Apple iPhone SE (3. generáció) - szélsebes múltidézés

A konkurenciát nevetve lelépő hardver idejétmúlt csomagolásban. Drágábban kezd elődjénél, de van egy olyan vásárlói réteg, akinél biztos a sikere.

Kamera, multimédia

A 12 megapixeles kamera a maszatos hátlap sarkában.
A 12 megapixeles kamera a maszatos hátlap sarkában. [+]

Ha csak a hardvert nézzük, akkor akár be is másolhatnám a két évvel ezelőtti SE kamerájáról szóló oldalt. A hátlapon ugyanis továbbra is csak egy szenzort találni, mellette pedig egy kéttónusú LED villanót. A főkamera felbontása maradt 12 megapixelen, a rekeszérték továbbra is f/1,8, a kézremegéseket pedig még mindig optikai stabilizációval szűri a telefon. Az ISP azonban új, így vannak olyan szoftveres extrák, amik az előző verzióban nem voltak. Ilyen például a fotografikus stílusok megérkezése a Deep Fusion, vagy a Smart HDR 4, ezek közül az elsőt és az utolsót tudjuk manuálisan állítani. Van portré mód is elöl és hátul is, viszont hiába ismerik fel az iPhone 13-ak ebben a módban az állatokat is, az SE erre továbbra sem képes, bár normál fotó készítésekor felismeri a macskát vagy a kutyát, mint a kép alanyát.

Rick Astley-t felismeri az iPhone SE, a macskámat nem.Rick Astley-t felismeri az iPhone SE, a macskámat nem.Rick Astley-t felismeri az iPhone SE, a macskámat nem. Rick Astley-t felismeri az iPhone SE, a macskámat nem. (forrás: Mobilaréna) [+]

A kameraszoftverből hiányzik a profi és az éjszakai mód is, a vaku, az élő fotó, a fotografikus stílusok, a képarány, valamint a filterek állíthatók csak. Van még lassított felvétel 1080p-ben 240 fps-sel, meg tud panorámát is fotózni az ember. Ha valakinek az kell, hogy záridőt vagy ISO-t állítson, az külső programmal megoldhatja, de valószínűleg amúgy sem ez lesz az ő készüléke.

Ugyanaz a kép a négy eltérő fotografikus stílussal:

Point-and-shoot kameraként továbbra is remek és megbízható készülék, az elkészült fotók részletgazdagok, jó a dinamikatartomány, pontos és gyors a fókusz, időnként viszont hajlamos a készülék túlélesíteni egyes témákat, illetve kiégetni a fényforrásokat. Bár nincs dedikált éjszakai mód, az esti képek jóval világosabbak és részletgazdagabbak, mint az előző generáció által fotózottak, de a gyenge fényviszonyok között képeknél gyakori vendég a zaj és a vonalélesség is gyengébb, főleg a szélek felé haladva vesznek el a részletek. A 4,7 hüvelykes kijelzőn persze még bőven élvezhető marad minden felvétel, a videóknak pedig nagyobb megjelenítőn sincs szégyenkeznivalója. (De egyébként ebbe a Huawei Nova 9 SE-ről szóló cikkbe is az iPhone SE-vel lőttem a képeket, és nem panaszkodott miattuk senki.)

Jó fényviszonyok között készült képek:

Gyenge fényviszonyok között készült képek (este, beltéren):

Az előlapi kamera maradt 7 megapixeles f/2,2-es rekesszel, nincs semmi újdonság a korábban említett pár szoftveres dolgon kívül. Jó fényben korrekt szelfik készíthetők, a háttérelmosás sem rossz, gyengébb fényben viszont előjön a zaj, a telefon pedig mindenáron ránk akarja erőltetni, hogy használjuk a kijelzőt felvillantó vakut.

Szelfik és portré szelfik nappal és este:

Videókat maximum 4K-ban 60fps-sel vehetünk fel a hátlapi kamerával (HEVC) és 1080p-ben 30 fps-sel az előlapi egységgel. A gyári kamera appban alapból semmit nem lehet állítani, ha kodeket, vagy felbontást akarunk váltani, akkor a Beállítások között kell turkálni először, majd ha ezt megtettük, akkor megjelenik a kameraszoftver sarkában egy kis négyzet a 4K60 vagy HD30 feliratokkal, és arra rábökve utána lépkedhetünk a lehetőségek között gyorsabban is. Felvétel közben sztereó hangot rögzít a készülék, a képminőség, a stabilizálás remek, továbbra is vezeti az iPhone a videós telefonok versenyét. Csak itt éppen egy viszonylag szűk látószögre vagyunk korlátozva, ami azért okozhat problémákat.

Nappali videó:

Nappali önvideó:

Naplemente környékén készített lassított felvétel (240 fps):

Esti videó:

Esti önvideó:

A gyári fájlkezelő alkalmazás kanyarban sincs a Mac Finderéhez képest sem tudásban, sem használhatóság szempontjából. A lementett videókat ezen keresztül vagy a Galériából tudjuk megnézni, de gyárilag van telepítve Apple TV és Apple Music, ha streamelni szeretnénk valamit. A streamek HBO Max, Netflix, Amazon esetében is nagy felbontásban mennek, de a kijelző méretének okán én nem igazán használnám egérmozizásra a telefont. A hang rendben van, a sztereó az alsó hangszórón továbbra is erősebben szól, de ezt helye okán hajlamosabb az ember letakarni is, mint a beszédhangszórót, akkor pedig kvázi kiegyenlítődik a helyzet. Hívásokhoz egyébként tökéletes utóbbi minősége, tisztán és érthetően hallani a vonal túlsó végén beszélőt.

Mivel a fülhallgatót és az átalakítót is kivették a dobozból, így erről nagyon nincs mit beszélni. Bluetoothon keresztül kizárólag AAC kodeken át lehet hangot kivinni a készülékből, ha ez nincs, akkor kelleni fog egy Lightning csatlakozós jack-adapter, vagy egy Lightning végű fülhallgató/kábel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés