Amazfit GTR 47 mm - egyszerűen kitartó

Nincs igazi okosóra tudása az Amazfit gyönyörű órájának, viszont egy töltésről heteket elfut, sokrétűen követi a testmozgást és remek AMOLED kijelzőt visel.

Külső, kijelző, csomagolás

Sokféleképpen lehet a karra szerelhető elektronikus kütyüket csoportosítani: van filléres és méregdrága, fapados aktivitáskövető és mindenes mobilkiegészítő vagy csak sport centrikus. És persze akad funkcionális dizájnt követő, egyszerű darab, illetve kifejezetten gyönyörű és magamutogató. Nos, mondanék még egy szempontot: létezik óra, amelyiket naponta, de legalábbis 2-3 24 órás egységenként tölteni kell, ám szerencsére egyre több az olyan, amelyik ezeket a számokat hetekre levetítve hozza. A Huawei Watch GT széria éppen ezzel tetszeleg, a kitartásért cserébe kihúzva a talajt az adatkommunikáció (nincs WiFi, eSIM, hívásfogadás), a bővíthetőség (nem telepíthetők alkalmazások) vagy a multimédia lába alól (nem tárol zenét, nem irányítja a telefon lejátszóját).

A Huawei Watch GT és az Amazfit GTR (jobbra) egymás társaságában
A Huawei Watch GT és az Amazfit GTR (jobbra) egymás társaságában [+]

Cserébe viszont tényleg elfut két hetet, kibír 24 órás teljesítménytúrát GPS követéssel és szép – na éppen erre kíván rálicitálni a Mi Bandekért felelős Huami az Amazfit GTR-rel, 24 napos működést ígérve 410 mAh-s telepével. Ez ráadásul konzervatív érték, mert én kerek egyhetes használattal, folyamatos pulzusméréssel és értesítéskijelzéssel és némi babrálással, illetve két GPS-es futással 73%-ig tudtam lemeríteni, azaz 26 napra kalkulálható egy töltésciklusom, ami ugye közel egy hónap. Ez pedig egy méretes órapanellel döbbenetesen jó érték, úgyhogy máris felmentem a Huamit, amiért a GTR mágneses POGO töltőbölcsővel etethető, nem mondjuk az érkező Mi 9 Pro 5G fordított töltését kihasználó Qi technológiával. Egyszerűen olyan ritkán nyúl az ember a kábelért, hogy pont nem hatja meg, amikor az órát egy órára a bölcsőre kell helyezni:


[+]

Az egyszerűségében nagyszerű, 47,2 x 47,2 x 10,75 milliméteres cucc továbbá 40 órát bír folyamatos GPS használattal vagy 74 napot szimpla aktivitáskövetőként pulzusméréssel, telefonos Bluetooth kapcsolat nélkül – igen, két és fél hónapot, és bár ezt nem tudtam tesztelni, az eddigiek alapján nincs okom benne kételkedni. Csak azt sajnálom, hogy a Xiaomi.hu a 42 milliméteres, kisebb kiszerelést várhatóan nem hozza be, az ugyanis jobban illik a vékony csuklóra, a 47 mm-es egyszerűen túl nagy darab a hölgy érdeklődőknek és azoknak az uraknak, akik kisebb, Galaxy Watch Active 2-féle ketyerével is megelégszenek.


[+]

A színválasztékból is csak az alumíniumötvözet vázas, 36 grammos sötétszürke érhető el, az viszont szerintem gyönyörű, vékony bőr + szilikon szíjjal kompletté téve az eleganciát. A pánt 22 milliméteres szabvány szerint könnyen cserélhető, amire zuhanyzás közben vagy sekély vizes úszás esetében szükség is lesz, hiszen az efféle mókát a bőr nem tűri jól. A külső behatásokat a GTR viszont igen: adott az 5 ATM / 50 m vízállósági ráta, a Gorilla Glass kijelzővédelem és a megerősített polimerből készült hátlap, ami kényelmesen foglal helyet a csuklón. A pánt belső redőzése ráadásul extra szellőzést biztosít, így ha a méretekkel megbarátkozik az ember, a kényelemre nem lesz panasz.


[+]

Hátul pislákol zöldellő szemeivel az optikai pulzusmérő, és ide cuppanhat a mágneses töltőegység is, ami sokkal praktikusabb, mint az Amazfit Stratos bepattintós izéje. A doboz az USB-A portra vágyó töltőn és a GTR-en kívül csak a leírást tartalmazza, de hát nem is a csomagolás, hanem az óra prezentációja a lényeg, ami épp csak kicsit bonyolultabb a tökéletesen letisztult Moto 360 dizájnjához képest. Nekem ez a forma minden szempontból tetszik, de aki mégis téglalapos, Apple Watch-féle órára vágyik, annak az Amazfit a GTS-t ajánlja (ez is kapható lesz Magyarországon), aki pedig komolyabb sportfunkciókat és transzflektív kijelzőt lát szívesen (de nem fizetne ezért több százezret), annak a 70 óra GPS használatot biztosító Stratos 3 lehet a favoritja (bár hazai felbukkanása kérdéses).

Az Amazfit GTS
Az Amazfit GTS (forrás: Xiaomi4Mi) [+]

A GTR 1,39”-es, 454 pixel átmérőjű AMOLED panelt kínál tökéletes feketékkel és kellően élénk színekkel, a szöveg rajta csuklótávolságból pedig tűélesnek hat. Nincs ráadásul hely megszakítva a fénymérőnek, az ugyanis az érintőpanel mögül operál jó hatékonysággal. Az óra csuklóemelésre vagy dupla koppos felébresztésre kint kellően kivilágosodik, este pedig kellemesen elsötétedik. Érdemes ugyanakkor aláhúzni: akárcsak a GTS vagy a Watch GT, a GTR sem igazi okosóra: nincsenek telepíthető alkalmazások, sem tárhely a zenetároláshoz, hiányzik az NFC vagy MST bármilyen mobilfizetéshez, mikrofon és hangszóró híján beszélgetni sem fogunk vele. Végül a WiFi és a hálózati modem is kimaradt, cserébe a kommunikáció friss, 5.0-s Bluetooth kapcsolaton zajlik legalább 9.0-s iOS-es vagy 5.0-s androidos eszközzel.


[+]

A rendszer pont olyan pofonegyszerű, mint az óra külleme: a GTR a felső gombbal kapcsol be és hosszan nyomva kapcsol ki – ugyanez a billentyű felel a főoldalra visszalépésért. Az alsó gomb mindössze az alábbi lehetőségek egyikét kínálja választás szerint: mozgásadatok megjelenítése, pulzus, edzés, időjárás, értesítések, emlékeztetők, ébresztő, iránytű, visszaszámláló, zene (telefon irányítása) és a mobil megkeresése. Legalább hosszú lenyomáshoz jó lett volna társítani még egy lehetőséget.


[+]

Az óralap természetesen érintéssel is kezelhető, és felülről gördül le a kapcsolópanel, alulról pedig a telepített alkalmazások listája. Jobbra húzva lehet visszalépni, illetve az óralapon a napi mozgásadatok és a pulzus widgetjét megtekinteni – kár, hogy ezekből mindössze ennyi van. Az érintési érzékenység közepes, a reakcióidő néha pedig ráérős, ha az Apple Watch vagy a Watch Active 2 a referencia. A rezgőmotor lehetne határozottan erélyesebb, mert bár megérzi az ember az értesítéseket, felkelni a néma ébresztésre biztos nem fog.

Beüzemelés, Amazfit app, órafunkciók

A Huami nem részletezi a hardvert, és felesleges is kutakodni: általában gördülékeny a felület, amelyen úgysincs sok tennivaló, viszont előfordul egy-egy megakadás és némi várakozás, ha túl hirtelen akar túl sokat tőle az ember. WiFi nélkül az adatátvitel a Bluetooth szabvány átviteli korlátaiba ütközik. Szerencsére a beüzemelés pár perc kérdése az iOS-es vagy androidos Amazfit appot telepítve, majd az órán látható QR-kódot beszkennelve. Egy-egy óralap telepítése az 56 választhatóból viszont közel két percet veszt igénybe, ráadásul az előre telepített digitális és analóg mellé egyszerre csak egyetlen alternatíva kerülhet az órára, minden új választás felülírja az előzőt.

[+]

További óralap egyelőre nem szerezhető be hivatalosan, bár lehet alternatív forrással próbálkozni, a meglévőkön mindenesetre megjelenhet az idő és a dátum mellett a nap, az időjárás (felhő, eső stb.), a hőmérséklet, a pulzus, a lépésszám, a kilométer, a töltöttség és az elégetett kalóriák száma. Kár, hogy ennyire lassú és korlátozott az óralapcsere, legalább 10-et illene az kütyün tárolni és az újakat sokkal gyorsabban átmozgatni. A felülről lehúzható panelen mindenesetre szépen definiálható a ne zavarj mód (kézi kezelés, automatikus vagy időalapú), akad zseblámpa (minimális fénnyel), babrálni lehet a fényerővel, ha az automata nem jönne be és bekapcsolható az akkukímélő mód is a Bluetooth kikapcsolásával.


[+]

Az óra magyarul egyébként nem tud, míg a telefonos app meglehetősen lazán keveri a magyar és az angol részeket, azaz nem komplett egyelőre a fordítás. Túl sok mindent a GTR-en amúgy nem lehet állítani: a képernyőidőt például hiába vettem maximumra (15 másodperc), a kart felemelve 5 másodperc után a kijelző akkor is kikapcsol, dupla koppos vagy gombos felébresztés után is legfeljebb 12 másodperc a korlát. A legidegesítőbb a dologban pedig az, hogy a képernyő kikapcsolásával az óra kilép az adott menüpontból, mondjuk a megnyitott edzésadatok közül, amiket keríthetek előre újra.

[+]

Szemben a Stratosszal itt nincs mindig aktív kijelző (bár egy frissítéssel állítólag megérkezik), se pár perces folyamatos világítás (amit a Watch GT kínál). Az értesítéskezelés pedig a lehető legfapadosabb: bár ami a telefon paneljén megjelenik, elvileg az órára is átmegy (az Amazfit appban bármely alkalmazás értesítéseit a GTR felé lehet terelni). A gyakorlatban viszont előfordult, hogy csak annyi érkezett: email érkezett. Máskor megjelenik annak a címe, ám a szövege sosem, és válaszolni sem erre, sem chat üzenetre nem lehet. Nem jelennek meg az emojik, és bár az ékezetes á é í ó ö ú ü karakterek igen, az ő és ű helyett éppúgy kérdőjelek bukkannak fel, mint a smilie-k esetében.

[+]

Az értesítések ráadásul nem is törölhetők, bár olvasás után eltűnnek. Nincs csoportosítás, a küldő app neve helyett csak az ikonja jelenik meg (az sem mindig), és olyan eset is volt, hogy az óra rezgett, ránéztem, és nem derült ki, mit akar. Mindez túlzott korlátozás egy ennyire menő kijelzővel, szóval van mit fejleszteni még a dolgon. Szintén hiányzik jó pár widget mondjuk az időjárás-előrejelzéshez, a testmozgás indításához vagy a telefon zenelejátszójának kezeléséhez ahelyett, hogy mindig belépne az appba az ember. Sajnos előbb a telefonon el kell indítani az adott lejátszót, mielőtt az óráról léptetni vagy a hangerőt szabályozni lehet. Utána viszont a mobil a zsebben maradhat és az óra rendben letudja a kezelést. Sőt: a YouTube-ot vagy a Netflixet szintén lehet az óráról léptetni és hangosítani, ami tévés kivetítéskor lehet hasznos, ha pont nincs a teló kézközelben.

[+]

Akad még többnapos időjárás-előrejelzés, leolvasható a szél, a napfelkelte és naplemente és a relatív páratartalom adata, van iránytű, légnyomásmérő és magasságmérő (ehhez passzoló szenzorokkal), az edzésekhez pedig GPS és GLONASS. Indítható még visszaszámláló és stopper, az automata mellett lehet kézzel is pulzusmérést kérni napi grafikonnal és tartományértékekkel, végül emlékeztető és ébresztő is beállítható – az utóbbi sajnos nem működik együtt a telefon saját szoftverével. Az Amazfit appban egyébként az alapvető testi adatok mellett a viselés helyét lehet megadni (jobb vagy bal csukló), az órafunkciók sorrendjével variálni és a csuklóemeléses bekapcsolást állítani (ki, be, napszak szerinti működés). A bejövő hívást fogadni nem, elutasítani és némítani viszont lehet. A hívófél neve rendben megjelenik, a szöveges válaszadás viszont nem opció.

Mozgáskövetés, hiányosságok, végszó

Az Amazfit GTR számolja a lépéseket, a megtett kilométereket, a megadott és mért adatokból kalkulált kalóriaégetést, a pulzusszámot és az alvás hatékonyságát. A megmászott emeletek száma kimaradt, pedig van alti-barométer (nem túl pontos). A lépésszámlálás szigorúbb a Watch GT-nél és a Stratosnál, és úgy tűnik: a billentyűzet és a számítógép környéki kézemeléseket nem számolja a statisztikákba. Futás közben gyakorlatilag ugyanolyan pulzusértéket és átlagot láttam, amit a Stratos vagy a Watch GT kijelez, úgyhogy elég megbízható a dolog, persze még mindig egy profibb kütyü mellpántos pulzusmérője a legakkurátusabb. Észrevettem egyébként, hogy a GTR akkor is kiír pulzusértékeket, amikor levettem az órát – talán az algoritmus igyekszik viselési vagy más okból kiesett adatokat rekonstruálni, ám ez félrevehető lehet. Pulzuskontroll edzésekhez is inkább a profibb ketyeréket ajánlanám.

[+]

Az óra kinti, benti és terepfutást, gyaloglást, kinti és benti tekerést, elliptikus trénert, túrázást, nyílt vízi és medencés úszást, síelést és általános edzést mér – az utóbbi esetben sajnos a gyakorlatszámlálás kimaradt. Ezúttal is a futáshoz tartozik a legtöbb opció – kezdve a GPS és GLONASS-féle pozíciókövetéssel, ami elég pontos, nincs viszont BeiDou vagy Galileo támogatás. Talán ezért is bő fél perc a pozíciószerzés az edzés indítása előtt, a Watch GT 10 másodpercével szemben – ennyi pont belefér. Még mindig a Stratos jegyzeteli le a leggyakrabban a koordinátákat, ami kanyargós hegyi terepen jelenthet előnyt, ám a GTR 1-2%-os hibahatáron belül rögzíti a hosszt és a térképen megjeleníthető útvonalat, ami nekem elegendő pontosság.

[+]

Kár, hogy az órának futás közben sincs mindig aktív kijelzőfunkciója, nem mindig kényelmes a kart sprint közben arc elé lendíteni. Mindenesetre egy sor infó leolvasható róla, az óra pedig táv, idő és pulzus alapján is tud rezegni. Mondjuk volt, hogy egy 7,5 km-es kocogás egyik 1000 métere után jelzett, a másik után nem, vagy csak annyira gyengén rezgett, miközben a tüdőm kiköpésével voltam elfoglalva, hogy nem vettem észre. Énnel nagyobb hiba, hogy nem lehet az edzéseket GPX fájlba exportálni, illetve csakis a Stava adatbázisával tudjuk az Amazfit appot összekapcsolni. Ez legalább rendben működik, persze sokan más szolgáltatáshoz ragaszkodnak akár egy évtizede (Runtastic, RunKeeper, Endomondo stb.), és ennyi idő alatt eséllyel több márka több eszközét használták, mindig valamilyen korláttal az exportálás és a szinkronizálás oldaláról.

[+]

A következő edzésadatok rögzülnek, és ezek szép számokkal és grafikonokkal az órán éppúgy megtekinthetők, mint a telefonon: idő, táv, átlagtempó és tempó szakaszonként, pillanatnyi, legmagasabb, tartományok szerinti és átlagos pulzusszám, lépéshossz, lépés per perc és tengerszint feletti magasság. Nincs jelen a Stratos én a Watch GT-n elérhető (a gyártó részéről nyilván fizetős) Firstbeat élő és utólagos edzéselemzés, a javasolt regenerálódási idő, az aerob edzés hatása, a heti edzésterhelés, az aktuális fizikai állapot kalkulációja, a teljesítmény-előrejelzés vagy a VO2Max érték. Kétségtelenül a Stratos 3 a komolyabb edzésekre szakosodott Amazfit óra, de azért ezeket az adatalapú Firstbeat funkciókat szívesen láttam volna a GTR-en is.

[+]

Az óra rögzíti és a mobilalkalmazás elemzi az alvásadatokat (mindenki döntse el maga, mennyire pontosan, mindenesetre jól érzékeli az elalvás és ébredés/kikecmergés időpontját), és részleteiben megtekinthetők a napi lépés-, pulzus- és az említett edzésadatok. Ez kellő mennyiségű adathalmaz a vásárlók többségének, futni, úszni, kerékpározni, mászni is bátran lehet a GTR-rel, mégsem ezt a kütyü ajánlanám a sport centrikus embereknek. Az általános edzéskövetéshez pl. jó lenne gyakorlatszámlálás, az Amazfit App pedig számos modullal bővülhetne (étel- és folyadékbevitel stb.). Hiányzik végezetül a EKG funkció, ami kezd az elérhető árú órákban is felbukkanni.


[+]

Összefoglaló

50 ezer forintért a Xiaomi.hu pontosan árazta be az Amazfit GTR-t, csak tudni kell, mit vesz az ember: nem okos- vagy profi sportórát, hanem egy nagyon mutatós, ám roppant egyszerű értesítéskijelzőt bővíthető rendszer nélkül, aktivitáskövetésre fókuszálva. Ugyanezt Apple Watch dizájnban az Amazfit GTS nyújtja, míg kerek formában a Watch GT tesztalanyunk fő riválisa egy-két hasznos plusz tudással, viszont nem fut 3,5 hetet töltésenként. Ez a döbbenet a GTR-ben: ha nem nagyon babrálja az ember, elég szűk egy havonta etetni, ami egy óra alatt megvan, akinek meg kevés a Firstbeat statisztikáit nélkülöző edzésfunkció, annak a Stratos 3-at ajánlja a gyártó.


[+]

A GTR nekem határozottan tetszett, ahhoz viszont, hogy ennél erősebb plecsnit képzeljen oda az ember, a kissé bétás rendszert rendbe kell kapni, kezdve a túlzottan leegyszerűsített edzéskezeléssel. A képernyőidő is lehetne hosszabb, akár mindig aktív funkcióval, és szoftveresen az ő ű ékezetek és az emojik kijelzésére is rá kellene menni, elvégre azért van a méretes kijelző, hogy jól nézzen ki rajta minden. A zenetárolás és mobilmentes lejátszás nyilván sose lesz opció, cserébe a GTR tényleg hihetetlenül kitartó, és bárki orra alá oda lehet dörgölni dizájneleganciájával, féltékeny tekinteteket szülve. Lassan pedig lassan kifejlődik egy önálló okosóra kategória, ami igazából nem is okos, de akként tetszeleg, és a barátibb ár mellé kellő alapfunkciót nyújt, ritka töltéssel.

Amazfit GTR

Bone123

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés