Amazfit GTR 47 mm - egyszerűen kitartó

Nincs igazi okosóra tudása az Amazfit gyönyörű órájának, viszont egy töltésről heteket elfut, sokrétűen követi a testmozgást és remek AMOLED kijelzőt visel.

Mozgáskövetés, hiányosságok, végszó

Az Amazfit GTR számolja a lépéseket, a megtett kilométereket, a megadott és mért adatokból kalkulált kalóriaégetést, a pulzusszámot és az alvás hatékonyságát. A megmászott emeletek száma kimaradt, pedig van alti-barométer (nem túl pontos). A lépésszámlálás szigorúbb a Watch GT-nél és a Stratosnál, és úgy tűnik: a billentyűzet és a számítógép környéki kézemeléseket nem számolja a statisztikákba. Futás közben gyakorlatilag ugyanolyan pulzusértéket és átlagot láttam, amit a Stratos vagy a Watch GT kijelez, úgyhogy elég megbízható a dolog, persze még mindig egy profibb kütyü mellpántos pulzusmérője a legakkurátusabb. Észrevettem egyébként, hogy a GTR akkor is kiír pulzusértékeket, amikor levettem az órát – talán az algoritmus igyekszik viselési vagy más okból kiesett adatokat rekonstruálni, ám ez félrevehető lehet. Pulzuskontroll edzésekhez is inkább a profibb ketyeréket ajánlanám.

[+]

Az óra kinti, benti és terepfutást, gyaloglást, kinti és benti tekerést, elliptikus trénert, túrázást, nyílt vízi és medencés úszást, síelést és általános edzést mér – az utóbbi esetben sajnos a gyakorlatszámlálás kimaradt. Ezúttal is a futáshoz tartozik a legtöbb opció – kezdve a GPS és GLONASS-féle pozíciókövetéssel, ami elég pontos, nincs viszont BeiDou vagy Galileo támogatás. Talán ezért is bő fél perc a pozíciószerzés az edzés indítása előtt, a Watch GT 10 másodpercével szemben – ennyi pont belefér. Még mindig a Stratos jegyzeteli le a leggyakrabban a koordinátákat, ami kanyargós hegyi terepen jelenthet előnyt, ám a GTR 1-2%-os hibahatáron belül rögzíti a hosszt és a térképen megjeleníthető útvonalat, ami nekem elegendő pontosság.

Hirdetés

[+]

Kár, hogy az órának futás közben sincs mindig aktív kijelzőfunkciója, nem mindig kényelmes a kart sprint közben arc elé lendíteni. Mindenesetre egy sor infó leolvasható róla, az óra pedig táv, idő és pulzus alapján is tud rezegni. Mondjuk volt, hogy egy 7,5 km-es kocogás egyik 1000 métere után jelzett, a másik után nem, vagy csak annyira gyengén rezgett, miközben a tüdőm kiköpésével voltam elfoglalva, hogy nem vettem észre. Énnel nagyobb hiba, hogy nem lehet az edzéseket GPX fájlba exportálni, illetve csakis a Stava adatbázisával tudjuk az Amazfit appot összekapcsolni. Ez legalább rendben működik, persze sokan más szolgáltatáshoz ragaszkodnak akár egy évtizede (Runtastic, RunKeeper, Endomondo stb.), és ennyi idő alatt eséllyel több márka több eszközét használták, mindig valamilyen korláttal az exportálás és a szinkronizálás oldaláról.

[+]

A következő edzésadatok rögzülnek, és ezek szép számokkal és grafikonokkal az órán éppúgy megtekinthetők, mint a telefonon: idő, táv, átlagtempó és tempó szakaszonként, pillanatnyi, legmagasabb, tartományok szerinti és átlagos pulzusszám, lépéshossz, lépés per perc és tengerszint feletti magasság. Nincs jelen a Stratos én a Watch GT-n elérhető (a gyártó részéről nyilván fizetős) Firstbeat élő és utólagos edzéselemzés, a javasolt regenerálódási idő, az aerob edzés hatása, a heti edzésterhelés, az aktuális fizikai állapot kalkulációja, a teljesítmény-előrejelzés vagy a VO2Max érték. Kétségtelenül a Stratos 3 a komolyabb edzésekre szakosodott Amazfit óra, de azért ezeket az adatalapú Firstbeat funkciókat szívesen láttam volna a GTR-en is.

[+]

Az óra rögzíti és a mobilalkalmazás elemzi az alvásadatokat (mindenki döntse el maga, mennyire pontosan, mindenesetre jól érzékeli az elalvás és ébredés/kikecmergés időpontját), és részleteiben megtekinthetők a napi lépés-, pulzus- és az említett edzésadatok. Ez kellő mennyiségű adathalmaz a vásárlók többségének, futni, úszni, kerékpározni, mászni is bátran lehet a GTR-rel, mégsem ezt a kütyü ajánlanám a sport centrikus embereknek. Az általános edzéskövetéshez pl. jó lenne gyakorlatszámlálás, az Amazfit App pedig számos modullal bővülhetne (étel- és folyadékbevitel stb.). Hiányzik végezetül a EKG funkció, ami kezd az elérhető árú órákban is felbukkanni.


[+]

Összefoglaló

50 ezer forintért a Xiaomi.hu pontosan árazta be az Amazfit GTR-t, csak tudni kell, mit vesz az ember: nem okos- vagy profi sportórát, hanem egy nagyon mutatós, ám roppant egyszerű értesítéskijelzőt bővíthető rendszer nélkül, aktivitáskövetésre fókuszálva. Ugyanezt Apple Watch dizájnban az Amazfit GTS nyújtja, míg kerek formában a Watch GT tesztalanyunk fő riválisa egy-két hasznos plusz tudással, viszont nem fut 3,5 hetet töltésenként. Ez a döbbenet a GTR-ben: ha nem nagyon babrálja az ember, elég szűk egy havonta etetni, ami egy óra alatt megvan, akinek meg kevés a Firstbeat statisztikáit nélkülöző edzésfunkció, annak a Stratos 3-at ajánlja a gyártó.


[+]

A GTR nekem határozottan tetszett, ahhoz viszont, hogy ennél erősebb plecsnit képzeljen oda az ember, a kissé bétás rendszert rendbe kell kapni, kezdve a túlzottan leegyszerűsített edzéskezeléssel. A képernyőidő is lehetne hosszabb, akár mindig aktív funkcióval, és szoftveresen az ő ű ékezetek és az emojik kijelzésére is rá kellene menni, elvégre azért van a méretes kijelző, hogy jól nézzen ki rajta minden. A zenetárolás és mobilmentes lejátszás nyilván sose lesz opció, cserébe a GTR tényleg hihetetlenül kitartó, és bárki orra alá oda lehet dörgölni dizájneleganciájával, féltékeny tekinteteket szülve. Lassan pedig lassan kifejlődik egy önálló okosóra kategória, ami igazából nem is okos, de akként tetszeleg, és a barátibb ár mellé kellő alapfunkciót nyújt, ritka töltéssel.

Amazfit GTR

Bone123

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés