD töltőről felvesz 5 wattot a hordozó tok. Egy teljes töltés két órát vesz igénybe kábellel, de ha épp nincs kéznél, akkor 3,5 órára egy Qi vezeték nélküli forráson hagyva is újratölthető az akkumulátor. A lemerült fülhallgatóknak egy órát kell a tokban tölteni, hogy újra 100%-on legyenek. A fülhallgatók töltöttségét a csatlakoztatott eszközökön látjuk állapotsávon és widgeten, illetve az Earfun Audio alkalmazásban (Androidon és iOS-en) is, ám a tokban fennmaradó töltöttség százalékos vagy bármilyen értékét nem írja ki sehol az eszköz, a LED fényre (ami 30% felett zöld, 30% alatt narancssárga, 10% alá érve piros, 5% alatt pedig villogó piros) vagy megérzéseinkre kell hagyatkoznunk a merülés kapcsán.

Kapcsolat, alkalmazás, kezelés

A Qualcomm QCC3046 audio lapkája van az Earfun Air S-ben, a chip pedig támogatná a Google-féle gyors párosítást, mégis kimaradt, az előző oldalon leírt gombnyomásos módon lehet az eszközt párosítani. A Bluetooth 5.2-n keresztül létrejövő kapcsolat stabilnak (RSSI: - 39 dBm) bizonyult tesztünk alatt, AAC-n egy alkalommal sem tapasztaltunk megszakadást, kihagyást, még zsúfolt tömegközlekedési eszközön sem, aptX-szel egyszer másodperces ugrást, metrón utazva. iPhone-nal összekapcsolva automatikusan AAC kodeken keresztül kommunikál a füles, Android telefonokkal pedig aptX Audiót vagy SBC-t használ. Apple telefonon nincs lehetőség kodeket váltani, Android rendszerű mobiloknál a készülék Bluetooth beállításai között kell a fülhallgatót kiválasztani, s ott aktiválható az aptX, az Earfun Audio alkalmazásban nem.

Így néz ki a program Android 12-n, az aptX-re váltás viszont nem az Earfun alkalmazásában, hanem a telefon beállításai között lehetséges.Így néz ki a program Android 12-n, az aptX-re váltás viszont nem az Earfun alkalmazásában, hanem a telefon beállításai között lehetséges.Így néz ki a program Android 12-n, az aptX-re váltás viszont nem az Earfun alkalmazásában, hanem a telefon beállításai között lehetséges. Így néz ki a program Android 12-n, az aptX-re váltás viszont nem az Earfun alkalmazásában, hanem a telefon beállításai között lehetséges. (forrás: Mobilaréna) [+]

A program Android és iOS rendszeren is megegyezik megjelenésében és funkcionalitásában is, kissé fapados, de a legfontosabb elvárásokat teljesíti. Arra viszont érdemes felkészülni, hogy a telefonra hamarabb felkapcsolódik az Air S, mint ahogy azt az alkalmazás érzékelné. A programban a főoldalon egyből láthatjuk a fülhallgatók töltöttségét, könnyedén válthatunk az ANC módjai között (aktív zajzár, átengedés, normál mód), bekapcsolhatjuk a játékmódot, ami 100 ms késleltetési időt ígér, a gyakorlatban szemmel látható csúszást nem tapasztaltunk.

Az Earfun Audio alkalmazás felülete.Az Earfun Audio alkalmazás felülete.Az Earfun Audio alkalmazás felülete. Az Earfun Audio alkalmazás felülete. (forrás: Mobilaréna) [+]

Alul találunk manuális hangszínszabályzót, ahol négy előre beállított hangzás közül választhatunk, vagy az ötsávos EQ-n saját beállításainkat hozhatjuk létre. Személyes EQ profilokból a “+” gomb megnyomásával menthetünk és hozhatunk létre újakat, de ezeket nem a fülhallgató menti el, hanem a forrásként használt eszköz, szóval ha tablettel és telefonnal is használjuk az Air S-t, akkor az előbbin létrehozott EQ profil nem jelenik meg automatikusan a másikon is, hanem a fülhallgató visszaáll az alapértelmezett beállításokra. A hangszínszabályzó mellett találunk még felhasználói útmutatót, ezt papír formájában a dobozban is mellékelték, angol nyelven van, magyarul nem beszél a program.

Az érintőfelület a szár tetején, az állapotjelző LED körül található.
Az érintőfelület a szár tetején, az állapotjelző LED körül található. [+]

A fülhallgatók szárának felső harmada, a LED körüli terület érintésérzékeny, amely nyomva tartásra és érintésre is reagál. Az alapbeállításokról a papír alapú leírás beszámol, de az alkalmazáson keresztül van lehetőségünk ezek megváltoztatására is, ha a főoldal jobb felső sarkában található fogaskerék ikonra nyomunk, majd kiválasztjuk a Customize Controls menüpontot a felugró listában. Az érintőfelület egy, két, három tapintásra vagy érintve tartásra reagál, a beállítható parancsok a következők: hangerő fel, hangerő le, előző dal, következő dal, lejátszás / szünet, ANC / átengedés / normál mód, hangasszisztens felébresztése. Az asszisztensek közül Siri, a Google Asszisztens, és az Amazon Alexa támogatottak.

Az érintőfelület beállításainak személyre szabásához a jobb felső sarokban található ikonnal megnyíló menün át juthatunk el.Az érintőfelület beállításainak személyre szabásához a jobb felső sarokban található ikonnal megnyíló menün át juthatunk el.Az érintőfelület beállításainak személyre szabásához a jobb felső sarokban található ikonnal megnyíló menün át juthatunk el. Az érintőfelület beállításainak személyre szabásához a jobb felső sarokban található ikonnal megnyíló menün át juthatunk el. (forrás: Mobilaréna) [+]

Az érintőfelület pontos, a bevitt parancsok végrehajtását hangjelzés előzi meg. A kapcsolattal problémát nem tapasztaltunk, ugyanakkor néha a viselésérzékelő szenzorok hiánya miatt a lejátszás folytatódott a fülből kivett és a tokba visszatett fülhallgatón is egészen addig, amíg mindkét Air S vissza nem került a hordozóba. Ha csak egyiket vettük ki a tokból, úgy arra az egy adott fülhallgatóra küldött csak hangot a forrás, ilyenkor a sztereó sávokat egyesítve hallhattuk, ám ha az előbb említett módon, az egyik fülest (mondjuk a balt) kivettük és a tokba visszatettük, már nem tudta kezelni rendesen az eszköz, a jobb fülhallgatón csak az adott sáv (mondjuk a jobb) hangjai maradtak meg.

Hangminőség, zajszűrés, üzemidő

Tíz milliméteres gyapjú kompozit meghajtókkal szólal meg az Earfun Air S, hangzásvilága meleg, V-karakterű és kellően energetikus ahhoz, hogy a mai zenék élvezetesen szólaljanak meg rajta. Ugyanakkor a tisztaság és a részletesség aptX-szel és AAC-vel sem tökéletes. A legnagyobb fókuszt mélyek kapják, ám a basszust nem kontrollálja kellően a fülhallgató ahhoz, hogy az ne másszon rá a középtartományra, amely alapból nem valami tiszta, így tapasztalhatjuk hangok összemosódását. A középmagas hangok kiemeltek, időnként túloz is velük a fülhallgató, podcastekhez például az alap EQ beállítások természetellenes beszédhangot produkálnak. A magas tartomány hajlamos a kellemesnél élesebben megszólalni, főleg 70% fölé emelt hangerőn. A végeredmény basszus által dominált, nem olyan kiegyensúlyozott, mint mondjuk az Earfun Air Pro 2 esetén, gyorsabb daloknál pedig a hangok — például a Drumming Song esetén a cintányérok, a dobok és a vokál — hajlamosak összemosódni. A hangtér kissé szűkös, összességében átlagos hangzásról beszélhetünk, ami a napi ingázáshoz és a legtöbbek igényének bőven elég, de a felső polcos fülhallgatókat, mint a Sony WF-1000XM4 nem éri be zenei tisztaságban.

10 mm-es gyapjú kompozit meghajtók dolgoznak az Air S-ben.
10 mm-es gyapjú kompozit meghajtók dolgoznak az Air S-ben. [+]

A napi ingázóknak jól jön az ANC is. Ennek erősségét manuálisan nem állíthatjuk, vagy be van kapcsolva, vagy nincsen. Nagyjából 30 decibelnyi hangot képes megfogni, a középmély és mély tartomány hangjait szépen elfojtja, így például a tömegközlekedési eszközök hangját nem fogjuk hallani, de a következő megállót még igen. Feltéve, hogy a hangerőt nem emeljük meg nagyon, számomra 50-60% közötti hangerővel és ANC-vel már tökéletesen izolálta a környezetet az eszköz, s ezzel a hangerővel nem fogjuk zenénket rákényszeríteni a mellettünk ülőre sem. Az ANC-t kikapcsoló normál módban is tompít valamennyit a fülhallgató a környezet hangjaiból, ilyenkor füldugót használó érzésünk lehet. Az átengedő mód kellemes minőséget ad, de a természetesnél kicsit érdesebb, dobozosabb hangzása van.

Az átengedő módhoz és a hívásokhoz is fülhallgatónként két-két mikrofont használ az Earfun Air S, ezek egyike a szár alján helyezkedik el (nyalábformáló) és a beszédhangokra fókuszál, a másik pedig a szár tetején és a környezeti hangokat hivatott érzékelni. Mögöttük a Qualcomm cVc 8.0-ás technológiája dolgozik, ez próbálja meg a háttérzajokat izolálni és a beszédhangot felerősíteni, a végeredmény a beszélő hangját jól érzékeli, a háttérzaj teljes elhalkítására viszont már nem képes. Gyors telefonhívásokhoz elég, de kizárólagosan beszélgetésekhez használni szerintem kicsit kevés ez a minőség.

Üzemidő terén jól teljesít az Air S, aktív zajszűréssel az 5-6 óra közötti folyamatos lejátszást simán teljesíti, a tokban pedig öt percet eltöltve egy órányi használatra elegendő energiát szív magába az eszköz. A tokban 24 órányi plusz lejátszásra elég üzemidő van, szóval négyszer minimum újratölthetők belőle a teljesen a fülhallgatók. Ha napi szinten egy-egy órát hallgat vele zenét az ember utazás közben, a tokot elég lesz két, akár három hetente töltőre rakni, nálam két hét folyamatos és aktív használat után sem esett 30% alá még a hordtokba szerelt akkumulátor töltöttsége.

Összegzés

Earfun Air S
Earfun Air S [+]

Egy apróbb és egy fájó hiányossággal kellemes összhatást kelt az Earfun Air S. A fülhallgató élénk, meleg hangzásvilágot kínál, van nagyobb felbontású kodektámogatás az SBC és AAC mellett, képes két forrást szimultán kezelni, a hordtok tölthető Qi vezeték nélküli töltővel, korrekt az aktív zajszűrés és van hozzá támogató alkalmazás, ahol némileg személyre is szabható a használat. Az apróbb hiányosság annak hiánya, hogy jelezve legyen a tok töltöttsége, bár a decens üzemidő fényében lehet arra gondoltak a tervezéskor, hogy erre senkinek nem lesz szüksége, plusz az USB-C mellett a vezeték nélküli töltés felvételére képes tekercs is adott a bölcső alján. A fájóbb hiányosság a viselést érzékelő szenzor elhagyása, egyrészt teljesen érthetetlen egy TWS eszköznél, másrészt tapasztaltunk miatta furcsa anomáliákat a sztereó szeparációban, ha egyik fülhallgatót kivettük fülünkből.
Mindenesetre a 30 ezer forint körüli, vagy kuponokkal még kedvezőbb áron olyan kényelmi funkciókat ad az Earfun Air S, melyek korrekt választási lehetőséggé teszik. Ha valakinek fontos a kiegyensúlyozott hangzás, akkor érdemes megnézni az Air Pro 2-t, ha a száras kialakítást valaki nem kedveli, akkor ennyiért bőven beszerezhető a Redmi Buds 3 Pro is, életképes alternatíva ANC nélküli tisztább hangzással a Sony WF-C500, vagy ha sikerül akcióban kifogni, az első generációs Huawei FreeBuds Pro. Illetve ott van még az Air Pro SV is a gyártótól, annak a viselésérzékelésen kívül lényegében minden hibáját javítja az Air S, olcsóbb is, használni is jó élmény volt, így egy apró tetszett plecsnit megérdemel.

EarFun Air S

viragdani01

A teszthez a fülhallgatót az Earfun küldte el szerkesztőségünkbe, weboldalukon itt lehet megrendelni.

Azóta történt

  • Akciófigyelő: Leárazást tart az EarFun

    Fülhallgatót, hangszórót lehet kedvezményesen vásárolni. Van, amit limitált darabszámban féláron kínál a cég, de legújabb fülesük árából is engednek 30%-ot.

Előzmények

  • EarFun Air Pro SV - öszvér

    Minden sikerszéria félbeszakad egyszer, az EarFun legújabb fülhallgatója pedig nem teljesít annyival jobban elődjénél, hogy indokolt legyen a felár.

  • EarFun Air Pro 2 - kategóriabajnok

    A kiváló ár-érték aranyú termékeiről ismert gyártó legkomolyabb modellje az elődjénél jobb zajszűrést és hosszabb üzemidőt kínál, miközben olcsóbb is lett.

  • EarFun Free 2 teszt

    Megérkezett az AptX és az IPX7-es védelem kettőse az EarFun legújabb fülesébe, ráadásul viszonylag visszafogott lett a hivatalos árazás is.

  • EarFun Free - az elvárható szint

    Ha olcsó, kevésbé ismert kínai termékről van szó, sokan hajlamosak végletesen gondolkodni: az egyik csoport túlzóan magasztal, a másik minden effélét szemétre való, legyártást sem érdemlő terméket lát bennük. Az igazság? Valahol a kettő közt lesz!

Hirdetés